Navigation




Table Tennis 2005 Results


SINGLES
Men 50-54
Gold    Jambaanyandag Tsendjargal    Ulaanbaatar, Mongolia
Silver    Chuluun Otgonbaata    Ulaanbaatar, Mongolia
Bronze    Bradley Hammel    Salt Lake City, UT

Men 55-59
Gold    Karl-Josef Assenmacher    Hurth, Germany
Silver    Roger Kuseski    Longmont, CO
Bronze    Armin Lippenberger    Pforzheim, Germany

Men 60-64
Gold    Bill Ukapatayasakul    San Diego, CA
Silver    Bill Ryan    Issaquah, WA
Bronze    Raymond Filz    Charlotte, NC

Men 65-69
Gold    Ray Fahlstrom    La Mesa, CA
Silver    Norbert Rauchhaus    Muehlenheck, Germany
Bronze    Ron Langheim    Ashford, England

Men 70-74
Gold    Lynwood Smith    Palm Springs, FL
Silver    Wes Wolfe    Anacortes, WA
Bronze    Kurt Fechter    St Paul, MN

Men 75-79
Gold    Derek Schofield    Stockport, England
Silver    Dick Peregrine    Port Washington, WI
Bronze    Grant Misbach    Provo, UT

Men 80-84
Gold    Rushan Gao    Houston, TX
Silver    Paul Watts    Sun City, CA
Bronze    Merrill Newren    Salt Lake City, UT

Women 50-54
Gold    Xian Yu Hui    Alhambra, CA
Silver    Diann Darnall    Fairbanks, AK
Bronze    Alla Khomenku    Yakutia, Russia

Women 55-59
Gold    Jane Lawnhurst    Denver, CO
Silver    Lou Ladd    Henderson, NV

Women 60-64
Gold    Diana Johnson    Stockport, England
Silver    Nahed Williams    Redington, FL
Bronze    Irina Hellwig    Oakland, CA

Women 65-69
Gold    Doreen Schofield    Stockport, England
Silver    Ruth Gove    Oakridge, TN
Bronze    Harriet Quon    Garden Grove, CA

Women 70-74
Gold    Elisabeth Heinrichs    Bonn, Germany
Silver    Jinny Longee    Morrison, CO
Bronze    Margo Lindsay    Clearwater, FL

Women 75-79
Gold    Rosemary Davis    Elsberry, MO
Silver    Harriet Brin    Hollister, CA
Bronze    Sari Kisbany    Redington Shores, FL

Women 80-84
Gold    Dorothy Peterson    North Mankato, MN

RATED SINGLES
2000+
Gold    Bill Ukapatayasakul    San Diego, CA
Silver    Ray Fahlstrom    La Mesa, CA
Bronze    Allen McDermott    Colorado Springs, CO

1800-1999
Gold    Chuluun Otgonbaata    Ulaanbaatar, Mongolia
Silver    Bill Ryan    Issaquah, WA
Bronze    Ray Fahlstrom    La Mesa, CA

1600-1799
Gold    James Morris    Cumming, GA
Silver    Chuluun Otgonbaata    Unlaanbaatar, Mongolia
Bronze    Raymond Filz    Charlotte, NC

1400-1599
Gold    Bob Janes    Juneau, AK
Silver    Vin-Paul Hua    Hixson, TN
Bronze    Joseph Cincotta    Palmetto, FL

1200-1399
Gold    Doug Pryce    Bedford, NH
Silver    Dave Harguth    Denver, CO
Bronze    Tommy Yonamine    Pearl City, HI

1000-1199
Gold    Harriet Brin    Hollister, CA
Silver    Ruth Hua    Hixson, TN
Bronze    Jan Cline    Sun City Center, FL

800-999
Gold    Diann Darnall    Fairbanks, AK
Silver    Leon Ufers    Lake Havasu City, AZ
Bronze    Cliff DeMartini    Campbell, CA

Under 800
Gold    Cliff DeMartini    Campbell, CA
Silver    Ike Saenz    Fairfield, CA
Bronze    Leon Ufers    Lake Havasu City, AZ

DOUBLES
Men 50-54
Gold    Chuluun Otgonbaata    Ulaanbaatar, Mongolia
    Grant Misbach    Provo, UT
Silver    Jon Redman    Colorado Springs, CO
    Jambaanyandag Tsendjargal    Ulaanbaatar, Mongolia
Bronze    David Huskinson    St George, UT
    Jack Gilbert    Longview, TX

Men 55-59
Gold    Karl-Josef Assenmacher    Hurth, Germany
    Ralph Stadelman    Las Vegas, NV
Silver    Roger Kuseski    Longmont, CO
    Terry Travis    Ewa Beach, HI
Bronze    Viktor Troppmann    Las Vegas, NV
    Armin Lippenberger    Pforzheim, Germany

Men 60-64
Gold    Odo Wang    Henderson, NV
    Bill Ukapatayasakul    San Diego, CA
Silver    Bill Ryan    Issaquah, WA
    Wilfredo Escobar    Sun City, CA
Bronze    Mark Adelman    San Diego, CA
    Ray Fahlstrom    La Mesa, CA

Men 65-69
Gold    Ron Langheim    Ashford, England
    Brian Halliday    Reading, England
Silver    Derek Schofield    Stockport, England
    Ron Bradburn    Stockport, England
Bronze    C. Bud Henthorn    Cincinnati, OH
    Sid Stansel    Kettering, OH

Men 70-74
Gold    Lynwood Smith    Palm Springs, FL
    Per Thoresen    Oslo, Norway
Silver    Bill Neely    Knoxville, TN
    Dick Peregrine    Port Washington, WI
Bronze    Barry Meisel    Malaga, Spain
    Kurt Fechter    St Paul, MN

Men 75-79
Gold    Byng Forsberg    Lodi, CA
    Ivan Slade    San Marcos, CA

Men 80+
Gold    Rushan Gao    Houston, TX
    Paul Watts    Sun City, CA
Silver    M. Jack Freer    Huber Heights, OH
    Robert Henry    Waynesville, OH
Bronze    William Brin    Hollister, CA
    Merrill Newren    Salt Lake City, UT

Women 50-54
Gold    Irina Hellwig    Oakland, CA
    Alla Khomenku    Yakutia, Russia
Silver    Xian Yu Hui    Alhambra, CA
    Jane Lawnhurst    Denver, CO
Bronze    Lou Ladd    Henderson, NV
    Geri Grodzinsky    Henderson, NV

Women 60-64
Gold    Diana Johnson    Stockport, England
    Doreen Schofield    Stockport, England
Silver    Nahed Williams    Redington, FL
    Sari Kisbany    Redington Shores, FL
Bronze    JoAnne Tressler    Toledo, OH
    Liliya Connell    Roswell, NM

Women 65-69
Gold    Ruth Gove    Oakridge, TN
    Helen Hsu Leung    Edina, MN
Silver    Joanne Gipple    Denver, CO
    Jinny Longee    Morrison, CO
Bronze    Jan Cline    Sun City Center, FL
    Margo Lindsay    Clearwater, FL

Women 70-74
Gold    Lucille Kolnik    Phoenix, AZ
    Jane Magras    Phoenix, AZ
Silver    Walli Baecker    Minneapolis, MN
    Elisabeth Heinrichs    Bonn, Germany
Bronze    Verla Boyle    Calgary, AB, Canada
    Sunny Somerville    Placentia, CA

Women 75+
Gold    Marguerite Hannan    Laguna Woods, CA
    Rosemary Davis    Elsberry, MO
Silver    Kay Bowen    St George, UT
    Dorothy Peterson    North Mankato, MN
Bronze    Harriet Brin    Hollister, CA
    Olga Kahan    Laguna Woods, CA

MIXED DOUBLES
50-54
Gold    Valeriy Fedorchenko    Yakutia, Russia
    Alla Khomenku    Nerungru, Russia
Silver    Andrew Hutzel    Eagle River, AK
    Diann Darnell    Fairbanks, AK
Bronze    Ralph Stadelman    Las Vegas, NV
    Geri Grodzinsky    Henderson, NV

55-59
Gold    Irina Hellwig    Oakland, CA
    Karl-Josef Assenmacher    Hurth, Germany
Silver    Mark Adelman    San Diego, CO
    Jane Lawnhurst    Denver, CO
Bronze    Gerald Ladd    Henderson, NV
    Lou Ladd    Henderson, NV

60-64
Gold    Ron Bradburn    Stockport, England
    Diana Johnson    Stockport, England
Silver    Wilfredo C. Escobar    Sun City, CA
    Nahed Williams    Redington, FL
Bronze    Shu-Fun Lee    Maple Grove, MN
    Helen Leung    Edina, MN

65-69
Gold    Derek Schofield    Stockport, England
    Doreen Schofield    Stockport, England
Silver    Ray Fahlstrom    La Mesa, CA
    Rosemary Davis    Elsberry, MO
Bronze    Vin-Paul Hua    Hixson, TN
    Ruth Hua    Hixson, TN

70-74
Gold    Alfred Palumbo    Safe Harbor, FL
    Margo Lindsay    Clearwater, FL
Silver    Barry Meisel    Malaga, Spain
    Sara Kisbany    Redington Shores, FL
Bronze    Bill Cantor    Las Vegas, NV
    Verla Boyle    Calgary, BC, Canada

75+
Gold    Dorothy Peterson    North Mankato, MN
    Rushan Gao    Houston, TX

RANDOM DRAW DOUBLES
Gold    Bill Ukapatayasakul    San Diego, CA
    John Mathis    Ogden, UT
Silver    C. Bud Henthorn    Cincinnati, OH
    Cliff DeMartini    Campbell, CA
Bronze    Armin Lippenberger    Pforzheim, Germany
    John Pratt    Orem, UT