Navigation




Racquetball 2005 Results


SINGLES
Men 50-54
Gold    Larry Moon    Layton, UT
Silver    Thomas Weniger    Henderson, NV
Bronze    Glen Aitken    Bountiful, UT

Men 55-59
Gold    Jack Mahrt    Campbell, CA
Silver    Steve Misener    Providence, UT
Bronze    J Michael Schaefer    North Las Vegas, NV

Men 60-64
Gold    Dennis O’Brien    Riverton, UT
Silver    Steve Hafen    St George, UT
Bronze    Glenn Cunningham    Grants Pass, OR

Men 65-69
Gold    Ronald Adams    Camarillo, CA
Silver    Leland Rients    Willmar, MN
Bronze    Jim Pesl    Placentia, CA

Men 70-74
Gold    Ron Dorst    Saratoga, CA
Silver    Charles Welby    Upland, CA
Bronze    David Faux    Pleasant Grove, UT

Men 75-79
Gold    Bob Fraser    Henderson, NV
Silver    Lee Goldstein    Encino, CA
Bronze    Armand Matern    Bountiful, UT

Men 80-84
Gold    Donald Stinson    San Antonio, TX
Silver    William Gencarella    San Clemente, CA

Women 50-54
Gold    K’Lynn Wood    Alpine, UT
Silver    Cathy Powell    St George, UT
Bronze    Gwen Woodbury    Sugar, ID

Women 55-59
Gold    Diane Wittwer    St George, UT
Silver    Janice Spainhower    Fruit Heights, UT

Women 60-64
Gold    MaryLou Furaus    Goodyear, AZ
Silver    Lani Neer    Spanish Fork, UT
Bronze    Joy DeSantis    Sunland, CA

Women 65-69
Gold    Marquita Molina    Wasco, CA
Silver    Gloria Piscoran    Newberg, OR
Bronze    Iona Baldwin    St Louis, MO

DOUBLES
Men 50-54
Gold    James Anderson    Las Vegas, NV
    Thomas Weniger    Henderson, NV
Silver    Steven Cohen    Orange, CA
    Jim Dane    Anaheim, CA
Bronze    Larry Moon    Layton, UT
    J Michael Schaefer    North Las Vegas, NV

Men 55-59
Gold    Steve Misener    Providence, UT
    Lynn Corbridge    Hooper, UT
Silver    Daniel Takahashi    Las Vegas, NV
    James Anderson    Las Vegas, NV
Bronze    Ronald Shipley    Pocatello, ID
    Ted Bell    Chubbuck, ID

Men 60-64
Gold    Fred Baida    Grants Pass, OR
    Glenn Cunningham    Grants Pass, OR
Silver    Roger Hostetler    Flagstaff, AZ
    Gene McBride    Flagstaff, AZ
Bronze    Orlan Kopf    Hurricane, UT
    Glenn Allen    Virginia Beach, VA

Men 65-69
Gold    Thomas Penick    San Diego, CA
    Paul Banales    Tonopah, AZ
Silver    Ronald Adams    Camarillo, CA
    Ron Pudduck    Dexter, MI
Bronze    Jerry Northwood    Prescott, AZ
    Rex Lawler    Terre Haute, IN

Men 70-74
Gold    Paul Banales    Tonopah, AZ
    Thomas Penick    San Diego, CA
Silver    Ron Pudduck    Dexter, MI
    Ron Dorst    Saratoga, CA
Bronze    John Cruickshank    Longboat Key, FL
    Gabriel Simches    Canton, CT

Men 75-79
Gold    Armand Matern    Bountiful, UT
    Jerry Webb    Littleton, CO
Silver    Russ Carruth    South Ogden, UT
    Norman Skanchy    Liberty, UT
Bronze    Donald Henderson    St George, UT
    Verlyn Dunn    Pocatello, ID

Men 80-84
Gold    Bob Fraser    Henderson, NV
    William Gencarella    San Clemente, CA

Women 50-54
Gold    K’Lynn Wood    Alpine, UT
    Gloria Piscoran    Newberg, OR
Silver    Cathy Powell    St George, UT
    Lani Neer    Spanish Fork, UT
Bronze    Gwen Woodbury    Sugar, ID
    Sharon Grisham    St George, UT

Women 55-59
Gold    Diane Wittwer    St George, UT
    Vera Christensen    St George, UT

Women 60-64
Gold    Joy DeSantis    Sunland, CA
    Sylvia Sawyer    Orem, UT

Women 65-69
Gold    Marquita Molina    Wasco, CA
    Iona Baldwin    St Louis, MO