Navigation




Cycling 2005 Results


HILL CLIMB

LICENSED
Men 50-54
Gold    Roger Gillespie    Provo, UT    18:24.33
Silver    George Janos    N Vancouver, BC, Canada    18:54.60
Bronze    Michael MacDonald    Salt Lake City, UT    19:55.21

Men 55-59
Gold    Michael McCann    Whitehorse, YT, Canada    18:26.64
Silver    Philip Young    Glendale, CA    18:57.29
Bronze    Luis Bernhardt    Burnaby, BC, Canada    19:33.22

Men 60-64
Gold    Herb Johnson    La Jolla, CA    16:55.91
Silver    Robert Brooks    Auberry, CA    17:47.80
Bronze    John Haney    Park City, UT    19:00.91

Men 65-69
Gold    William Meyers    Oak Creek, CO    18:01.48
Silver    Seymour Katz    Englewood, CO    19:27.37
Bronze    Duane Loveland    St George, UT    19:39.62

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ    20:11.63
Silver    Peter V Bigg    Sherwood Park, AB, Canada    21:25.54
Bronze    Paul Tetrick    Evergreen, CO    21:26.26

Men 75-79
Gold    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    21:11.49
Silver    Dietrich Lamprecht    Oceanside, CA    21:26.66
Bronze    Harvey Jerman    Sandy, UT    25:26.55

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    29:29.58

Women 50-54
Gold    Cynthia Swain    Elma, NY    21:07.70
Silver    Cynthia Ortman    Durango, CO    22:29.27

Women 60-64
Gold    Bonnie Gabriel    San Diego, CA    30:35.39

Women 65-69
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA    25:59.25
Silver    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    27:50.95
Bronze    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    28:20.69

Women 70-74
Gold    Lois Lindsay    Boise, ID    27:25.93

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    18:25.44
Silver    Steve Tetrick    Millville, CA    18:36.48
Bronze    Rolf Pestel    Worland, WY    19:18.72

Men 55-59
Gold    Randal Buie    Sandy, UT    21:41.58
Silver    Charles Sinclair    Courtenay, BC, Canada    22:52.19

Men 60-64
Gold    Roger Macomber    Camarillo, CA    20:08.93
Silver    Gene Timmons    Ketchum, ID    20:12.52
Bronze    Lee Bourne    Salt Lake City, UT    21:41.96

Men 65-69
Gold    Rex Farnsworth    Highlands Ranch, CO    20:13.53
Silver    George Nye    Monterey, CA    20:24.37
Bronze    Gerry Goodleff    Vancouver, BC, Canada    20:42.90

Men 70-74
Gold    Walt Axthelm    Durango, CO    20:39.75
Silver    Francesco Crema    Coquitlam, BC, Canada    21:20.15
Bronze    Rino DeBiasio    Trail, BC, Canada    23:46.52

Men 75-79
Gold    John Sanmartini    Villa Park, CA    26:32.92
Silver    Harvey Mills    Brookings, SD    28:05.46

Women 50-54
Gold    Theodora Fox    Murrieta, CA    23:46.46
Silver    Joy Monson    Salt Lake City, UT    27:09.97

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM    23:46.60
Silver    Sandi Olson    Salt Lake City, UT    27:05.83

Women 60-64
Gold    Iris Tolley    Nephi, UT    35:48.49

Women 65-69
Gold    Marilyn Scott    St George, UT    25:15.79
Silver    Lisa Edmunds    St Albert, AB, Canada    30:31.89
Bronze    Gwen Seccombe    Nathrop, CO    30:58.91

Women 75-79
Gold    Jody Olson    Inkom, ID    38:31.16

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    Kent Peppard    Irvine, CA    21:02.83
Silver    James Gossage    Durango, CO    21:21.83
Bronze    Gene Boyle    Moab, UT    22:40.46

Men 55-59
Gold    Galen Farrington    Ruidoso, NM    22:22.43
Silver    Reinhold Neuhaus    Herdecke, Germany    23:13.33
Bronze    Lester Humphrey    Cheyenne, WY    25:03.26

Men 60-64
Gold    Gary Peirce    Midway, UT    21:13.18
Silver    Peter Reichman    N Vancouver, BC, Canada    21:43.38
Bronze    Larry Winzeler    Provo, UT    22:18.26

Men 65-69
Gold    Stan Swallow    American Fork, UT    20:10.42
Silver    Paul Kylander    Mora, MN    20:56.62
Bronze    Walt Schafer    Chico, CA    21:00.64

Men 70-74
Gold    Bob Mitchell    Sandy, UT    22:51.21
Silver    Erich Schroder    Rolly View, AB, Canada    24:18.66
Bronze    John Oakes    Palo Cedro, CA    25:43.13

Men 75-79
Gold    Paul Nance    Washington, UT    25:28.76
Silver    C Ronald Koons    Mission Viejo, CA    25:28.99
Bronze    Max Davenport    Prescott, AZ    26:33.59

Men 80-84
Gold    Frank Pierson    Hollywood, CA    35:46.67

Women 50-54
Gold    Bonnie Tetrick    Millville, CA    23:42.00
Silver    Lorraine Dillon    Chattaroy, WA    25:04.81
Bronze    Meredith Peake    Irvine, CA    25:45.88

Women 55-59
Gold    Barbara Davies    Burnaby, BC, Canada    23:42.98
Silver    Jan Schwartz    Pleasanton, CA    28:19.01

Women 60-64
Gold    Donna Quartaro    San Jose, CA    32:23.41

Women 65-69
Gold    Pat Vorreiter    Sunnyvale, CA    34:42.02
Silver    Bev Junginger    San Jose, CA    42:05.00

NOVICE
Men 50-54
Gold    Edward Bates    Anaheim, CA    21:21.82
Silver    John Thompson    Coquitlam, BC, Canada    22:27.67
Bronze    J B Rex    Leeds, UT    26:22.19

Men 55-59
Gold    Mark Dolginoff    Henderson, NV    22:50.66
Silver    Gary Catalde    Santa Clarita, CA    23:27.57
Bronze    Bob Stoffberg    Langley, BC, Canada    23:28.89

Men 60-64
Gold    Giocondo DeGiusti    Burnaby, BC, Canada    21:35.17
Silver    Larry Bradford    Grover Beach, CA    24:18.50
Bronze    Michael Wolfe    Santa Monica, CA    24:53.52

Men 65-69
Gold    Merrill J Smart    Springville, UT    30:22.16

Men 70-74
Gold    Jim Weisbecker    Lakeland, FL    30:28.93

Women 50-54
Gold    Teresa Kludt    Chico, CA    22:04.59

Women 60-64
Gold    Sandra Beherrell    Heber, UT    28:02.70

Women 70-74
Gold    Ellie Antonio    Calabasas, CA    23:47.33

TIME TRIAL – 40K

LICENSED
Men 50-54
Gold    Michael MacDonald    Salt Lake City, UT    1:03:10.17
Silver    Bruce Beattie    Kanarraville, UT    1:06:40.32
Bronze    Mike Zeller    Arvada, CO    1:08:27.27

Men 55-59
Gold    Michael McCann    Whitehorse, YT, Canada    1:00:22.83
Silver    Angelo Cilli    Steamboat Springs, CO    1:01:16.05
Bronze    Philip Young    Glendale, CA    1:02:45.47

Men 60-64
Gold    Robert Brooks    Auberry, CA    1:00:16.95
Silver    Jim Dlouhy    Nederland, CO    1:02:39.36
Bronze    Roger Johnson    West Linn, OR    1:02:43.12

Women 50-54
Gold    Cynthia Swain    Elma, NY    1:06:55.13

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    1:01:15.68
Silver    Clark Dicus    Orange, CA    1:02:27.11
Bronze    Rolf Pestel    Worland, WY    1:08:06.00

Men 55-59
Gold    Randal Buie    Sandy, UT    1:10:30.68
Silver    Jim Mensching    Chico, CA    1:13:08.10

Men 60-64
Gold    Roger Macomber    Camarillo, CA    1:07:35.43
Silver    Gene Timmons    Ketchum, ID    1:08:37.16
Bronze    Tim Neale    Anchorage, AK    1:14:04.41

Women 50-54
Gold    Theodora Fox    Murrieta, CA    1:21:47.45
Silver    Joy Monson    Salt Lake City, UT    1:25:22.11

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    Kent Peppard    Irvine, CA    1:05:31.19
Silver    Gery Loster    Victoria, BC, Canada    1:09:12.21
Bronze    William Curtis    Whitehorse, YT, Canada    1:10:40.80

Men 55-59
Gold    Galen Farrington    Ruidoso, NM    1:16:11.16
Silver    John Bohnert    Missoula, MT    1:16:58.60
Bronze    Joseph Hoy    Edwards, CO    1:23:11.38

Men 60-64
Gold    Larry Winzeler    Provo, UT    1:12:23.71
Silver    Gary Peirce    Midway, UT    1:12:31.81
Bronze    Pat Kapp    Trabuco Canyon, CA    1:15:08.07

Women 50-54
Gold    Meredith Peake    Irvine, CA    1:19:09.44
Silver    Sana Terry    Sandy, UT    1:22:24.01
Bronze    Lorraine Dillon    Chattaroy, WA    1:22:33.22

TIME TRIAL – 20K

LICENSED
Men 65-69
Gold    William Meyers    Oak Creek, CO    29:29.35
Silver    Warren Corrie    Penticton, BC, Canada    32:01.10
Bronze    Jacob Dekok    Dundurn, SK, Canada    33:20.61

Men 70-74
Gold    Paul Tetrick    Evergreen, CO    34:20.02
Silver    Richard Reynolds    Tucson, AZ    34:46.44
Bronze    Joe Gierga    Garibaldi, OR    35:13.69

Men 75-79
Gold    Dietrich Lamprecht    Oceanside, CA    35:26.47
Silver    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    36:37.92
Bronze    John Edmunds    St Albert, AB, Canada    36:49.08

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    40:43.58

Women 60-64
Gold    Bonnie Gabriel    San Diego, CA    41:22.16
Silver    Joan Pierce    Marana, AZ    42:56.66
Bronze    Alice Pust    Santaquin, UT    47:44.95

Women 65-69
Gold    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    39:53.93
Silver    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    40:50.82
Bronze    Barbara Gicquel    Salinas, CA    42:11.97

Women 70-74
Gold    Lois Lindsay    Boise, ID    48:22.51

PUBLIC A
Men 65-69
Gold    David Thomsen    Austin, MN    32:56.68
Silver    Rex Farnsworth    Highlands Ranch, CO    34:30.07
Bronze    Gerry Goodleff    Vancouver, BC, Canada    34:53.12

Men 70-74
Gold    Walt Axthelm    Durango, CO    33:12.58
Silver    Francesco Crema    Coquitlam, BC, Canada    36:22.06
Bronze    Mark Hopkins    Casper, WY    36:59.85

Men 75-79
Gold    Harvey Mills    Brookings, SD    39:37.66
Silver    John Sanmartini    Villa Park, CA    43:39.76
Bronze    Huch Aoki    Sandy, UT    57:32.08

Women 55-59
Gold    Sandi Olson    Salt Lake City, UT    38:48.88
Silver    Deborah Barton    Ruidoso, NM    40:37.00

Women 60-64
Gold    Iris Tolley    Nephi, UT    52:35.84

Women 65-69
Gold    Lisa Edmunds    St Albert, AB, Canada    43:48.78
Silver    Marilyn Scott    St George, UT    43:57.98
Bronze    Gwen Seccombe    Nathrop, CO    45:14.09

Women 70-74
Gold    Dorothea Broadbent    Ponoka, AB, Canada    54:45.91

Women 75-79
Gold    Jody Olson    Inkom, ID    50:03.82

PUBLIC B
Men 65-69
Gold    Paul Kylander    Mora, MN    35:18.28
Silver    Michael Lukich    Santa Monica, CA    35:28.84
Bronze    Walt Schafer    Chico, CA    36:31.74

Men 70-74
Gold    Erich Schroder    Rolly View, AB, Canada    38:41.00
Silver    John Oakes    Palo Cedro, CA    39:10.52
Bronze    Bob Mitchell    Sandy, UT    40:20.58

Men 75-79
Gold    C Ronald Koons    Mission Viejo, CA    39:15.57
Silver    Max Davenport    Prescott, AZ    39:32.85
Bronze    Roy Cushway    Saskatoon, SK, Canada    42:25.60

Men 80-84
Gold    Robert Butler    Canby, OR    1:00:36.65
Silver    Doug McDougall    Sandy, UT    1:14:48.48

Women 55-59
Gold    Barbara Davies    Burnaby, BC, Canada    40:36.67
Silver    Susie Mathewson    Colorado Springs, CO    41:59.82
Bronze    Robyn Davis    Salt Lake City, UT    44:34.06

Women 60-64
Gold    Donna Quartaro    San Jose, CA    45:22.47
Silver    Jane Haynie    Salt Lake City, UT    1:32:11.63

Women 65-69
Gold    Pat Vorreiter    Sunnyvale, CA    48:08.48
Silver    Bev Junginger    San Jose, CA    56:17.56

NOVICE
Men 50-54
Gold    Edward Bates    Anaheim, CA    32:41.12
Silver    John Thompson    Coquitlam, BC, Canada    39:19.68
Bronze    Jeff Hofstetter    Anaheim, CA    40:11.15

Men 55-59
Gold    Gary Catalde    Santa Clarita, CA    36:35.47
Silver    Bob Stoffberg    Langley, BC, Canada    37:15.01
Bronze    Barry Marcus    Sacramento, CA    39:29.82

Men 60-64
Gold    Jim Miles    Bellevue, WA    38:13.52
Silver    Larry Bradford    Grover Beach, CA    38:53.66
Bronze    Giocondo DeGiusti    Burnaby, BC, Canada    39:24.35

Men 65-69
Gold    Geoff Hett    Victoria, BC, Canada    43:07.36
Silver    Warren Kinzel    Parachute, CO    43:39.87
Bronze    Merrill J Smart    Springville, UT    44:02.38

Men 70-74
Gold    Jim Weisbecker    Lakeland, FL    41:16.03
Silver    Gordon Farr    St George, UT    45:52.15

Women 50-54
Gold    Teresa Kludt    Chico, CA    38:00.23
Silver    Parlena Covington    Ogden, UT    59:50.11

Women 60-64
Gold    Bonnie Lee    St George, UT    49:14.00
Silver    Elinor Katz    Englewood, CO    1:04:17.24

Women 70-74
Gold    Ellie Antonio    Calabasas, CA    42:40.23

CRITERIUM

LICENSED
Men 50-54
Gold    Bob Walker    Pocatello, ID
Silver    Roger Gillespie    Provo, UT
Bronze    Michael MacDonald    Salt Lake City, UT

Men 55-59
Gold    Luis Bernhardt    Burnaby, BC, Canada
Silver    John Sullivan    Vancouver, BC, Canada
Bronze    Dan Meyer    Lake Elmo, MN

Men 60-64
Gold    Robert Brooks    Auberry, CA
Silver    James Kinsinger    Boulder, CO
Bronze    Gary Simmons    Layton, UT

Men 65-69
Gold    John Auer    E Stroudsburg, PA
Silver    Thomas Jones    Pinckney, MI
Bronze    Louis Brooks    Vista, CA

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ
Silver    Robert Carlin    Keyport, NJ
Bronze    Donahue Wildman    Malibu, CA

Men 75-79
Gold    Dietrich Lamprecht    Oceanside, CA
Silver    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA
Bronze    John Edmunds    St Albert, AB, Canada

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA

Women 50-54
Gold    Cynthia Swain    Elma, NY
Silver    Cynthia Ortman    Durango, CO

Women 60-64
Gold    Bonnie Gabriel    San Diego, CA
Silver    Alice Pust    Santaquin, UT

Women 65-69
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA
Silver    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA
Bronze    Siggi Gierga    Garibaldi, OR

Women 70-74
Gold    Lois Lindsay    Boise, ID

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Clark Dicus    Orange, CA
Silver    Gerardo Medina    Riverside, CA
Bronze    Frank Goulard    Lake Oswego, OR

Men 55-59
Gold    Charles Sinclair    Courtenay, BC, Canada
Silver    Randal Buie    Sandy, UT

Men 60-64
Gold    Gene Timmons    Ketchum, ID
Silver    Roger Macomber    Camarillo, CA
Bronze    David A Mann    Los Alamos, NM

Men 65-69
Gold    George Nye    Monterey, CA
Silver    Rex Farnsworth    Highlands Ranch, CO
Bronze    Gerry Goodleff    Vancouver, BC, Canada

Men 70-74
Gold    Francesco Crema    Coquitlam, BC, Canada
Silver    Walt Axthelm    Durango, CO
Bronze    Heinz VonZurGathen    Edmonton, AB, Canada

Men 75-79
Gold    John Sanmartini    Villa Park, CA
Silver    Harvey Mills    Brookings, SD
Bronze    Huch Aoki    Sandy, UT

Women 50-54
Gold    Theodora Fox    Murrieta, CA

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM
Silver    Sandi Olson    Salt Lake City, UT

Women 60-64
Gold    Iris Tolley    Nephi, UT

Women 65-69
Gold    Marilyn Scott    St George, UT
Silver    Lisa Edmunds    St Albert, AB, Canada
Bronze    Gwen Seccombe    Nathrop, CO

Women 70-74
Gold    Dorothea Broadbent    Ponoka, AB, Canada

Women 75-79
Gold    Jody Olson    Inkom, ID

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    Kent Peppard    Irvine, CA
Silver    James Gossage    Durango, CO
Bronze    Gery Loster    Victoria, BC, Canada

Men 55-59
Gold    Reinhold Neuhaus    Herdecke, Germany
Silver    Galen Farrington    Ruidoso, NM
Bronze    Lester Humphrey    Cheyenne, WY

Men 60-64
Gold    Larry Winzeler    Provo, UT
Silver    Peter Reichman    N Vancouver, BC, Canada
Bronze    Gary Peirce    Midway, UT

Men 65-69
Gold    Stan Swallow    American Fork, UT
Silver    Paul Kylander    Mora, MN
Bronze    Frank Ludtke    Port Moody, BC, Canada

Men 70-74
Gold    Erich Schroder    Rolly View, AB, Canada
Silver    John Oakes    Palo Cedro, CA

Men 75-79
Gold    C Ronald Koons    Mission Viejo, CA
Silver    Max Davenport    Prescott, AZ
Bronze    Thomas Tily    San Clemente, CA

Men 80-84
Gold    Frank Pierson    Hollywood, CA
Silver    Robert Butler    Canby, OR

Women 50-54
Gold    Claudia Ribet    Santa Monica, CA
Silver    Lorraine Dillon    Chattaroy, WA
Bronze    Sana Terry    Sandy, UT

Women 55-59
Gold    Barbara Davies    Burnaby, BC, Canada
Silver    Jan Schwartz    Pleasanton, CA
Bronze    Robyn Davis    Salt Lake City, UT

Women 60-64
Gold    Donna Quartaro    San Jose, CA

NOVICE
Men 50-54
Gold    Edward Bates    Anaheim, CA
Silver    Jeff Hofstetter    Anaheim, CA
Bronze    John Thompson    Coquitlam, BC, Canada

Men 55-59
Gold    Mark Dolginoff    Henderson, NV
Silver    Bob Stoffberg    Langley, BC, Canada

Men 60-64
Gold    Giocondo DeGiusti    Burnaby, BC, Canada
Silver    Larry Bradford    Grover Beach, CA

Men 65-69
Gold    Warren Kinzel    Parachute, CO
Silver    Merrill J Smart    Springville, UT

Men 70-74
Gold    Jim Weisbecker    Lakeland, FL

Women 50-54
Gold    Teresa Kludt    Chico, CA

ROAD RACE

LICENSED
Men 50-54
Gold    Roger Gillespie    Provo, UT    2:28:23
Silver    Michael MacDonald    Salt Lake City, UT    2:29:16
Bronze    Jesse deJesus    Los Angeles, CA    2:30:06

Men 55-59
Gold    Luis Bernhardt    Burnaby, BC, Canada    2:28:45
Silver    John Sullivan    Vancouver, BC, Canada    2:28:46
Bronze    Mark Bates    Huntsville, UT    2:28:48

Men 60-64
Gold    Gary Simmons    Layton, UT    2:30:38
Silver    Bob Lindsay    New Westminster,BC, Canada    2:30:38
Bronze    John Haney    Park City, UT    2:30:40

Men 65-69
Gold    Seymour Katz    Englewood, CO    2:40:00
Silver    Duane Loveland    St George, UT    2:40:14
Bronze    Alan Stockland    Ogden, UT    2:40:30

Men 70-74
Gold    Roy Beal    Scottsdale, AZ    1:20:10
Silver    Robert Carlin    Keyport, NJ    1:20:54
Bronze    Donahue Wildman    Malibu, CA    1:20:57

Men 75-79
Gold    Glenn Vanderlinde    Atascadero, CA    1:25:03
Silver    Dietrich Lamprecht    Oceanside, CA    1:25:03
Bronze    John Edmunds    St Albert, AB, Canada    1:25:50

Men 85-89
Gold    Gordy Shields    El Cajon, CA    1:36:51

Women 50-54
Gold    Cynthia Swain    Elma, NY    1:21:08

Women 60-64
Gold    Bonnie Gabriel    San Diego, CA    1:39:54
Silver    Alice Pust    Santaquin, UT    1:42:09

Women 65-69
Gold    Barbara Gicquel    Salinas, CA    1:29:26
Silver    Gail Vanderlinde    Atascadero, CA    1:30:16
Bronze    Siggi Gierga    Garibaldi, OR    1:36:50

Women 70-74
Gold    Lois Lindsay    Boise, ID    1:40:10

PUBLIC A
Men 50-54
Gold    Steve Tetrick    Millville, CA    2:32:02
Silver    Clark Dicus    Orange, CA    2:32:19
Bronze    Rolf Pestel    Worland, WY    2:32:22

Men 55-59
Gold    Randal Buie    Sandy, UT    2:39:33
Silver    Charles Sinclair    Courtenay, BC, Canada    2:44:52
Bronze    Milan Cernik    Park City, UT    2:47:58

Men 60-64
Gold    Gene Timmons    Ketchum, ID    2:36:29
Silver    Roger Macomber    Camarillo, CA    2:37:23
Bronze    David A Mann    Los Alamos, NM    2:38:41

Men 65-69
Gold    George Nye    Monterey, CA    1:17:19
Silver    Rex Farnsworth    Highlands Ranch, CO    1:17:19
Bronze    Gerry Goodleff    Vancouver, BC, Canada    1:17:22

Men 70-74
Gold    Francesco Crema    Coquitlam, BC, Canada    1:18:40
Silver    Walt Axthelm    Durango, CO    1:18:53
Bronze    Rino DeBiasio    Trail, BC, Canada    1:23:30

Men 75-79
Gold    John Sanmartini    Villa Park, CA    1:30:45
Silver    Harvey Mills    Brookings, SD    1:32:38

Women 50-54
Gold    Theodora Fox    Murrieta, CA    1:23:53
Silver    Joy Monson    Salt Lake City, UT    1:29:27

Women 55-59
Gold    Deborah Barton    Ruidoso, NM    1:23:17

Women 60-64
Gold    Iris Tolley    Nephi, UT    1:49:29

Women 65-69
Gold    Marilyn Scott    St George, UT    1:34:05
Silver    Lisa Edmunds    St Albert, AB, Canada    1:37:42
Bronze    Gwen Seccombe    Nathrop, CO    1:44:52

Women 75-79
Gold    Jody Olson    Inkom, ID    2:00:06

PUBLIC B
Men 50-54
Gold    Kent Peppard    Irvine, CA    2:33:24
Silver    William Curtis    Whitehorse, YT, Canada    2:38:12
Bronze    James Gossage    Durango, CO    2:43:55

Men 55-59
Gold    Galen Farrington    Ruidoso, NM    2:44:17
Silver    Lester Humphrey    Cheyenne, WY    3:18:33

Men 60-64
Gold    Larry Winzeler    Provo, UT    2:39:12
Silver    Peter Reichman    N Vancouver, BC, Canada    2:42:17
Bronze    Gary Peirce    Midway, UT    2:43:22

Men 65-69
Gold    Stan Swallow    American Fork, UT    1:17:34
Silver    Paul Kylander    Mora, MN    1:17:41
Bronze    Walt Schafer    Chico, CA    1:17:41

Men 70-74
Gold    Erich Schroder    Rolly View, AB, Canada    1:23:28
Silver    John Oakes    Palo Cedro, CA    1:25:51
Bronze    Bob Mitchell    Sandy, UT    1:32:36

Men 75-79
Gold    C Ronald Koons    Mission Viejo, CA    1:25:25
Silver    Paul Nance    Washington, UT    1:30:42
Bronze    Max Davenport    Prescott, AZ    1:32:40

Men 80-84
Gold    Frank Pierson    Hollywood, CA    1:58:46

Women 50-54
Gold    Meredith Peake    Irvine, CA    1:25:33
Silver    Shosho Nielsen    Salem, UT    1:27:58
Bronze    Lorraine Dillon    Chattaroy, WA    1:27:59

Women 55-59
Gold    Barbara Davies    Burnaby, BC, Canada    1:22:13
Silver    Robyn Davis    Salt Lake City, UT    1:35:50
Bronze    Jan Schwartz    Pleasanton, CA    1:40:00

Women 60-64
Gold    Donna Quartaro    San Jose, CA    1:44:41
Silver    Jane Haynie    Salt Lake City, UT    3:29:09

Women 65-69
Gold    Bev Junginger    San Jose, CA    2:13:16

NOVICE
Men 50-54
Gold    Edward Bates    Anaheim, CA    1:15:36
Silver    Dan Weston    River Heights, UT    1:16:06
Bronze    John Thompson    Coquitlam, BC, Canada    1:21:36

Men 55-59
Gold    Gary Catalde    Santa Clarita, CA    1:19:02
Silver    Barry Marcus    Sacramento, CA    1:21:15
Bronze    Bob Stoffberg    Langley, BC, Canada    1:25:05

Men 60-64
Gold    Loren Stephens    Irvine, CA    1:16:29
Silver    Giocondo DeGiusti    Burnaby, BC, Canada    1:18:23
Bronze    Larry Bradford    Grover Beach, CA    1:21:36

Men 65-69
Gold    Merrill J Smart    Springville, UT    1:34:25

Men 70-74
Gold    Jim Weisbecker    Lakeland, FL    1:43:33
Silver    Gordon Farr    St George, UT    1:47:08

Women 50-54
Gold    Teresa Kludt    Chico, CA    1:20:53
Silver    Laurie Nelson-Barker    Dammeron Valley, UT    2:01:40

Women 60-64
Gold    Sandra Beherrell    Heber, UT    1:40:25
Silver    Bonnie Lee    St George, UT    1:46:38

Women 70-74
Gold    Ellie Antonio    Calabasas, CA    1:31:58