Navigation




Golf 2005 Results


18-HOLE - GROSS
Men 60-64 – Division A
Gold    Bill Iverson    Anchorage, AK    76

Men 65-69 – Division A
Gold    Jerry Lees    Orem, UT    96

Men 65-69 – Division B
Gold    Ken Graham    St George, UT    97

Men 70-74 – Division A
Gold    Alan Jones    St George, UT    82

Men 75-79 – Division B
Gold    Doyle Swallow    Kanab, UT    96

Men 80-84 – Division B
Gold    Marion Davis    Genola, UT    103

Men 85-89 – Division B
Gold    Sterling Davis    St George, UT    107

Women 60-64 – Division B
Gold    Karen Graham    St George, UT    92

Women 70-74 – Division B
Gold    Elva Richman    St George, UT    130

Women 85-89 – Division B
Gold    Elaine Sproul    Mesquite, NV    121

18-HOLE - NET
Men 70-74 – Division A
Gold    Mat Tribelhorn    Wheatridge, CO    77

Women 60-64 – Division B
Gold    Carol Berry    Turlock, CA    65

36-HOLE - GROSS
Men 50-54 – Division A
Gold    Mark Giles    Columbia, SC    146
Silver -TIE    Kevin Parrish    Mesquite, NV    155
Silver -TIE    Mike Molina    Atascadero, CA    155

Men 50-54 – Division B
Gold    Charles Laudeman    Stockton, CA    199
Silver    Bill Cortese    Modesto, CA    227

Men 55-59 – Division A
Gold    Ernest Mauck    St George, UT    153
Silver    Tom Payne    Orange, CA    157
Bronze    John Hensel    St Anthony, MN    165

Men 55-59 – Division B
Gold    Dennis Montoya    St George, UT    190
Silver    James Hollingshead    Elko, NV    200
Bronze    Robert Webb    North Platte, NE    213

Men 60-64 – Division A
Gold    John Hardin    Nipomo, CA    155
Silver    John Greene    Shingle Springs, CA    166
Bronze    Jim Guard    St George, UT    167

Men 60-64 – Division B
Gold -TIE    John Payne    Huntington Beach, CA    181
Gold -TIE    John Greathouse    Washington, UT    181
Bronze    Joe Lombardo    Modesto, CA    196

Men 65-69 – Division A
Gold    Frank McCollum    Hemet, CA    152
Silver    Jay Berry    Turlock, CA    155
Bronze –TIE    Lee Frazee    Washington, UT    160
Bronze –TIE    Sterling Larson    Salt Lake City, UT    160

Men 65-69 – Division B
Gold    Melvin Briggs    Aurora, UT    185
Silver -TIE    Bob Christensen    Orem, UT    188
Silver -TIE    Frank Sahagun Sr    Modesto, CA    188

Men 70-74 – Division A
Gold    Jim Villa    Rancho Murieta, CA    148
Silver    Dick Peacock    St George, UT    152
Bronze    Jess Simmons    Joplin, MO    161

Men 70-74 – Division B
Gold    Roy H Miller    Salem, UT    187
Silver    Tom Absher    St George, UT    195
Bronze    Clark Jones    Sandy, UT    196

Men 75-79 – Division A
Gold    Jess Hill    Rancho Murieta, CA    165
Silver    Paul Falcon    Lake St Louis, MO    167
Bronze    Neil Barnes    St George, UT    171

Men 75-79 – Division B
Gold –TIE    DeLore Thurgood    Syracuse, UT    202
Gold –TIE    Jim Nelson    Grand Junction, CO    202
Bronze    Bob  Hummel    Sandy, UT    203

Men 80-84 – Division A
Gold    Bill Christensen    Salt Lake City, UT    176

Men 80-84 – Division B
Gold    Floyd Webb    North Platte, NE    212
Silver    John Sonnenberg    Salt Lake City, UT    214
Bronze    Bill Tait    Fresno, CA    218

Men 85-89 – Division A
Gold    Fuzzy Aubert    Grand Junction, CO    187
Silver    Guy Wilkins    Ogden, UT    194

Men 85-89 – Division B
Gold    Sterling (Bus) Spencer    Payson, UT    239

Men 90-94 – Division B
Gold    Rondo Curtis    Payson, UT    198

Women 50-54 – Division A
Gold    Chris Henderson    Moab, UT    200

Women 50-54 – Division B
Gold    Sheryl Owen    St Albert, AB, Canada    236

Women 55-59 – Division A
Gold    Kathy Schroetlin    Loveland, CO    186
Silver    Kathy Robbins    Santa Clara, UT    189
Bronze    Darlene Kemp    Calgary, AB, Canada    197

Women 55-59 – Division B
Gold    Natalie Montoya    St George, UT    203
Silver    Kristen Webb    Elk Ridge, UT    216
Bronze    Glenda Ciarus    Moab, UT    252

Women 60-64 – Division A
Gold    Nedra Marshall    Phoenix, AZ    179
Silver    Nondis Lowther    Rifle, CO    188
Bronze    Karen Foss    Santa Clara, UT    200

Women 60-64 – Division B
Gold    Sandra Simpson    Salt Lake City, UT    206
Silver    Sue Gibson    Yuma, AZ    214
Bronze    Joyce Stevens    Virgin, UT    218

Women 65-69 – Division A
Gold    Lucille Rhodes    Aptos, CA    184
Silver    Sandra Gallaher    St George, UT    191
Bronze    Sally Mansis    Seal Beach, CA    202

Women 65-69 – Division B
Gold    Bany A Winn    St George, UT    203
Silver    Marcia Stanger    Nipomo, CA    234
Bronze    Fern Stephens    Vancouver, WA    246

Women 70-74 – Division A
Gold    Pat Johnson    Arvada, CO    173
Silver    Cel Kleinheksel    Zeeland, MI    200
Bronze    Dorothy Strengholt    Holland, MI    204

Women 70-74 – Division B
Gold    Bette Badger    Moab, UT    209
Silver -TIE    Carolyn Buckwell    Salt Lake City, UT    227
Silver -TIE    Patricia Healey    St George, UT    227

Women 75-79 – Division A
Gold    Terry Wittry    Hurricane, UT    200

Women 75-79 – Division B
Gold    Harriet Wuthrich    Montpelier, ID    210

Women 80-84 – Division A
Gold    Helen Bourquin    Paso Robles, CA    196

Women 80-84 – Division B
Gold    Betty Noonan    St George, UT    228
Silver    Ruth Horton    Carbondale, CO    262

Women 85-89 – Division B
Gold    Vera Tanner    Salt Lake City, UT    244

36-HOLE - NET

Men 50-54 – Division A
Gold    Roger Davis    Frisco, TX    139
Silver    Kerry Coop    South Weber, UT    143
Bronze    Steve Cordon    Roy, UT    144

Men 50-54 - Division B
Gold    Steve Sazama     Tracy, CA    166

Men 55-59 – Division A
Gold    Richard Perez    Chowchilla, CA    137
Silver    Robert Kelley    Palo Alto, CA    143
Bronze    Doug McIver    Bend, OR    148

Men 55-59 - Division B
Gold    Wayne O Maier    Manteca, CA    154
Silver    Tim Serr    Blackfoot, ID    160
Bronze    Mike Adams    Vernal, UT    161

Men 60-64 – Division A
Gold –TIE    Chris Papadopulo    Las Vegas, NV    138
Gold –TIE    Lynn R Christensen    Washington, UT    138
Bronze    David Freitas    Sandy, UT    140

Men 60-64 - Division B
Gold    Floyd Lewelling    Atascadero, CA    119
Silver    Darrell Payne    West Valley City, UT    142
Bronze    Robert Oliver    Riverbank, CA    151

Men 65-69 – Division A
Gold    Jose Martinez    Manteca, CA    128
Silver    Bob Mosteller    Midvale, UT    131
Bronze –TIE    LaRell Kunz    Victor, ID    137
Bronze –TIE    Douglas Bergen    St George, UT    137

Men 65-69 - Division B
Gold    Kenneth Strate    Spring City, UT    140
Silver    Richard Clay    Colton, OR    141
Bronze    David Magana    Hurricane, UT    145

Men 70-74 – Division A
Gold    Michael Simmons    Odessa, TX    137
Silver    Roy Hartman    Marietta, OK    143
Bronze    Gregg Wakefield    Price, UT    145

Men 70-74 - Division B
Gold    Duane Southwick    Bountiful, UT    147
Silver    Dennis LaFarlette    Warsaw, IN    148
Bronze    Mel Mitchell    Logan, UT    154

Men 75-79 – Division A
Gold    Bruce Black    Springville, UT    143
Silver    Guy Brown    Rancho Murieta, CA    145
Bronze    Gordon Elliott    Salt Lake City, UT    152

Men 75-79 - Division B
Gold    Jack Funo    Monterey Park, CA    144
Silver    Ray Kelly    Salt Lake City, UT    152
Bronze    Farrell Wuthrich    Montpelier, ID    164

Men 80-84 – Division A
Gold    Patrick Menna    Etowah, NC    157

Men 80-84 - Division B
Gold    Joseph Mansis    Seal Beach, CA    156
Silver    Victor Ramsbottom    Calgary, AB, Canada    168
Bronze    Gerald Schroder    Caldwell, ID    177

Men 85-89 – Division A
Gold    Ken Neel    Murray, UT    157
Silver    Russell Bean    Mesquite, NV    170

Men 85-89 - Division B
Gold    Clifford Rice    St George, UT    183

Women 50-54 – Division A
Gold    Marilee Eyre    Beaver, UT    174

Women 50-54 - Division B
Gold    Patty Park    Bountiful, UT    187

Women 55-59 – Division A
Gold    Waltraud Tecklenburg    Surrey, BC, Canada    146
Silver    Keiko Aoki    Sandy, UT    157
Bronze    Delayne Streeter    Modesto, CA    163

Women 55-59 - Division B
Gold    DeAnn Hullinger    Meridian, ID    159
Silver -TIE    Royce Branham    Hurricane, UT    169
Silver -TIE    Daryl Thompson    Salt Lake City, UT    169

Women 60-64 – Division A
Gold    Karen Moyer    Boise, ID    150
Silver –TIE    Diana Greene    Shingle Springs, CA    153
Silver –TIE    Roberta Papadopulo    Las Vegas, NV    153

Women 60-64 - Division B
Gold    Kathleen Searle    Murray, UT    159
Silver -TIE    Pat Jensen    Holladay, UT    162
Silver -TIE    Donna Eddy    Elk Ridge, UT    162

Women 65-69 – Division A
Gold    Jeanne Deemer    San Jose, CA    152
Silver    Elizabeth Taylor    St George, UT    153
Bronze –TIE    Joan Schempp    Boulder, CO    165
Bronze –TIE    Yumi Hamamoto    Rosemead, CA    165

Women 65-69 - Division B
Gold    Shari Carlson    Raymond, NE    163
Silver    Elaine Rist    Billings, MT    172

Women 70-74 – Division A
Gold    Beverly Brown    Rancho Murieta, CA    162
Silver    Margaret Wells    Tucson, AZ    168
Bronze    Evelyn S Dyer    Arcadia, CA    182

Women 70-74 - Division B
Gold    Carma Pedersen    Holladay, UT    157
Silver    Barbara Mitsunaga    Salt Lake City, UT    159
Bronze    Lorraine Blackham    Pleasant Grove, UT    172

Women 75-79 - Division B
Gold    Sumi Funo    Monterey Park, CA    185

Women 80-84 - Division B
Gold    Sego Matsumiya    Salt Lake City, UT    176