Navigation




Golf 2004 Results


GOLF – MEDAL GOLF

36-HOLE - GROSS

Men 50-54 – Division A
Gold    David Watson    St George, UT    146
Silver    Robert Bachman    Centerville, UT    151
Silver    Val Cahoon    Layton, UT    151

Men 55-59 – Division A
Gold    Gary Tom    Cedar City, UT    150
Silver    Lasse Bang    Farmington, UT    153
Bronze    Ken Schroetlin    Loveland, CO    158

Men 55-59 – Division B
Gold    Bob Stevenson    Manteca, CA    198

Men 60-64 – Division A
Gold    Robert Chambers    Koosharem, UT    166
Silver    Peter VanOrman    Orem, UT    168
Bronze    Keith McDonald    Vernal, UT    170

Men 65-69 – Division A
Gold    Jay Berry    Turlock, CA    151
Silver    Lee Frazee    Washington, UT    153
Silver    James Villa    Rancho Murieta, CA    153

Men 65-69 – Division B
Gold    George Warner    West Jordan, UT    201
Silver    Nolan Schofield    Syracuse, UT    207
Bronze    Ed Huckfeldt    New Plymouth, ID    234

Men 70-74 – Division A
Gold    Paul Buchanan    Montrose, CO    159
Silver    Max Eggertsen    Provo, UT    161
Bronze    Jess Simmons    Joplin, MO    166

Men 70-74 – Division B
Gold    George Maxwell    Sandy, UT    209
Silver    Bill Nelson    Hawthorne, NV    222

Men 75-79 – Division A
Gold    Reinhart Burdt    Richfield Springs, NY    164
Silver    Neil Barnes    St George, UT    166
Bronze    Bill Christensen    Salt Lake City, UT    170

Men 75-79 – Division B
Gold    Ray Kelly    Salt Lake City, UT    202
Gold    Doyle Swallow    Kanab, UT    202
Bronze    Jack Funo    Monterey Park, CA    211

Men 80-84 – Division A
Gold    Fuzzy Aubert    Grand Junction, CO    178
Silver    Harold Brandt    Salt Lake City, UT    195
Bronze    James Beatty    Orem, UT    200
Men 80-84 – Division B
Gold    Marion Davis    Genola, UT    207

Men 85-89 – Division A
Gold    Ken Neel    Salt Lake City, UT    188
Silver    Sterling Davis    St George, UT    225

Women 50-54 – Division A
Gold    Vickie Warner    Taylorsville, UT    189
Silver    Valerie Spirit    Portland, OR    195
Bronze    Natalie Montoya    St George, UT    197

Women 50-54 – Division B
Gold    Sheryl Owen    St Albert, AB    207
Silver    Mary Anderson    Arvada, CO    251

Women 55-59 – Division A
Gold    Gertie Gessner    Ivins, UT    169
Silver    Kathy Robbins    Santa Clara, UT    177
Bronze    Marsha McCandless    Dammeron Valley, UT    187

Women 55-59 – Division B
Gold    Jean Arbuckle    Washington, UT    221
Silver    Pat Jensen    Salt Lake City, UT    224
Bronze    DeAnn Hullinger    Boise, ID    241

Women 60-64 – Division A
Gold    Dian Iversen    Los Gatos, CA    165
Silver    Mary Norman    Provo, UT    170
Bronze    Nedra Marshall    Phoenix, AZ    184

Women 60-64 – Division B
Gold    Sue Gibson    Napoleon, OH    195
Silver    Shari Carlson    Raymond, NE    214
Bronze    Chris Corwin    Moab, UT    217

Women 65-69 – Division A
Gold    Pat Johnson    Arvada, CO    170
Silver    Barbara Helgesen    Greenfield, WI    207

Women 65-69 – Division B
Gold    Crickett Nelson    Provo, UT    210
Silver    MariAnn VonOhlen    Santa Clara, UT    230
Bronze    MaryLynne Edison    Salt Lake City, UT    237

Women 70-74 – Division A
Gold    Terry Wittry    Hurricane, UT    168
Silver    Celia Kleinheksel    Zeeland, MI    178
Bronze    Beverly Brown    Rancho Murieta, CA    206

Women 70-74 – Division B
Gold    Janet Welsh    St George, UT    218
Silver    Dorothy Etheridge    Nipomo, CA    232
Bronze    Barbara Mitsunaga    Salt Lake City, UT    243

Women 75-79 – Division A
Gold    Phyllis Ruck    Springfield, OR    217

Women 75-79 – Division B
Gold    Harriet Wuthrich    Montpelier, ID    191

Women 80-84 – Division A
Gold    Helen Bourquin    Paso Robles, CA    194
Silver    Phyllis Germain    St George, UT    210

Women 80-84 – Division B
Gold    Betty Noonan    St George, UT    212
Silver    Ruby Seal    Nephi, UT    220

Women 85-89 – Division B
Gold    Vera Tanner    Salt Lake City, UT    256

36-HOLE - NET

Men 50-54 – Division A
Gold    Ross Peacock    Hooper, UT    131
Silver    Rob Chambers    Layton, UT    135
Bronze    Steve Wittry    Crosby, TX    141

Men 55-59 – Division A
Gold    Lee Beatty    Hurricane, UT    135
Silver    Chuck Holdridge    Atascadero, CA    136
Bronze    Richard Jones    St George, UT    141
Bronze    Ridge Williams    St George, UT    141

Men 55-59 – Division B
Gold    Jerry Rees    Midvale, UT    161

Men 60-64 – Division A
Gold    Lyn Christensen    Washington, UT    136
Silver    Cary Richardson    Sumner, WA    141
Bronze    Kenneth Strate    Spring City, UT    143

Men 65-69 – Division A
Gold    Wesley Taylor    St George, UT    130
Silver    Jerry Kain    Sturgeon Bay, WI    136
Bronze    Bill Marshall    Phoenix, AZ    138

Men 65-69 – Division B
Gold    Dennis LaFarlette    Warsaw, IN    141
Silver    Mel Mitchell    Logan, UT    152

Men 70-74 – Division A
Gold    Roy Miller    Salem, UT    138
Silver    William Buckwell    Salt Lake City, UT    143
Bronze    Roy Hartman    Marietta, OK    145

Men 70-74 – Division B
Gold    Len Lukey-Ott    Coquitlam, BC    147
Silver    Jerry Harris    St George, UT    164

Men 75-79 – Division A
Gold    Vic Ramsbottom    Calgary, AB    135
Silver    Huch Aoki    Sandy, UT    136
Bronze    Dean Evans    Fresno, CA    139

Men 75-79 – Division B
Gold    Frederick Mayes    Rancho Murieta, CA    145
Silver    Joseph Mansis    Seal Beach, CA    149
Bronze    Harvey Stuart    Atascadero, CA    158

Men 80-84 – Division A
Gold    Lynn Adams    Monticello, UT    147
Silver    Gerald Schroder    Caldwell, ID    153
Bronze    Floyd Webb    North Platte, NE    160

Men 85-89 – Division A
Gold    Russell Bean    Mesquite, NV    162

Women 50-54 – Division A
Gold    Marilee Eyre    Beaver, UT    141
Silver    Merle Ruiz    St George, UT    148
Bronze    Chris Henderson    Moab, UT    167
Bronze    Darlene Kemp    Calgary, AB    167

Women 50-54 – Division B
Gold    Patty Park    Bountiful, UT    163

Women 55-59 – Division A
Gold    Kathy Schroetlin    Loveland, CO    142
Silver    Delayne Streeter    Modesto, CA    148
Bronze    Robyn Davis    Salt Lake City, UT    153

Women 55-59 – Division B
Gold    Glenda Ciarus    Moab, UT    156
Silver    Colleen Deeds    Salt Lake City, UT    166
Silver    Dar Thompson    Salt Lake City, UT    166


Women 60-64 – Division A
Gold    Sheri Holand    Cupertino, CA    138
Silver    Sherry Marcovich    St George, UT    147
Silver    Karen Moyer    Boise, ID    147

Women 60-64 – Division B
Gold    Paula Smith    Moab, UT    150
Gold    Marcia Stanger    Nipomo, CA    150
Bronze    Barbara Vise    St George, UT    156

Women 65-69 – Division A
Gold    Claudia Standorf    Madison, WI    145
Silver    Elizabeth Taylor    St George, UT    162

Women 65-69 – Division B
Gold    Lori Cartwright    St George, UT    164
Silver    Elaine Rist    Billings, MT    169

Women 70-74 – Division A
Gold    Helen Keleman    Arvada, CO    133
Silver    Carole Miller    St George, UT    151
Bronze    Barbara Evans    Fresno, CA    162

Women 70-74 – Division B
Gold    Carolyn Buckwell    Salt Lake City, UT    151
Silver    Janet Peterson    Alpine, UT    152
Bronze    Carol Stuart    Atascadero, CA    179

Women 80-84 – Division A
Gold    Mary Gandsey    Templeton, CA    157

Women 80-84 – Division B
Gold    Sego Matsumiya    Salt Lake City, UT    154
Silver    Ruth Horton    Carbondale, CO    158

Women 85-89 – Division B
Gold    Elaine Sproul    Salt Lake City, UT    187