Navigation




Cycling Criterium 2009 Results


Division I Men 50-54
  1 Platero, John, 43:48, Thousand Oaks, CA;
  2 Bales, Scott, 43:48, Springville, UT;
  3 Moore, Stephen, 43:48, St Thomas, ;
  4 Yonemura, Ken, 43:48, Salt Lake City, UT;
  5 Ronnow, Lorin, 43:48, Salt Lake City, UT;
  6 Winters, Frank, 43:48, Susanville, CA;
  7 Palmer, Charles, 43:48, Herriman, UT;
  8 Kiser, Scott, 43:48, Cottonwood Heights, UT;
  9 Schneider, David, 43:57, Las Vegas, NV;
DNS Bradley, John,
DNS Colyer, Elmer M.,
DNS Langton, John,
DNF Godfrey, Michael,
DNF Roman, Guillermo,

Division I Men 55-59
  1 Downie, Gregory, 42:58, Christ Church, ;
  2 Acevedo, Artie, 42:58, Denver, CO;
  3 Galata, Fred, 42:58, Omaha, NE;
  4 Dejesus, Jesse, 42:58, Los Angeles, CA;
  5 Matus, Frank, 42:58, Martensville, SK;
  6 Peters, Keith, 42:58, Jackson, WY;
  7 Webster, Joe, 42:58, Avon, CO;
  8 Buie, Randal, 42:58, Sandy, UT;
  9 Gertler, Paul, @1 Lap, Golden, CO;
DNS Noyes, Sid,
DNS German, Gary,

Division I Men 60-64
  1 Quade, Roy, 42:58, Calgary, AB;
  2 Morrison, Raymond, 42:58, Kelowna, BC;
  3 Minor, Gary, 42:58, Mount Vernon, WA;
  4 Mccann, Michael, 42:58, Whitehorse, YT;
  5 Haywood, Donald, 42:58, Fort Collins, CO;
  6 Haney, John, 42:58, Park City, UT;
  7 Bigford, William, 42:58, Susanville, CA;
  8 Albrecht, Greg, @1 Lap, Denver, CO;
  9 Jenkins, Michael, @1 Lap, San Diego, CA;
 10 Boyles, Wayne, @2 Laps, Fort Collins, CO;
DNS Rath, Lloyd,
DNS Bagienski, Richard,

Division I Men 65-69
  1 Higgins, Durward, 28:36, Chattanooga, TN;
  2 Berghoff, Frans, 29:46, Orem, UT;
  3 Walton, Rob, 29:46, Scottsdale, AZ;
  4 Dlouhy, James, 29:46, Nederland, CO;
  5 Farnsworth, Rex, 29:46, Redondo Beach, CA;
  6 Scannell, Fran, 29:46, Englewood, CO;
  7 Kinsinger, James, @1 Lap, Erie, CO;
  8 Mendez, Gene, @1 Lap, Denver, CO;
  9 Keenan, Jim, @2 Laps, Tucson, AZ;
DNS Near, Ron,
DNS Greivel, Ed,
DNS Metz, Don,

Division I Men 70-74
  1 Hammer, Franz, 28:31, Oro Valley, AZ;
  2 Meyers, William, 28:34, Oak Creek, CO;
  3 Paganini, Robert, 29:46, Hollywood, CA;
  4 Jones, Thomas, @1 Lap, Pinckney, MI;
  5 Camarena, Edward, @1 Lap, Yorba Linda, CA;
  6 Turner, Jim, @1 Lap, Menlo Park, CA;
DNS Fetzer, Charles,
DNS Loveland, Duane,
DNS Swyers, John,

Division I Men 75-79
  1 Axthelm, Walt, 29:49, Durango, CO;
  2 Wildman, Donahue, 29:49, Malibu, CA;
  3 Schmid, Frederic, @1 Lap, Waco, TX;
  4 Sable, Arthur, @1 Lap, Tahoe Vista, CA;
  5 Wagner, Dick, @1 Lap, Yorba Linda, CA;
  6 Lindsay, Will, @1 Lap, Boise, ID;

Division I Men 80-84
  1 Lindquist, Link, 29:56, Foothill Ranch, CA;
  2 Vanderlinde, Glenn, 31:00, Atascadero, CA;

Division I Women 50-54
  1 Dlouhy, Karen, 27:48, Nederland, CO;
  2 Ronnow, Beverly, 27:48, Salt Lake City, UT;
  3 Marlatt, Vickie C, 27:48, Frederick, CO;
  4 Kludt, Teresa, 27:48, Chico, CA;

Division I Women 55-59
  1 Garuccio, Jo, 27:48, Sandy, UT;
  2 Chester, Carol, 27:48, Calgary, AB;
  3 Ingle, Donna, 27:50, Las Vegas, NV;
DNS Kaplan, Julie,

Division I Women 60-64
  1 Iverson, Martha, 28:52, Durango, CO;

Division I Women 65-69
  1 Gicquel, Barbara, 28:52, Salinas, CA;
  2 Berge, Melinda, 28:52, Park City, UT;

Division I Women 70-74
  1 Sable, Helga, 29:49, Tahoe Vista, CA;
  2 Antonio, Ellie, 29:49, Calabasas, CA;
  3 Vanderlinde, Gail, 29:56, Atascadero, CA;
DNS Lindsay, Lois,

Division II Men 50-54
  1 Sheeran, Marty, 28:57, St. George, UT;
  2 Merrill, Lindsey, 28:57, St George, UT;
  3 Hutton, James, 28:57, Sandy, UT;
  4 Engibous, Paul, 29:00, Anchorage, AK;
DNS Sullivan, Neil P,

Division II Men 55-59
  1 Moss, Steve, 29:22, Saint George, UT;
  2 Ingle, Curtis, 29:27, Las Vegas, NV;
  3 Goulard, Frank, 29:31, Lake Oswego, OR;
  4 Loster, Gerry, 29:33, Victoria, BC;
  5 Christie, Chris, 29:33, Saskatoon, SK;
  6 Ritter, Keith, 29:45, Redding, CA;
DNS Rivera, Honorio,
DNS Feldahke III, Nippy (Edward),
DNS Liddiard, Bruce,

Division II Men 60-64
  1 Welch, Terrance, 29:29, Ottawa, ON;
  2 Mensching, Jim, 29:31, Chico, CA;
  3 Noonan, James, 29:37, Vancouver, WA;
  4 Mc Carver, James, 29:58, Prescott, AZ;
  5 Farrington, Galen, 30:00, Ruidoso, NM;
  6 Moeur, John E., @1 Lap, Claremont, CA;
  7 Ackelson, John, @1 Lap, Arvada, CO;
  8 Haymore, John, @2 Laps, Oro Valley, AZ;
DNS Sinclair, Charles,
DNS Adams, John,

Division II Men 65-69
  1 Riecke, Ed, 28:45, Durango, CO;
  2 Carman, Kenneth, 28:56, Paso Robles, CA;
  3 Trousdale, David, 28:56, Mountain View, CA;
  4 Quinn, Joel, 28:56, South Jordan, UT;
  5 Hughes, William, 28:56, Sitka, AK;
  6 Lecouteur, Leo, 28:56, Surrey, BC;
  7 De Berry, Lawrence, 28:59, Orinda, CA;
  8 Dzamov, Simeon, 28:59, Dayton, NV;
  9 Glaus, Chuck, 29:08, Simi Valley, CA;
 10 MaComber, Roger, 29:22, Camarillo, CA;
 11 Rodwick, John, 30:00, Fruita, CO;
DNS Reichman, Peter,
DNS Day, Forrest,

Division II Men 70-74
  1 Hart, Orval, 28:00, Los Alamos, NM;
  2 Schroder, Erich, 28:41, Rolly View, AB;
  3 Schremp, Lee, 28:47, Ventura, CA;
  4 Seccombe, Stephen, 28:47, Nathrop, CO;
  5 Ludtke, Frank, 28:47, Langley, BC;
  6 Schafer, Walt, 28:47, Chico, CA;
  7 Claassens, Matt, 28:51, Edmonton, AB;
  8 Smart, Merrill, 28:51, Springville, UT;
  9 Gaines, Page, @1 Lap, Denver, CO;
DNS Goodhue, Bruce,
DNS Wilkinson, Dean,

Division II Men 75-79
  1 von zur Gathen, Heinz, 28:47, Edmonton, AB;
  2 Slotta, Larry, 28:51, Alta, WY;
  3 Larson, Ted, 28:59, Pacific Grove, CA;
  4 Martin, Gerry, 29:10, Camarillo, CA;

Division II Men 80-84
  1 Davenport, Max, 28:53, Prescott, AZ;
  2 Sanmartini, John, @1 Lap, Villa Park, CA;
DNS Malain, Robert, Division II Men 85-89
  1 Pierson, Frank, 29:38, Hollywood, CA;

Division II Women 50-54
  1 Haussler, Elise, 30:01, Huntington Bch, CA;
DNS Chiquito, Deboarh,

Division II Women 55-59
  1 Monson, Joy, 30:35, Salt Lake City, UT;
  2 Steidele, Monica, 30:37, Jackson, WY;
  3 Terry, Sana, 30:37, Sandy, UT;
  4 Schwartz, Jan, 30:40, Pleasanton, CA;
  5 Ready, Diana, 30:40, Mount Vernon, OH;
DNS Ortman, Cynthia,

Division II Women 60-64
DNS Thomas, Dian,

Division II Women 65-69
  1 Ormond, Lucy, 30:28, Hurricane, UT;
  2 Kimball, Julianna, 30:28, Phoenix, AZ;

Division II Women 70-74
  1 Seccombe, Gwen, 29:13, Nathrop, CO;

Division III Men 50-54
  1 Martin, Alan, 28:52, Washington, UT;
  2 Mccollough, Rod, 29:12, Susanville, CA;
DNS Zahniser, Gary,

Division III Men 55-59
  1 Weston, Dan, 28:54, River Heights, UT;
  2 Harrington, Paul, 28:54, Las Vegas, NV;
  3 Boyle, Gene, 28:54, Moab, UT;
  4 Roscoe, Gary, 28:54, Santee, CA;
  5 Brace, Terry, 29:51, Colorado Springs, CO;
  6 Alder, Matt, 30:57, Salt Lake City, UT;
DNS McCalder, Allan,
DNS Greer, Bob,

Division III Men 60-64
  1 Engar, Charles, 28:54, Marion, UT;
  2 Hatt, David, 28:58, South Jordan, UT;
  3 Call, Gailen, 30:48, St George, UT;
  4 Justis, Greg, 30:48, Aurora, CO;

Division III Men 65-69
  1 Kibble, Greg, 29:26, Lake Forest, CA;
  2 Davis, Craig, 29:26, Washington, UT;
  3 Bradford, Larry, 29:54, Grover Beach, CA;
  4 Whalley, Tim, 29:54, Verdi, NV;
  5 Burt, Richard, 29:54, Cardston, AB;
  6 Huston, Don, 29:56, Patterson, CA;
  7 Elder, George, 29:56, Georgetown, TX;
  8 Neeland, Roger, 30:00, Colorado Spgs, CO;
  9 Payne, John, 30:38, Huntington Beach, CA;
DNS Macfarlane, Grant,
DNS Small, Joseph,
DNS Remillard, Jim,
DNS Orlowski, Wally,

Division III Men 70-74
  1 Birney, Jim, 29:54, Camarillo, CA;
  2 Chambers, William, 29:56, Park City, UT;
  3 Schwabe, Golo, 29:58, Edmonds, WA;
  4 Cowan, Walter, 30:14, Yoncalla, OR;
  5 Flowers, Bud, 30:31, Ivins, UT;
  6 Van Horn, Phil, 30:44, Santa Barbara, CA;
  7 Kinzel, Warren, 30:52, Montrose, CO;
DNS Clapham, Dennis,

Division III Men 75-79
  1 Hanson, John, 30:00, Pittsfield, MA;
  2 Farr, Gordon, 30:00, St. George, UT;
  3 Demet, Jim, 30:00, Salt Lake City, UT;

Division III Men 80-84
  1 Aoki, Huch, 29:29, Sandy, UT;

Division III Women 55-59
DNS Troyer, Min-Sun,
DNS Wildman, Rebecca,

Division III Women 60-64
  1 Davis, Robyn, 29:31, Washington, UT;

Division III Women 65-69
  1 Pust, Alice, 29:13, Santaquin, UT;
  2 Reid, Yvonne, 29:44, Monterey, CA;