Navigation




Bowling 2005 Results


SINGLES - SCRATCH
Men 50-54
Gold    Rulon Hancock    Washington, UT    667
Silver    Paul Battisti    Ogden, UT    538
Bronze    Scott Lynch    Ivins, UT    493

Men 55-59
Gold    Greg Bihlman    Live Oak, CA    631
Silver    Daniel Gustus    Westland, MI    628
Bronze    Ernest Cornelius    Detroit, MI    497

Men 60-64
Gold    Hi Smith    St George, UT    614
Silver    Roger E Price    Washington, UT    599
Bronze    Al Schedin    St George, UT    528

Men 65-69
Gold    Mike Porter    Draper, UT    626
Silver    Les Comer    Dillon, MT    588
Bronze    Ron Gilbert    Alta Loma, CA    586

Men 70-74
Gold    Lester Schuldt    Sioux Falls, SD    619
Silver    Julian Raulston    Provo, UT    582
Bronze    Jack Bockwoldt    Hurricane, UT    568

Men 75-79
Gold    Charles Walters    Pottersville, MO    623
Silver    Don Lubeck    Clearfield, UT    572
Bronze    Robert Raleigh    St George, UT    475

Men 80-84
Gold    Russell Sloan    Pahrump, NV    555
Silver    Willem Pieplenbos    Temple City, CA    523
Bronze    Mike Mickelson    Washington, UT    508

Men 85-89
Gold    Alma Lowe    St George, UT    481

Men 90-94
Gold    Frank Herrelko Sr    Bowie, MD    398

Women 50-54
Gold    Mary Neese    Pahrump, NV    524
Silver    Kathy Jackson    Forest Grove, OR    510
Bronze    Cynthia Litson    Santa Clara, UT    493

Women 55-59
Gold    Juanita Curtis    Grantsville, UT    525
Silver    Marge Golonka    Washington, UT    508
Bronze    Charlene Hughes    Mesquite, NV    444

Women 60-64
Gold    Mary Light    St George, UT    546
Silver    Henrietta Hank    Grants Pass, OR    531
Bronze    Beverly Mullaney    Pahrump, NV    516

Women 65-69
Gold    LaVon Harding    Sandy, UT    581
Silver    Jerri Korber    Warsaw, MO    537
Bronze    Ola Shaw    Kansas City, KS    533

Women 70-74
Gold    Ann Wilkinson    Provo, UT    516
Silver    Carol Moore    St George, UT    487
Bronze    Doris Jenkins    Bountiful, UT    479

Women 75-79
Gold    Pauline Raleigh    St George, UT    476
Silver    Charlotte Benson    Chino Hills, CA    448
Bronze    Bette Sloan    Pahrump, NV    445

Women 80-84
Gold    Colleen Mickelson    Washington, UT    464
Silver    Donna Lowe    St George, UT    443
Bronze    Leola Peterson    St George, UT    426

Women 85-89
Gold    Bette Jensen    Ephraim, UT    464

Women 90-94
Gold    Lucille Bonner    Valley Mills, TX    381

SINGLES - HANDICAP

Men 50-54
Gold    John Kline    Palo Alto, CA    743
Silver    Audie Anderson    E Palo Alto, CA    726
Bronze    Gary Cockerham    E Palo Alto, CA    695

Men 55-59
Gold    Wayne Cropper    Sunnyvale, CA    724
Silver    Al Rudow    St George, UT    648
Bronze    Francis Ronalds    Escondido, CA    644


Men 60-64
Gold    Chuck Barrett    Santa Clara, UT    783
Silver    Jay Healey    St George, UT    721
Bronze    Will Hutchinson    St George, UT    702

Men 65-69
Gold    Terry Johnston    Pahrump, NV    769
Silver    Matt Miovac    Hillsboro, OR    756
Bronze    Jim Anthony    Waxahachie, TX    738

Men 70-74
Gold -TIE    Andrew Gorman    Tecumseh, KS    734
Gold -TIE    Kay Adams    St George, UT    734
Silver    Jim Pino    Payson, UT    703
Bronze    Larry E Patton    Cathedral City, CA    686

Men 75-79
Gold    Everett Lowe    Washington, UT    748
Silver    LeRoy Mott    Orem, UT    701
Bronze    Herb Warner    Albuquerque, NM    676

Men 80-84
Gold    Roderick Long    Pahrump, NV    800
Silver    Michael Bilello    Salt Lake City, UT    778
Bronze    Frank L Vito    Albuquerque, NM    624

Men 85-89
Gold    Lloyd Rathman    San Antonio, TX    723

Women 50-54
Gold    Lynn Chamberlin    Yachats, OR    735
Silver    Marilyn Roberts    Santa Clara, UT    647
Bronze    Karen Richardson    Georgetown, MA    643

Women 55-59
Gold    Peggy Lynch    Ivins, UT    759
Silver    Kathy Shelley    Mt Pleasant, UT    694
Bronze    Mary Anne Dimacali    Rancho Cucamonga, CA    681

Women 60-64
Gold    Terri Perkes    Hurricane, UT    764
Silver    Sharline Talley    Bixby, OK    738
Bronze    Donna Gold    Ontario, CA    721

Women 65-69
Gold    Pat Reber    Mesquite, NV    789
Silver    Pearl E Peters    Ivins, UT    753
Bronze    Deanna Cicero    St George, UT    748

Women 70-74
Gold    Susanne Olsen    Springville, UT    747
Silver    Jo Davis    Arlington, TX    743
Bronze    Janet Peterson    Alpine, UT    714

Women 75-79
Gold    Doris Weaver    St George, UT    727
Silver    Irene Hobbs    Dallas, TX    714
Bronze    Marna Berry    Lehi, UT    704

Women 80-84
Gold    Isabel Edgerton    Littleton, CO    697
Silver    Helen Sutliff    Spring City, UT    691
Bronze    Maxine Brown    St George, UT    686

DOUBLES - SCRATCH

Men 50-54
Gold    Wayne Cropper    Sunnyvale, CA    
    John Kline    Palo Alto, CA    989

Men 55-59
Gold    Michael Norred    Troy, MI    
    Lew Agius    Wyandotte, MI    1280

Men 60-64
Gold    Edward Ploughman Sr    Parrish, FL    
    Jim Ord    Sarasota, FL    1172
Silver    Richard Dippre    La Verkin, UT    
    Doyle Mouser    St George, UT    1130
Bronze    Don Gilbert    Cucamonga, CA    
    Fred E Little Jr    Alta Loma, CA    1087

Men 65-69
Gold    Harlen Ward    Auburn, WA    
    Gary Eaton    Bremerton, WA    1245
Silver    Don Smith    St George, UT    
    Blaine Hartley    Leeds, UT    1162
Bronze    Pete Dunay    Vernonia, OR    
    Dan Jackson    Forest Grove, OR    1089

Men 70-74
Gold    Glade Binks    Springville, UT    
    Julian Raulston    Provo, UT    1149
Silver    Les Comer    Dillon, MT    
    Lester Schuldt    Sioux Falls, SD    1136
Bronze    Thomas Bills    St George, UT    
    Jack Bockwoldt    Hurricane, UT    991

Men 75-79
Gold    Herb Warner    Albuquerque, NM    
    Al Cochrane    Albuquerque, NM    1025
Silver    LeRoy Mott    Orem, UT    
    Fred MacLeod    St George, UT    1017
Bronze    Frank L Vito    Albuquerque, NM    
    Don Lubeck    Clearfield, UT    988

Men 80-84
Gold    Alma Lowe    St George, UT    
    Mike Mickelson    Washington, UT    992

Men 85-89
Gold    Stephen Warnick    Pleasant Grove, UT    
    Frank Herrelko Sr    Bowie, MD    884

Women 55-59
Gold    Deanne Lohrke    St George, UT    
    Beverly Mullaney    Pahrump, NV    998
Silver    Geri Gilbert    Cucamonga, CA    
    Maggie V Little    Alta Loma, CA    994
Bronze    Donna Paulson    Pahrump, NV    
    Mary Neese    Pahrump, NV    904

Women 60-64
Gold    Kathy Jackson    Forest Grove, OR    
    Donna Weber    Beaverton, OR    975
Silver    Donna Wooldridge    Tucson, AZ    
    Henrietta Hank    Grants Pass, OR    932
Bronze    Betty Schedin    St George, UT    
    Arvon Williams    Hurricane, UT    925

Women 65-69
Gold    Jerri Korber    Warsaw, MO    
    Ola Shaw    Kansas City, KS    1103
Silver    Patricia Bird    Morgan, UT    
    Darlene McKenna    Fort Worth, TX    1045
Bronze    Myrtis Anthony    Waxahachie, TX    
    Jane Askew    Venus, TX    886

Women 70-74
Gold    Jo Davis    Arlington, TX    
    Pat Schulze    Arlington, TX    954
Silver    Charlotte Benson    Chino Hills, CA    
    Jean Gilbert    Alta Loma, CA    910
Bronze    Shirley Iverson    Bear River City, UT    
    Jolene G Jeppsen    Brigham, UT    908

Women 75-79
Gold    Margaret Long    Pahrump, NV    
    Bette Sloan    Pahrump, NV    938
Silver    Eleanor Smith    San Miguel, CA    
    Norma Earl    Roosevelt, UT    891
Bronze    Beth Giordano    Ogden, UT    
    Cleone Battisti    Ogden, UT    802

Women 80-84
Gold    Donna Lowe    St George, UT    
    Colleen Mickelson    Washington, UT    882
Silver    Lucille Bonner    Valley Mills, TX    
    Irene Hobbs    Dallas, TX    652


DOUBLES – HANDICAP

Men 50-54
Gold    Audie Anderson    E Palo Alto, CA    
    Gary Cockerham    E Palo Alto, CA    1410

Men 55-59
Gold    Paul Battisti    Ogden, UT    
    Fred Chappell    Kanab, UT    1393

Men 60-64
Gold    Jim Pino    Payson, UT    
    Rulon Hancock    Washington, UT    1480
Silver    Bob Kennedy    Tumwater, WA    
    John Taylor    Renton, WA    1426
Bronze    Chuck Barrett    Santa Clara, UT    
    Hi Smith    St George, UT    1361

Men 65-69
Gold    Jerry Neese    Pahrump, NV    
    Jerry Runau    Pahrump, NV    1437
Silver    Larry Wells    Pahrump, NV    
    Terry Johnston    Pahrump, NV    1425
Bronze    Jim Fourcher    Kanab, UT    
    Jim Anthony    Waxahachie, TX    1403

Men 70-74
Gold    Roderick Long    Pahrump, NV    
    Bill Martin    Pahrump, NV    1390
Silver    Paul Proctor    Ivins, UT    
    Chuck Neagle    St George, UT    1375
Bronze    Steven Bird    Morgan, UT    
    Russell Sloan    Pahrump, NV    1336

Men 75-79
Gold    Robert Raleigh    St George, UT    
    Eugene Moore    St George, UT    1413
Silver    Lloyd Rathman    San Antonio, TX    
    Myron Langhoff    Cheyenne, WY    1370

Men 80-84
Gold    Michael Bilello    Salt Lake City, UT    
    William Young    Garden Grove, CA    1383

Women 55-59
Gold    Dianna Smith    St George, UT    
    Paulene Hartley    Leeds, UT    1431
Silver    Vera Dague    Magalia, CA    
    Marilyn Roberts    Santa Clara, UT    1357
Bronze    Ursula Mielen    St George, UT    
    Cynthia Litson    Santa Clara, UT    1355

Women 60-64
Gold    Lyn Barrett    Santa Clara, UT    
    Mary Light    St George, UT    1472
Silver    Donna Munsie    Larkspur, CO    
    Deanne Cicero    St George, UT    1408
Bronze    Janet Lubeck    Clearfield, UT    
    Connie Findlay    Portland, OR    1358

Women 65-69
Gold    Dee Runau    Pahrump, NV    
    Nancy Twyford    Pahrump, NV    1465
Silver    Marlene Klug    Pahrump, NV    
    Janice Johnston    Pahrump, NV    1441
Bronze    Joan Chappell    Kanab, UT    
    Mary Lou Kennedy    Tumwater, WA    1394

Women 70-74
Gold    Marge Dunay    Vernonia, OR    
    Florence Goebel    Beaverton, OR    1412
Silver    Marianne Heidecke    San Bernardino, CA    
    Jeanne Mayer    DeSoto, TX    1406
Bronze    Pauline Raleigh    St George, UT    
    Carol Moore    St George, UT    1347

Women 75-79
Gold    Verjean Mott    Orem, UT    
    Colleen Sisam    Salt Lake City, UT    1490
Silver    Inga Bilello    Salt Lake City, UT    
    Doris Weaver    St George, UT    1408

Women 80-84
Gold    Maxine Brown    St George, UT    
    Bobbie Jutte    St George, UT    1321

MIXED DOUBLES – SCRATCH

50-54
Gold    Georgetta Cornelius    Detroit, MI    
    Ernest Cornelius    Detroit, MI    1065

55-59
Gold    Maggie V Little    Alta Loma, CA    
    Fred E Little    Alta Loma, CA    1086
Silver    Marge Golonka    Washington, UT    
    Bob Golonka    Washington, UT    1031
Bronze    Maureen Newman    Sandy, UT    
    Dan Newman    Sandy, UT    983

60-64
Gold    Deanne Lohrke    St George, UT    
    Jack Bockwoldt    Hurricane, UT    1117
Silver    Paulene Hartley    Leeds, UT    
    Blaine Hartley    Leeds, UT    1108
Bronze    Beverly Mullaney    Pahrump, NV    
    Ronald Mullaney    Pahrump, NV    1097

65-69
Gold    Ola Shaw    Kansas City, KS    
    Duane Shaw    Kansas City, KS    1125
Silver    Darlene McKenna    Fort Worth, TX    
    Gary Eaton    Bremerton, WA    1108
Bronze    Janice Johnston    Pahrump, NV    
    Terry Johnston    Pahrump, NV    1075

70-74
Gold    Jolene G Jeppsen    Brigham, UT    
    Miles Glade Jeppsen    Brigham, UT    1102
Silver    Gwen Alcayaga    Santa Clara, UT    
    Al Cochrane    Albuquerque, NM    1075
Bronze    Marion Raulston    Provo, UT    
    Julian Raulston    Provo, UT    975

75-79
Gold    Bette Sloan    Pahrump, NV    
    Russell Sloan    Pahrump, NV    939
Silver    Ada Mae Griffin    Garland, UT    
    Everett Lowe    Washington, UT    929
Bronze    Pauline Raleigh    St George, UT    
    Robert Raleigh    St George, UT    928

80-84
Gold    Colleen Mickelson    Washington, UT    
    F Mike Mickelson    Washington, UT    969
Silver    Helen Sutliff    Spring City, UT    
    Stephen Warnick    Pleasant Grove, UT    962
Bronze    Beth Giordano    Ogden, UT    
    Willem Pieplenbos    Temple City, CA    889

90-94
Gold    Lucille Bonner    Valley Mills, TX    
    Frank Herrelko Sr    Bowie, MD    763

MIXED DOUBLES – HANDICAP

55-59
Gold    Peggy Lynch    Ivins, UT    
    Scott Lynch    Ivins, UT    1481
Silver    Patricia Allred    Taylorsville, UT    
    Richard Dippre    La Verkin, UT    1440
Bronze    Kathy Jackson    Forest Grove, OR    
    Dan Jackson    Forest Grove, OR    1305

60-64
Gold    Geri Gilbert    Cucamonga, CA    
    Don Gilbert    Cucamonga, CA    1438
Silver    Dianna Smith    St George, UT    
    Don Smith    St George, UT    1429
Bronze    Judy Hutchinson    St George, UT    
    Will Hutchinson    St George, UT    1425

65-69
Gold    Susanne Olsen    Springville, UT    
    Ted Kezos    Santa Clara, UT    1564
Silver    Myrtis Anthony    Waxahachie, TX    
    Jim Anthony    Waxahachie, TX    1479
Bronze    Jerrelyn Blankenship    Ephraim, UT    
    Gerald H Davis    West Valley, UT    1463

70-74
Gold    Verjean Mott    Orem, UT    
    LeRoy Mott    Orem, UT    1496
Silver    Carol Moore    St George, UT    
    Eugene Moore    St George, UT    1398
Bronze    Jeanne Mayer    DeSoto, TX    
    Darrell Stockwell    St George, UT    1369

75-79
Gold    Margaret Long    Pahrump, NV    
    Roderick Long    Pahrump, NV    1486
Silver    Inga Bilello    Salt Lake City, UT    
    Michael Bilello    Salt Lake City, UT    1437
Bronze    Marge Dunay    Vernonia, OR    
    Pete Dunay    Vernonia, OR    1350

80-84
Gold    Bette Jensen    Ephraim, UT    
    Lloyd Rathman    San Antonio, TX    1448
Silver    Donna Lowe    St George, UT    
    Alma Lowe    St George, UT    1398
Bronze    Irene Hobbs    Dallas, TX    
    William Young    Garden Grove, CA    1348

TEAM – SCRATCH

Gold    G Gary Walton    Enterprise, UT    
    Kent Crawford    West Valley City, UT    
    Doyle Mouser    St George, UT    
    Doug Bowers    St George, UT    2424
Silver    Enterprise Rent-A-Car        
    Charles Walters    Pottersville, MO    
    Larry E Patton    Cathedral City, CA    
    Les Comer    Dillon, MT    
    Lester Schuldt    Sioux Falls, SD    2367
Bronze    Chuck Neagle    St George, UT    
    Wayne Johnson    Federal Way, WA    
    Harlen Ward    Auburn, WA    
    Gary Eaton    Bremerton, WA    2291

TEAM – HANDICAP

Gold    Kay Adams    St George, UT    
    Jim Pino    Payson, UT    
    Richard Dippre    La Verkin, UT    
    Rulon Hancock    Washington, UT    2966
Silver    Fred Chappell    Kanab, UT    
    Thomas Bills    St George, UT    
    John Peters    Ivins, UT    
    Jack Bockwoldt    Hurricane, UT    2936
Bronze    Maggie V Little    Alta Loma, CA    
    Geri Gilbert    Cucamonga, CA    
    Don Gilbert    Cucamonga, CA    
    Fred E Little Jr    Alta Loma, CA    2860

STRICTLY SCRATCH SINGLES

Women 161-185
Gold    Ola Shaw    Kansas City, KS    738
Silver    Juanita Curtis    Grantsville, UT    722
Bronze    Jerri Korber    Warsaw, MO    720

Men 171-185
Gold    Kent Crawford    West Valley City, UT    839
Silver    Donald Woods    Pahrump, NV    815
Bronze    Hi Smith    St George, UT    795

Men & Women 186-199
Gold    Les Comer    Dillon, MT    871
Silver    Harlen Ward    Auburn, WA    858
Bronze    Edward Ploughman Sr    Parrish, FL    838

Men & Women  200+
Gold    Greg Bihlman    Live Oak, CA    929
Silver    Blaine Hartley    Leeds, UT    899
Bronze -TIE    Lew Agius    Wyandotte, MI    879
Bronze -TIE    Gary Eaton    Bremerton, WA    879

ALL EVENTS - SCRATCH

Men 50-54
Gold    Rulon Hancock    Washington, UT    1900
Silver    Scott Lynch    Ivins, UT    1563
Bronze    Paul Battisti    Ogden, UT    1450

Men 55-59
Gold    Fred E Little Jr    Alta Loma, CA    1644
Silver    Richard Dippre    La Verkin, UT    1617
Bronze    Ed Ploughman Sr    Parrish, FL    1566

Men 60-64
Gold    Hi Smith    St George, UT    1887
Silver    Kent Crawford    West Valley City, UT    1808
Bronze    Blaine Hartley    Leeds, UT    1794

Men 65-69
Gold    Gary Eaton    Bremerton, WA    1870
Silver    Jim Ord    Sarasota, FL    1863
Bronze    Les Comer    Dillon, MT    1779

Men 70-74
Gold    Lester Schuldt    Sioux Falls, SD    1911
Silver    Jack Bockwoldt    Hurricane, UT    1786
Bronze    Julian Raulston    Provo, UT    1680

Men 75-79
Gold    Don Lubeck    Clearfield, UT    1752
Silver    Charles Walters    Pottersville, MO    1623
Bronze    Pete Dunay    Vernonia, OR    1585

Men 80-84
Gold    Russell Sloan    Pahrump, NV    1566
Silver    Frank L Vito    Albuquerque, NM    1498
Bronze    Willem Pieplenbos    Temple City, CA    1448

Men 85-89
Gold    Alma Lowe    St George, UT    1316

Men 90-94
Gold    Frank Herrelko    Bowie, MD    1329

Women 50-54
Gold    Mary Neese    Pahrump, NV    1589
Silver    Kathy Jackson    Forest Grove, OR    1582
Bronze    Deanne Lohrke    St George, UT    1566

Women 55-59
Gold    Marge Golonka    Washington, UT    1649
Silver    Donna Paulson    Pahrump, NV    1465
Bronze    Paulene Hartley    Leeds, UT    1405

Women 60-64
Gold    Renon Daniels    Ephraim, UT    1640
Silver    Henrietta Hank    Grants Pass, OR    1580
Bronze    Mary Light    St George, UT    1552

Women 65-69
Gold    Jean Gilbert    Alta Loma, CA    1612
Silver    Ola Shaw    Kansas City, KS    1609
Bronze    LaVon Harding    Sandy, UT    1516

Women 70-74
Gold    Carol Moore    St George, UT    1533
Silver    Jolene Jeppsen    Brigham, UT    1451
Bronze    Ada Mae Griffin    Garland, UT    1387

Women 75-79
Gold    Bette Sloan    Pahrump, NV    1472
Silver    Charlotte Benson    Chino Hills, CA    1392
Bronze    Margaret Long    Pahrump, NV    1338

Women 80-84
Gold    Donna Lowe    St George, UT    1461
Silver    Colleen Mickelson    Washington, UT    1378

Women 85-89
Gold    Bette Jensen    Ephraim, UT    1200

Women 90-94
Gold    Lucille Bonner    Valley Mills, TX    1051

ALL EVENTS - HANDICAP

Men 50-54
Gold    John Kline    Palo Alto, CA    2166
Silver    Gary Cockerham    E Palo Alto, CA    2081
Bronze    Audie Anderson    E Palo Alto, CA    2042

Men 55-59
Gold    Wayne Cropper    Sunnyvale, CA    2126
Silver    Al Rudow    St George, UT    2119

Men 60-64
Gold    Jerry Neese    Pahrump, NV    2281
Silver    Chuck Barrett    Santa Clara, UT    2165
Bronze    John Cicero    St George, UT    2162

Men 65-69
Gold    Matt Miovac    Hillsboro, OR    2317
Silver    Chuck Neagle    St George, UT    2276
Bronze    Ted Kezos    Santa Clara, UT    2263

Men 70-74
Gold    Jim Pino    Payson, UT    2226
Silver    Paul Proctor    Ivins, UT    2200
Bronze    Larry E Patton    Cathedral City, CA    2191

Men 75-79
Gold    Herb Warner    Albuquerque, NM    2226
Silver    LeRoy Mott    Orem, UT    2162
Bronze    Everett Lowe    Washington, UT    2134

Men 80-84
Gold    Roderick Long    Pahrump, NV    2195
Silver    Michael Bilello    Salt Lake City, UT    2114
Bronze    Mike Mickelson    Washington, UT    1971

Women 50-54
Gold    Cynthia Litson    Santa Clara, UT    2175
Silver    Marilyn Roberts    Santa Clara, UT    2167
Bronze    Karen Richardson    Georgetown, MA    2133

Women 55-59
Gold    Mary Anne Dimacali    Rancho Cucamonga, CA    2201
Silver    Peggy Lynch    Ivins, UT    2175
Bronze    Charlene Hughes    Mesquite, NV    2078

Women 60-64
Gold    Patty Price    Washington, UT    2187
Silver    Mary Lou Kennedy    Tumwater, WA    2160
Bronze    JoAnn Pawela    St George, UT    2151

Women 65-69
Gold    Myrtis Anthony    Waxahachie, TX    2237
Silver    Pat Reber    Mesquite, NV    2232
Bronze    Gay Richards    Fulton, MO    2210

Women 70-74
Gold    Martha Kinsman    West Valley City, UT    2187
Silver    Collette Binks    Springville, UT    2151
Bronze    Joan Chappell    Kanab, UT    2134

Women 75-79
Gold    Bobbie Jutte    St George, UT    2197
Silver    Irene Hobbs    Dallas, TX    2176
Bronze    Marna Berry    Lehi, UT    2174


Women 80-84
Gold    Helen Sutliff    Spring City, UT    2046
Silver    Beth Giordano    Ogden, UT    1970

MOST OVER AVERAGE

Men    Matt Miovac    Hillsboro, OR    247
Women    Jean Gilbert    Alta Loma, CA    325