Navigation




Tennis 2005 Results


SINGLES
Men 50-54
Gold    Rick Whittington    St George, UT
Silver    Terry Meier    Murray, UT
Bronze    Richard Wigley    Ivins, UT
Consolation    Bradley Hammel    Salt Lake City, UT

Men 55-59
Gold    Thomas Baker    Salt Lake City, UT
Silver    Vince Miner    Provo, UT
Bronze    Arthur Thomson    Centennial, CO
Consolation    Russell Smith    Redding, CA

Men 60-64
Gold    Larry Sherfield    Las Vegas, NV
Silver    Robert Chene    Dearborn, MI
Bronze    James Sheffield    Golden, CO
Consolation    Ron Harrison    St George, UT

Men 65-69
Gold    Carlos Sendel    Cuernavaca, Mexico
Silver    Bruce Mann    Richmond, BC, Canada
Bronze    Don Neu    Sun Lakes, AZ
Consolation    Jerry Singer    Encinitas, CA

Men 70-74
Gold    Don Clark    Salt Lake City, UT
Silver    Raymond Skillings    Idaho Falls, ID
Bronze    Alvie Willis    Denver, CO
Consolation    Ron Bachman    Providence, UT

Men 75-79
Gold    Orlin Wathen    Lehi, UT
Silver    Gene Wilken    Fort Collins, CO
Bronze    Bob Selleck    Centennial, CO
Consolation    Marvin Maxwell    Santa Barbara, CA

Men 80-84
Gold    Gaylen Young    Salt Lake City, UT
Silver    Les Morton    Olympia, WA
Bronze    James Golson    San Gabriel, CA
Consolation    Merlin Compton    St George, UT

Women 50-54
Gold    Karen Gallagher    Edwards, CO
Silver    Annie Igo-Rizzo    Newark, DE
Bronze    Pam Elliott    Salt Lake City, UT

Women 55-59
Gold    Laura Thomson    Centennial, CO
Silver    Suzette Anderson    Cerritos, CA
Bronze    Helena Goodwin    King Hill, ID

Women 60-64
Gold    Janice Aoki    Littleton, CO
Silver    Shirley Tanner    Salt Lake City, UT
Bronze    Sallie Butler    Newburyport, MA

Women 65-69
Gold    Sylvia Wasmuth    Cody, WY
Silver    B J Scherer    Alpine, UT
Bronze    Doris Koopman    Whitinsville, MA
Consolation    Sandra Bowerbank    Irvine, CA

Women 70-74
Gold    Sonja Carrie    Oroville, CA
Silver    Shirley Pedersen    American Fork, UT
Bronze    Cherine Labarre    Oakham, MA

Women 75-79
Gold    Vernice Cullimore    Salt Lake City, UT
Silver    Gretchen Gilliam    Santa Clara, UT
Bronze    Virginia Reed    Bellevue, ID

Women 80-84
Gold    Caye Inglis    Jacksonville, OR
Silver    Betty Helland    Bountiful, UT
Bronze    Barbara West    Salt Lake City, UT

DOUBLES
Men 50-54
Gold    Bradley Hammel    Salt Lake City, UT
    Rick Whittington    St George, UT
Silver    Tim Finger    St George, UT
    Mike Searle    St George, UT
Bronze    Thomas Baker    Salt Lake City, UT
    Yuriy Novytskyy    Kiev, Ukraine

Men 55-59
Gold    Russell Smith    Redding, CA
    Arthur Thomson    Centennial, CO
Silver    Brent Dopp    Ogden, UT
    Donald Schneider    Ogden, UT
Bronze    Briant Buckwalter    Diamond Bar, CA
    Vince Miner    Provo, UT
Consolation    Steve Cookson    Lakewood, CO
    David Harguth    Denver, CO

Men 60-64
Gold    Gary Rowell    Burlington, WA
    Terry Williams    Mount Vernon, WA
Silver    Terry Tetzlaff    Clearwater, FL
    Thomas Tetzlaff    Warren, MI
Bronze    Ken Hanks    Albuquerque, NM
    Ron Harrison    St George, UT
Consolation    Joe Morgan    Wichita, KS
    Skip Nirenberg    Thousand Oaks, CA

Men 65-69
Gold    Michael Bird    Sun Lakes, AZ
    Don Neu    Sun Lakes, AZ
Silver    John James    Scottsdale, AZ
    Kido Yaqui    Phoenix, AZ
Bronze    Frank A Fulton    Corona del Mar, CA
    Chuck Vidal    Carbondale, CO
Consolation    Andy Geiss    Littleton, CO
    David Harguth    Denver, CO

Men 70-74
Gold    Raymond Skillings    Idaho Falls, ID
    Marvin Winegar    Boise, ID
Silver    Bob Selleck    Centennial, CO
    Alvie Willis    Denver, CO
Bronze    Bill Schulz    Fresno, CA
    Jim Wainscott    Fresno, CA
Consolation    Earl Morgan    Santa Clara, UT
    Loyd Mortensen    St George, UT

Men 75-79
Gold    Glen H Peterson    Salt Lake City, UT
    Gene Wilken    Fort Collins, CO
Silver    Wayne Odom    South Fork, CO
    Mas Osato    Glendora, CA
Bronze    Art Scott    Holladay, UT
    Kent Staheli    Salt Lake City, UT

Men 80-84
Gold    Calvin Nelson    Salt Lake City, UT
    Gaylen Young    Salt Lake City, UT
Silver    Cornelius Buys    Antioch, CA
    Lowell Prior    Antioch, CA
Bronze    Merlin Compton    St George, UT
    Bill Smart    Salt Lake City, UT

Women 50-54
Gold    Wanda Colburn    Westminster, CO
    Gayle Kilker    Littleton, CO
Silver    Lynn Emmert    Vail, CO
    Karen Gallagaher    Edwards, CO
Bronze    Pauline Smith    Redding, CA
    Bonnie Tetrick    Millville, CA
Consolation    Jere Kehrer    Teasdale, UT
    Brenda Winawer    Torrey, UT

Women 55-59
Gold    Patti Kelly    Salt Lake City, UT
    Carol Petersen    South Jordan, UT
Silver    Linda Massey    Centennial, CO
    Laura Thomson    Centennial, CO
Bronze    Sue Ann Cochran    Mapleton, UT
    Karen Watkins    Provo, UT
Consolation    Judy Boren    Roseville, CA
    Linda Williams    Wilson, WY

Women 60-64
Gold    Thelma McCandless    Lancaster, PA
    Marianne Snyder    West Valley City, UT
Silver    Sharon Sandgren    Provo, UT
    Carol Thorne    Provo, UT
Bronze    Judy Boyd    Nampa, ID
    LaVeta Overman    Nampa, ID
Consolation    Sharon Geurts    Provo, UT
    Jeong Ai Kim    Henderson, NV

Women 65-69
Gold    Maggie Adams    Fallbrook, CA
    Maxine Brown    Hawthorne, CA
Silver    Ginger Nash    Carmichael, CA
    Betty Olsen    Provo, UT
Bronze    Sonja Boeve    Holland, MI
    Erika Iqbal    Livermore, CA
Consolation    Carole Ferguson    American Fork, UT
    Karol Gleave    Orem, UT

Women 70-74
Gold    Jeanette Ford    Denver, CO
    Susan Templeton    Palm Desert, CA
Silver    Irene Brougher    Nampa, ID
    Vivian Klein    Boise, ID
Bronze    Shirley Pedersen    American Fork, UT
    Lois Smith    Elgin, OR

Women 75-79
Gold    Marva Tobler    Salt Lake City, UT
    Barbara West    Salt Lake City, UT
Silver    Charmaine Halversen    Bountiful, UT
    Shirley W Rockwood    South Jordan, UT
Bronze    Jane Beckett    Highland Village, TX
    Dorothy Norseth    Ogden, UT

Women 80-84
Gold    Jerry Golding    St George, UT
    Betty Helland    Bountiful, UT
Silver    Reenie Daines    Salt Lake City, UT
    Mary Jo Scott    Casper, WY

MIXED DOUBLES
50-54
Gold    Rick Cecil    Plano, TX
    Wanda Colburn    Westminster, CO
Silver    Greg Foltz    Plano, TX
    Gayle Kilker    Littleton, CO
Consolation    James DuCharme    Janesville, WI
    Constance DuCharme    Janesville, WI

55-59
Gold    Susan Gilmore    Silverdale, WA
    Bill Miles    Brigham City, UT
Silver    Dave Davidson    Portland, OR
    Jean Davidson    Portland, OR
Bronze    Judy Boren    Roseville, CA
    Harold Maier    Tangent, OR
Consolation    Steve Cookson    Lakewood, CO
    David Harguth    Denver, CO

60-64
Gold    Ken Hanks    Albuquerque, NM
    Andrea Hanks    Albuquerque, NM
Silver    Bob Bush    Ogden, UT
    Lee Parkinson    Bremerton, WA
Bronze    Sonja Carrie    Oroville, CA
    Kenneth Shallahamer    Tustin, CA
Consolation    Pam Elliott    Salt Lake City, UT
    Gordon Elliott    Salt Lake City, UT

65-69
Gold    Arthur Barnes    Littlestown, PA
    Thelma McCandless    Lancaster, PA
Silver    Tom Asper    Fallbrook, CA
    Maxine Brown    Hawthorne, CA
Bronze    June Fletcher    Loveland, CO
    Gary Rink    St George, UT
Consolation    Betty Olsen    Provo, UT
    Lon Olsen    Provo, UT

70-74
Gold    Ginger Nash    Carmichael, CA
    Calvin Nash    Carmichael, CA
Silver    Marlene Curtis    St George, UT
    Al Throckmorton    Englewood, CO
Bronze    Marilyn Schulz    Fresno, CA
    Bill Schulz    Fresno, CA
Consolation    Richard Berryman    Palm Desert, CA
    Susan Templeton    Palm Desert, CA

75-79
Gold    Warren Foltz    Lakewood, CO
    Jeanette Ford    Denver, CO
Silver    Joyce Johnson    Salt Lake City, UT
    Joe Jonas Jr    St George, UT
Bronze    Lawrence Dechart    Sandy, UT
    Shirley W Rockwood    South Jordan, UT

80-84
Gold    A Perry Christensen    St George, UT
    Jerry Golding    St George, UT
Silver    Frank Odasz    Casper, WY
    Mary Jo Scott    Casper, WY
Bronze    Dena Bezzant    Pleasant Grove, UT
    Bill Smart    Salt Lake City, UT