Navigation




Tennis 2004 Results


SINGLES
Men 50-54
Gold    Ken DeHart    San Jose, CA
Silver    Richard Eyre    Salt Lake City, UT
Bronze    Richard Wigley    Ivins, UT
Consolation    Elliott Horner    Calgary, AB

Men 55-59
Gold    Art Thomson    Centennial, CO
Silver    Ken DeHart    San Jose, CA
Bronze    Donald Schneider    Ogden, UT

Men 60-64
Gold    John Radcliffe    Sun Lakes, AZ
Silver    Donald Adolphson    Orem, UT
Bronze    Ron Harrison    Los Alamos, NM
Consolation    Paul Robbins    St George, UT

Men 65-69
Gold    Gene Rizak    Calgary, AB
Silver    Peter Cranston    Las Vegas, NV
Bronze    Bruce Mann    Richmond, BC
Consolation    Dave Huber    Salt Lake City, UT

Men 70-74
Gold    James Norman    Sun Lakes, AZ
Silver    Jack Largent    Las Vegas, NV
Bronze    Robert Tengdin    Minneapolis, MN
Consolation    Wayne Odom    South Fork, CO

Men 75-79
Gold    Orlin Wathen    Lehi, UT
Silver    Gaylen Young    Salt Lake City, UT
Bronze    George Damminga    N Muskegon, MI
Consolation    Larry Galli    Spanish Fork, UT

Men 80-84
Gold    James Golson    San Gabriel, CA
Silver    Merlin Compton    St George, UT
Bronze    Richard Parry    Fallbrook, CA
Consolation    John Morgan    Salt Lake City, UT

Women 50-54
Gold    Annie Igo-Rizzo    Newark, DE
Silver    Jere Kehrer    Teasdale, UT
Bronze    Marilyn Feinstein    Stamford, CT

Women 55-59
Gold    Suzette Fradella    St George, UT
Silver    Connie DuCharme    Janesville, WI
Bronze    Carolyn Nielsen    Trufant, MI
Consolation    Donna Holleman    Fairbanks, AK

Women 60-64
Gold    Pam Elliott    Salt Lake City, UT
Silver    Janice Aoki    Littleton, CO
Bronze    Sandra Byrne    Bremerton, WA
Consolation    Peg Lieb    San Diego, CA

Women 65-69
Gold    Betty Carlson    St Paul, MN
Silver    Laurie King    Valley Glen, CA
Bronze    Addi Strozier    Westminster, CA
Consolation    Sandra Bowerbank    Irvine, CA

Women 70-74
Gold    Ruth Fellmeth    Saratoga Springs, NY
Silver    Joyce Fidone    Huntington Beach, CA
Bronze    Mae Ylagan    St Louis, MO
Consolation    Marlene Curtis    St George, UT

Women 75-79
Gold    Gretchen Gilliam    Santa Clara, UT
Silver    Betty Helland    Bountiful, UT
Bronze    Mary Kennedy    Gunnison, CO
Consolation    Maxine Schreiner    Portland, OR

Women 80-84
Gold    Caye Inglis    Jacksonville, OR
Silver    Valley Ellingsen    Kalispell, MT
Bronze    Carlotta Browder    Charlotte, NC

DOUBLES
Men 50-54
Gold    Richard Wigley    Ivins, UT
    Rick Whittington    St George, UT

Silver    Bill Miles    Brigham City, UT
    Alan Broadbent    Ogden, UT

Bronze    Doug Dyreng    Manti, UT
    Danny Garinger    Edmonton, AB

Consolation    Rick Arial    Bountiful, UT
    Mike Searle    St George, UT

Men 55-59
Gold    Joe Cowley    Salt Lake City, UT
    Harold Turley    Sandy, UT

Silver    Brent Dopp    S Ogden, UT
    Donald Schneider    Ogden, UT

Bronze    Steve Cookson    Lakewood, CO
    Dave Harguth    Denver, CO

Consolation    Keith Schramm    Calgary, AB
    Abe Friesen    Calgary, AB

Men 60-64
Gold    Charlie Harward    St George, UT
    Gary Rink    St George, UT
Silver    Ken Hanks    Albuquerque, NM
    Ron Harrison    Los Alamos, NM
Bronze    Ben Hylkema    Dearborn, MI
    Bob Chene    Dearborn, MI
Consolation    Richard Huck    St George, UT
    Woody Beck    St George, UT

Men 65-69
Gold    Harold Turley    Sandy, UT
    Joe Cowley    Salt Lake City, UT

Silver    Gary Totland    Ivins, UT
    Richard Huck    St George, UT

Bronze    Gary Rink    St George, UT
    Charlie Harward    St George, UT

Consolation    Loyd Mortensen    St George, UT
    Earl Morgan    Santa Clara, UT

Men 70-74
Gold    Earl Schalin    Sun Lakes, AZ
    Jim Norman    Sun Lakes, AZ

Silver    Michael O’Hara    Pacific Palisades, CA
    Chuck Nelson    Santa Monica, CA

Bronze    John Wells    St George, UT
    Ben Madsen    St George, UT

Consolation    Gary Loosli    Warren, OR
    Chuck McLellan    Bragg Creek, AB

Men 75-79
Gold    William Hughes    Sun Lakes, AZ
    Kent Clunie    Sun Lakes, AZ

Silver    Art Scott    Holladay, UT
    Tom Selstad    Great Falls, MT

Bronze    Gaylen Young    Salt Lake City, UT
    Calvin Nelson    Salt Lake City, UT

Consolation    Bill Anderson    St George, UT
    Ray Guimary    Portland, OR

Men 80-84
Gold    Merlin Compton    St George, UT
    Bill Smart    Salt Lake City, UT

Silver    Joseph Newton    Salt Lake City, UT
    Cal Nelson    Salt Lake City, UT

Bronze    Rick Warner    Salt Lake City, UT
    John Morgan    Salt Lake City, UT

Consolation    Kenneth Allen    Bakersfield, CA
    Don Simpson    Bakersfield, CA

Women 50-54
Gold    Annie Igo-Rizzo    Newark, DE
    Joyce Perry    Lincoln Univ, PA

Silver    Merrilee Preece    Salt Lake City, UT
    Mary Jensen    N Salt Lake, UT

Bronze    Pam Bucher    Lancaster, PA
    Marilynn Monson    Naperville, IL

Consolation    Jere Kehrer    Teasdale, UT
    Brenda Winawer    Torrey, UT

Women 55-59
Gold    Laura Thomson    Centennial, CO
    Linda Massey    Centennial, CO

Silver    SueAnn Cochran    Mapleton, UT
    Karen Watkins    Provo, UT

Bronze    Patti Kelly    Salt Lake City, UT
    Mary Jensen    N Salt Lake, UT

Consolation    Ann Roberts    West Richland, WA
    Judy Doherty    Richland, WA

Women 60-64
Gold    Romy Sullivan    Heber City, UT
    Carol Petersen    S Jordan, UT

Silver    Dolly Bloomstadt    Torrance, CA
    Maggie Adams    Fallbrook, CA

Bronze    Carol Hylkema    Dearborn, MI
    Andi Hanks    Albuquerque, NM

Consolation    Dana Writer    Denver, CO
    Geri Hyatt    Boise, ID

Women 65-69
Gold    Maxine Brown    Manhattan Beach, CA
    Maggie Adams    Fallbrook, CA

Silver    Laurie King    Valley Glen, CA
    Betty Olsen    Provo, UT

Bronze    Addi Strozier    Westminster, CA
    Joyce Fidone    Huntington Beach, CA

Consolation    Barbara Wheeler    Salt Lake City, UT
    Frances Monson    Salt Lake City, UT

Women 70-74
Gold    Susan Templeton    Palm Desert, CA
    Jeanette Ford    Denver, CO

Silver    Vivian Klein    Boise, ID
    Lotus Dibelius    Meridian, ID

Bronze    Beverly Schalin    Sun Lakes, AZ
    Joyce Jones    Bothell, WA

Consolation    Joyce Johnson    Salt Lake City, UT
    Jean Irvin    St George, UT

Women 75-79
Gold    Gretchen Gilliam    Santa Clara, UT
    Darlene Rice    St George, UT

Silver    Betty Helland    Bountiful, UT
    Jerry Golding    St George, UT

Bronze    Ruby Hammel    Salt Lake City, UT
    Shirley Rockwood    Midvale, UT

Women 80-84
Gold    Mary Jo Scott    Casper, WY
    Dorothy Haberl    Golden, CO

Silver    Barbara West    Salt Lake City, UT
    Carlotta Browder    Charlotte, NC

Bronze    Ruth Talley    Hayward, CA
    Laurene Daines    Salt Lake City, UT

MIXED DOUBLES
50-54
Gold    Pam Bucher    Lancaster, PA
    Eddie Young    Boulder, UT

Silver    Parlena Covington    Ogden, UT
    David Covington    Ogden, UT

Bronze    Marilynn Monson    Naperville, IL
    Ray Whiting    St George, UT

Consolation    Elaine Skrepnyk    Calgary, AB
    Phil Skrepnyk    Calgary, AB

55-59
Gold    Laura Thomson    Centennial, CO
    Art Thomson    Centennial, CO

Silver    Linda Massey    Centennial, CO
    Steve Cookson    Lakewood, CO

Bronze    Dana Writer    Denver, CO
    Paul Haberman    Denver, CO

Consolation    Leslie Jensen    Richland, WA
    Charles Girard    Lodi, CO

60-64
Gold    Gillian McAuliffe    Syracuse, NY
    Hal McGrath    Cazenovia, NY

Silver    Andrea Hanks    Albuquerque, NM
    Ken Hanks    Albuquerque, NM

Bronze    Pam Elliott    Salt Lake City, UT
    Gordon Elliott    Salt Lake City, UT

Consolation    Geri Hyatt    Boise, ID
    Larry Carpenter    Boise, ID

65-69
Gold    Lotus Dibelius    Meridian, ID
    Marvin Winegar    Boise, ID

Silver    Romy Sullivan    Heber City, UT
    Michael Sullivan    Heber City, UT

Bronze    Maxine Brown    Manhattan Beach, CA
    Tom Asper    Fallbrook, CA

Consolation    Betty Olsen    Provo, UT
    Lon Olsen    Provo, UT

70-74
Gold    Jeanette Ford    Denver, CO
    Warren Foltz    Lakewood, CO

Silver    Joyce Jones    Bothell, WA
    Jack Largent    Las Vegas, NV

Bronze    Beverly Schalin    Sun Lakes, AZ
    Earl Schalin    Sun Lakes, AZ

Consolation    Audrey Damminga    N Muskegon, MI
    George Damminga    N Muskegon, MI

75-79
Gold    Jane Beckett    Highland Village, TX
    Jim Beckett    Highland Village, TX

Silver    Ruby Hammel    Salt Lake City, UT
    Larry Dechart    Sandy, UT

Bronze    Darlene Rice    St George, UT
    Jesse Carter    Salt Lake City, UT

Consolation    Charmaine Halversen    Bountiful, UT
    Bill Anderson    St George, UT