Navigation




Horseshoes 2004 Results


SINGLES
40 ft / 50%
Gold    Leroy Buhler    Highland, UT    5-1    45.42%
Silver    Fred Tragesser    Kokomo, IN    3-3    38.33%

40 ft / 40%
Gold    Don Ebey        Des Moines, WA    4-0    18.12%

40 ft / 30%
Gold    James Ganther    Eau Claire, WI    5-2    27.92%
Gold    Nelson Brandt    Flushing, MI    5-2    25.00%
Silver    Ron Grube    Prescott, AZ    5-3    25.38%
Bronze    Tom Crowther    Richfield, UT    4-4    23.85%

40 ft / 20%
Gold    Gary Loosli    Warren, OR    8-3    16.75%
Silver    Ken Fuller    Rexburg, ID    7-4    24.53%
Bronze    Glenn Fitzgerald    Sanger, CA    6-4    20.00%

40 ft / 10%
Gold    Therrol Millett    St George, UT    5-1    14.58%
Silver    Dennis Hill    Sun City, CA    4-3    11.97%
Bronze    David Chamberlin    Yachats, OR    3-4    6.15%

30 ft / 60%
Gold    Ramon Duke    St George, UT    7-1    53.12%
Silver    David Cheyne    Las Vegas, NV    3-5    43.75%
Bronze    Tony Veldkamp    Calgary, AB    2-6    48.12%

30 ft / 50%
Gold    Verlyn Dunn    Pocatello, ID    7-0    51.43%
Silver    Talmage Christensen    St George, UT    5-2    41.55%
Bronze    Jack Sheffer    Vernal, UT    5-3    44.00%

30 ft / 40%
Gold    Barbara Purser    S Ogden, UT    7-0    47.08%
Silver    Ed Barberis    St George, UT    6-1    39.58%
Bronze    Ron Duncan    Roosevelt, UT    5-2    35.00%

30 ft / 30%
Gold    Lori Harper    Ivins, UT        5-1    25.41%
Silver    Marv Woodbury    St George, UT    4-3    21.54%
Bronze    Betty Sheffer    Vernal, UT    3-4    18.18%

30 ft / 20%
Gold    Chris Parrish    Vernal, UT    7-2    20.00%
Silver    Leon Parrish    Vernal, UT    6-2    35.56%
Bronze    Kelly Powell    Vernal, UT    6-3    17.14%

30 ft / 10%
Gold    Jack Wasden    St George, UT    7-0    21.25%
Silver    Mary Duncan    Roosevelt, UT    6-1    12.50%
Bronze    Charles Houser    Manchester, NH    6-3    10.36%

DOUBLES
50%
Gold    Cleo Wardle    St George, UT        
    Leroy Buhler    Highland, UT    7-5    37.60%

Silver    Verlyn Dunn    Pocatello, ID        
    Ed Barberis    St George, UT    7-6    42.80%

Bronze    Ramon Duke    St George, UT        
    Marvin Woodbury    St George, UT    6-7    33.40%

40%
Gold    Talmage Christensen    St George, UT        
    Mont Lewis    Pocatello, ID    8-4    28.30%

Silver    Tony Veldkamp    Calgary, AB        
    Bill Goss        Orange, CA    8-5    27.77%

Bronze    Harvey Brown    Knights Landing, CA        
    Bud Brown    Santa Clara, UT    7-6    30.40%

30%
Gold    Ron Grube    Prescott, AZ        
    Nelson Brandt    Flushing, MI    11-2    26.00%

Silver    Keith Adams    Roosevelt, UT        
    Richard Nygaard    Salt Lake City, UT    10-3    24.00%

Bronze    Jerry Harper    Ivins, UT        
    Lori Harper    Ivins, UT        7-6    24.20%

20%
Gold    Chris Parrish    Vernal, UT        
    Kelly Powell    Vernal, UT    9-2    17.62%

Silver    Therrol Millett    St George, UT        
    Jack Wasden    St George, UT    8-3    13.57%

Bronze    Jim Myers    Santa Clara, UT        
    Ned Myers    Erda, UT        4-8    8.50%

10%
Gold    Janice Hummel    St George, UT        
    Shirley Collins    Rangely, CO    9-3    11.67%

Silver    David Chamberlin    Yachats, OR        
    Lynn Chamberlin    Yachats, OR    6-6    6.45%

Bronze    Leola Peterson    St George, UT        
    Marjorie Natter    Salt Lake City, UT    5-7    7.50%