Cycling – HILL CLIMB

Division I – Men

50-54

Olav Stana

Kamloops, BC, Canada

2008

11:50.14

55-59

Wayne Watson

Denver, CO

2007

12:31.68

60-64

Dave Viney

Montverde, FL

2010

12:56.24

65-69

Robert Brooks

Auberry, CA

2007

14:02.46

70-74

William Meyers

Oak Creek, CO

2009

15:36.--

75-79

William Meyers

Oak Creek, CO

2013

16:23.88

80-84

Donahue Wildman

Malibu, CA

2014

19:04.05

85-89

Gordy Shields

El Cajon, CA

2003

23:18.77

90-94

Ernest Marinoni

Placerville, CA

1998

30:30.01

95-99

Ernest Marinoni

Placerville, CA

2000

38:11.62

Division II – Men

50-54

Joe Jacobsen

Westlake Village, CA

1997

14:00.28

55-59

Jim Westenskow

Ogden, UT

2004

14:45.77

60-64

Tebb Kusserow

Santa Monica, CA

2003

15:10.93

65-69

Duane Loveland

St George, UT

2003

15:37.98

70-74

Glenn Teague

Vancouver, WA

2014

16:58.85

75-79

Glenn Vanderlinde

Atascadero, CA

2004

19:33.63

80-84

Max Davenport

Prescott, AZ

2009

22:05.--

85-89

Gaylon Jorgensen

American Fork, UT

2014

23:02.94

Division III – Men

50-54

Steve Moss

St. George, UT

2007

14:58.01

55-59

Curtis Ingle

Las Vegas, NV

2007

16:10.55

60-64

Jeff Smith

Chico, CA

2007

15:36.45

65-69

Stephen Suby

Marine/St. Croix, MN

2008

17:00.97

70-74

Golo Schwabe

Edmonds, WA

2009

18:55.--

75-79

Carl Kjeldsberg

Salt Lake City, UT

2013

20:25.03

80-84

Don Jenkins

Whittier, CA

2012

27:58.57

85-89

Harvey Jerman

Sandy, UT

2013

30:27.82

Division – Recumbent – Men

65-69

Frank Yancey

Lakeside, CA

2014

19:45.42

75-79

Phil Knoll

Orange, CA

2014

37:51.42

Division I – Women

50-54

Jo Garuccio

Salt Lake City, UT

2002

15:59.75

55-59

Martha Iverson

Durango, CO

2007

16:03.97

60-64

Donna Ingle

Las Vegas, NV

2014

16:26.99

65-69

Beatrice Burns

Hamden, CT

2007

18:46.47

70-74

Barbara Gicquel

Salinas, CA

2010

19:41.33

75-79

Eleanor Hamre

Longmont, CO

2012

23:50.55

80-84

Jody Olson

Inkom, ID

2010

30:09.03

Division II – Women

50-54

Teresa Kludt

Chico, CA

2007

16:22.84

55-59

Donna Ingle

Las Vegas, NV

2008

17:36.01

60-64

Diane Tracy

St. George, UT

2012

18:32.67

65-69

Marsha Macro

Littleton, CO

2011

18:40.--

70-74

Ellie Antonio

Calabasas, CA

2007

20:24.69

75-79

Donna Nicholas

Kelowna, BC, Canada

2014

26:19.78

Division III – Women

50-54

Liesa Sandall

Herriman, UT

2014

18:57.59

55-59

Shari Nicholls

Ventura, CA

2008

18:25.74

60-64

Susan Hedden

Jackson, WY

2007

21:06.89

65-69

Shari Johnson

Walnut Creek, CA

2014

20:24.88

70-74

Ellie Antonio

Calabasas, CA

2006

19:51.27

75-79

Donna Nicholas

Kelowna, BC,Canada

2013

26.49.36

80-84

Marcia Mitchell

Salt Lake City, UT

2010

39:48.39

 Cycling – Time Trial                                                   New Course - 2012

Division I – Men

50-54

40K

Mark Schaefer

Ogden, UT

2014

53:41.13

55-59

40K

Rick Black

Alpine, UT

2014

56:56.01

60-64

40K

Fred Galata

Omaha, NE

2012

57:02.55

65-69

20K

Michael McCann

Whitehorse, YT, Canada

2012

28:15.61

70-74

20K

Durward Higgins

Chattanooga, TN

2014

29:00.74

75-79

20K

Scott Tucker

Golden, CO

2014

29:24.30

80-84

20K

Donahue Wildman

Malibu, CA

2014

31:37.76

85-89

20K

Glenn Vanderlinde

Atascadero, CA

2014

37:38.55

90-94

20K

Frank Pierson

Hollywood, CA

2014

58:26.38

Division II – Men

50-54

40K

Michael Chinn

Henderson, NV

2014

1:00:08.32

55-59

40K

Gary Azevedo

Idaho Falls, ID

2014

59:28.61

60-64

40K

Frank Goulard

Lake Oswego, OR

2012

1:01:39.31

65-69

20K

Mike Matthews

Rosburg, WA

2012

31:23.09

70-74

20K

Glenn Teague

Vancouver, WA

2014

30:48.92

75-79

20K

Leon Sowers

San Diego, CA

2012

33:34.84

80-84

20K

Larry Slotta

Alta, WY

2014

40:14.54

85-89

20K

Gaylon Jorgensen

American Fork, UT

2014

40:38.01

Division III – Men

50-54

20K

Michael Chinn

Henderson, NV

2013

28:01.19

55-59

20K

Buzz Burnett

La Jolla, CA

2012

31:10.62

60-64

20K

Thomas LeMay

Bakersfield, CA

2012

30:59.58

65-69

20K

Tom Hillestad

Port Hueneme, CA

2012

32:22.85

70-74

20K

Tim Whalley

Verdi, NV

2014

33:26.70

75-79

20K

Rossiter Langhorne

Story, WY

2014

38:55.76

80-84

20K

Don Jenkins

Whittier, CA

2012

41:48.75

85-89

20K

Harvey Jerman

Sandy, UT

2013

48:47.36

Division – Recumbent – Men

60-64

40K

Leonard Jensen

Pocatello, ID

2014

1:51:13.02

65-69

20K

Frank Yancey

Lakeside, CA

2014

32:22.31

75-7

20K

Phil Knoll

Orange, CA

2014

43:21.97

Division I – Women

50-54

40K

Lori Hoechlin

Huntington Beach, CA

2012

1:07:17.09

55-59

20K

Karen Christoffersen

Sandy, UT

2013

29:58.14

60-64

20K

Donna Ingle

Las Vegas, NV

2014

31:04.57

65-69

20K

Martha Iverson

Durango, CO

2014

33:09.52

70-74

20K

Barbara Gicquel

Salinas, CA

2012

35:55.15

75-79

20K

Gail Vanderlinde

Atascadero, CA

2014

39:46.43

80-84

20K

Jody Olson

Pocatello, ID

2012

47:30.35

Division II – Women

50-54

20K

Susanne Haas-Clark

Atascadero, CA

2012

31:52.21

55-59

20K

Patti Wagner

Westminster, CA

2012

35:52.47

60-64

20K

Diane Tracy

St. George, UT

2012

35:49.87

65-69

20K

Janette S. Masterson

Millbrae, CA

2013

40:18.81

70-74

20K

Diane Mohwinkel

Anchorage, AK

2012

38:26.46

75-79

20K

Donna Nicholas

Kelowna, BC, Canada

2014

41:24.77

Division III – Women

50-54

20K

Diane Shanklin

Santa Clara, UT

2014

32:46.86

55-59

20K

Jodie Roe

Buena Park, CA

2012

35:14.59

60-64

20K

Penny Perkins

Salt Lake City, UT

2014

37:10.39

65-69

20K

Shari Johnson

Walnut Creek, CA

2014

36:43.47

70-74

20K

Donalee Young

Kelowna, BC, Canada

2014

44:08.38

75-79

20K

Treanna Smoot

Paso Robles, CA

2014

45:00.77

Division – Recumbent – Women

55-59

40K

Lori Coombs

Jackson, WY

2014

2:54:37.92

Cycling – ROAD RACE

Division I – Men

50-54

62K

Mark Schaefer

Ogden, UT

2014

1:42:16.--

55-59

62K

Lorin Ronnow

Salt Lake City, UT

2010

1:43:47.--

60-64

62K

Dave Viney

Montverde, FL

2010

1:43:36.--

65-69

62K

Gary Simmons

Layton, UT

2011

1:45:28.--

70-74

50K

Durward Higgins

Chattanooga, TN

2014

1:30:14.--

75-79

37K

Donahue Wildman

Malibu, CA

2010

1:06:40.--

80-84

37K

Frederic Schmid

Waco, TX

2014

1:09:58.--

85-89

37K

Gordy Shields

El Cajon, CA

2003

1:20:44.00

90-95

37K

Ernest Marinoni

Placerville, CA

1998

2:00:08.00

Division II – Men

50-54

62K

Dan Thomas

Laguna Niguel, CA

2002

1:43:02.00

55-59

62K

Larry Johnston

Mammoth Lakes, CA

2006

1:45:14.00

60-64

62K

Gerry Goodleff

Vancouver, BC, Canada

2000

1:46:31.00

65-69

50K

John Edmunds

Edmonton, AB

1994

1:33:52.97

70-74

37K

Grant MacFarlane

Ivins, UT

2013

1:06:45.--

75-79

37K

Milo Hadlock

Murray, UT

1999

1:09:16.00

80-84

37K

Max Davenport

Prescott, AZ

2009

1:18:18.--

85-89

37K

Thomas Adams

Northridge, CA

2001

1:32:14.00

Division III – Men

50-54

37K

Gary Peirce

Midway, UT

1999

56:28.00

55-59

37K

Stanford Swallow

American Fork, UT

1999

55:26.00

60-64

37K

Bruce Goodhue

South Ogden, UT

1999

1:00:11.00

65-69

37K

George Jensen

Templeton, CA

1999

1:08:03.00

70-74

37K

William Thurman

St. George, UT

2013

1:07:22.--

75-79

37K

Gene Trivett

Incline Village, NV

2014

1:16:56.--

80-84

37K

Gerald Williams

Las Vegas, NV

2007

1:34:59.00

85-89

37K

Harvey Jerman

Sandy, UT

2013

1:44:41.--

Division I – Women

50-54

50K

Elaine Miller

Oceanside, CA

1997

1:34:35.16

55-59

50K

Elaine Miller

Oceanside, CA

2000

1:33:40.00

60-64

50K

Donna Ingle

Las Vegas, NV

2014

1:34:21.--

65-69

37K

Martha Iverson

Durango, CO

2014

1:09:58.--

70-74

37K

Barbara Gicquel

Salinas, CA

2010

1:11:27.--

75-79

37K

Gail Vanderlinde

Atascadero, CA

2014

1:26:27.--

80-84

37K

Jody Olson

Inkom, ID

2010

1:38:58.--

Division II – Women

50-54

50K

Shirley Carlson

Paso Robles, CA

1994

1:36:56.01

55-59

50K

Gail Vanderlinde

Atascadero, CA

1995

1:43:02.88

60-64

50K

Frances Drinkwater

Keswick, ON

1994

1:48:07.37

65-69

37K

Sandra Beherrell

Heber City, UT

2007

1:17:31.00

70-74

37K

Ellie Antonio

Calabasas, CA

2007

1:16:15.00

75-79

37K

Donna Nicholas

Kelowna, BC, Canada

2014

1:31:30.--

Division III – Women

50-54

37K

Lucille Rhodes

Fountain Valley, CA

1999

1:08:10.00

55-59

37K

Lucy Ormond

Hurricane, UT

1999

1:12:42.00

60-64

37K

Barbara Gicquel

Corral de Tierra, CA

2002

1:15:59.00

65-69

37K

Shari Johnson

Walnut Creek, CA

2014

1:11:50.--

70-74

37K

Ellie Antonio

Calabasas, CA

2006

1:22:09.00

75-79

37K

Donna Nicholas

Kelowna, BC, Canada

2013

1:43:45.--