Navigation




Swimming 2005 Results


50M BACKSTROKE
Men 50-54
Gold    Kevin Johnson    South Jordan, UT    38.42

Men 55-59
Gold    Spencer Mortensen    Sandy, UT    33.08
Silver    Tom Meade    Endicott, NY    37.30
Bronze    Terry Medjo    Grand Island, NE    39.56

Men 60-64
Gold    Jim Green    Jackson, WY    38.78
Silver    Jim Gibbs    Carrollton, TX    43.43

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Muskogee, OK    44.60
Silver    Ted Stephenson    St George, UT    46.23
Bronze    Sanford Platter    Boulder, CO    51.07

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    45.04
Silver    Donald Baker    La Jolla, CA    45.96
Bronze    Robert Bracken    Sun City, AZ    46.20

Men 75-79
Gold    Horace Knowlton    Taylorsville, UT    41.39
Silver    Ken Kimball    San Marcos, CA    44.21
Bronze    Dale Webster    Sun City West, AZ    45.01

Men 85-89
Gold    Vern Scott    Lehi, UT    1:20.01
Silver    Leon Jones    St George, UT    1:34.53

Men 90-94
Gold    Bill Reeder    Sparks, NV    1:58.81

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    38.13
Silver    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    43.62
Bronze    Charlene Ashworth    Provo, UT    54.12

Women 60-64
Gold    Bobbi Malone    Woodinville, WA    55.73
Silver    Diane Lewis    Sun City, AZ    1:04.08
Bronze    Rita Prince    Long Beach, CA    1:05.20

Women 65-69
Gold    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    49.85
Silver    Laura Gogola    Berkley, MI    55.55
Bronze    Martha Henderson    Cocoa, FL    57.05

Women 70-74
Gold    Beverly Lesperance    Klamath Falls, OR    1:13.60
Silver    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    1:14.07
Bronze    Caroline Morgan    Salt Lake City, UT    1:23.87

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    56.88
Silver    Bernice Phillips    Poulsbo, WA    1:01.30
Bronze    Georgia Goggin    Dallas, TX    1:02.96

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    57.93
Silver    Jean Madsen    Bountiful, UT    1:47.85
Bronze    Shirley Rannells    Basin, WY    2:10.77

100M BACKSTROKE
Men 50-54
Gold    Kevin Johnson    South Jordan, UT    1:24.22

Men 55-59
Gold    Spencer Mortensen    Sandy, UT    1:13.15
Silver    Tom Meade    Endicott, NY    1:21.11
Bronze    Terry Medjo    Grand Island, NE    1:26.91

Men 60-64
Gold    Jim Green    Jackson, Wy    1:27.60
Silver    Jim Gibbs    Carrollton, TX    1:43.20
Bronze    Bruce Britos    Henderson, NV    2:19.74

Men 65-69
Gold    Ted Stephenson    St George, UT    1:51.52
Silver    Gerald Jones    Johnston City, TN    2:09.30
Bronze    Douglas Fisk    Davis, CA    2:20.60

Men 70-74
Gold    Everett Smethurst    Laguna Niguel, CA    1:38.42
Silver    Robert Bracken    Sun City, AZ    1:41.86
Bronze    Norman Stupfel    Santa Rosa, CA    1:48.46

Men 75-79
Gold    Horace Knowlton    Taylorsville, UT    1:31.58
Silver    Ken Kimball    San Marcos, CA    1:41.12
Bronze    Dale Webster    Sun City West, AZ    1:43.88

Men 85-89
Gold    Vern Scott    Lehi, UT    2:57.20

Men 95-99
Gold    Bill Reeder    Sparks, NV    4:27.89

Women 50-54
Gold    Gloria Lambertz    Helena, MT    1:51.09

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    1:27.15
Silver    Charlene Ashworth    Provo, UT    1:56.48
Bronze    Liz McBlain    Edmonton, AB, Canada    2:44.03

Women 60-64
Gold    Bobbi Malone    Woodinville, WA    2:06.14
Silver    Rita Prince    Long Beach, CA    2:36.10

Women 65-69
Gold    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    1:51.64
Silver    Martha Henderson    Cocoa, FL    2:04.64
Bronze    Beverly Linnihan    Sun City, AZ    2:04.93

Women 70-74
Gold    Beverly Lesperance    Klamath Falls, OR    2:34.31
Silver    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    2:38.45

Women 75-79
Gold    Bernice Phillips    Poulsbo, WA    2:17.70
Silver    Flora Wong    Helena, MT    2:23.87
Bronze    Georgia Goggin    Dallas, TX    2:24.08

Women 80-84
Gold    Charlotte Sanddal    Helena, MT    3:09.57
Silver    Marion Chadwick    Mercer Island, WA    3:23.90
Bronze    Jean Madsen    Bountiful, UT    3:59.63

200M BACKSTROKE
Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    2:40.59
Silver    Terry Medjo    Grand Island, NE    3:19.95
Bronze    Craig Basanez    Lakewood, CO    3:57.25

Men 60-64
Gold    Jim Green    Jackson, WY    3:15.22
Silver    Bill Dawson    San Carlos, CA    3:33.97
Bronze    Richard Juhala    Milwaukie, OR    3:50.44

Men 65-69
Gold    Ted Stephenson    St George, UT    4:24.90
Silver    Samuel Neff    Whitefish, MT    4:47.76
Bronze    Donald Prince    Long Beach, CA    4:51.66

Men 70-74
Gold    Everett Smethurst    Laguna Niguel, CA    3:47.88
Silver    Robert Reeder    Binger, OK    4:05.52
Bronze    Alister Murray    Newport News, VA    4:08.39

Men 75-79
Gold    Horace Knowlton    Taylorsville, UT    3:23.92
Silver    Dale Webster    Sun City West, AZ    3:52.95
Bronze    Wayne Clegern    Fort Collins, CO    3:57.96

Men 80-84
Gold    Doug Strong    Bloomington, IN    6:18.29

Men 95-99
Gold    Bill Reeder    Sparks, NV    9:31.21

Women 50-54
Gold    Gloria Lambertz    Helena, MT    4:00.70

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    3:08.26
Silver    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    3:17.08
Bronze    Liz McBlain    Edmonton, AB, Canada    6:19.85

Women 60-64
Gold    Bobbi Malone    Woodinville, WA    4:31.05
Silver    Rita Prince    Long Beach, CA    5:32.33

Women 65-69
Gold    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    4:05.97
Silver    Laura Gogola    Berkley, MI    4:34.06
Bronze    Betty Mae Locke    Lodi, CA    5:27.97

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    4:26.75
Silver    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    5:39.05
Bronze    Beverly Lesperance    Klamath Falls, OR    5:44.32

Women 75-79
Gold    Bernice Phillips    Poulsbo, WA    4:55.64
Silver    Flora Wong    Helena, MT    5:08.96
Bronze    Georgia Goggin    Dallas, TX    5:19.33

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    4:36.11
Silver    Charlotte Sanddal    Helena, MT    7:05.24
Bronze    Marion Chadwick    Mercer Island, WA    7:31.37

50M BREASTSTROKE
Men 50-54
Gold    Poy Wong    Helena, MT    40.30

Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    35.94
Silver    Terry Medjo    Grand Island, NE    41.47
Bronze    William Cerny    Orem, UT    42.81

Men 60-64
Gold    Mike Freshley    San Diego, CA    39.61
Silver    Morgan Edwards    Parker, CO    42.03
Bronze    Jim Miles    Bellevue, WA    43.41

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Muskogee, OK    42.79

Men 70-74
Gold    Jack Fleming    San Francisco, CA    42.43
Silver    Norman Stupfel    Santa Rosa, CA    43.37
Bronze    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    43.92

Men 75-79
Gold    Fred Leipziger    Las Vegas, NV    47.88
Silver    Biff Lowry    St George, UT    52.00
Bronze    Tom Rigley    Sun City, AZ    56.60

Men 80-84
Gold    Ole Larson    Boone, NC    1:03.45

Men 95-99
Gold    Bill Reeder    Sparks, NV    3:07.96

Women 50-54
Gold    Mary-Chris Kay    Alta Loma, CA    47.02
Silver    Gloria Lambertz    Helena, MT    49.10
Bronze    Bonnie Flick    Salt Lake City, UT    53.14

Women 55-59
Gold    Lorinda Baker-Luck    La Point, UT    45.23
Silver    Charlene Ashworth    Provo, UT    54.48
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    55.06

Women 60-64
Gold    Barbara Nash    Salt Lake City, UT    45.93
Silver    Bobbi Malone    Woodinville, WA    1:08.10
Bronze    Diane Lewis    Sun City, AZ    1:14.34

Women 65-69
Gold    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    59.07
Silver    Ardeth McLeod    Anaconda, MT    1:05.55
Bronze    Laura Gogola    Berkley, MI    1:07.23

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    55.19
Silver    Ruth Neff    Whitefish, MT    1:03.76

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    55.08
Silver    Georgia Goggin    Dallas, TX    1:05.08
Bronze    Marty Berry    Zion, IL    1:29.18

Women 80-84
Gold    Pauline Stangel    Corvallis, OR    1:18.54
Silver    Shirley Rannells    Basin, WY    3:06.44

100M BREASTSTROKE
Men 50-54
Gold    Poy Wong    Helena, MT    1:30.94
Silver    Kevin Johnson    South Jordan, UT    1:42.14

Men 55-59
Gold    William Cerny    Orem, UT    1:32.45
Silver    Terry Medjo    Grand Island, NE    1:33.00
Bronze    John Welton    Kingman, AZ    1:43.66

Men 60-64
Gold    Mike Freshley    San Diego, CA    1:24.96
Silver    Morgan Edwards    Parker, CO    1:38.96
Bronze    Richard Juhala    Milwaukie, OR    1:43.30

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Muskogee, OK    1:40.20
Silver    Gerald Jones    Johnston City, TN    2:13.98

Men 70-74
Gold     Jack Fleming    San Francisco, CA    1:36.89
Silver    Norman Stupfel    Santa Rosa, CA    1:38.53
Bronze    Robert Bracken    Sun City, AZ    1:44.20

Men 75-79
Gold    Fred Leipziger    Las Vegas, NV    1:46.86
Silver    Biff Lowry    St George, UT    1:57.28
Bronze    Harry Miller    St George, UT    3:23.27

Men 80-84
Gold    Ole Larson    Boone, NC    2:23.76

Women 50-54
Gold    Mary-Chris Kay    Alta Loma, CA    1:44.95
Silver    Gloria Lambertz    Helena, MT    1:55.69
Bronze    Bonnie Flick    Salt Lake City, UT    1:56.14

Women 55-59
Gold    Lorinda Baker-Luck    La Point, UT    1:41.51
Silver    Connie Williams    Copperopolis, CA    2:01.74
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    2:03.64

Women 60-64
Gold    Barbara Nash    Salt Lake City, UT    1:45.69
Silver    Rita Prince    Long Beach, CA    2:54.73

Women 65-69
Gold    Verna Nelson    Provo, UT    2:00.04
Silver    Ardeth McLeod    Anaconda, MT    2:22.63
Bronze    Betty Mae Locke    Lodi, CA    2:35.52

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    2:04.42

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    2:04.25
Silver    Georgia Goggin    Dallas, TX    2:26.22
Bronze    Margaret Wells    Salem, OR    3:39.81

Women 80-84
Gold    Pauline Stangel    Corvallis, OR    3:04.95
Silver    Charlotte Sanddal    Helena, MT    3:38.10
Bronze    Shirley Rannells    Basin, WY    6:53.50

200M BREASTSTROKE
Men 50-54
Gold    Kevin Johnson    South Jordan, UT    3:46.92

Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    2:52.65
Silver    William Cerny    Orem, UT    3:20.09
Bronze    Terry Medjo    Grand Island, NE    3:29.70

Men 60-64
Gold    Mike Freshley    San Diego, CA    3:08.45
Silver    Bill Dawson    San Carlos, CA    3:25.00
Bronze    Randy MacDonald    Salt Lake City, UT    3:48.16

Men 65-69
Gold    Gerald Jones    Johnston City, TN    4:52.39

Men 70-74
Gold    Norman Stupfel    Santa Rosa, CA    3:40.67
Silver    Jack Fleming    San Francisco, CA    3:52.11
Bronze    Robert Bracken    Sun City, AZ    4:01.83

Men 75-79
Gold    Fred Leipziger    Las Vegas, NV    4:04.67
Silver    Biff Lowry    St George, UT    4:16.93
Bronze    Donald Hubbard    Vista, CA    4:49.78

Men 80-84
Gold    Ole Larson    Boone, NC    5:11.62

Women 50-54
Gold    Gloria Lambertz    Helena, MT    4:02.63
Silver    Bonnie Vilos    Centerville, UT    4:59.03

Women 55-59
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    3:47.16
Silver    Lorinda Baker-Luck    La Point, UT    3:47.31
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    4:22.12

Women 65-69
Gold    Verna Nelson    Provo, UT    4:20.13
Silver    Betty Mae Locke    Lodi, CA    5:26.63
Bronze    Gaile Harden    Prescott, AZ    5:29.90

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    4:27.35

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    4:31.01
Silver    Georgia Goggin    Dallas, TX    5:11.04

Women 80-84
Gold    Pauline Stangel    Corvallis, OR    6:37.52
Silver    Charlotte Sanddal    Helena, MT    7:27.22

50M BUTTERFLY
Men 50-54
Gold    Poy Wong    Helena, MT    42.33

Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    29.28
Silver    Fred Baird    Midvale, UT    29.84

Men 60-64
Gold    Mike Freshley    San Diego, CA    31.81
Silver    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    33.06
Bronze    Richard Roberts    St Albert, AB, Canada    34.98

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Moskogee, OK    37.29
Silver    George Orlossy    St George, UT    54.21

Men 70-74
Gold    Jack Fleming    San Francisco, CA    41.81
Silver    Robert Bracken    Sun City, AZ    44.92
Bronze    Robert Reeder    Binger, OK    1:09.61

Men 75-79
Gold    Donald Hubbard    Vista, CA    50.43
Silver    Dale Webster    Sun City West, AZ    51.37

Men 80-84
Gold    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    54.30

Women 50-54
Gold    Mary Chris Kay    Alta Loma, CA    39.96

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    36.87
Silver    Connie Williams    Copperopolis, CA    59.15

Women 60-64
Gold    Ida Hlavacek    Mountain Home, AR    51.57

Women 65-69
Gold    Lynne Lund    St George, UT    43.63
Silver    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    49.36
Bronze    Martha Henderson    Cocoa, FL    56.33

Women 75-79
Gold    Flora Wong    Helena, MT    1:26.78
Silver    Rosemarie Froeder    Tenafly, NJ    1:35.85
Bronze    Marian Wolle    Las Cruces, NM    1:56.91

Women 80-84
Gold    Charlotte Sanddal    Helena, MT    1:30.19

100M BUTTERFLY
Men 55-59
Gold    Fred Baird    Midvale, UT    1:07.61
Silver    Steve Heck    Baton Rouge, LA    1:08.18

Men 60-64
Gold    Mike Freshley    San Diego, CA    1:21.49
Silver    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    1:21.77
Bronze    Richard Roberts    St Albert, AB, Canada    1:25.84

Men 70-74
Gold    Jack Fleming    San Francisco, CA    1:42.41
Silver    Alister Murray    Newport News, VA    2:32.00

Men 75-79
Gold    Donald Hubbard    Vista, CA    2:18.23

Men 80-84
Gold    Doug Strong    Bloomington, IN    4:41.12

Women 50-54
Gold    Mary-Chris Kay    Alta Loma, CA    1:39.64
Silver    Mary Mallon    Sandy, UT    2:16.75

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    1:30.79

Women 60-64
Gold    Ida Hlavacek    Mountain Home, AR    2:01.83

Women 65-69
Gold    Lynne Lund    St George, UT    1:44.90
Silver    Martha Henderson    Cocoa, FL    2:13.06

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    2:21.67

Women 75-79
Gold    Margaret Wells    Salem, OR    3:56.37

200M BUTTERFLY
Men 55-59
Gold    Fred Baird    Midvale, UT    2:47.20
Silver    Steve Heck    Baton Rouge, LA    2:52.46

Men 60-64
Gold    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    3:20.82
Silver    Bill Dawson    San Carlos, CA    3:26.18
Bronze    Richard Roberts    St Albert, AB, Canada    3:43.41

Men 70-74
Gold    Jack Fleming    San Francisco, CA    4:04.22
Silver    Alister Murray    Newport News, VA    5:36.34

Men 75-79
Gold    Donald Hubbard    Vista, CA    5:24.19

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    3:36.71

Women 60-64
Gold    Ida Hlavacek    Mountain Home, AR    4:18.84

Women 65-69
Gold    Lynne Lund    St George, UT    3:50.02

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    5:44.61

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    4:31.97

50M FREESTYLE
Men 50-54
Gold    Poy Wong    Helena, MT    30.03
Silver    Richard Finlinson    Salt Lake City, UT    37.70
Bronze    Glenn Adams    Panguitch, UT    40.28

Men 55-59
Gold    Tom Meade    Endicott, NY    27.55
Silver    Fred Baird    Midvale, UT    28.37
Bronze    James Vaughan    Artesia, NM    31.97

Men 60-64
Gold    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    28.55
Silver    Mike Freshley    San Diego, CA    30.00
Bronze    Jim Green    Jackson, WY    31.25

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Muskogee, OK    30.92
Silver    Kenneth McKinney    Sun Lakes, AZ    33.22
Bronze    Don McGill    Westminster, CO    35.58

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    33.94
Silver    Norman Stupfel    Santa Rosa, CA    34.58
Bronze    Everett Smethurst    Laguna Niguel, CA    37.25

Men 75-79
Gold    Ken Kimball    San Marcos, CA    34.94
Silver    Dale Webster    Sun City West, AZ    35.91
Bronze    Fred Lehman    Norridge, IL    36.15

Men 80-84
Gold    Frank Piemme    Lompoc, CA    33.39
Silver    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    37.78
Bronze    Tom Bell    Denver, CO    55.20

Men 85-89
Gold    Vern Scott    Lehi, UT    49.94
Silver    Leon Jones    St George, UT    59.43

Men 95-99
Gold    Bill Reeder    Sparks, NV    2:09.12

Women 50-54
Gold    Mary-Chris Kay    Alta Loma, CA    34.07
Silver    Judy Haynes    Glenwood Springs, CO    34.99
Bronze    Gloria Wong    Los Angeles, CA    43.13

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    33.55
Silver    Martha McDade    Houston, TX    37.75
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    37.76

Women 60-64
Gold    Barbara Nash    Salt Lake City, UT    37.26
Silver    Ida Hlavacek    Mountain Home, AR    38.23
Bronze    Bobbi Malone    Woodinville, WA    48.04

Women 65-69
Gold    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    37.71
Silver    Lynne Lund    St George, UT    38.74
Bronze    Martha Henderson    Cocoa, FL    47.76

Women 70-74
Gold    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    56.34
Silver    Ruth Neff    Whitefish, MT    58.50
Bronze    Beverly Lesperance    Klamath Falls, OR    1:00.94

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    41.15
Silver    Georgia Goggin    Dallas, TX    51.66
Bronze    Bernice Phillips    Poulsbo, WA    56.71

Women 80-84
Gold    Pauline Stangel    Corvallis, OR    1:05.67
Silver    Jean Madsen    Bountiful, UT    1:45.00
Bronze    Shirley Rannells    Basin, WY    1:46.24

100M FREESTYLE
Men 50-54
Gold    Glenn Adams    Panguitch, UT    1:29.39
Silver    Richard Finlinson    Salt Lake City, UT    1:34.47

Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    1:00.34
Silver    Fred Baird    Midvale, UT    1:03.19
Bronze    Tom Meade    Endicott, NY    1:05.57

Men 60-64
Gold    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    1:06.19
Silver    Jim Green    Jackson, WY    1:13.93
Bronze    Michael Jones    Sonora, CA    1:14.00

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Muskogee, OK    1:09.54
Silver    Ted Stephenson    St George, UT    1:19.97
Bronze    Kenneth McKinney    Sun Lakes, AZ    1:21.78

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    1:15.69
Silver    Donald Baker    La Jolla, CA    1:20.33

Men 75-79
Gold    Ken Kimball    San Marcos, CA    1:20.00
Silver    Fred Lehman    Norridge, IL    1:20.91
Bronze    Dale Webster    Sun City West, AZ    1:26.25

Men 80-84
Gold    Frank Piemme    Lompoc, CA    1:19.57
Silver    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    1:29.10
Bronze    Doug Strong    Bloomington, IN    2:04.02

Women 50-54
Gold    Judy Haynes    Glenwood Springs, CO    1:17.47
Silver    Mary-Chris Kay    Alta Loma, CA    1:19.02
Bronze    Gloria Lambertz    Helena, MT    1:27.15

Women 55-59
Gold    Jan Miller    Gatesville, TX    1:17.32
Silver    Martha McDade    Houston, TX    1:27.79
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    1:29.45

Women 60-64
Gold    Ida Hlavacek    Mountain Home, AR    1:31.19
Silver    Diane Lewis    Sun City, AZ    1:49.43
Bronze    Bobbi Malone    Woodinville, WA    1:49.82

Women 65-69
Gold    Lynne Lund    St George, UT    1:27.40
Silver    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    1:29.20
Bronze    Laura Gogola    Berkley, MI    1:48.86

Women 70-74
Gold    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    2:11.78
Silver    BeverlyLesperance    Klamath Falls, OR    2:16.83
Bronze    Caroline Morgan    Salt Lake City, UT    2:20.02

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    1:33.94
Silver    Georgia Goggin    Dallas, TX    2:02.33
Bronze    Flora Wong    Helena, MT    2:05.03

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    1:52.18
Silver    Pauline Stangel    Corvallis, OR    2:34.28
Bronze    Marion Chadwick    Mercer Island, WA    2:38.40

200M FREESTYLE
Men 50-54
Gold    Glenn Adams    Panguitch, UT    3:10.02
Silver    Richard Finlinson    Salt Lake City, UT    3:32.19

Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    2:16.80
Silver    Tom Meade    Endicott, NY    2:26.29
Bronze    John Welton    Kingman, AZ    3:16.53

Men 60-64
Gold    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    2:35.14
Silver    Bill Dawson    San Carlos, CA    2:42.46
Bronze    Michael Jones    Sonora, CA    2:56.37

Men 65-69
Gold    Ted Stephenson    St George, UT    3:02.08
Silver    Don McGill    Westminster, CO    3:23.16
Bronze    Donald Prince    Long Beach, CA    4:43.82

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    2:54.77
Silver    Everett Smethurst    Laguna Niguel, CA    3:14.64
Bronze    Robert Bracken    Sun City, AZ    3:28.51

Men 75-79
Gold    Fred Lehman    Norridge, IL    3:03.00
Silver    Ken Kimball    San Marcos, CA    3:03.04
Bronze    Wayne Clegern    Fort Collins, CO    3:17.88

Men 80-84
Gold    Frank Piemme    Lompoc, CA    3:10.05
Silver    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    3:16.19
Bronze    Doug Strong    Bloomington, IN    4:25.37

Women 50-54
Gold    Judy Haynes    Glenwood Springs, CO    2:55.78
Silver    Mary-Chris Kay    Alta Loma, CA    2:58.29
Bronze    Gloria Lambertz    Helena, MT    3:12.89

Women 55-59
Gold    Martha McDade    Houston, TX    3:13.21
Silver    Virginia Baker    La Jolla, CA    3:18.42
Bronze    Liz McBlain    Edmonton, AB, Canada    5:02.14

Women 60-64
Gold    Ida Hlavacek    Mountain Home, AR    3:15.49
Silver    Diane Lewis    Sun City, AZ    3:45.27

Women 65-69
Gold    Gynt Clifford    Sun City West, AZ    3:33.89
Silver    Laura Gogola    Berkley, MI    3:54.67
Bronze    Verna Nelson    Provo, UT    4:03.81

Women 70-74
Gold    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    4:42.95
Silver    Beverly Lesperance    Klamath Falls, OR    4:48.98
Bronze    Caroline Morgan    Salt Lake City, UT    4:57.52

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    3:29.79
Silver    Georgia Goggin    Dallas, TX    4:33.89
Bronze    Flora Wong    Helena, MT    4:39.38

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    4:00.66
Silver    Pauline Stangel    Corvallis, OR    5:32.34
Bronze    Charlotte Sanddal    Helena, MT    5:50.55

400M FREESTYLE
Men 50-54
Gold    Kevin Johnson    South Jordan, UT    6:38.27
Silver    Glenn Adams    Panguitch, UT    6:42.05
Bronze    Richard Finlinson    Salt Lake City, UT    8:00.66

Men 55-59
Gold    Steve Heck    Baton Rouge, LA    4:52.64
Silver    Fred Baird    Midvale, UT    5:02.71
Bronze    William Cerny    Orem, UT    5:20.14

Men 60-64
Gold    Bill Dawson    San Carlos, CA    5:39.34
Silver    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    5:46.47
Bronze    Jim Miles    Bellevue, WA    6:23.66

Men 65-69
Gold    Ted Stephenson    St George, UT    6:49.32
Silver    Don McGill    Westminster, CO    7:21.12

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    6:13.69
Silver    Jim DeMet Sr    Salt Lake City, UT    9:50.59

Men 75-79
Gold    Fred Lehman    Norridge, IL    6:37.73
Silver    Ken Kimball    San Marcos, CA    7:01.88
Bronze    Wayne Clegern    Fort Collins, CO    7:23.62

Men 80-84
Gold    Frank Piemme    Lompoc, CA    6:45.86
Silver    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    6:47.71
Bronze    Ole Larson    Boone, NC    8:55.10

Women 50-54
Gold    Judy Haynes    Glenwood Springs, CO    6:21.05
Silver    Marsha Green    Sellersville, PA    9:15.73

Women 55-59
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    6:13.02
Silver    Martha McDade    Houston, TX    6:50.12
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    7:10.14

Women 60-64
Gold    Diane Lewis    Sun City, AZ    7:49.17
Silver    Nadine Reed    Central, UT    8:45.96

Women 65-69
Gold    Laura Gogola    Berkley, MI    8:00.68
Silver    Verna Nelson    Provo, UT    8:23.38
Bronze    Mary Trudell    Tiburon, CA    10:39.12

Women 70-74
Gold    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    9:50.38
Silver    Caroline Morgan    Salt Lake City, UT    10:07.51

Women 75-79
Gold    Nanette Bohl    Olathe, KS    7:30.37
Silver    Joanne Kouris    Denver, CO    9:25.33
Bronze    Flora Wong    Helena, MT    9:46.35

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    8:26.61
Silver    Charlotte Sanddal    Helena, MT    12:17.77
Bronze    Marion Chadwick    Mercer Island, WA    12:51.84

800M FREESTYLE
Men 50-54
Gold    Kevin Johnson    South Jordan, UT    13:40.35
Silver    Glenn Adams    Panguitch, UT    14:13.76
Bronze    Richard Finlinson    Salt Lake City, UT    16:24.36

Men 55-59
Gold    Fred Baird    Midvale, UT    10:42.87
Silver    William Cerny    Orem, UT    11:06.08
Bronze    Gary Thayne    St George, UT    13:44.77

Men 60-64
Gold    Bill Dawson    San Carlos, CA    11:35.06
Silver    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    11:40.02
Bronze    Jerry Hill    Provo, UT    13:27.40

Men 65-69
Gold    Ted Stephenson    St George, UT    13:42.86
Silver    Samuel Neff    Whitefish, MT    17:36.78

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    13:04.16
Silver    Donald Baker    La Jolla, CA    14:31.92
Bronze    Jim DeMet Sr    Salt Lake City, UT    20:02.45

Men 75-79
Gold    Fred Lehman    Norridge, IL    13:49.12
Silver    Ken Kimball    San Marcos, CA    14:13.48
Bronze    Dick Graves    Traverse City, MI    18:41.69

Men 80-84
Gold    Frank Piemme    Lompoc, CA    14:12.90
Silver    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    14:14.15
Bronze    Doug Strong    Bloomington, IN    18:59.30

Women 50-54
Gold    Judy Haynes    Glenwood Springs, CO    12:58.12
Silver    Gloria Lambertz    Helena, MT    13:44.98
Bronze    Nancy Krosnoff    St George, UT    17:26.35

Women 55-59
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    12:49.88
Silver    Martha McDade    Houston, TX    14:25.32
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    14:42.04

Women 60-64
Gold    Diane Lewis    Sun City, AZ    16:19.07
Silver    Nadine Reed    Central, UT    18:18.80

Women 65-69
Gold    Laura Gogola    Berkley, MI    16:10.58
Silver    Beverly Linnihan    Sun City, AZ    17:11.92

Women 70-74
Gold    Eulah Varty    Chemainus, BC, Canada    16:59.18
Silver    Caroline Morgan    Salt Lake City, UT    20:52.89
Bronze    Anita Painter    Dammeron Valley, UT    21:18.74

Women 75-79
Gold    Flora Wong    Helena, MT    20:12.52

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    17:00.71

1500M FREESTYLE
Men 50-54
Gold    Terry Chambers    Jackson, WY    24:11.72
Silver    Glenn Adams    Panguitch, UT    27:16.40
Bronze    Richard Finlinson    Salt Lake City, UT    32:38.24

Men 55-59
Gold    Fred Baird    Midvale, UT    20:27.81
Silver    William Cerny    Orem, UT    20:52.48
Bronze    Gary Thayne    St George, UT    26:19.06

Men 60-64
Gold    Bill Dawson    San Carlos, CA    22:01.64
Silver    Jerry Hill    Provo, UT    25:45.22

Men 65-69
Gold    Ted Stephenson    St George, UT    27:49.62

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    24:41.74
Silver    Alister Murray    Newport News, VA    33:40.45

Men 75-79
Gold    Ken Kimball    San Marcos, CA    26:40.88
Silver    Fred Lehman    Norridge, IL    26:57.53
Bronze    Wayne Clegern    Fort Collins, CO    29:38.35

Men 80-84
Gold    Jurgen Schmidt    Lompoc, CA    27:03.64
Silver    Ole Larson    Boone, NC    35:10.63
Bronze    Doug Strong    Bloomington, IN    38:02.14

Women 50-54
Gold    Bonnie Vilos    Centerville, UT    33:25.37
Silver    Mary Mallon    Sandy, UT    35:04.96

Women 55-59
Gold    Carolyn Lyman    Salt Lake City, UT    24:02.57
Silver    Martha McDade    Houston, TX    27:24.32
Bronze    Virginia Baker    La Jolla, CA    27:37.25

Women 60-64
Gold    Diane Lewis    Sun City, AZ    31:19.54
Silver    Nadine Reed    Central, UT    35:13.55

Women 65-69
Gold    Lynne Lund    St George, UT    25:32.25
Silver    Laura Gogola    Berkley, MI    31:05.36
Bronze    Gaile Harden    Prescott, AZ    45:25.82

Women 70-74
Gold    Caroline Morgan    Salt Lake City, UT    39:07.01

Women 80-84
Gold    Lois Kivi Nochman    Huntington Woods, MI    32:26.11

100M INDIVIDUAL MEDLEY
Men 50-54
Gold    Kevin Johnson    South Jordan, UT    1:30.69

Men 55-59
Gold    Spencer Mortensen    Sandy, UT    1:14.17
Silver    Terry Medjo    Grand Island, NE    1:23.83
Bronze    William Cerny    Orem, UT    1:26.12

Men 60-64
Gold    Mike Freshley    San Diego, CA    1:18.60
Silver    Richard Roberts    St Albert, AB, Canada    1:25.29
Bronze    Yaroslav Novitski    Moscow, Russia    1:25.42

Men 65-69
Gold    Steve Allen    Muskogee, OK    1:27.68
Silver    Ted Stephenson    St George, UT    1:53.92

Men 70-74
Gold    Wilhelm Rauch    Las Vegas, NV    1:33.94
Silver    Norman Stupfel    Santa Rosa, CA    1:34.33
Bronze    Jack Fleming    San Francisco, CA    1:35.10

Men 75-79
Gold    Horace Knowlton    Taylorsville, UT    1:34.00
Silver    Fred Leipziger    Las Vegas, NV    1:34.99
Bronze    Dale Webster    Sun City West, AZ    1:51.23

Men 8