Navigation




Pickleball 2005 Results


Singles - Men

Men 50-54
Gold, Greg Komisarek, San Carlos, CA
Silver, Scott Cole, Surprise, AZ
Bronze, Mathew Lyman, Fruit Heights, UT

Men 55-59
Gold, Patrick Kane, Surprise, AZ
Silver, Mark Friedenberg, Seattle, WA
Bronze, Alan Christensen, Granite Bay, CA

Men 60-64
Gold, William Thurman, St George, UT
Silver, Don Odle, St George, UT
Bronze, Ron Ottele, Lake Forest Park, WA

Men 65-69
Gold, Reynaldo Gonzalez, Las Vegas, NV
Silver, Yim Lee, Seattle, WA
Bronze, Ron Gienger, Lynden, WA

Men 70-74
Gold, Paul Alcantra, St George, UT
Silver, Norman Davis, Surprise, AZ
Bronze, Gene Fradella, St George, UT

Men 75-79
Gold, Donald Weisheit, Surprise, AZ
Silver, Neal Nightingale, Sun City Center, FL
Bronze, Cliff Gee, Roseville, CA

Singles - Women

Women 50-54
Gold, Sarah Gaines, St George, UT
Silver, Lorraine Christensen, Granite Bay, CA
Bronze, Bonita McMullen, Raymond, NE

Women 55-59
Gold, Cindy Wagner, Surprise, AZ
Silver, Fran Myer, Seattle, WA
Bronze, Ginger Miller, St George, UT

Women 60-64
Gold, Pat Carroll, Cincinnati, OH
Silver, Beverly Youngren, Fallbrook, CA
Bronze, Teresa Smith, Sun City West, AZ

Women 65-69
Gold, Betty Silver, Lake Forest Park, WA
Silver, Donna Daly, Mossyrock, WA
Bronze, Carole Myers, Seattle, WA

Women 70-74
Gold, Annette Petty, Fawnskin, CA
Silver, Edna Alcantra, St George, UT
Bronze, Nancy Warmack, Stanley, ID

Doubles - Men

Men 50 - 54
Gold, Scott Cole, Surprise, AZ
Gold, Vic Avery, Surprise, AZ
Silver, Alan Christensen, Granite Bay, CA
Silver, Greg Komisarek, San Carlos, CA
Bronze, John Irwin, Sioux Falls, SD
Silver, Robert Lanius, Livingston, TX

Men 55 - 59
Gold, Mark Friedenberg, Seattle, WA
Gold, Patrick Kane, Surprise, AZ
Silver, Michael Duby, Renton, WA
Silver, Phil Mortenson, Seattle, WA
Bronze, Wayne Muggli, Clyde Park, MT
Bronze, Spike Christensen, Livingston, TX

Men 60 - 64
Silver, Robert Youngren, Fallbrook, CA
Bronze, Jim Reese, Bellingham, WA
Bronze, Reynaldo Gonzalez, Las Vegas, NV

Men 65 - 69
Gold, Barry Ford, Surprise, AZ
Gold, Dick Lewis, Cincinnati, OH
Silver, Bob Halpin, Surprise, AZ
Gold, Neil Sweezey, Sun City, AZ
Gold, Richard Juarez, Sun City, AZ
Silver, Jack Clark, Wickenburg, AZ
Silver, Earl Hill, Buckley, WA
Bronze, Peter Boehme, Cle Elum, WA
Bronze, Don Walker, Wooster, OH

Men 70 - 74
Gold, Jim Real, St George, UT
Gold, Paul Alcantra, St George, UT
Silver, Tom Boston, Sun City West, AZ
Silver, Charley Robinson, Sun City West, AZ
Bronze, Glenn Carruthers, Leesburg, FL
Bronze, Norman Davis, Surprise, AZ

Men 75 - 79
Gold, Neal Nightingale, Sun City Center, FL
Gold, Donald Weisheit, Surprise, AZ
Silver, Kenneth Walts, Sun City West, AZ
Silver, Lee Subke, Sun City West, AZ
Bronze, Frank Dunlap, Lake Forest Park, WA
Bronze, Cliff Gee, Roseville, CA

Doubles - Women

Women 50 - 54
Gold, Ginger Miller, St George, UT
Gold, Sarah Gaines, St George, UT
Silver, Lorraine Christensen, Granite Bay, CA
Silver, Bobbi Houghton, Surprise, AZ
Bronze, Sherri Reimold, Sun City West, AZ
Bronze, Laurel Andrew, Sumner, WA

Women 55 - 59
Gold, Martha Wasserman, Sun City West, AZ
Gold, Teresa Smith, Sun City West, AZ
Silver, Sue Gardiner, Surprise, AZ
Silver, Sherry Smith, Huntington Beach, CA
Bronze, Fran Myer, Seattle, WA
Bronze, Barbara Duby, Renton, WA

Women 60 - 64
Gold, Marlene Parks, Kirkland, WA
Gold, Betty Silver, Lake Forest Park, WA
Silver, Juanita Vincent, Surprise, AZ
Silver, Angela Mackson, Cincinnati, OH
Bronze, Beverly Youngren, Fallbrook, CA
Bronze, Del Wilson, Deming, NM

Women 65 - 69
Gold, Nancy Brentano, Casa Grande, AZ
Gold, Marlene Parry, Mill Creek, WA
Silver, Sharon Johnson, Sun City, AZ
Silver, Susan Riebel, Prescott, AZ
Bronze, Vera Aguilar, Seattle, WA
Bronze, Carole Myers, Seattle, WA

Women 70 - 74
Gold, Mary Littlewood, Pinetop, AZ
Gold, Patricia Nichol, Victoria, BC, Canada
Silver, Annette Petty, Fawnskin, CA
Silver, Ingrid Koenig, Meadow Vista, CA
Bronze, Jessie Dawson, Lewiston, ID
Bronze, Nancy Warmack, Stanley, ID

Mixed Doubles

50 - 54
Gold, Bill Dysert, St George, UT
Gold, Sarah Gaines, St George, UT
Silver, Scott Cole, Surprise, AZ
Silver, Cindy Wagner, Surprise, AZ
Bronze, Alan Christensen, Granite Bay, CA
Bronze, Lorraine Christensen, Granite Bay, CA

55 – 59  A Division
Gold, Patrick Kane, Surprise, AZ
Gold, Rock Kane, Surprise, AZ
Silver, Mark Friedenberg, Seattle, WA
Silver, Lela Reed, Seattle, WA
Bronze, Mike Johnson, Sun City West, AZ
Bronze, Martha Wasserman, Sun City West, AZ

55 – 59  B Division
Gold, Peter Houghton, Surprise, AZ
Gold, Bobbi Houghton, Surprise, AZ
Silver, Bob Laws, St George, UT
Silver, Kathy Kaufman, Sioux Falls, SD
Bronze, Chuck French, Thatcher, AZ
Bronze, Laurel Andrew, Sumner, WA

60 – 64  A Division
Gold, Robert Youngren, Fallbrook, CA
Gold, Beverly Youngren, Fallbrook, CA
Silver, Ron Ottele, Lake Forest Park, WA
Silver, Marlene Parks, Kirkland, WA
Bronze, Pat Carroll, Cincinnati, OH
Bronze, Don Odle, St George, UT

60 – 64  B Division
Gold, Vic Avery, Surprise, AZ
Gold, Pauline Avery, Surprise, AZ
Silver, Larry Seekins, Billings, MT
Silver, April Seekins, Billings, MT
Bronze, Ione Gienger, Lynden, WA
Bronze, Ron Gienger, Lynden, WA

65 - 69
Gold, Reynaldo Gonzalez, Las Vegas, NV
Gold, Carole Myers, Seattle, WA
Silver, Art Miller, St George, UT
Silver, Susan Riebel, Prescott, AZ
Bronze, Sharon Johnson, Sun City, AZ
Bronze, Ron Johnson, Sun City, AZ

70 - 74
Gold, Jim Real, St George, UT
Gold, Annette Petty, Fawnskin, CA
Silver, Glenn Carruthers, Leesburg, FL
Silver, Mary Littlewood, Pinetop, AZ
Bronze, Charley Robinson, Sun City West, AZ
Bronze, Sandy Woods, Sun City West, AZ

75 - 79
Gold, Kenneth Walts, Sun City West, AZ
Gold, Patricia Walts, Sun City West, AZ
Silver, Neal Nightingale, Sun City Center, FL
Silver, Care DeLeeuw, Lakewood, WA
Bronze, Frank Dunlap, Lake Forest Park, WA
Bronze, Jean Irvin, St George, UT

Masters-Legends Doubles

Men – Masters – A Division
Gold, Patrick Kane, Surprise, AZ
Gold, Mark Friedenberg, Seattle, WA
Silver, Michael Duby, Renton, WA
Silver, Phil Mortenson, Seattle, WA
Bronze, Spike Christensen, Livingston, TX
Bronze, Wayne Muggli, Clyde Park, MT

Men – Masters – A Division
Gold, Marty Grossman, St George, UT
Gold, Kenneth Robak, St George, UT
Silver, Vic Avery, Surprise, AZ
Silver, Scott Cole, Surprise, AZ
Bronze, Ron Ottele, Lake Forest Park, WA
Bronze, Vernon Tom, Renton, WA

Men – Legends
Gold, Jack Clark, Wickenburg, AZ
Gold, Earl Hill, Buckley, WA
Silver, Neil Sweezey, Sun City, AZ
Silver, Richard Juarez, Sun City, AZ
Bronze, Art Miller, St George, UT
Bronze, Robert Roy, St George, UT

Women – Masters
Gold, Teresa Smith, Sun City West, AZ
Gold, Martha Wasserman, Sun City West, AZ
Silver, Betty Silver, Lake Forest Park, WA
Silver, Marlene Parks, Kirkland, WA
Bronze, Bobbi Houghton, Surprise, AZ
Bronze, Lorraine Christensen, Granite Bay, CA

Women – Legends
Gold, Jessie Dawson, Lewiston, ID
Gold, Pauline Avery, Surprise, AZ
Silver, Patricia Walts, Sun City West, AZ
Silver, Sandy Woods, Sun City West, AZ
Bronze, Mary Littlewood, Pinetop, AZ
Bronze, Patricia Nichol, Victoria, BC, Canada