Navigation




Racewalking 2005 Results


1500M
Men 50-54
Gold    Tom Gerhardt    Chesapeake, VA    8:39.4

Men 55-59
Gold    Richard Hughes    Santa Clara, UT    9:45.4
Silver    Howard Wilson    O’Fallon, MO    12:30.1

Men 60-64
Gold    Norman Frable    McKinney, TX    7:25.6
Silver    Edoardo Sorrenti    Greenwood Lake, NY    8:20.5
Bronze    Daryl Meyers    Brighton, CO    8:46.3

Men 65-69
Gold    James Beckett    Vacaville, CA    8:33.2
Silver    John Backlund    Redmond, OR    8:47.4

Men 70-74
Gold    Presley Donaldson    Hillsboro, TX    10:06.4
Silver    John Lyle    Lakewood, CO    10:09.4
Bronze    Bruce Rice    Detroit, MI    11:11.3

Men 75-79
Gold    Jordan Miller    Boise, ID    12:11.4

Women 50-54
Gold    Jeanine Allsup    Belleville, IL    8:55.1
Silver    Terri Lister    St George, UT    10:24.1

Women 60-64
Gold    Jolene Steigerwalt    San Diego, CA    8:44.2
Silver    Kathy Frable    McKinney, TX    8:46.1
Bronze    Darlene Backlund    Redmond, OR    10:08.3

Women 65-69
Gold    Louise Walters    Foresthill, CA    9:18.2
Silver    Dorothy Huston    St George, UT    10:31.1
Bronze    Mary W Miller    Boise, ID    10:35.6

Women 70-74
Gold    Julie T Johnson    Medford, OR    11:08.6
Silver    Phyllis Goebel    Klamath Falls, OR    12:04.0

Women 75-79
Gold    Margaret Long    Pahrump, NV    11:44.8
Silver    Eleanor Gibson    Sacramento, CA    13:19.4

Women 80-84
Gold    Miriam Gordon    Hollywood Beach, FL    11:24.4

5K
Men 50-54
Gold    Tom Gerhardt    Chesapeake, VA    30:46.0

Men 55-59
Gold    Richard Hughes    Santa Clara, UT    33:33.5
Silver    Howard Wilson    O’Fallon, MO    42:32.6

Men 60-64
Gold    Norman Frable    McKinney, TX    27:51.1
Silver    Daryl Meyers    Brighton, CO    30:13.9

Men 65-69
Gold    Paul R Johnson    Fort Smith, AR    28:52.0
Silver    James Beckett    Vacaville, CA    30:25.0
Bronze    John Backlund    Redmond, OR    31:09.2

Men 70-74
Gold    Presley Donaldson    Hillsboro, TX    35:11.2
Silver    John Lyle    Lakewood, CO    38:22.6
Bronze    Bruce Rice    Detroit, MI    41:43.2

Women 50-54
Gold    Jeanine Allsup    Belleville, IL    31:59.7
Silver    Arlene Johnson    Riverton, UT    37:37.7

Women 55-59
Gold    Karen Lessman-Hughes    Santa Clara, UT    34:27.7

Women 60-64
Gold    Jolene Steigerwalt    San Diego, CA    30:51.2
Silver    Kathy Frable    McKinney, TX    31:06.2
Bronze    Kathleen Balser    Phoenix, AZ    32:24.2

Women 65-69
Gold    Louise Walters    Foresthill, CA    31:37.6
Silver    Dorothy Huston    St George, UT    37:49.2

Women 70-74
Gold    Julie T Johnson    Medford, OR    38:25.9

Women 75-79
Gold    Eleanor Gibson    Sacramento, CA    44:29.3

Women 80-84
Gold    Miriam Gordon    Hollywood Beach, FL    39:25.4
Silver    Annie C Barker    Hurricane, UT    43:01.5

10K
Men 55-59
Gold    Richard Hughes    Santa Clara, UT    1:11:38.3

Men 60-64
Gold    Edoardo Sorrenti    Greenwood Lake, NY    1:02:56.9
Silver    Richard Roberts    St Albert, AB, Canada    1:09:15.8
Bronze    Gayden Nelson    North Logan, UT    1:27:57.2

Men 70-74
Gold    Presley Donaldson    Hillsboro, TX    1:11:50.8
Silver    Arvid Rolle    Cypress, CA    1:17:36.5

Women 50-54
Gold    Parlena Covington    Ogden, UT    1:24:37.2

Women 55-59
Gold    Karen Lessman-Hughes    Santa Clara, UT    1:11:38.8

Women 60-64
Gold    Kathleen Balser    Phoenix, AZ    1:06:46.3
Silver    Roberta Hatfield    Las Vegas, NV    1:15:25.9

Women 65-69
Gold    Louise Walters    Foresthill, CA    1:04:43.3