Navigation




Road Races 2005 Results


5K
Men 50-54
Gold    Chuck Smead    Mosca, CO    17:54.4
Silver    Kalani Scott    St George, UT    19:21.1
Bronze    Brian Fisher    St George, UT    21:01.1

Men 55-59
Gold    Tom Poulsen    Jiggs, NV    19:10.5
Silver    Lynn Button    Kanab, UT    20:13.8
Bronze    Davis Rogers    Washington, UT    20:48.9

Men 60-64
Gold    William Thurman    St George, UT    23:23.4
Silver    David Freeman    Albuquerque, NM    26:13.4
Bronze    Bernie Larson    Ivins, UT    27:32.6

Men 65-69
Gold    John Swyers    Ketchum, ID    21:47.2
Silver    John Gustafson    Woods Cross, UT    22:40.2
Bronze    Frederick Mattos    Castle Rock, CO    25:08.6

Men 70-74
Gold    Tom Ellis    White Mtn Lake, AZ    22:06.9
Silver    Paul Flanagan    Longview, WA    23:11.7
Bronze    Bob Mitchell    Sandy, UT    25:28.4

Men 75-79
Gold    Corky Corthell    Anchorage, AK    28:06.8
Silver    Charlie Brown    Anchorage, AK    31:00.5
Bronze    Kendall Price    Culver City, CA    42:43.0

Men 80-84
Gold    Howard Mayer    DeSoto, TX    34:35.6
Silver    Joe Fleischmann    Loma Linda, CA    36:50.4

Men 90-94
Gold    Herbert Wright    Salt Lake City, UT    50:48.2

Men 95-99
Gold    LaGrand Nielsen    Hemet, CA    1:12:36.5

Women 50-54
Gold    Janet Scott    St George, UT    22:27.2
Silver    Ethel Benware    St George, UT    23:27.0
Bronze    Marge Sealock    Calgary, AB, Canada    28:03.2

Women 55-59
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    23:43.4
Silver    Krisel Hamilton    Idaho Falls, ID    24:18.0
Bronze    Yolanda Thurman    Cherry Valley, CA    40:32.4

Women 60-64
Gold    Maria Cobb    Anchorage, AK    22:58.2
Silver    Melinda Berge    Park City, UT    26:27.8
Bronze    Faye Green    Okotoks, AB, Canada    33:00.8

Women 65-69
Gold    Donna Wooldridge    Tucson, AZ    25:04.2
Silver    Dixie Mathis    Ogden, UT    25:44.2
Bronze    Mary Kaplan    Sunrise Beach, TX    30:13.5

Women 70-74
Gold    Nessie Hollicky    Calgary, AB, Canada    28:04.5
Silver    Ruth Neff    Whitefish, MT    29:18.9
Bronze    Annette Hardy    Traverse City, MI    34:34.3

Women 75-79
Gold    Jeanne Mayer    DeSoto, TX    49:00.3

Women 80-84
Gold    Annie C Barker    Hurricane, UT    40:21.5
Silver    Wanda Hall    Marble Falls, TX    42:46.7
Bronze    Lillie Doss    Austin, TX    43:32.0

Women 85-89
Gold    Florence Boulton    St George, UT    1:07:46.2

10K
Men 50-54
Gold    Heath Hibbard    Montrose, CO    39:12.6
Silver    Brian Fisher    St George, UT    44:56.4
Bronze    Rand Nielson    Sandy, UT    49:55.5

Men 55-59
Gold    Tom Poulsen    Jiggs, NV    38:20.5
Silver    Richard Diedrich    Bayfield, CO    40:33.7
Bronze    Aurelio Herrera    Las Vegas, NV    40:56.8

Men 60-64
Gold    Charles Day    Bozeman, MT    44:07.0
Silver    Jim Miles    Bellevue, WA    55:42.2

Men 65-69
Gold    Larry Heffer    Ivins, UT    50:48.1
Silver    Frederick Mattos    Castle Rock, CO    51:09.4
Bronze    Jay Jaffe    Sarasota, FL    59:58.4

Men 70-74
Gold    Paul Flanagan    Longview, WA    47:41.7
Silver    Ed Hardy    Traverse City, MI    54:41.2
Bronze    Alister Murray    Newport News, VA    59:57.3

Men 75-79
Gold    Paul Nance    Washington, UT    55:06.8
Silver    Corky Corthell    Anchorage, AK    1:00:50.3
Bronze    Charlie Brown    Anchorage, AK    1:03:50.2

Men 80-84
Gold    Howard Mayer    DeSoto, TX    1:11:35.5
Silver    Sid Smith    Salt Lake City, UT    1:17:18.8

Men 85-89
Gold    Goryun Nigogosyan    Elmira, NY    1:26:35.3

Women 50-54
Gold    Jackie Eddy    Sooke, BC, Canada    47:02.4
Silver    Eugenia Swyers    Ketchum, ID    53:02.6
Bronze    Gina Petersen    Sandy, UT    57:37.9

Women 55-59
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    47:47.1
Silver    Jeanne Ratzloff    Longmont, CO    49:20.9
Bronze    Sarah Laidlaw    Mesquite, NV    51:01.9

Women 60-64
Gold    Melinda Berge    Park City, UT    56:26.8
Silver    Kathy Frable    McKinney, TX    57:49.4
Bronze    Connie Sledge    Las Vegas, NV    1:05:04.2

Women 65-69
Gold    Donna Wooldridge    Tucson, AZ    51:41.9
Silver    Dixie Mathis    Ogden, UT    54:28.8
Bronze    Mikki Luisa Eddlemon    Knoxville, TN    1:01:55.2

Women 70-74
Gold    Annette Hardy    Traverse City, MI    1:10:44.1
Silver    Della Works    Casper, WY    1:18:19.7

Women 80-84
Gold    Lillie Doss    Austin, TX    1:26:13.0
Silver    Wanda Hall    Marble Falls, TX    1:27:57.2

HALF MARATHON
Men 50-54
Gold    Heath Hibbard    Montrose, CO    1:28:53.2
Silver    Frank Goulard    Lake Oswego, OR    1:33:41.5
Bronze    Rand Nielson    Sandy, UT    1:56:22.0

Men 55-59
Gold    Aurelio Herrera    Las Vegas, NV    1:37:06.1
Silver    David Westerby    St George, UT    1:47:29.5

Men 60-64
Gold    Charles Day    Bozeman, MT    1:40:39.0

Men 65-69
Gold    George Tosatti    Manchester, NH    2:24:23.9
Silver    Ralph Reiche    Fruit Heights, UT    2:26:49.2

Men 70-74
Gold    Roy Nelson II    Las Vegas, NV    2:04:17.8
Silver    Jim Flora    St George, UT    2:50:56.9

Men 80-84
Gold    Sid Smith    Salt Lake City, UT    3:00:18.6

Women 50-54
Gold    Jackie Eddy    Sooke, BC, Canada    1:44:59.8
Silver    Robin Ferguson    St Albert, AB, Canada    2:01:32.7
Bronze    Charlene Rohrer    San Diego, CA    2:13:27.8

Women 55-59
Gold    Gail Prims    Layton, UT    2:09:21.4
Silver    Colleen Harris    Hurricane, UT    2:11:45.2
Bronze    Linda Tetzlaff    Grass Valley, CA    2:37:11.1

Women 60-64
Gold    Marion Burr    Rigby, ID    2:09:08.5
Silver    Sandy Bergemann    Denver, CO    3:01:58.6
Bronze    Perla Pine    St George, UT    3:04:22.9

Women 65-69
Gold    Mikki Luisa Eddlemon    Knoxville, TN    2:21:06.5

Women 70-74
Gold    Della Works    Casper, WY    3:05:19.0