Navigation




Cycling Hill Climb 2009 Results


Division I, Men 50-54
  1 Ronnow, Lorin, 14:15, Salt Lake City, UT;
  2 Godfrey, Michael, 14:17, Calgary, AB, Canada;
  3 Palmer, Charles, 14:43, Herriman, UT;
  4 Platero, John, 14:57, Thousand Oaks, CA;
  5 Winters, Frank, 15:22, Susanville, CA;
  6 Schneider, David, 15:26, Las Vegas, NV;
  7 Kiser, Scott, 16:11, Cottonwood Heights, UT;
  8 Moore, Stephen, 17:54, St Thomas,Barbados ;
  9 Yonemura, Ken, 18:46, Salt Lake City, UT;
 10 Roman, Guillermo, 18:48, Encino, CA;

Division I, Men 55-59
  1  Galata, Fred, 13:15, Omaha, NE;
  2  Peters, Keith, 14:17, Jackson, WY;
  3  Downie, Gregory, 15:06, Christ Church, Barbados;
  4  Dejesus, Jesse, 15:28, Los Angeles, CA;
  5  Webster, Joe, 15:36, Avon, CO;
  6  Matus, Frank, 15:39, Martensville, SK, Canada;
  7  Gertler, Paul, 15:50, Golden, CO;
  8  Acevedo, Artie, 16:04, Denver, CO;
  9  Daifuku, Richard, 16:30, Mercer Island, WA;
 10 German, Gary, 16:35, Redding, CA;
 11 Buie, Randal, 17:00, Sandy, UT;

Division I, Men 60-64
  1  McCann, Michael, 14:35, Whitehorse, YT, Canada;
  2  Minor, Gary, 14:36, Mount Vernon, WA;
  3  Rath, Lloyd, 15:30, San Frnacisco, CA;
  4  Morrison, Raymond, 15:31, Kelowna, BC, Canada;
  5  Quade, Roy, 15:41, Calgary, AB, Canada;
  6  Haywood, Donald, 16:36, Fort Collins, CO;
  7  Bigford, William, 16:47, Susanville, CA;
  8  Jenkins, Michael, 17:05, San Diego, CA;
  9  Albrecht, Greg, 17:15, Denver, CO;
 10 Boyles, Wayne, 19:52, Fort Collins, CO;
 11 Bagienski, Richard, 20:01, Durango, CO;

Division 1 Men 65-69
  1  Johnson, Herb, 14:33, La Jolla, CA;
  2  Higgins, Durward, 15:55, Chattanooga, TN;
  3  Patterson, Michael, 16:23, New York, NY;
  4  Scannell, Fran, 16:40, Englewood, CO;
  5  Johnson, Roger, 16:40, West Linn, OR;
  6  Dlouhy, James, 16:42, Nederland, CO;
  7  Berghoff, Frans, 17:21, Orem, UT;
  8  Walton, Rob, 17:35, Scottsdale, AZ;
  9  Yellig, William, 18:10, Hamden, CT;
 10 Greivel, Ed, 18:10, Golden, CO;
 11 Near, Ron, 18:31, Toronto, ON, Canada;
 12 Keenan, Jim, 18:55, Tucson, AZ;
 13 Mendez, Gene, 19:36, Denver, CO;
 14 Troyer, Donald, 20:20, Bonita Springs, FL;

Division I, Men 70-74
  1  Meyers, William, 15:36, Oak Creek, CO;
  2  Hammer, Franz, 15:46, Oro Valley, AZ;
  3  Loveland, Duane, 16:44, St George, UT;
  4  Swyers, John, 18:08, Ketchum, ID;
  5  Turner, Jim, 19:26, Menlo Park, CA;
  6  Paganini, Robert, 19:55, Hollywood, CA;
  7  Camarena, Edward, 21:02, Yorba Linda, CA;
  8  Oakes, John, 22:58, Palo Cedro, CA;

Division I, Men 75-79
  1  Wildman, Donahue, 18:16, Malibu, CA;
  2  Axthelm, Walt, 18:17, Durango, CO;
  3  Schmid, Frederic, 19:10, Waco, TX;
  4  Sable, Arthur, 22:11, Tahoe Vista, CA;
  5  Wagner, Dick, 23:01, Yorba Linda, CA;
  6  Lindsay, Will, 23:27, Boise, ID;
  7  Berres, Richard, 23:41, San Bernardino, CA;

Division I, Men 80-84
  1  Lindquist, Link, 20:56, Foothill Ranch, CA;
  2  Vanderlinde, Glenn, 22:53, Atascadero, CA;
  3  Jerman, Harvey, 26:38, Sandy, UT;

Division I, Women 50-54
  1  Dlouhy, Karen, 16:00, Nederland, CO;
  2  Kludt, Teresa, 16:09, Chico, CA;
  3  Ronnow, Beverly, 16:34, Salt Lake City, UT;
  4  Marlatt, Vickie C, 19:15, Frederick, CO;

Division I, Women 55-59
  1  Ingle, Donna, 16:22, Las Vegas, NV;
  2  Garuccio, Jo, 17:00, Sandy, UT;
  3  Chester, Carol, 17:52, Calgary, AB, Canada;

Division I, Women 60-64
  1  Iverson, Martha, 17:29, Durango, CO;

Division I, Women 65-69
  1  Gicquel, Barbara, 19:06, Salinas, CA;
  2  Burns, Beatrice, 19:11, Hamden, CT;
  3  Berge, Melinda, 21:31, Park City, UT;

Division I, Women 70-74
  1  Antonio, Ellie, 19:47, Calabasas, CA;
  2  Sable, Helga, 23:33, Tahoe Vista, CA;
  3  Vanderlinde, Gail, 24:09, Atascadero, CA;
  4  Lindsay, Lois, 28:09, Boise, ID;

Division I, Women 75-79
  1  Olson, Jody, 32:29, Inkom, ID;

Division II, Men 50-54
  1  Engibous, Paul, 14:24, Anchorage, AK;
  2  Terry, Craig, 14:32, St George, UT;
  3  Merrill, Lindsey, 15:10, St George, UT;
  4  Hutton, James, 15:44, Sandy, UT;
  5  Naron, Randy, 16:37, St. George, UT;
  6  Sheeran, Marty, 17:21, St. George, UT;
  7  Sullivan, Neil P, 17:55, Mesquite, NV;

Division II, Men 55-59
  1  Moss, Steve, 15:12, Saint George, UT;
  2  Ingle, Curtis, 15:19, Las Vegas, NV;
  3  Jones, Tracy, 15:23, Sandy, UT;
  4  Goulard, Frank, 15:31, Lake Oswego, OR;
  5  Feldahke III, Nippy (Edward), 16:16, Tucson, AZ;
  6  Liddiard, Bruce, 16:22, Durango, CO;
  7  Christie, Chris, 16:33, Saskatoon, SK, Canada;
  8  Ritter, Keith, 16:46, Redding, CA;
  9  Loster, Gerry, 19:08, Victoria, BC, Canada;
 10 Nielson, Rand, 22:08, Sandy, UT;

Division II, Men 60-64
  1  Ackelson, John, 16:42, Arvada, CO;
  2  Noonan, James, 17:05, Vancouver, WA;
  3  Moeur, John E., 17:28, Claremont, CA;
  4  Welch, Terrance, 17:57, Ottawa, ON, Canada;
  5  Mc Carver, James, 18:09, Prescott, AZ;
  6  Mensching, Jim, 18:20, Chico, CA;
  7  Newberry, Andy, 18:24, Grand Junction, CO;
  8  Farrington, Galen, 19:13, Ruidoso, NM;
  9  Haymore, John, 19:32, Oro Valley, AZ;
 10 Hoy, Joe, 20:05, Edwards, CO;

Division II, Men 65-69
  1  Riecke, Ed, 15:49, Durango, CO;
  2  Quinn, Joel, 16:20, South Jordan, UT;
  3  Trousdale, David, 17:02, Mountain View, CA;
  4  Ries, Donald, 17:09, Salt Lake City, UT;
  5  Dzamov, Simeon, 18:00, Dayton, NV;
  6  Hughes, William, 18:03, Sitka, AK;
  7  Carman, Kenneth, 18:12, Paso Robles, CA;
  8  MaComber, Roger, 18:41, Camarillo, CA;
  9  Glaus, Chuck, 18:59, Simi Valley, CA;
 10 Wilson, Stewart, 19:24, Lamoille, NV;
 11 Wolfe, Michael, 19:51, Santa Monica, CA;
 12 Lecouteur, Leo, 20:05, Surrey, BC, Canada;
 13 Rodwick, John, 22:28, Fruita, CO;

Division II, Men 70-74
  1  Schafer, Walt, 17:59, Chico, CA;
  2  Seccombe, Stephen, 18:24, Nathrop, CO;
  3  Hart, Orval, 19:11, Los Alamos, NM;
  4  Goodhue, Bruce, 19:31, Ogden, UT;
  5  Schremp, Lee, 19:49, Ventura, CA;
  6  Smart, Merrill, 21:51, Springville, UT;
  7  Schroder, Erich, 22:13, Rolly View, AB, Canada;
  8  Gaines, Page, 22:41, Denver, CO;
  9  Claassens, Matt, 23:11, Edmonton, AB, Canada;

Division II, Men 75-79
  1  Paul, Dewitt, 22:36, North Tustin, CA;
  2  von zur Gathen, Heinz, 23:10, Edmonton, AB, Canada;
  3  Mitchell, Bob, 24:17, Sandy, UT;
  4  Slotta, Larry, 24:26, Alta, WY;
  5  Martin, Gerry, 25:10, Camarillo, CA;
  6  Larson, Ted, 27:28, Pacific Grove, CA;
  7  Goering, Dale, 28:39, Santa Fe, NM;

Division II, Men 80-84
  1  Davenport, Max, 22:05, Prescott, AZ;
  2  Malain, Robert, 25:22, Redding, CA;
  3  Sanmartini, John, 27:48, Villa Park, CA;

Division II, Men 85-89
  1  Pierson, Frank, 32:34, Hollywood, CA;

Division II, Women 50-54
  1  Haussler, Elise, 18:34, Huntington Beach, CA;
  2  Sherman, Tamara, 20:02, St. George, UT;

Division II, Women 55-59
  1  Ortman, Cynthia, 18:09, Durango, CO;
  2  Schwartz, Jan, 20:35, Pleasanton, CA;
  3  Monson, Joy, 20:43, Salt Lake City, UT;
  4  Terry, Sana, 22:10, Sandy, UT;
  5  Steidele, Monica, 22:16, Jackson, WY;
  6  Haymore, Bonnie, 23:09, Oro Valley, AZ;
  7  Ready, Diana, 23:18, Mount Vernon, OH;

Division II, Women 65-69
  1  Kimball, Julianna, 23:37, Phoenix, AZ;
  2  Ormond, Lucy, 23:42, Hurricane, UT;
  3  Patterson, Elena, 24:50, New York, NY;

Division II, Women 70-74
  1  Seccombe, Gwen, 28:44, Nathrop, CO;

Division III, Men 50-54
  1  Martin, Alan, 16:08, Washington, UT;
  2  Vehrs, Pat, 17:34, Provo, UT;
  3  Mccollough, Rod, 17:56, Susanville, CA;

Division III, Men 55-59
  1  Hibbard, Heath, 16:25, Montrose, CO;
  2  Weston, Dan, 17:55, River Heights, UT;
  3  Harrington, Paul, 17:58, Las Vegas, NV;
  4  Greer, Bob, 19:16, Park City, UT;
  5  Roscoe, Gary, 20:50, Santee, CA;
  6  Mccalder, Allan, 20:55, Sherwood Park, AB, Canada;
  7  Byerly, Randy, 20:59, Bishop, CA;
  8  Alder, Matt, 21:33, Salt Lake City, UT;
  9  Brace, Terry, 24:01, Colorado Springs, CO;

Division III, Men 60-64
  1  Brant, John, 16:23, Ventura, CA;
  2  Hatt, David, 17:01, South Jordan, UT;
  3  Kruckeberg, John, 17:37, Encinitas, CA;
  4  Judkins, Jim, 17:40, Mesquite, NV;
  5  Engar, Charles, 18:27, Marion, UT;
  6  Call, Gailen, 18:55, St George, UT;
  7  Justis, Greg, 19:04, Aurora, CO;

Division III, Men 65-69
  1  Kibble, Greg, 18:26, Lake Forest, CA;
  2  Ottosen, Richard, 18:28, Wenatchee, WA;
  3  Davis, Craig, 18:50, Washington, UT;
  4  Huston, Don, 19:04, Patterson, CA;
  5  Baker, Duane, 19:10, Sparks, NV;
  6  Klein, Jerald, 19:46, Ouray, CO;
  7  Whalley, Tim, 21:04, Verdi, NV;
  8  Neeland, Roger, 21:40, Colorado Spgs, CO;
  9  Bradford, Larry, 21:52, Grover Beach, CA;
 10 Elder, George, 22:55, Georgetown, TX;
 11 Toone, Walter, 23:09, Hurricane, UT;
 12 Payne, John, 24:15, Huntington Beach, CA;
 13 Burt, Richard, 24:18, Cardston, AB, Canada;
 14 Maglich, Patrick, 24:51, Arden Hills, MN;
 15 Terry, Roy, 28:08, Exeter, CA;

Division III, Men 70-74
  1  Schwabe, Golo, 18:55, Edmonds, WA;
  2  Birney, Jim, 19:42, Camarillo, CA;
  3  Trivett, Gene, 20:38, Incline Village, NV;
  4  Warren, Gordon, 21:24, Deer Park, WA;
  5  Chambers, William, 23:07, Park City, UT;
  6  Kinzel, Warren, 24:33, Montrose, CO;
  7  Neff, Samuel, 24:52, Whitefish, MT;
  8  Cowan, Walter, 25:40, Yoncalla, OR;
  9  Van Horn, Phil, 25:56, Santa Barbara, CA;
 10 Flowers, Bud, 26:44, Ivins, UT;

Division III, Men 75-79
  1  Hanson, John, 22:49, Pittsfield, MA;
  2  Demet, Jim, 29:34, Salt Lake City, UT;
  3  Corwin, Jesse, 42:11, Veyo, UT;

Division III, Women 50-54
  1  Purdue, Denise, 23:04, St. George, UT;

Division III, Women 55-59
  1  Benware, Ethel, 19:34, St George, UT;
  2  Swyers, Genie, 21:49, Ketchum, ID;
  3  Troyer, Min-Sun, 21:58, Bonita Springs, FL;
  4  Park, Dianne, 26:27, Holladay, UT;

Division III, Women 60-64
  1  Heller, Janice, 23:56, St George, UT;
  2  Onarheim, Jean, 25:22, St. George, UT;
  3  Schaal, Linda, 25:31, Calgary, AB, Canada;
  4  Davis, Robyn, 27:22, Washington, UT;
  5  Andersen, Ilene, 29:27, Salt Lake City, UT;

Division III, Women 65-69
  1  Trippler, Paulette, 25:17, St George, UT;
  2  Swarthout, Cynthia, 27:10, Grass Valley, CA;
  3  Reid, Yvonne, 28:48, Monterey, CA;
  4 Pust, Alice, 33:23, Santaquin, UT;

Division III, Women 80-84
  1  Mitchell, Marcia, 42:35, Sandy, UT;