Navigation




Basketball Shoot 2004 Results


HOT SHOT
Men 50-54
Gold    Mathew Lyman    Fruit Heights, UT    39
Silver    Kerry Coop    South Weber, UT    34
Bronze    Scott McNutt    Coos Bay, OR    33

Men 55-59
Gold    Jack Eichorn    Albuquerque, NM    48
Silver    Bob Owen    Valparaiso, IN    47
Bronze    Ronald Sassano    Scottsdale, AZ    39

Men 60-64
Gold    Harry Carothers    Pinellas Park, FL    55
Silver    Burke Eldredge    Roosevelt, UT    46
Bronze    Glenn Esplin    Salt Lake City, UT    41
Bronze    Keith Heber    Orem, UT    41
Bronze    Reese Howard    Centerville, UT    41

Men 65-69
Gold    Sidney Holtzer    Venice, FL    50
Silver    Larry Hansen    St George, UT    44
Bronze    Duane Shaw    Kansas City, KS    39

Men 70-74
Gold    Franklin Brown    Denver, CO    26
Silver    Jack Wasden    St George, UT    24
Bronze    LaVerne Streeter    Modesto, CA    23

Men 75-79
Gold    Paul Rosander    Salt Lake City, UT    N/A

Men 80+
Gold    Cleon Tucker    N Salt Lake, UT    N/A

Women 50-54
Gold    Carmen Lee    St George, UT    32
Silver    Mary Begaye    Phoenix, AZ    31
Bronze    Rosemarie Rahn    Northridge, CA    29

Women 55-59
Gold    Ona Porter    Albuquerque, NM    37
Silver    Sharon McMullin    Layton, UT    34
Bronze    Delayne Streeter    Modesto, CA    23

Women 60-64
Gold    Julie Bradley    Gales Ferry, CT    47
Silver    Paula Passarello    North Franklin, CT    35
Bronze    Phyllis Serafin    Tolland, CT    33

Women 65-69
Gold    Rosie Melichar    Aurora, CO    31
Silver    Ola Shaw    Kansas City, KS    24
Bronze    Martie Absher    Ivins, UT    15

Women 70-74
Gold    Mary Gollehon    Colorado Springs, CO    27
Silver    Wanda Rosander    Salt Lake City, UT    16
Bronze    Alice Purdes    Madison, IL    0

FREE THROW AND 3-POINT SHOOT
Men 50-54
Gold    Chuck Call    Murray, UT    34
Silver    Walter Mitchell    Aromas, CA    29
Silver    Ray Miloyevich    Portland, OR    29
Bronze    Greg Beck    Greeley, CO    24

Men 55-59
Gold    Bob Owen    Valparaiso, IN    39
Silver    Mark Beck    South Jordan, UT    36
Bronze    Jim Sevals    Rice Lake, WI    35

Men 60-64
Gold    John Candelaria    Salt Lake City, UT    38
Silver    Roger Davis    Cedar City, UT    37
Bronze    Harry Carothers    Pinellas Park, FL    36
Bronze    Glenn Esplin    Salt Lake City, UT    36

Men 65-69
Gold    Fred Newman    Santa Monica, CA    34
Silver    Paul Harden    Prescott, AZ    32
Silver    Duane Shaw    Kansas City, KS    32
Silver    Duane Tinnes    Parker, CO    32
Bronze    David Edwards    Denver, CO    31

Men 70-74
Gold    Gerry Belko    Loveland, CO    36
Silver    Pat Craddock    Northfield, IL    30
Silver    Pat Owen    St George, UT    30
Bronze    Glenn Stanford    Waterford, CA    29

Men 75-79
Gold    Doyle Swallow    Kanab, UT    18
Silver    Paul Rosander    Salt Lake City, UT    13

Men 80+
Gold    Cleon Tucker    N Salt Lake, UT    19
Silver    Bill Twitchell    Murray, UT    9
Bronze    Talmage Christensen    St George, UT    8

Women 50-54
Gold    Mary Begaye    Phoenix, AZ    26
Silver    Rose Marie Rahn    Northridge, CA    22
Bronze    Pat Nahee    Phoenix, AZ    16

Women 55-59
Gold    Ona Porter    Albuquerque, NM    19
Gold    Patricia Lawlis    Phoenix, AZ    19
Silver    Delayne Streeter    Modesto, CA    14
Bronze    Sharon McMullin    Layton, UT    12

Women 60-64
Gold    Sheila McKenna    Attleboro, MA    30
Silver    Paula Passarello    N Franklin, CT    29
Bronze    Phyllis Serafin    Tolland, CT    22

Women 65-69
Gold    Rosie Melichar    Aurora, CO    24
Silver    Ola Shaw    Kansas City, KS    18
Bronze    Martie Absher    Ivins, UT    15

Women 70-74
Gold    Mary Gollehon    Colorado Springs, CO    18
Silver    Alice Purdes    Madison, IL    9
Bronze    Wanda Rosander    Salt Lake City, UT    4