Navigation




Triathlon 2004 Results


INDIVIDUAL
Men 50-54
Gold    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    1:01:46.00
Silver    Edward Strack    Colorado Springs, CO    1:05:05.00
Bronze    Mike Steffes    Phoenix, AZ    1:07:50.00

Men 55-59
Gold    Hal Stanley    Los Gatos, CA    1:10:46.00
Silver    Stan Davis    Murray, UT    1:12:42.00
Bronze    William Cerny    Orem, UT    1:13:02.00

Men 60-64
Gold    George Nye    Monterey, CA    1:08:11.00
Silver    Noel Olsen    Midvale, UT    1:10:00.00
Bronze    Ron Hunt    Scottsdale, AZ    1:14:01.00

Men 65-69
Gold    Hans Dieben    Chula Vista, CA    1:12:10.00
Silver    Jim Wilking    Murray, UT    1:15:45.00
Bronze    Jim Madonna    Fairbanks, AK    1:21:42.00

Men 70-74
Gold    Brad Leonard    Copper Mountain, CO    1:21:41.00
Silver    Ed Hardy    Traverse City, MI    1:24:12.00
Bronze    Joe Gierga    Garibaldi, OR    1:25:45.00

Men 75-79
Gold    Richard Mandell    Columbia, SC    1:28:03.00
Silver    Dick Graves    Traverse City, MI    1:31:19.00
Bronze    Mark Olson    Inkom, ID    1:43:02.00

Men 80-84
Gold    John Wightman    Taylorsville, UT    2:42:56.00

Women 50-54
Gold    Jo Garuccio    Salt Lake City, UT    1:06:25.00
Silver    MaryAnne Nelson    Durango, CO    1:18:30.00
Bronze    ShoSho Nielsen    Salem, UT    1:20:01.00

Women 55-59
Gold    Marti Davis    Murray, UT    1:21:39.00
Silver    Susan Falsey    Copper Mountain, CO    1:24:53.00
Bronze    Elizabeth Pollak    Salt Lake City, UT    1:31:27.00

Women 60-64
Gold    Maxine Peck    St George, UT    2:29:46.00

Women 65-69
Gold    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    1:43:22.00
Silver    Dorothy Huston    St George, UT    2:06:26.00
Bronze    Marilyn Nelson    Hurricane, UT    2:08:39.00

Women 70-74
Gold    Barbara Robben    Berkeley, CA    1:42:59.00

TEAMS
Men 170-189
Gold    Fred Baird    Midvale, UT    1:19:58.00
    Paul Astin    Midvale, UT    
    Bud Astin    Lindon, UT    

Silver    Lance Feil    San Francisco, UT    1:23:35.00
    Robert Renwick    Salt Lake City, UT    
    Dave Tuckett    Salt Lake City, UT    

Bronze    Felix Osuna    Anaheim Hills, CA    1:28:05.00
    Louie Osuna    Idaho Falls, ID    
    Bill Osuna    Victorville, CA    

Men 190-209
Gold    Graham Johnston    Houston, TX    1:01:10.00
    Thomas Jones    Pinckney, MI    
    Harlan VanBlaricum    Dexter, MI    

Silver    Jim DeMet    Salt Lake City, UT    1:11:07.00
    Rino DeBiasio    Trail, BC    
    Hans Sinkovec    Evergreen, CO    

Men 220+
Gold    Donald Baker    La Jolla, CA    2:17:58.00
    LaGrand Nielsen    Hemet, CA    
    John Clark    St George, UT    

Women 150-169

Gold    Virginia Baker    La Jolla, CA    1:16:25.00
    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    
    Charlene Rohrer    San Diego, CA    

Silver    Gloria Wong    Los Angeles, CA    1:26:22.00
    Thel Wong    Mill Valley, CA    
    Bess Wong    Portland, OR    

Women 170-189
Gold    Lynne Lund    Running Springs, CA    1:19:08.00
    Colleen Harris    Hurricane, UT    
    Barbara Gicquel    Salinas, CA    

Mixed 150-169
Gold    Poy Wong    Helena, MT    1:17:20.00
    Gloria Lambertz    Helena, MT    
    Damon Ho    Park Ridge, IL    

Silver    Irv Reimer    Chicago, IL    1:43:48.00
    Kevin Ho    Des Plaines, IL    
    Maria Chan    Gurnee, IL
   
Mixed 170-189
Gold    Don Ingalls    Sunnyvale, CA    1:10:18.00
    Jerry Halkoski    Oconomowoc, WI    
    Ellen Fredricksen    St George, UT    

Silver    Dan Eddy    Sooke, BC    1:14:56.00
    Geoff Hett    Victoria, BC    
    Jackie Eddy    Sooke, BC    

Mixed 190-209
Gold    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    1:39:18.00
    Paul Reynolds    Ivins, UT    
    Gloria Reynolds    Ivins, UT    

Mixed 210-219
Gold    Biff Lowry    St George, UT    1:38:53.00
    Doug Pearce    St George, UT    
    Sylvia Clegg    Springville, UT    

Mixed 220+
Gold    Flora Wong    Helena, MT    1:55:21.00
    Robert Lee    Monterey Park, CA    
    Maymie Ho    Chicago, IL