Navigation




Road Races 2004 Results


5K
Men 50-54
Gold    Larry Pine    Harbor, OR    17:38.9
Silver    Steve Frederick    Moab, UT    18.14.9
Bronze    Lynn Button    Kanab, UT    19:16.6

Men 55-59
Gold    Bruce Manziello    Prescott, AZ    19:36.2
Silver    Davis Rogers    Washington, UT    20:12.6
Bronze    Jacob Stevens    St George, UT    20:54.3

Men 60-64
Gold    Lino Fabela    San Jose, CA    20:05.1
Silver    Leonard Davies    Capitola, CA    20:50.2
Bronze    Harlan VanBlaricum    Dexter, MI    21:22.4

Men 65-69
Gold    Emmett Smith    Central, UT    20:38.3
Silver    Ken Mohica    Haleiwa, HI    21:11.7
Bronze    Larry Peterson    Heber City, UT    24:13.5

Men 70-74
Gold    Paul Flanagan    Longview, WA    22:26.0
Silver    Roy Nelson    Las Vegas, NV    24:27.8
Bronze    Jerry Bisson    Manlius, NY    24:37.8

Men 75-79
Gold    Michael Loftus    Crossmolina, Ireland    31:37.1
Silver    Howard Mayer    Desoto, TX    32:00.7
Bronze    Sid Smith    Salt Lake City, UT    37:15.5

Men 80-84
Gold    Thomas McDonald    Lake Placid, FL    27:30.6
Silver    Lane Walton    Salt Lake City, UT    28:28.4
Bronze    Gerald Klemm    Salt Lake City, UT    35:23.7

Men 90-94
Gold    Herb Wright    Salt Lake City, UT    45:03.0

Men 95-99
Gold    LaGrand Nielsen    Hemet, CA    1:00.40.3

Women 50-54
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    23:05.8
Silver    Krisel Hamilton    Idaho Falls, ID    25:21.0
Bronze    Bonita McMullen    Raymond, NE    25:33.6

Women 55-59
Gold    Susan Falsey    Copper Mountain, CO    24:20.2
Silver    Kathleen Frable    McKinney, TX    25:03.5
Bronze    Nancy Snover    Pleasanton, CA    28:44.4

Women 60-64
Gold    Maria Cobb    Anchorage, AK    22:31.8
Silver    Diane Hall    Penn Valley, CA    29:49.9
Bronze    Cynthia Swarthout    Penn Valley, CA    30:54.5

Women 65-69
Gold    Donna Wooldridge    Tucson, AZ    24:03.4
Silver    Dorothy Huston    St George, UT    38:15.5
Bronze    Bev Junginger    San Jose, CA    46:06.0

Women 70-74
Gold    Wilma Calvin    Laguna Niguel, CA    26:44.3
Silver    Barbara Robben    Berkeley, CA    27:59.0
Bronze    Annette Hardy    Traverse City, MI    31:54.5

Women 75-79
Gold    Annie Barker    Hurricane, UT    38:17.8
Silver    Lillie Doss    Austin, TX    39:20.1
Bronze    Lou Ryan    Grass Valley, CA    50:32.0

Women 80-84
Gold    Valley Ellingsen    Kalispell, MT    38:42.6
Silver    Gladys Miller-Sajwaj    Riverton, WY    45:07.9

Women 90-94
Gold    Naomi Cottam    Salt Lake City, UT    1:21:39.8

Women 95-99
Gold    Yoshi Tanaka    St George, UT    1:19:01.7

10K
Men 50-54
Gold    Heath Hibbard    Montrose, CO    39:06.9
Silver    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    39:45.1
Bronze    Russell Armstrong    Orem, UT    44:10.1

Men 55-59
Gold    Aurelio Herrera    Las Vegas, NV    40:33.2
Silver    Donald Loewe    Georgetown, TX    41:07.8
Bronze    Bruce Manziello    Prescott, AZ    41:28.3

Men 60-64
Gold    Lino Fabela    San Jose, CA    43:51.2
Silver    Harlan VanBlaricum    Dexter, MI    44:38.9
Bronze    Oleksandr Gromik    Chernivzy, Ukraine    46:16.2

Men 65-69
Gold    Ken Mohica    Haleiwa, HI    44:12.1
Silver    Jim Madonna    Fairbanks, AK    45:33.5
Bronze    Emmett Smith    Central, UT    46:00.1

Men 70-74
Gold    Paul Flanagan    Longview, WA    48:00.9
Silver    Ed Hardy    Traverse City, MI    49:27.1
Bronze    Roy Nelson    Las Vegas, NV    55:08.5

Men 75-79
Gold    Howard Mayer    Desoto, TX    1:08:20.9
Silver    Stan Braun    Mesa, AZ    1:12:35.2
Bronze    Sid Smith    Salt Lake City, UT    1:18:33.6

Men 80-84
Gold    Lane Walton    Salt Lake City, UT    1:01:37.2

Men 85-89
Gold    Goryun Nigogosyan    Elmira, NY    1:32:43.5

Women 50-54
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    47:06.8
Silver    Jackie Eddy    Sooke, BC    47:15.7
Bronze    Marlene Summers    Roy, UT    1:00:16.1

Women 55-59
Gold    Verena Florence    Morro Bay, CA    48:27.0
Silver    Susan Falsey    Copper Mountain, CO    53:24.5
Bronze    Kathleen Frable    McKinney, TX    53:49.5

Women 60-64
Gold    Tykey Truett    Friendsville, TN    1:01:23.8
Silver    Connie Sledge    Las Vegas, NV    1:01:49.4

Women 65-69
Gold    Donna Wooldridge    Tucson, AZ    49:54.5
Silver    Becky Whitehead    Bakersfield, CA    1:03:46.6

Women 70-74
Gold    Wilma Calvin    Laguna Niguel, CA    56:19.0
Silver    Barbara Robben    Berkeley, CA    58:36.8
Bronze    Charlotte Frank    Midvale, UT    1:01:10.7

Women 75-79
Gold    Annie Barker    Hurricane, UT    1:19:23.5
Silver    Lillie Doss    Austin, TX    1:20:07.6

HALF MARATHON
Men 50-54
Gold    Heath Hibbard    Montrose, CO    1:29:51.9
Silver    Russell Armstrong    Orem, UT    1:35:24.7
Bronze    Roger Howe    Worland, WY    1:51:07.5

Men 55-59
Gold    Aurelio Herrera    Las Vegas, NV    1:33:21.0
Silver    Steve Haddox    Hurricane, UT    2:02:46.9

Men 60-64
Gold    Gene Hofeling    Salt Lake City, UT    1:43:16.0
Silver    Raymond Santangelo    Ivins, UT    1:51:28.9
Bronze    Bill Osuna    Victorville, CA    1:58:12.6

Men 65-69
Gold    Jim Madonna    Fairbanks, AK    1:42:46.8
Silver    Larry Golding    Ephraim, UT    2:32:54.1

Men 70-74
Gold    Ed Hardy    Traverse City, MI    1:51:52.2
Silver    Jim Flora    St George, UT    2:47:05.4

Women 50-54
Gold    Jackie Eddy    Sooke, BC    1:44:15.1
Silver    Charlene Rohrer    San Diego, CA    1:46:00.5
Bronze    Robin Ferguson    St Albert, AB    1:59:54.4

Women 55-59
Gold    Paulette LeDuc    Provo, UT    1:50:36.3

Women 60-64
Gold    Tykey Truett    Friendsville, TN    2:18:35.6

Women 70-74
Gold    Charlotte Frank    Midvale, UT    2:24:13.6