Navigation




Tennis Doubles Men - 2008 Results


Tennis – Doubles– Men

Men 50 - 54
Gold, Lancy McKinney, Mapleton, UT
Gold, Bobby Roper, Mapleton, UT
Silver, Stephen Benz, Pine Lake, GA
Silver, Stephen Weber, Mount Vernon, WA
Bronze, Jack Blankenbaker, Ontario, OR
Bronze, Marc Iseri, Ontario, OR

Men 55 - 59
Gold, Keith Tolbirt, Oakhurst, CA
Gold, Richard Whittington, St. George, UT
Silver, Ray Blagof, Gilroy, CA
Silver, Lou Ramirez, Goodyear, AZ
Bronze, Bill Miles, Brigham City, UT
Bronze, Ed Newman, Cameron Park, CA

Men 60 - 64
Gold, Michael Horton, Beaverton, OR
Gold, Michael Stone, Portland, OR
Silver, Preston McDaniel, Las Vegas, NV
Silver, Larry Sherfield, Las Vegas, NV
Bronze, Richard Eyre, Salt Lake City, UT
Bronze, Tom Smith, Bountiful, UT

Men 65 - 69
Gold, Joseph Cowley, Salt Lake City, UT
Gold, Harold Turley, Sandy, UT
Silver, Austin Mason, Chandler, AZ
Silver, David Reddie, Sun Lakes, AZ
Bronze, Ron Harrison, St. George, UT
Bronze, Dan Holleman, Fairbanks, AK

Men 70 - 74
Gold, Robert Lewis, Salt Lake City, UT
Gold, Gary Totland, Salt lake City, UT
Silver, Gary Nelson, Wenatchee, WA
Silver, Earl Tilly, Wenatchee, WA
Bronze, Ben Madsen, St. George, UT
Bronze, Earl Morgan, Santa Clara, UT

Men 75 - 79
Gold, Warren Foltz, Littleton, CO
Gold, Robert Tengdin, Minneapolis, MN
Silver, Wayne Odom, South Fork, CO
Silver, Mas Osato, Glendora, CA
Bronze, Joe Jonas, St. George, UT
Bronze, Paul Williams, Lehi, UT

Men 80 - 84
Gold, Doug Heiner, Provo, UT
Gold, John Totten, Studio City, CA
Silver, John Morgan, Salt Lake City, UT
Silver, Joseph Newton, Salt Lake City, UT
Bronze, Frank Condie, Smithfield, UT
Bronze, Lyle Hansen, Logan, UT

Tennis – Doubles/Challenger – Men


Men 55 - 59
Gold, T C Christensen, Centerville, UT
Gold, Tom Dunhame, Kaysville, UT
Silver, Tony Pherribo, St. George, UT
Silver, Walter Pratt, St. George, UT
Bronze, Hugh Harvey, Irvine, CA
Bronze, Charles Niles, Laguna Woods, CA

Men 60 - 64
Gold, Jim Fisher, Redmond, OR
Gold, Dewayne Merritt, Caldwell, ID
Silver, Pat Kirkpatrick, Surprise, AZ
Silver, Frank Wegner, Surprise, AZ
Bronze, Duane Catania, Incline Village, NV
Bronze, Robert Safer, Vallejo, CA

Men 65 - 69
Gold, William Linder, Hermiston, OR
Gold, Larry Lycett, Lincoln, CA
Silver, Woody Beck, St. George, UT
Silver, Robert Bumgarner, Ewa Beach, HI
Bronze, Hank Broncy, Big Bear Lake, CA
Bronze, Paolo Dimiziani, Laguna Woods, CA

Men 70 - 74
Gold, James Hruby, Highlands Ranch, CO
Gold, Al Throckmorton, Englewood, CO
Silver, Bob Gaps, Laguna Woods, CA
Silver, Bobbie Seaton, Laguna Woods, CA
Bronze, Alvin Sunny Darien, St. George, UT
Bronze, Robert Vaughn, Palm Springs, CA

Men 75 - 79
Gold, R Kent Clunie, Sun Lakes, AZ
Gold, Milton Cormier, Sun Lakes, AZ
Silver, Glen Peterson, Salt Lake City, UT
Silver, Orlin Wathen, Lehi, UT
Bronze, Eldon McKell, Provo, UT
Bronze, Vic Oldroyd, Provo, UT