Navigation




Horseshoes 2005 Results


SINGLES
40 ft / 50%
Gold    F Leroy Buhler    Highland, UT    5-3    50.00
Silver    Fred Tragesser    Kokomo, IN    4-4    38.44
Bronze    Mason Walker    Salt Lake City, UT    3-5    43.44

40 ft / 40%
Gold    James Ganther Jr    Eau Claire, WI    4-3    31.54
Silver    Leo A Seibel    Lady Lake, FL    3-4    33.08

40 ft / 30%
Gold    Shirl Barney    Syracuse, UT    13-0    33.75
Silver    Tyonci Frazier    Las Vegas, NV    10-3    28.10
Bronze    Kendell Fuller    Rexburg, ID    8-5    26.24

40 ft / 20%
Gold    George Haley    Washington, UT    8-2    13.75
Silver    Bob Miller    Richfield, UT    7-4    11.90
Bronze    Bill Goss    Orange, CA    6-5    15.95

40 ft / 10%
Gold    Johney Vanderburg    Moore, OK    4-3    9.23
Silver    David Chamberlin    Yachats, OR    3-4    9.62

30 ft / 70%
Gold    Doris Miller    Deming, NM    10-0    58.50

30 ft / 60%
Gold    Tony Veldkamp    Calgary, AB, Canada    9-2    46.70
Silver    Verlyn Dunn    Pocatello, ID    8-3    39.52
Bronze    Linda Seibel    Lady Lake, FL    6-4    42.82

30 ft / 50%
Gold    Rodney Purser    South Ogden, UT    10-1    42.06
Silver    David Cheyne    Las Vegas, NV    9-2    50.29
Bronze    Barbara Purser    South Ogden, UT    5-5    36.25

30 ft / 40%
Gold    Jerry Harper    Ivins, UT    7-3    30.75
Silver    Louis Daunora    Lakewood, CO    7-4    33.33
Bronze    Cleo Wardle    St George, UT    6-5    31.19

30 ft / 30%
Gold    Mac Fuller    St George, UT    10-2    26.36
Silver    Wayne Lang    St George, UT    9-3    28.18
Bronze    Dolly Smith    Middleburg, PA    8-4    30.00

30 ft / 20%
Gold    MaRee Jacobs    Boise, ID    9-2    23.86
Silver    Betty Sheffer    Vernal, UT    8-3    21.46
Bronze    Virgil Flower    Christmas Valley, OR    8-3    24.05

30 ft / 10%
Gold    Arnold Pope    Lehi, UT    13-0    22.08
Silver    Jonathan Crawford    Detroit, MI    11-2    28.75
Bronze    Lise Lebeau    St Jean sur Rich, QC,
                           Canada    8-5    8.01

DOUBLES
60%
Gold    Ed Barberis    St George, UT    10-0    43.33
    Verlyn Dunn    Pocatello, ID        

50%
Gold    Linda Seibel    Lady Lake, FL    10-0    38.12
    Leo A Seibel    Lady Lake, FL        
Silver    Ramon Duke    St George, UT    8-3    39.20
    Bud Brown    Santa Clara, UT        
Bronze    Rodney Purser    South Ogden, UT    7-4    33.20
    Barbara Purser    South Ogden, UT        

40%
Gold    Doris Miller    Deming, NM    9-3    31.09
    Betsy Lyle    Lakewood, CO        
Silver    David Cheyne    Las Vegas, NV    7-4    35.00
    Tyonci Frazier    Las Vegas, NV        
Bronze    F Leroy Buhler    Highland, UT    7-4    34.84
    Shirl Barney    Syracuse, UT        

30%
Gold    Jerry Harper    Ivins, UT    10-2    28.97
    Lori Harper    Ivins, UT        
Silver    MaRee Jacobs    Boise, ID    9-1    28.32
    Arnold Pope    Lehi, UT        
Bronze    Jack Sheffer    Vernal, UT    8-4    26.17
    Betty Sheffer    Vernal, UT        

20%
Gold    Christella Parrish    Vernal, UT    9-0    17.10
    Charles Powell    Vernal, UT        
Silver    Jack Wasden    St George, UT    8-2    16.79
    Ernest Workman    West Valley City, UT        
Bronze    George Haley    Washington, UT    7-3    15.00
    Virgil Flower    Christmas Valley, OR        

10%
Gold    Janice Hummel    St George, UT    4-2    8.52
    Shirley Collins    Rangely, CO        
Silver    David Chamberlin    Yachats, OR    2-4    4.12
    Lynn Chamberlin    Yachats, OR