Navigation




Cycling Hill Climb 2008 Results


Cycling - Hill Climb Results

 Division I Men, 50-54
 1, Olav Stana, 00:11:50.14, Kamloops, BC;
 2, Vic Miera, 00:13:54.18, Las Vegas, NV;
 3, Stuart Harbottle, 00:14:05.04, Trophy Club, TX;
 4, Michael Godfrey, 00:14:31.17, Calgary, AB;
 5, Randy Wilcox, 00:15:11.27, Henderson, NV;
 6, Lindsey Merrill, 00:15:13.59, St George, UT;
 7, Lorin Ronnow, 00:15:18.74, Salt Lake City, UT;
 8, Frank Winters, 00:15:29.26, Susanville, CA;
 9, Joe Webster, 00:15:41.00, Avon, CO;
 10, Steve Tetrick, 00:15:47.96, Millville, CA;
 11, Jesse De Jesus, 00:15:56.97, Los Angeles, CA;
 12, Terry Parrish, 00:16:12.34, Forth Worth, TX;
 13, Ronald Harding, 00:17:13.04, St Philip, ;


 Division I Men, 55-59
 1, Wayne Watson, 00:13:27.52, Denver, CO;
 2, Gregory Downie, 00:14:37.47, Christ Church, ;
 3, Duane Mulvaney, 00:14:41.68, Casa Grande, AZ;
 4, Michael Meyer, 00:14:58.96, Denver, CO;
 5, Frank Matus, 00:15:08.28, Martensville, SK;
 6, Keith Peters, 00:15:29.61, Jackson, WY;
 7, Mark Painter, 00:15:43.61, Richland, WA;
 8, Ralph Pennie, 00:15:54.32, Afton, MN;
 9, Paul Gertler, 00:15:58.84, Golden, CO;


 Division I Men, 60-64
 1, Roy Quade, 00:14:29.94, Calgary, AB;
 2, Michael McCann, 00:14:31.00, Whitehorse, YT;
 3, Herb Johnson, 00:14:32.04, La Jolla, CA;
 4, Tom Greason, 00:14:34.43, Bozeman, MT;
 5, Gary Simmons, 00:16:05.83, Layton, UT;
 6, Ralph Schmook, 00:16:21.38, Evensville, TN;
 7, Jack Kelso, 00:16:24.79, Pleasanton, CA;
 8, Craig Groendyke, 00:16:33.32, Richland, WA;
 9, James Dlouhy, 00:16:45.50, Nederland, CO;
 10, Richard Bagienski, 00:17:10.37, Durango, CO;
 11, Don Hanson, 00:18:00.91, Lyle, WA;


 Division I Men, 65-69

 1, Robert Brooks, 00:14:35.69, Auberry, CA;
 2, Michael Freeman, 00:15:10.80, Martinez, CA;
 3, Durward Higgins, 00:15:58.27, Chattanooga, TN;
 4, Mike Gilpin, 00:16:01.10, Bozeman, MT;
 5, Frans Berghoff, 00:16:20.44, Orem, UT;
 6, Michael Patterson, 00:16:29.52, New York, NY;
 7, Roger Johnson, 00:16:36.22, West Linn, OR;
 8, John Swyers, 00:16:42.08, Ketchum, ID;
 9, Fran Scannell, 00:17:04.63, Englewood, CO;
 10, Stan Swallow, 00:17:12.30, American Fork, UT;
 11, Rex Farnsworth, 00:18:04.52, Redondo Bch, CA;
 12, Ed Greivel, 00:18:24.38, Golden, CO;
 13, Jacob Dekok, 00:18:51.64, Saskatoon, SK;
 14, Jim Keenan, 00:19:48.29, Tucson, AZ;
 15, Donald Troyer, 00:20:50.13, Bonita Springs, FL;


 Division I Men, 70-74

 1, William Meyers, 00:15:46.55, Oak Creek, CO;
 2, Alan Stockland, 00:17:18.35, Ogden, UT;
 3, David Ellefson, 00:18:30.91, Banner Elk, NC;
 4, Roy Beal, 00:18:58.28, Scottsdale, AZ;
 5, David Shanks, 00:19:13.34, Melbourn, FL;
 6, Patrick Bunch, 00:20:06.91, Roeland Park, KS;
 7, Charles Fetzer, 00:20:08.61, Oriental, NC;
 8, Robert Paganini, 00:20:26.16, Los Angeles, CA;
 9, Merrill Smart, 00:21:06.38, Springville, UT;
 10, Will Lindsay, 00:21:28.16, Boise, ID;
 11, Tom Purkiss, 00:22:18.89, Bishop, CA;


 Division I Men, 75-79
 1, Walt Axthelm, 00:18:00.38, Durango, CO;
 2, Donahue Wildman, 00:18:24.13, Malibu, CA;
 3, Paul Tetrick, 00:19:36.44, Evergreen, CO;
 4, Heinz von zur Gathen, 00:22:05.10, Edmonton, AB;
 5, Richard Berres, 00:22:59.41, San Bernardino, CA;
 6, Richard Mandell, 00:29:03.17, Columbia, SC;


 Division I Men, 80-84
 1, John Edmunds, 00:22:10.89, St Albert, AB;
 2, Robert Bergen, 00:23:48.11, Mt Laguna, CA;
 3, William Winkler, 00:25:22.16, Hillsboro;
 4, Harvey Jerman, 00:26:20.30, Sandy, UT;


 Division I Women, 50-54
 1, Karen Dlouhy, 00:16:30.51, Nederland, CO;
 2, Teresa Kludt, 00:16:33.16, Chico, CA;
 3, Beverly Ronnow, 00:17:35.05, Salt Lake City, UT;
 4, Pam Leamons, 00:17:36.85, Loveland, CO;


 Division I Women, 55-59
 1, Jo Garuccio, 00:17:32.10, Sandy, UT;
 2, Jodi Cuccia, 00:17:51.17, Boise, ID;
 3, Martha Iverson, 00:17:52.88, Durango, CO;
 4, Julie Kaplan, 00:18:18.63, Oxnard, CA;


 Division I Women, 60-64
 1, Barbara Davies, 00:18:25.06, Burnaby, BC;
 2, Melinda Berge, 00:20:20.68, Park City, UT;
 3, Julianna Kimball, 00:24:00.11, Phoenix, AZ;


 Division I Women, 65-69
 1, Ann Shuman, 00:21:25.37, West Des Moines, IA;


 Division I Women, 70-74
 1, Eleanor Hamre, 00:21:19.53, Longmont, CO;
 2, Lois Lindsay, 00:27:44.19, Boise, ID;


 Division I Women, 75-79
 1, Jody Olson, 00:30:59.37, Inkom, ID;


 Division II Men, 50-54
 1, John Platero, 00:14:31.09, Thousand Oaks, CA;
 2, Paul Engibous, 00:14:44.31, Anchorage, AK;
 3, David Lawson, 00:15:09.56, Calgary, AB;
 4, Steve Moss, 00:15:44.89, St George, UT;
 5, Clark Dicus, 00:15:45.60, Orange, CA;
 6, Scott Kiser, 00:16:42.13, Cottonwood Hts, UT;
 7, Jack Koehler, 00:17:31.91, Jackson, WY;


 Division II Men, 55-59
 1, Frank Goulard, 00:15:31.44, Lake Oswego, OR;
 2, Rolf Pestel, 00:16:05.26, Custer, SD;
 3, Russell Smith, 00:16:13.23, Meridian, ID;
 4, Chris Christie, 00:16:37.32, Saskatoon, SK;
 5, Robert Bowerman, 00:16:39.46, Whitehorse, YT;
 6, Hal Stanley, 00:17:03.75, Edmonds, WA;
 7, Bill Curtis, 00:18:36.19, Whitehorse, YT;
 8, Rand Nielson, 00:25:02.22, Sandy, UT;


 Division II Men, 60-64
 1, Gary Minor, 00:15:21.67, Mount Vernon, WA;
 2, David Trousdale, 00:16:48.48, Mountain View, CA;
 3, Donald Ries, 00:16:50.33, Salt Lake City, UT;
 4, James Noonan, 00:17:13.94, Vancouver, WA;
 5, Andy Newberry, 00:17:43.75, Grand Junction, CO;
 6, Michael Wolfe, 00:17:47.60, Santa Monica, CA;
 7, James McCarver, 00:18:07.05, Prescott, AZ;
 8, Michael Hallahan, 00:18:41.17, Murrieta, CA;
 9, Joseph Hoy, 00:18:46.77, Edwards, CO;
 10, John Adams, 00:18:58.12, San Diego, CA;
 11, Galen Farrington, 00:19:08.60, Ruidoso;
 12, Roger MaComber, 00:19:49.26, Camarillo, CA;
 13, Scott Dunn, 00:22:02.57, West Jordan, UT;


 Division II Men, 65-69
 1, Gerry Goodleff, 00:16:42.20, Vancouver, BC;
 2, Joel Quinn, 00:16:57.62, South Jordan, UT;
 3, David Mann, 00:17:06.63, Los Alamos;
 4, Walt Schafer, 00:17:08.47, Chico, CA;
 5, Dick Weber, 00:17:16.75, Clackamas, OR;
 6, William Huges, 00:17:26.72, Sitka, AK;
 7, Gerald Buckley, 00:17:56.22, Bozeman, MT;
 8, Kenneth Carman, 00:18:00.22, Paso Robles, CA;
 9, Steve Seccombe, 00:18:09.71, Nathrop, CO;
 10, Charles Day, 00:18:21.94, Bozeman, MT;
 11, Duane Baker, 00:18:35.54, Sparks, NV;
 12, Jerry Coffey, 00:18:47.42, Bozeman, MT;
 13, Stewart Wilson, 00:18:54.00, Lamoille, NV;
 14, Jay Simmons, 00:18:59.68, El Dorado Hills, CA;
 15, Peter Reichman, 00:19:17.10, N Vancouver, BC;
 16, Leo Le Couteur, 00:20:11.25, Surrey, BC;
 17, Lothar Grahlmann, 00:20:53.77, Pilot Hill, CA;
 18, Lee Schremp, 00:21:00.31, Ventura, CA;
 19, Adolph Imboden, 00:22:22.35, Park City, UT;
 20, Steve Chattin, 00:23:13.45, Boise, ID;


 Division II Men, 70-74
 1, Edward Camarena, 00:20:37.18, Anaheim, CA;
 2, Mike Armstrong, 00:21:19.61, Las Cruces;
 3, Erich Schroder, 00:21:54.79, Rolly View, AB;
 4, Rino DeBiasio, 00:22:23.12, Trail, BC;
 5, Page Gaines, 00:22:39.22, Denver, CO;
 6, Walter Cowan, 00:22:51.81, Yoncalla, OR;
 7, Frank Ludtke, 00:23:33.39, Langley, BC;
 8, William Kapetanich, 00:26:51.00, Camarillo, CA;


 Division II Men, 75-79
 1, Bob Mitchell, 00:21:07.68, Sandy, UT;
 2, Arthur Sable, 00:22:02.84, Tahoe Vista, CA;
 3, Max Davenport, 00:22:56.71, Prescott, AZ;
 4, Dick Graves, 00:24:03.95, Traverse City, MI;
 5, John Sanmartini, 00:28:19.71, Villa Park, CA;


 Division II Men, 80-84
 1, Bob Malain, 00:23:27.71, Redding, CA;
 2, Roy Cushway, 00:24:20.33, Saskatoon, SK;
 3, Howard Tomkinson, 00:32:55.73, Salt Lake City, UT;
 4, Frank Pierson, 00:36:22.29, Hollywood, CA;


 Division II Women, 50-54

 1, Mary Glauser, 00:18:16.54, Salt Lake City, UT;
 2, Carol Chester, 00:18:32.63, Calgary, AB;
 3, Tamara Sherman, 00:19:06.79, St George, UT;
 4, Deborah Chiquito, 00:19:09.68, Riverton, UT;
 5, Catherine McNamara, 00:19:47.74, Los Angeles, CA;
 6, Lynn Babbitt, 00:20:20.41, Cheyenne, WY;
 7, Elise Haussler, 00:20:20.51, Huntington Bch, CA;
 8, Suzanne Eugster, 00:21:00.16, Calgary, AB;


 Division II Women, 55-59
 1, Donna Ingle, 00:17:36.01, Las Vegas, NV;
 2, Lorraine Dillon, 00:18:20.15, Chattaroy, WA;
 3, Thea Fox, 00:19:32.64, Murrieta, CA;
 4, Monica Steidele, 00:22:07.17, Jackson, WY;
 5, Diana Ready, 00:22:38.10, Mount Vernon, OH;


 Division II Women, 60-64
 1, Nolan Winkler, 00:28:45.42, Hillsboro;


 Division II Women, 65-69
 1, Priscilla Woods, 00:20:54.58, Hailey, ID;
 2, Glenn McConkey, 00:21:27.74, Park City, UT;
 3, Sandra Beherrell, 00:23:01.38, Herber City, UT;
 4, Diane Mohwinkel, 00:23:37.38, Anchorage, AK;
 5, Karen Jensen, 00:24:42.24, St George, UT;
 6, Alice Pust, 00:33:19.32, Santaquin, UT;


 Division II Women, 70-74
 1, Helga Sable, 00:24:33.83, Tahoe Vista, CA;
 2, Gwen Seccombe, 00:28:31.79, Nathrop, CO;


 Division III Men, 50-54
 1, James Hutton, 00:16:36.98, Sandy, UT;
 2, Bob Larsen, 00:16:48.43, Logan, UT;
 3, Stephen Allred, 00:17:02.14, South Jordan, UT;
 4, Pat Vehre, 00:17:41.24, Provo, UT;
 5, David Seria, 00:18:05.73, River Heights, UT;
 6, Craig Shanklin, 00:18:46.32, Santa Clara, UT;
 7, David Nelson, 00:19:00.83, Ivins, UT;
 8, Michael Palmieri, 00:19:03.16, Ivins, UT;
 9, Doug Herdt, 00:19:13.08, Syracuse, UT;
 10, Bob Greer, 00:19:28.21, Park City, UT;
 11, John Vieira-McEldowne, 00:20:51.18, Cool, CA;
 12, Jon Tuttle, 00:21:59.28, Draper, UT;


 Division III Men, 55-59
 1, Larry Bott, 00:16:13.15, Ventura, CA;
 2, Curtis Ingle, 00:16:22.55, Las Vegas, NV;
 3, Rick Martinez, 00:17:19.42, Canon City, CO;
 4, Terrel Bird, 00:17:39.66, St George, UT;
 5, Dan Weston, 00:18:36.35, River Heights, UT;
 6, Gailen Call, 00:18:49.38, St George, UT;
 7, Larry Woodbury, 00:19:53.84, O'Fallon, IL;
 8, Randy Mullen, 00:22:02.76, Riverton, UT;
 9, Matt Alder, 00:23:07.09, Salt Lake City, UT;
 10, Gregory Didion, 00:24:54.63, Lincoln, CA;


 Division III Men, 60-64
 1, Frank Yancey, 00:16:14.78, Lakeside, CA;
 2, Craig Cazier, 00:16:15.67, Draper, UT;
 3, John Kruckeberg, 00:17:24.86, Encinitas, CA;
 4, David Hatt, 00:17:47.60, South Jordan, UT;
 5, Doug Jones, 00:18:32.96, Grand Junction, CO;
 6, Joe Stearns, 00:19:49.30, Montgomery, TX;
 7, Robert Mandelson, 00:21:01.56, Vancouver, WA;
 8, Gary McMurrin, 00:26:13.55, St George, UT;


 Division III Men, 65-69
 1, Stephen Suby, 00:17:00.97, Marine/St Croix, MN;
 2, Richard Ottosen, 00:17:51.77, Wenatchee, WA;
 3, Grant MacFarlane, 00:19:18.94, Ivins, UT;
 4, Don Huston, 00:19:22.69, Patterson, CA;
 5, Jerald Klein, 00:19:41.36, Ouray, CO;
 6, Michael Lukich, 00:19:58.23, Santa Monica, CA;
 7, Dean Wilkinson, 00:20:04.00, Dallas, TX;
 8, Roger Neeland, 00:20:53.48, Colorado Spgs, CO;
 9, Wally Orlowski, 00:20:59.45, Osoyoos, BC;
 10, Larry Bradford, 00:21:02.45, Grover Beach, CA;
 11, Joseph Small, 00:21:13.27, Tacoma, WA;
 12, Jim Remillard, 00:21:32.81, Cool, CA;
 13, Walter Toone, 00:21:49.62, Hurricane, UT;
 14, Patrick Maglich, 00:25:46.25, Arden Hills, MN;
 15, Craig Davis, 00:25:53.09, Salt Lake City, UT;


 Division III Men, 70-74
 1, Paul Boldt, 00:21:09.66, Temple, TX;
 2, William Chambers, 00:22:10.69, Park City, UT;
 3, Charles Hyatt, 00:23:19.97, Montrose, CO;
 4, Tom Flowers, 00:23:59.36, Ivins, UT;
 5, Jim Demet, 00:29:02.56, Salt Lake City, UT;


 Division III Men, 75-79
 1, Dewitt Paul, 00:22:20.32, N Tustin, CA;
 2, Ted Larson, 00:23:03.96, Pacific Grove, CA;
 3, Kaye Nelson, 00:25:36.45, Hurricane, UT;
 4, Don Jenkins, 00:26:05.54, Whittier, CA;
 5, Stan Kimball, 00:30:12.86, Laguna Beach, CA;
 6, Carl Hassell, 00:31:27.40, Ogden, UT;
 7, Jesse Corwin, 00:39:02.81, Veyo, UT;


 Division III Women, 50-54
 1, Genie Swyers, 00:22:50.83, Ketchum, ID;
 2, Susan Nelson, 00:23:20.27, Ivins, UT;


 Division III Women, 55-59
 1, Shari Nicholls, 00:18:25.74, Ventura, CA;
 2, Maureen Adamski, 00:20:49.25, Angel Fire;
 3, Janice Heller, 00:24:23.00, Warren, MI;
 4, Dianne Park, 00:25:46.97, Holladay, UT;
 5, Rebecca Wildman, 00:26:21.75, Malibu, CA;


 Division III Women, 60-64
 1, Dian Thomas, 01:06:08.74, Salt Lake City, UT;


 Division III Women, 65-69
 1, Elena Patterson, 00:23:47.32, New York, NY;
 2, Annie Murphy, 00:24:22.04, Monticello, GA;
 3, Cynthia Swarthout, 00:28:43.09, Grass Valley, CA;