Navigation




Cycling 2004 Results


HILL CLIMB

LICENSED
Men 50-54
Gold    Frank Matus    Martensville, SK    14:32.97
Silver    Peter Hansen    Salt Lake City, UT    15:30.58
Bronze    David Goetzinger    Dubuque, IA    15:55.10

Men 55-59
Gold    Michael McCann    Whitehorse, YT    13:53.56
Silver    Steve Walters    Prescott, AZ    14:02.50
Bronze    John Haney    Park City, UT    14:49.07

Men 60-64
Gold    Herb Johnson    La Jolla, CA    13:40.31
Silver    Robert Brooks    Auberry, CA    14:32.44
Bronze    Bob Lindsay    New Westminster, BC    15:22.85

Men 65-69
Gold    William Meyers    Oak Creek, CO    14:49.95
Silver    Seymour Katz    Englewood, CO    14:57.63
Bronze    Scott Tucker    Golden, CO    15:26.19

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ    17:07.46
Silver    Donahue Wildman    Malibu, CA    18:48.28
Bronze    Larry Reade    Buffalo, NY    18:54.20

Men 75-79
Gold    Richard Gibbs    Van Anda, BC    21:40.72
Silver    Harvey Jerman    Sandy, UT    21:43.48
Bronze    Robert Bergen    Mount Laguna, CA    22:43.06

Men 80-84
Gold    Don Fedrigon    Elk Rapids, MI    37:34.74

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    24:23.14

Women 50-54
Gold    Jo Garuccio    Salt Lake City, UT    16:01.25
Silver    Jodi Cuccia    Boise, ID    17:12.07
Bronze    Lark Birdsong    Denver, CO    20:57.03

Women 55-59
Gold    Marcy Dibbs    Edmonton, AB    20:59.81

Women 60-64
Gold    Nancy Beck    Hanover Park, IL    26:18.09
Silver    Alice Pust    Santaquin, UT    27:10.00

Women 65-69
Gold    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    23:53.28
Silver    Kumi Horiuchi    Brighton, CO    24:05.68

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    15:20.51
Silver    Rolf Pestel    Rawlins, WY    15:41.97
Bronze    Tom Dey    Los Alamos, NM    15:43.40

Men 55-59
Gold    Jim Westenskow    Ogden, UT    14:45.77
Silver    Perry Jones    Seattle, WA    15:21.13
Bronze    Andy Newberry    Grand Junction, CO    17:44.29

Men 60-64
Gold    Larry Gleason    Ridgecrest, CA    15:44.25
Silver    Gino Crema    Burnaby, BC    15:50.82
Bronze    Gene Timmons    Ketchum, ID    16:02.35

Men 65-69
Gold    Duane Loveland    St George, UT    15:55.57
Silver    Walter Schafer    Chico, CA    17:57.77
Bronze    Thomas Cargile    Vista, CA    18:44.46

Men 70-74
Gold    Walt Axthelm    Durango, CO    18:51.08
Silver    Robert Peterson    Marshalltown, IA    19:58.34
Bronze    Gerald Martin    Camarillo, CA    20:40.37

Men 75-79
Gold    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    19:33.63
Silver    Dick Graves    Traverse City, MI    22:45.62
Bronze    John Sanmartini    Villa Park, CA    23:19.44

Men 85-89
Gold    John Phillips    North Logan, UT    42:22.34

Women 60-64
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA    22:17.02
Silver    Iris Tolley    Nephi, UT    28:31.39

Women 65-69
Gold    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    22:03.30

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    David Frahm    Worland, WY    15:03.54
Silver    Russell Smith    Meridian, ID    15:30.85
Bronze    Bruce Liddiard    Durango, CO    16:00.89

Men 55-59
Gold    Hal Stanley    Los Gatos, CA    15:54.79
Silver    Barry Moore    LaVerkin, UT    17:20.82
Bronze    Randy MacDonald    Salt Lake City, UT    18:02.06

Men 60-64
Gold    Alan Crockett    Idaho Falls, ID    17:13.95
Silver    George Nye    Monterey, CA    17:23.05
Bronze    Richard Ottosen    Wenatchee, WA    18:17.04

Men 65-69
Gold    Barefoot Lombardo    Mt Baldy, CA    16:29.31
Silver    Paul Kylander    Mora, MN    17:45.85
Bronze    Walter Giesberg    San Antonio, TX    19:02.62

Men 70-74
Gold    Rino DeBiasio    Trail, BC    20:32.08
Silver    Bob Mitchell    Sandy, UT    21:20.71
Bronze    Brad Leonard    Copper Mountain, CO    21:54.09

Men 75-79
Gold    John Poteet    San Antonio, TX    21:27.02
Silver    Max Davenport    Prescott, AZ    24:46.14
Bronze    Gerald Williams    Skokie, IL    26:47.52

Women 50-54
Gold    MaryAnne Nelson    Durango, CO    19:24.67
Silver    Claudia Ribet    Santa Monica, CA    21:40.86
Bronze    Jan Schwartz    Pleasanton, CA    22:58.16

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM    18:58.86
Silver    Susan Falsey    Copper Mountain, CO    25:10.28
Bronze    Maurine Liddiard    Durango, CO    27:50.10

Women 60-64
Gold    Marilyn Scott    St George, UT    20:58.38

Women 65-69
Gold    Carolyn Henrie    Salt Lake City, UT    25:22.50
Silver    Joy Kaylor    Central City, CO    26:17.11
Bronze    Marilyn Lobert    Gibsonia, PA    39:29.16

Women 75-79
Gold    Catherine McCormick    Rancho Cordova, CA    34:59.70

NOVICE
Men 50-54
Gold    Rick Hodgson    Las Vegas, NV    16:32.65
Silver    Gil Mendoza    Irvine, CA    16:57.00

Men 55-59
Gold    Frank Davis    Orem, UT    18:56.03
Silver    Joseph Hoy    Edwards, CO    19:09.63
Bronze    Lester Humphrey    Cheyenne, WY    19:28.35

Men 60-64
Gold    Terry Whitington    Sun City, CA    17:20.11
Silver    George Boyd    Walnut Creek, CA    19:25.29
Bronze    Lee Dribin    Los Angeles, CA    19:30.77

Men 65-69
Gold    Joel Rosenberg    Palo Alto, CA    17:20.97
Silver    Roger Hancock    Draper, UT    23:07.36
Bronze    John Simkins    St George, UT    24:38.73

Men 75-79
Gold    Thomas Tily    San Clemente, CA    25:58.61

Women 55-59
Gold    Verena Florence    Morro Bay, CA    19:27.97
Silver    Ann Sturdivant    Bakersfield, CA    25:48.41
Bronze    Jean Abbott    Boulder, CO    25:55.18

Women 60-64
Gold    Judith Adler-Gustafson    Ojai, CA    26:41.32
Silver    Donna Quartaro    San Jose, CA    28:17.98
Bronze    Cynthia Swarthout    Penn Valley, CA    33:31.91

Women 65-69
Gold    Charlene McMenamy    St Charles, MO    23:05.35
Silver    Bev Junginger    San Jose, CA    35:56.80

TIME TRIAL – 40K

LICENSED
Men 50-54
Gold    Frank Matus    Martensville, SK    56:02.41
Silver    David Goetzinger    Dubuque, IA    58:45.17
Bronze    Thomas Gee    Paris, TN    59:10.98

Men 55-59
Gold    Michael McCann    Whitehorse, YT    56:38.20
Silver    Steve Walters    Prescott, AZ    56:54.93
Bronze    Philip Young    Glendale, CA    58:16.93

Men 60-64
Gold    Robert Brooks    Auberry, CA    56:36.52
Silver    Roger Johnson    West Linn, OR    58:36.31
Bronze    Bob Lindsay    New Westminster, BC    59:06.95

Women 50-54
Gold    Julie Kaplan    Oxnard, CA    59:30.51
Silver    Jo Garuccio    Salt Lake City, UT    1:04:54.69
Bronze    Jodi Cuccia    Boise, ID    1:06:34.55

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Clark Dicus    Orange, CA    1:01:14.43
Silver    Tom Dey    Los Alamos, NM    1:04:02.12
Bronze    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    1:04:36.06

Men 55-59
Gold    Perry Jones    Seattle, WA    1:00:57.28
Silver    Jim Westenskow    Ogden, UT    1:03:28.57
Bronze    Andy Newberry    Grand Junction, CO    1:05:20.57

Men 60-64
Gold    Gino Crema    Burnaby, BC    1:01:06.17
Silver    Lee Bourne    Salt Lake City, UT    1:01:32.11
Bronze    David Mann    Los Alamos, NM    1:02:14.86

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    Kent Peppard    Irvine, CA    1:00:22.76
Silver    David Frahm    Worland, WY    1:02:21.03
Bronze    Larry Johnston    Mammoth Lakes, CA    1:04:30.99

Men 55-59
Gold    Hal Stanley    Los Gatos, CA    1:01:03.72
Silver    Barry Moore    LaVerkin, UT    1:05:23.18
Bronze    Randy McKane    San Antonio, TX    1:07:19.69

Men 60-64
Gold    Alan Crockett    Idaho Falls, ID    1:03:57.41
Silver    George Nye    Monterey, CA    1:04:54.56
Bronze    Dale Squier    Golden, CO    1:06:08.32

Women 50-54
Gold    Diana Kay Ready    Mt Vernon, OH    1:17:57.75
Silver    Jan Schwartz    Pleasanton, CA    1:24:23.99

TIME TRIAL – 20K

LICENSED
Men 65-69
Gold    William Meyers    Oak Creek, CO    27:44.64
Silver    Scott Tucker    Golden, CO    29:06.84
Bronze    Dean Parsley    Portland, OR    31:47.30

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ    32:27.29
Silver    Larry Reade    Buffalo, NY    32:55.23
Bronze    Joe Gierga    Garibaldi, OR    33:19.02

Men 75-79
Gold    Richard Gibbs    Van Anda, BC    36:25.35
Silver    Robert Bergen    Mount Laguna, CA    37:30.38
Bronze    Harvey Jerman    Sandy, UT    37:58.27

Men 80-84
Gold    Don Fedrigon    Elk Rapids, MI    46:59.56

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    37:29.93

Women 55-59
Gold    Marcy Dibbs    Edmonton, AB    39:42.94

Women 60-64
Gold    Nancy Beck    Hanover Park, IL    38:35.32
Silver    Alice Pust    Santaquin, UT    41:12.69

Women 65-69
Gold    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    36:42.15
Silver    Kumi Horiuchi    Brighton, CO    41:31.63

PUBLIC A
Men 65-69
Gold    Duane Loveland    St George, UT    31:44.12
Silver    Orval Hart    Los Alamos, NM    31:59.96
Bronze    Francesco Crema    Coquitlam, BC    33:04.90

Men 70-74
Gold    Walt Axthelm    Durango, CO    33:39.49
Silver    Robert Peterson    Marshalltown, IA    34:27.07
Bronze    Mark Hopkins    Casper, WY    34:57.46

Men 75-79
Gold    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    34:10.75
Silver    Gene Rundell    Traverse City, MI    37:29.74
Bronze    Richard Mandell    Columbia, SC    37:35.50

Men 80-84
Gold    Milo Hadlock    Murray, UT    38:16.69

Women 60-64
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA    37:54.81

Women 65-69
Gold    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    37:43.69
Silver    Gwen Seccombe    Nathrop, CO    41:48.86
Bronze    Sylvia Graves    Traverse City, MI    46:42.52

Women 70-74
Gold    Wilma Calvin    Laguna Niguel, CA    40:55.63

PUBLIC B
Men 65-69
Gold    Mack Temple    Echo, OR    32:53.48
Silver    Edward Camarena    Anaheim, CA    34:16.80
Bronze    Hal Rhea    Las Vegas, NV    34:23.97

Men 70-74
Gold    Rino DeBiasio    Trail, BC    35:52.65
Silver    Don Jenkins    Whittier, CA    36:17.76
Bronze    Brad Leonard    Copper Mountain, CO    36:28.83

Men 75-79
Gold    John Poteet    San Antonio, TX    38:28.81
Silver    Max Davenport    Prescott, AZ    39:16.66
Bronze    Mark Olson    Inkom, ID    42:04.69

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM    37:32.31
Silver    Susan Falsey    Copper Mountain, CO    41:07.68
Bronze    Maurine Liddiard    Durango, CO    41:08.25

Women 60-64
Gold    Marilyn Scott    St George, UT    37:52.64
Silver    Vicki Smith    San Antonio, TX    39:11.92
Bronze    Elizabeth Hendricks    Parksville, BC    44:30.26

Women 65-69
Gold    Carolyn Henrie    Salt Lake City, UT    39:27.75
Silver    Joy Kaylor    Central City, CO    40:31.95
Bronze    Marilyn Lobert    Gibsonia, PA    50:19.20

Women 70-74
Gold    Jody Olson    Inkom, ID    45:41.07

Women 75-79
Gold    Catherine McCormick    Rancho Cordova, CA    47:27.49

NOVICE
Men 50-54
Gold    Rick Hodgson    Las Vegas, NV    29:11.43
Silver    Gil Mendoza    Irvine, CA    31:40.31
Bronze    Larry Woodbury    O’Fallon, IL    37:26.46

Men 55-59
Gold    Darrell Bernard    Bakersfield, CA    34:36.51
Silver    Joseph Hoy    Edwards, CO    36:28.86
Bronze    Lester Humphrey    Cheyenne, WY    36:55.89

Men 60-64
Gold    Lee Dribin    Los Angeles, CA    33:37.36
Silver    Joseph Bingham    Salt Lake City, UT    34:06.01
Bronze    Terry Whitington    Sun City, CA    34:37.83

Men 65-69
Gold    Joel Rosenberg    Palo Alto, CA    33:53.58
Silver    Roger Hancock    Draper, UT    35:23.95
Bronze    Phil Cherry    West Jordan, UT    38:01.21

Men 70-74
Gold    Presley Donaldson    Hillsboro, TX    39:30.51

Men 75-79
Gold    Thomas Tily    San Clemente, CA    38:25.25

Men 85-89
Gold    Lavoid Leavitt    St George, UT    1:11:05.55

Women 50-54
Gold    ShoSho Nielsen    Salem, UT    37:36.78
Silver    Glorie Terry    Sandy, UT    39:25.95
Bronze    Kim Hunt    Scottsdale, AZ    52:57.04

Women 55-59
Gold    Verena Florence    Morro Bay, CA    39:11.88
Silver    Ann Sturdivant    Bakersfield, CA    39:57.78
Bronze    Jean Abbott    Boulder, CO    40:57.16

Women 60-64
Gold    Donna Quartaro    San Jose, CA    41:14.80
Silver    Judith Adler-Gustafson    Ojai, CA    41:42.84
Bronze    Dian Iversen    Los Gatos, CA    58:11.12

Women 65-69
Gold    Charlene McMenamy    St Charles, MO    38:37.76
Silver    Bev Junginger    San Jose, CA    48:01.77

CRITERIUM

LICENSED
Men 50-54
Gold    Thomas Gee    Paris, TN    
Silver    Frank Matus    Martensville, SK    
Bronze    David Goetzinger    Dubuque, IA    

Men 55-59
Gold    John Albright    Victoria, BC    
Silver    John Haney    Park City, UT    
Bronze    Rick Abbott    Boulder, CO    

Men 60-64
Gold    Robert Brooks    Auberry, CA    
Silver    James Kinsinger    Boulder, CO    
Bronze    Edward Renger    San Diego, CA    

Men 65-69
Gold    Scott Tucker    Golden, CO    
Silver    William Meyers    Oak Creek, CO    
Bronze    Thomas Jones    Pinckney, MI    

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ    
Silver    Donahue Wildman    Malibu, CA    
Bronze    Larry Reade    Buffalo, NY    

Men 75-79
Gold    Robert Bergen    Mount Laguna, CA    
Silver    Richard Gibbs    Van Anda, BC    

Men 80-84
Gold    Don Fedrigon    Elk Rapids, MI    

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    

Women 50-54
Gold    Julie Kaplan    Oxnard, CA    
Silver    Jodi Cuccia    Boise, ID    
Bronze    Jo Garuccio    Salt Lake City, UT
  
Women 55-59
Gold    Marcy Dibbs    Edmonton, AB    

Women 60-64
Gold    Nancy Beck    Hanover Park, IL    
Silver    Alice Pust    Santaquin, UT    

Women 65-69
Gold    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    
Silver    Kumi Horiuchi    Brighton, CO    

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Bruce Beattie    Kanarraville, UT    
Silver    Tom Dey    Los Alamos, NM    
Bronze    Clark Dicus    Orange, CA    

Men 55-59
Gold    Larry Winzeler    Orem, UT    
Silver    Hein Wick    Toronto, ON    
Bronze    Jim Westenskow    Ogden, UT    

Men 60-64
Gold    Gino Crema    Burnaby, BC    
Silver    Gene Timmons    Ketchum, ID    
Bronze    Rex Farnsworth    Highlands Ranch, CO    

Men 65-69
Gold    Francesco Crema    Coquitlam, BC    
Silver    Orval Hart    Los Alamos, NM    
Bronze    Lee Schremp    Ventura, CA    

Men 70-74
Gold    Robert Peterson    Marshalltown, IA    
Silver    Walt Axthelm    Durango, CO    
Bronze    Heinz VonZurGathen    Edmonton, AB    

Men 75-79
Gold    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    
Silver    Richard Mandell    Columbia, SC    
Bronze    Gene Rundell    Traverse City, MI    

Men 80-84
Gold    Milo Hadlock    Murray, UT    

Women 60-64
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA    
Silver    Iris Tolley    Nephi, UT    

Women 65-69
Gold    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    
Silver    Gwen Seccombe    Nathrop, CO    

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    Larry Johnston    Mammoth Lakes, CA    
Silver    Russell Smith    Meridian, ID    
Bronze    Dale Hadley    Orem, UT    

Men 55-59
Gold    Hal Stanley    Los Gatos, CA    
Silver    Galen Farrington    Ruidoso, NM    
Bronze    David Hatt    South Jordan, UT    

Men 60-64
Gold    George Nye    Monterey, CA    
Silver    Pat Kapp    Trabuco Canyon, CA    
Bronze    Timothy Whalley    Verdi, NV    

Men 65-69
Gold    Walter Giesberg    San Antonio, TX    
Silver    Mack Temple    Echo, OR    
Bronze    Steve Seccombe    Nathrop, CO    

Men 70-74
Gold    Rino DeBiasio    Trail, BC    
Silver    Don Jenkins    Whittier, CA    
Bronze    Jack Lovett    Orem, UT

Men 75-79
Gold    John Poteet    San Antonio, TX    
Silver    Mark Olson    Inkom, ID    
Bronze    Horst Langer    Wayland, MA    

Women 50-54
Gold    Diana Kay Ready    Mt Vernon, OH    
Silver    Claudia Ribet    Santa Monica, CA    
Bronze    Jan Schwartz    Pleasanton, CA    

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM    
Silver    Maurine Liddiard    Durango, CO    

Women 60-64
Gold    Marilyn Scott    St George, UT    

Women 65-69
Gold    Carolyn Henrie    Salt Lake City, UT    
Silver    Marilyn Lobert    Gibsonia, PA    

Women 70-74
Gold    Jody Olson    Inkom, ID    

NOVICE
Men 50-54
Gold    Gil Mendoza    Irvine, CA    
Silver    Larry Woodbury    O’Fallon, IL    

Men 55-59
Gold    Darrell Bernard    Bakersfield, CA    
Silver    Amerigo Belluomini    Burnaby, BC    

Men 60-64
Gold    Terry Whitington    Sun City, CA    
Silver    Pete Floyd    Charleston, SC    
Bronze    Meahal Duffy    Atascadero, CA    

Men 65-69
Gold    Joel Rosenberg    Palo Alto, CA    
Silver    Roger Hancock    Draper, UT    
Bronze    Richard Dixon    Provo, UT    

Men 70-74
Gold    Presley Donaldson    Hillsboro, TX    

Men 75-79
Gold    Thomas Tily    San Clemente, CA    

Women 50-54
Gold    Glorie Terry    Sandy, UT    
Silver    ShoSho Nielsen    Salem, UT    

Women 55-59
Gold    Verena Florence    Morro Bay, CA    
Silver    Ann Sturdivant    Bakersfield, CA    

Women 60-64
Gold    Judith Adler-Gustafson    Ojai, CA    
Silver    Donna Quartaro    San Jose, CA    

ROAD RACE

LICENSED
Men 50-54
Gold    Frank Matus    Martensville, SK    1:48:31.00
Silver    David Goetzinger    Dubuque, IA    1:51:24.00
Bronze    Thomas Gee    Paris, TN    1:52:09.00

Men 55-59
Gold    John Haney    Park City, UT    1:47:48.00
Silver    Philip Young    Glendale, CA    1:47:48.00
Bronze    Michael McCann    Whitehorse, YT    1:49:15.00

Men 60-64
Gold    Bob Lindsay    New Westminster, BC    1:53:31.00
Silver    Michael Gilpin    Bozeman, MT    1:53:31.00
Bronze    Robert Brooks    Auberry, CA    1:53:31.00

Men 65-69
Gold    Thomas Jones    Pinckney, MI    1:52:36.00
Silver    Scott Tucker    Golden, CO    1:54:09.00
Bronze    Seymour Katz    Englewood, CO    1:54:08.00

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ    1:37:31.00
Silver    Donahue Wildman    Malibu, CA    1:39:35.00
Bronze    Will Lindsay    Boise, ID    1:42:50.00

Men 75-79
Gold    Richard Gibbs    Van Anda, BC    1:18:15.00
Silver    Harvey Jerman    Sandy, UT    1:19:30.00
Bronze    Robert Bergen    Mount Laguna, CA    1:24:23.00

Men 80-84
Gold    Don Fedrigon    Elk Rapids, MI    2:00:02.00

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    1:25:43.00

Women 50-54
Gold    Julie Kaplan    Oxnard, CA    1:37:19.00
Silver    Jo Garuccio    Salt Lake City, UT    1:37:49.00
Bronze    Jodi Cuccia    Boise, ID    1:40:38.00

Women 55-59
Gold    Marcy Dibbs    Edmonton, AB    1:56:57.00

Women 60-64
Gold    Nancy Beck    Hanover Park, IL    2:10:54.00
Silver    Alice Pust    Santaquin, UT    2:15:43.00

Women 65-69
Gold    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    1:25:42.00
Silver    Kumi Horiuchi    Brighton, CO    2:03:11.00

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Bruce Beattie    Kanarraville, UT    1:48:40.00
Silver    Clark Dicus    Orange, CA    1:48:44.00
Bronze    John Silletto    West Valley City, UT    1:50:29.00

Men 55-59
Gold    Jim Westenskow    Ogden, UT    1:47:40.00
Silver    Larry Winzeler    Orem, UT    1:55:38.00
Bronze    Hein Wick    Toronto, ON    2:13:43.00

Men 60-64
Gold    Gino Crema    Burnaby, BC    1:51:56.00
Silver    Gene Timmons    Ketchum, ID    1:51:57.00
Bronze    Larry Gleason    Ridgecrest, CA    1:52:00.00

Men 65-69
Gold    Orval Hart    Los Alamos, NM    1:39:08.00
Silver    Duane Loveland    St George, UT    1:39:09.00
Bronze    Francesco Crema    Coquitlam, BC    1:40:49.00

Men 70-74
Gold    Robert Peterson    Marshalltown, IA    1:43:15.00
Silver    Walt Axthelm    Durango, CO    1:43:15.00
Bronze    Gerald Martin    Camarillo, CA    1:49:09.00

Men 75-79
Gold    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    1:18:06.00
Silver    John Sanmartini    Villa Park, CA    1:25:33.00
Bronze    Gene Rundell    Traverse City, MI    1:25:34.00

Men 80-84
Gold    Milo Hadlock    Murray, UT    1:31:33.00

Women 60-64
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA    1:55:38.00

Women 65-69
Gold    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    1:19:44.00
Silver    Gwen Seccombe    Nathrop, CO    1:40:14.00
Bronze    Sylvia Graves    Traverse City, MI    2:04:39.00

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    David Frahm    Worland, WY    1:50:29.00
Silver    Russell Smith    Meridian, ID    1:50:29.00
Bronze    Ted Wolfe    Bend, OR    1:50:29.00

Men 55-59
Gold    Hal Stanley    Los Gatos, CA    1:49:54.00
Silver    Barry Moore    LaVerkin, UT    1:54:22.00
Bronze    Galen Farrington    Ruidoso, NM    2:00:40.00

Men 60-64
Gold    George Nye    Monterey, A    1:50:37.00
Silver    Gary Ficken    Clear Lake, IA    1:54:56.00
Bronze    Jerry Coffey    Bozeman, MT    1:59:36.00

Men 65-69
Gold    Mack Temple    Echo, OR    1:40:17.00
Silver    Steve Seccombe    Nathrop, CO    1:40:44.00
Bronze    Paul Kylander    Mora, MN    1:40:47.00

Men 70-74
Gold    Rino DeBiasio    Trail, BC    1:50:16.00
Silver    Don Jenkins    Whittier, CA    1:54:12.00
Bronze    Jack Lovett    Orem, UT    1:57:38.00

Men 75-79
Gold    John Poteet    San Antonio, TX    1:24:51.00
Silver    Max Davenport    Prescott, AZ    1:28:50.00
Bronze    Horst Langer    Wayland, MA    1:56:38.00

Women 50-54
Gold    MaryAnne Nelson    Durango, CO    1:51:06.00
Silver    Diana Kay Ready    Mt Vernon, OH    2:03:23.00
Bronze    Jan Schwartz    Pleasanton, CA    2:11:38.00

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM    1:51:07.00
Silver    Maurine Liddiard    Durango, CO    2:20:29.00

Women 60-64
Gold    Marilyn Scott    St George, UT    1:56:09.00

Women 65-69
Gold    Carolyn Henrie    Salt Lake City, UT    1:27:52.00

Women 70-74
Gold    Jody Olson    Inkom, ID    1:51:09.00

Women 75-79
Gold    Catherine McCormick    Rancho Cordova, CA    2:02:21.00

NOVICE
Men 50-54
Gold    Rick Hodgson    Las Vegas, NV    1:10:04.00
Silver    Gil Mendoza    Irvine, CA    1:11:06.00
Bronze    Bruce Argyle    Alpine, UT    1:13:58.00

Men 55-59
Gold    Darrell Bernard    Bakersfield, CA    1:15:39.00
Silver    Lester Humphrey    Cheyenne, WY    1:16:36.00
Bronze    Amerigo Belluomini    Burnaby, BC    1:19:56.00

Men 60-64
Gold    Terry Whitington    Sun City, CA    1:11:50.00
Silver    Lee Dribin    Los Angeles, CA    1:16:06.00
Bronze    George Boyd    Walnut Creek, CA    1:16:23.00

Men 65-69
Gold    Joel Rosenberg    Palo Alto, CA    1:11:50.00
Silver    Roger Hancock    Draper, UT    1:19:59.00
Bronze    John Simkins    St George, UT    1:23:52.00

Men 75-79
Gold    Thomas Tily    San Clemente, CA    1:31:13.00

Men 85-89
Gold    Lavoid Leavitt    St George, UT    3:00:56.00

Women 55-59
Gold    Verena Florence    Morro Bay, CA    1:16:43.00
Silver    Jean Abbott    Boulder, CO    1:27:18.00
Bronze    Ann Sturdivant    Bakersfield, CA    1:28:51.00

Women 60-64
Gold    Judith Adler-Gustafson    Ojai, CA    1:29:58.00
Silver    Donna Quartaro    San Jose, CA    1:32:09.00

Women 65-69
Gold    Charlene McMenamy    St Charles, MO    1:26:21.00
Silver    Bev Junginger    San Jose, CA    1:52:37.00