Navigation




Table Tennis 2004 Results


SINGLES
Men 50-54
Gold    Lon Dean    Seal Beach, CA
Silver    Ondog Tsedenbaljir    Ulaanbaatar, Mongolia
Bronze    Chuluun Otgonbaatar    Ulaanbaatar, Mongolia

Men 55-59
Gold    Roger Kuseski    Longmont, CO
Silver    Bill Ryan    Del Mar, CA
Bronze    Radnaased Temuujin    Ulaanbaatar, Mongolia

Men 60-64
Gold    James Morris    Cumming, GA
Silver    Wilfredo Escobar    Sun City, CA
Bronze    Odo Wang    Henderson, NV

Men 65-69
Gold    Chong Keng Tay    Temple City, CA
Silver    Howard Grossman    Oak Park, CA
Bronze    Allen McDermott    Monument, CO

Men 70-74
Gold    Lynwood Smith    Palm Springs, FL
Silver    Bill Neely    Knoxville, TN
Bronze    Per Thoresen    Oslo, Norway

Men 75-79
Gold    Dick Peregrine    Port Washington, WI
Silver    Rudolf Nelke    Berlin, Germany
Bronze    Bing Forsberg    Lodi, CA

Men 80-84
Gold    Y.C. Lee    Palos Verdes, CA
Silver    Edgar Stein    Los Alamos, NM
Bronze    Si Wasserman    Oceanside, CA

Men 85-89
Gold    Ivan Slade    San Marcos, CA
Silver    Gustavo Menchaca    Oceanside, CA

Women 50-54
Gold    Alla Khomenko    Nerungry, Russia
Women 55-59
Gold    Ting Ning Cheung    San Gabriel, CA

Women 60-64
Gold    Irina Borisova-Hellwig    Oakland, CA
Silver    Lai Fun Lukey-Ott    Coquitlam, BC
Bronze    Nahed Williams    Redington Shores, FL

Women 65-69
Gold    Puihar Chanso    Garden Grove, CA
Silver    Harriet Quon    Garden Grove, CA
Bronze    Hsing Kiang    Seal Beach, CA

Women 70-74
Gold    Rosemary Davis    Elsberry, MO
Silver    Jinny Longee    Morrison, CO
Bronze    Sari Kisbany    Redington Shores, FL

Women 75-79
Gold    Patricia L. Thomas    San Antonio, TX
Silver    Naomi Swannell    Malaga, Spain
Bronze    Harriet Brin    Hollister, CA

Women 80-84
Gold    Tybie Sommer    Scottsdale, AZ
Silver    Mary Coonan    Kenora, ON
Bronze    Kay Bowen    St George, UT

RATED SINGLES
1800+
Gold    Chong Keng Tay    Temple City, CA
Silver    Roger Kuseski    Longmont, CO
Bronze    Lon Dean    Seal Beach, CA

1600-1799
Gold    James Morris    Cumming, GA
Silver    Wilfredo Escobar    Sun City, CA
Bronze    Rod Cowles    Omaha, NE

1400-1599
Gold    Howard Lambert    Sparks, NV
Silver    Dan Cravens    Las Vegas, NV
Bronze    Alfred Palumbo    Safety Harbor, FL

1200-1399
Gold    Carlos Ortegon    Reno, NV
Silver    Tom VonAllmen    Oxnard, CA
Bronze    Paul Hua    Hixson, TN

1000-1199
Gold    Walt Witkowski    San Leandro, CA
Silver    Harriet Brin    Hollister, CA
Bronze    Ruth Hua    Hixson, TN

800-999
Gold    Ruth Hua    Hixson, TN
Silver    Marta Nykl    New Westminster, BC
Bronze    Marvin Rosenberg    Woodridge, NY

Under 800 and Beginner
Gold    Cliff DeMartini    Campbell, CA
Silver    Jordan Glew    Salt Lake City, UT
Bronze    Shirley York    Incline Village, NV

DOUBLES
Men 50-54
Gold    Lon Dean    Seal Beach, CA
    Wilfredo Escobar    Sun City, CA

Silver    Rudolf Nelke    Berlin, Germany
    Ondog Tsedenbaljir    Ulaanbaatar, Mongolia

Bronze    Chuluun Otgonbaatar    Ulaanbaatar, Mongolia
    Khishigdori Enkhtaivan    Ulaanbaatar, Mongolia

Men 55-59
Gold    Bill Ryan    Del Mar, CA
    Howard Grossman    Oak Park, CA

Silver    Danny Nasi    Temple City, CA
    Rod Cowles    Omaha, NE

Bronze    Ralph Stadelman    Las Vegas, NV
    Roger Kuseski    Longmont, CA

Men 60-64
Gold    Raymond Filz    Charlotte, NC
    Ragnar Fahlstrom    San Diego, CA

Silver    Dan Cravens    Las Vegas, NV
    Odo Wang    Henderson, NV

Bronze    James Morris    Cumming, GA
    Gerald Echols    Cumming, GA

Men 65-69
Gold    Andy Phan    La Puente, CA
    Chong Keng Tay    Temple City, CA

Silver    Donald Young    Webster, NY
    Allen McDermott    Monument, CO

Bronze    Barry Meisel    Malaga, Spain
    Bill Neely    Knoxville, TN

Men 70-74
Gold    Lynwood Smith    Palm Springs, FL
    Len Lukey-Ott    Coquitlam, BC

Silver    Carlos Ortegon    Reno, NV
    Sid Stansel    Kettering, OH

Bronze    Norman Silver    Colorado Springs, CO
    Don Porter    Camarillo, CA

Men 75+
Gold    Dick Peregrine    Port Washington, WI
    Ivan Slade    San Marcos, CA

Silver    Byng Forsberg    Lodi, CA
    Neil Smyth    Chula Vista, CA

Bronze    John Opperman    Seal Beach, CA
    Y.C. Lee    Palos Verdes, CA

Women 50-59
Gold    Mary Feinstein    Stamford, CT
    Ting Ning Cheung    San Gabriel, CA

Women 60-69
Gold    Harriet Quon    Garden Grove, CA
    Puihar Chanso    Garden Grove, CA

Silver    Sari Kisbany    Redington Shores, FL
    Nahed Williams    Redington Shores, FL

Bronze    Rosemary Davis    Elsberry, MO
    Frances Visona    Burnaby, BC

Women 70+
Gold    Jane Magras    Phoenix, AZ
    Lucille Kolnik    Phoenix, AZ

Silver    Walli Baecker    Minneapolis, MN
    Naomi Swannell    Malaga, Spain

Bronze    Heather Fox    Kelowna, BC
    Patricia L. Thomas    San Antonio, TX

MIXED DOUBLES
50-59
Gold    Alla Khomenko    Nerungry, Russia
    Nicolay Lapshin    Nerungry, Russia

Silver    Tybie Sommer    Scottsdale, AZ
    Ralph Stadelman    Las Vegas, NV

Bronze    Ting Ning Cheung    San Gabriel, CA
    Andy Phan    La Puente, CA

60-69
Gold    Chong Keng Tay    Temple City, CA
    Puihar Chanso    Garden Grove, CA

Silver    Ragnar Fahlstrom    San Diego, CA
    Rosemary Davis    Elsberry, MO

Bronze    Howard Grossman    Oak Park, CA
    Nahed Williams    Redington Shores, FL

70+
Gold    Rudolf Nelke    Berlin, Germany
    Patricia L. Thomas    San Antonio, TX

Silver    Lynwood Smith    Palm Springs, FL
    Lucille Kolnik    Phoenix, AZ

Bronze    Neil Smyth    Chula Vista, CA
    Jinny Longee    Morrison, CO

RANDOM DRAW DOUBLES
Gold    Tom Miller    Livermore, CA
    Per Thoresen    Oslo, Norway
        
Silver    Gerald Ladd    Henderson, NV
    Tom VonAllmen    Oxnard, CA
        
Bronze    Edgar Stein    Los Alamos, NM
    Tom Lambert    Redding, CA