Navigation




Cycling Road Race 2009 Results


Division I Men 50-54
  1 Palmer, Charles, 1:45:29, Herriman, UT;
  2 Platero, John, 1:45:29, Thousand Oaks, CA;
  3 Ronnow, Lorin, 1:45:29, Salt Lake City, UT;
  4 Winters, Frank, 1:45:29, Susanville, CA;
  5 Schneider, David, 1:46:46, Las Vegas, NV;
  6 Bales, Scott, 1:47:15, Springville, UT;
  7 Moore, Stephen, 1:47:17, St Thomas, ;
  8 Kiser, Scott, 1:48:05, Cottonwood Heights, UT;
  9 Yonemura, Ken, 1:48:35, Salt Lake City, UT;
 10 Godfrey, Michael, 1:56:45, Calgary, AB;
DNS Bradley, John, , Murray, UT;
DNS Colyer, Elmer M., , Dubuque, IA;
DNS Roman, Guillermo, , Encino, CA;
DNS Langton, John, , Henderson, NV;

Division I Men 55-59
  1 Webster, Joe, 1:45:29, Avon, CO;
  2 Matus, Frank, 1:45:29, Martensville, SK;
  3 Galata, Fred, 1:45:29, Omaha, NE;
  4 Acevedo, Artie, 1:45:29, Denver, CO;
  5 Peters, Keith, 1:45:38, Jackson, WY;
  6 Downie, Gregory, 1:48:05, Christ Church, ;
  7 Buie, Randal, 1:48:38, Sandy, UT;
  8 Gertler, Paul, 1:50:05, Golden, CO;
  9 German, Gary, 1:51:00, Redding, CA;
 10 Dejesus, Jesse, 1:51:34, Los Angeles, CA;
 11 Daifuku, Richard, 1:51:34, Mercer Island, WA;
DNS Noyes, Sid, , Eureka, CA;

Division I Men 60-64
  1 Quade, Roy, 1:45:29, Calgary, AB;
  2 Minor, Gary, 1:45:29, Mount Vernon, WA;
  3 Mccann, Michael, 1:45:29, Whitehorse, YT;
  4 Morehouse, James, 1:45:29, Las Vegas, NV;
  5 Rath, Lloyd, 1:47:17, San Frnacisco, CA;
  6 Haney, John, 1:47:22, Park City, UT;
  7 Morrison, Raymond, 1:48:35, Kelowna, BC;
  8 Haywood, Donald, 1:50:05, Fort Collins, CO;
  9 Albrecht, Greg, 1:51:08, Denver, CO;
 10 Jenkins, Michael, 1:52:32, San Diego, CA;
 11 Bigford, William, 1:56:22, Susanville, CA;
DNS Langstaff, Wiliam, , Santa Ana, CA;
DNS Bagienski, Richard, , Durango, CO;

Division I Men 65-69
  1 Higgins, Durward, 1:48:38, Chattanooga, TN;
  2 Patterson, Michael, 1:51:07, New York, NY;
  3 Walton, Rob, 1:51:07, Scottsdale, AZ;
  4 Scannell, Fran, 1:51:08, Englewood, CO;
  5 Dlouhy, James, 1:52:19, Nederland, CO;
  6 Hettinger, Loren, 1:54:01, Lakewood, CO;
  7 Johnson, Roger, 1:57:27, West Linn, OR;
  8 Berghoff, Frans, 1:58:38, Orem, UT;
  9 Yellig, William, 2:02:44, Hamden, CT;
 10 Greivel, Ed, 2:05:28, Golden, CO;
 11 Mendez, Gene, 2:05:32, Denver, CO;
 12 Kinsinger, James, 2:14:07, Erie, CO;
 13 Near, Ron, 2:31:37, Toronto, ON;
DNS Farnsworth, Rex, , Redondo Beach, CA;
DNS Troyer, Donald, , Bonita Springs, FL;
DNS Metz, Don, , Lyme, NH;

Division I Men 70-74
  1 Meyers, William, 1:36:29, Oak Creek, CO;
  2 Hammer, Franz, 1:36:29, Oro Valley, AZ;
  3 Swyers, John, 1:42:14, Ketchum, ID;
  4 Loveland, Duane, 1:42:17, St George, UT;
  5 Paganini, Robert, 1:44:30, Hollywood, CA;
  6 Jones, Thomas, 1:48:20, Pinckney, MI;
  7 Turner, Jim, 1:53:51, Menlo Park, CA;
  8 Camarena, Edward, 1:59:53, Yorba Linda, CA;
DNS Fetzer, Charles, , Oriental, NC;
DNS Oakes, John, , Palo Cedro, CA;

Division I Men 75-79
  1 Schmid, Frederic, 1:07:42, Waco, TX;
  2 Axthelm, Walt, 1:07:42, Durango, CO;
  3 Wildman, Donahue, 1:07:42, Malibu, CA;
  4 Sable, Arthur, 1:18:33, Tahoe Vista, CA;
  5 Lindsay, Will, 1:20:25, Boise, ID;
  6 Berres, Richard, 1:21:51, San Bernardino, CA;
  7 Wagner, Dick, 1:22:29, Yorba Linda, CA;

Division I Men 80-84
  1 Vanderlinde, Glenn, 1:19:32, Atascadero, CA;
  2 Lindquist, Link, 1:29:29, Foothill Ranch, CA;

Division I Women 50-54
  1 Ronnow, Beverly, 1:38:42, Salt Lake City, UT;
  2 Kludt, Teresa, 1:38:42, Chico, CA;
  3 Dlouhy, Karen, 1:38:49, Nederland, CO;
DNS Marlatt, Vickie C, , Frederick, CO;

Division I Women 55-59
  1 Garuccio, Jo, 1:39:26, Sandy, UT;
  2 Ingle, Donna, 1:40:15, Las Vegas, NV;
  3 Chester, Carol, 1:43:42, Calgary, AB;
DNS Kaplan, Julie, , Oxnard, CA;

Division I Women 60-64
  1 Iverson, Martha, 1:39:26, Durango, CO;

Division I Women 65-69
  1 Gicquel, Barbara, 1:13:43, Salinas, CA;
  2 Burns, Beatrice, 1:13:46, Hamden, CT;
  3 Berge, Melinda, 1:17:30, Park City, UT;

Division I Women 70-74
  1 Antonio, Ellie, 1:18:35, Calabasas, CA;
  2 Sable, Helga, 1:24:26, Tahoe Vista, CA;
  3 Vanderlinde, Gail, 1:25:57, Atascadero, CA;
DNS Lindsay, Lois, , Boise, ID;

Division I Women 75-79
  1 Olson, Jody, 1:51:14, Inkom, ID;

Division II Men 50-54
  1 Terry, Craig, 1:46:03, St George, UT;
  2 Merrill, Lindsey, 1:46:08, St George, UT;
  3 Engibous, Paul, 1:46:33, Anchorage, AK;
  4 Hutton, James, 1:46:34, Sandy, UT;
  5 Naron, Randy, 1:51:46, St. George, UT;
  6 Boyle, John, 2:04:46, Santa Clara, UT;
DNS Sheeran, Marty, , St. George, UT;
DNS Sullivan, Neil P, , Mesquite, NV;
DNS Saul, Bob, , Amherst, MA;

Division II Men 55-59
  1 Moss, Steve, 1:46:10, Saint George, UT;
  2 Larrabee, Stanley, 1:46:39, Alpine, UT;
  3 Ingle, Curtis, 1:47:11, Las Vegas, NV;
  4 Christie, Chris, 1:50:13, Saskatoon, SK;
  5 Williams, Craig, 1:50:13, Park City, UT;
  6 Ritter, Keith, 1:51:22, Redding, CA;
  7 Jones, Tracy, 1:52:12, Sandy, UT;
  8 Goulard, Frank, 1:55:45, Lake Oswego, OR;
  9 Loster, Gerry, 2:01:41, Victoria, BC;
 10 Nielson, Rand, 2:24:07, Sandy, UT;
 11 Budd, Dennis, 2:42:08, Leeds, UT;
DNS Feldstein, Rick, , Napa, CA;
DNS Feldahke III, Nippy (Edward), , Tucson, AZ;

Division II Men 60-64
  1 Noonan, James, 1:53:42, Vancouver, WA;
  2 Welch, Terrance, 1:57:43, Ottawa, ON;
  3 Mc Carver, James, 2:00:28, Prescott, AZ;
  4 Mensching, Jim, 2:00:30, Chico, CA;
  5 Farrington, Galen, 2:02:59, Ruidoso, NM;
  6 Moeur, John E., 2:03:39, Claremont, CA;
  7 Newberry, Andy, 2:09:59, Grand Junction, CO;
  8 Haymore, John, 2:14:05, Oro Valley, AZ;
  9 Harris, Ted, 2:14:23, Layton, UT;
 10 Hoy, Joe, 2:16:37, Edwards, CO;
DNS Sinclair, Charles, , Courtenay, BC;
DNS Thompson, Doug, , Logan, UT;

Division II Men 65-69
  1 Riecke, Ed, 1:36:45, Durango, CO;
  2 Dzamov, Simeon, 1:40:07, Dayton, NV;
  3 Carman, Kenneth, 1:40:07, Paso Robles, CA;
  4 De Berry, Lawrence, 1:40:42, Orinda, CA;
  5 Hughes, William, 1:41:32, Sitka, AK;
  6 Ries, Donald, 1:41:36, Salt Lake City, UT;
  7 Trousdale, David, 1:41:52, Mountain View, CA;
  8 Wilson, Stewart, 1:42:56, Lamoille, NV;
  9 Lecouteur, Leo, 1:43:56, Surrey, BC;
 10 Glaus, Chuck, 1:47:14, Simi Valley, CA;
 11 MaComber, Roger, 1:50:07, Camarillo, CA;
 12 Wolfe, Michael, 1:57:05, Santa Monica, CA;
 13 Rodwick, John, 2:02:32, Fruita, CO;
DNS Reichman, Peter, , North Vancouver, BC;
DNS Quinn, Joel, , South Jordan, UT;
DNS Day, Forrest, , Farmington, UT;

Division II Men 70-74
  1 Hart, Orval, 1:07:42, Los Alamos, NM;
  2 Schafer, Walt, 1:07:42, Chico, CA;
  3 Seccombe, Stephen, 1:10:42, Nathrop, CO;
  4 Schremp, Lee, 1:13:10, Ventura, CA;
  5 Goodhue, Bruce, 1:13:10, Ogden, UT;
  6 Schroder, Erich, 1:13:46, Rolly View, AB;
  7 Smart, Merrill, 1:18:37, Springville, UT;
  8 Claassens, Matt, 1:18:39, Edmonton, AB;
  9 Ludtke, Frank, 1:23:21, Langley, BC;
DNS Swinth, Bob, , Bozeman, MT;
DNS Wilkinson, Dean, , Dallas, TX;

Division II Men 75-79
  1 von zur Gathen, Heinz, 1:18:35, Edmonton, AB;
  2 Slotta, Larry, 1:22:35, Alta, WY;
  3 Mitchell, Bob, 1:26:32, Sandy, UT;
  4 Larson, Ted, 1:29:25, Pacific Grove, CA;
  5 Goering, Dale, 1:35:06, Santa Fe, NM;
  6 Martin, Gerry, 1:42:13, Camarillo, CA;

Division II Men 80-84
  1 Davenport, Max, 1:18:18, Prescott, AZ;
  2 Malain, Robert, 1:31:42, Redding, CA;

Division II Men 85-89
  1 Pierson, Frank, 1:46:31, Hollywood, CA;

Division II Women 50-54
  1 Sherman, Tamara, 1:48:40, St. George, UT;
  2 Haussler, Elise, 1:49:35, Huntington Bch, CA;
  3 Haskell, Susan, 1:52:45, Saint George, UT;
  4 Cook, Elizabeth, 2:07:15, Salt Lake City, UT;
  5 Zenger, Teri, 2:12:56, Huntsville, UT;
  6 Glauser, Mary, 2:23:43, Salt Lake City, UT;

Division II Women 55-59
  1 Larrabee, Blyth, 1:45:25, Alpine, UT;
  2 Monson, Joy, 1:56:43, Salt Lake City, UT;
  3 Steidele, Monica, 1:57:43, Jackson, WY;
  4 Ready, Diana, 1:58:13, Mount Vernon, OH;
  5 Schwartz, Jan, 1:58:17, Pleasanton, CA;
  6 Stone, Shosho, 2:09:53, Springville, UT;
  7 Terry, Sana, 2:09:53, Sandy, UT;
  8 Haymore, Bonnie, 2:11:18, Oro Valley, AZ;
DNS Ortman, Cynthia, , Durango, CO;

Division II Women 60-64
DNS Thomas, Dian, , Salt Lake City, UT;

Division II Women 65-69
  1 Ormond, Lucy, 1:20:25, Hurricane, UT;
  2 Patterson, Elena, 1:30:58, New York, NY;
DNS Kimball, Julianna, , Phoenix, AZ;

Division II Women 70-74
  1 Seccombe, Gwen, 1:43:56, Nathrop, CO;
  2 Schoenecker, Joy, 1:44:19, Honolulu, HI;

Division III Men 50-54
  1 Martin, Alan, 1:06:36, Washington, UT;
  2 Mccollough, Rod, 1:09:42, Susanville, CA;
  3 Vehrs, Pat, 1:23:30, Provo, UT;
DNS Zahniser, Gary, , Janesville, CA;
DNS Poytress, Alan, , Fort Macleod, AB;

Division III Men 55-59
  1 Harrington, Paul, 1:08:09, Las Vegas, NV;
  2 Boyle, Gene, 1:09:42, Moab, UT;
  3 Cernik, Milan, 1:09:42, Park City, UT;
  4 Greer, Bob, 1:11:01, Park City, UT;
  5 Weston, Dan, 1:13:58, River Heights, UT;
  6 Roscoe, Gary, 1:16:32, Santee, CA;
  7 Mccalder, Allan, 1:17:53, Sherwood Park, AB;
  8 Alder, Matt, 1:20:10, Salt Lake City, UT;
  9 Brace, Terry, 1:29:04, Colorado Springs, CO;
 10 Sundloff, John, 1:29:55, Kaysville, UT;
 11 Mahaffey, Michael, 2:24:44, Salt Lake City, UT;

Division III Men 60-64
  1 Brant, John, 1:08:09, Ventura, CA;
  2 Engar, Charles, 1:08:09, Marion, UT;
  3 Kruckeberg, John, 1:08:26, Encinitas, CA;
  4 Hatt, David, 1:09:31, South Jordan, UT;
  5 Judkins, Jim, 1:09:42, Mesquite, NV;
  6 Justis, Greg, 1:09:42, Aurora, CO;
  7 Call, Gailen, 1:10:06, St George, UT;
  8 Wassmer, Gary, 1:18:44, West Jordan, UT;
  9 Croft, Larry, 2:27:41, Salt Lake City, UT;
 10 Tuckett, Dave, 2:52:38, Cottonwood Heights, UT;
DNS Williams, Dennis, , St George, UT;
DNS Nesham, Guy, , Westerville, OH;
DNS Bird, Terrel, , St George, UT;

Division III Men 65-69
  1 Kibble, Greg, 1:08:59, Lake Forest, CA;
  2 Huston, Don, 1:09:42, Patterson, CA;
  3 Davis, Craig, 1:09:42, Washington, UT;
  4 Ottosen, Richard, 1:12:00, Wenatchee, WA;
  5 Whalley, Tim, 1:12:42, Verdi, NV;
  6 Klein, Jerald, 1:16:48, Ouray, CO;
  7 Bradford, Larry, 1:17:53, Grover Beach, CA;
  8 Neeland, Roger, 1:19:31, Colorado Spgs, CO;
  9 Boulter, Bill, 1:20:48, St. George, UT;
 10 Toone, Walter, 1:21:08, Hurricane, UT;
 11 Elder, George, 1:23:03, Georgetown, TX;
 12 Burt, Richard, 1:26:42, Cardston, AB;
 13 Payne, John, 1:28:05, Huntington Beach, CA;
 14 Terry, Roy, 1:42:22, Exeter, CA;
DNS Macfarlane, Grant, , Ivins, UT;
DNS Small, Joseph, , Tacoma, WA;
DNS Remillard, Jim, , Cool, CA;
DNS Orlowski, Wally, , Osoyoos, BC;
DNS Baker, Duane, , Sparks, NV;
DNS Maglich, Patrick, , Arden Hills, MN;

Division III Men 70-74
  1 Birney, Jim, 1:09:42, Camarillo, CA;
  2 Schwabe, Golo, 1:13:06, Edmonds, WA;
  3 Trivett, Gene, 1:19:15, Incline Village, NV;
  4 Warren, Gordon, 1:19:30, Deer Park, WA;
  5 Chambers, William, 1:20:39, Park City, UT;
  6 Cowan, Walter, 1:28:10, Yoncalla, OR;
  7 Van Horn, Phil, 1:29:04, Santa Barbara, CA;
  8 Flowers, Bud, 1:31:29, Ivins, UT;
DNS Kinzel, Warren, , Montrose, CO;
DNS Campbell, Bill, , Teton Village, WY;
DNS Clapham, Dennis, , Salt Lake City, UT;

Division III Men 75-79
  1 Hanson, John, 1:20:18, Pittsfield, MA;
  2 Farr, Gordon, 1:45:10, St. George, UT;
DNS Demet, Jim, , Salt Lake City, UT;

Division III Women 50-54
  1 Purdue, Denise, 1:19:32, St. George, UT;

Division III Women 55-59
  1 Benware, Ethel, 1:18:36, St George, UT;
  2 Park, Dianne, 1:31:52, Holladay, UT;
  3 Evershed, Sherri, 1:39:57, Salt Lake City, UT;
  4 Buie, Cindy, 1:55:30, Sandy, UT;
DNS Swyers, Genie, , Ketchum, ID;
DNS Troyer, Min-Sun, , Bonita Springs, FL;
DNS Wildman, Rebecca, , Malibu, CA;

Division III Women 60-64
  1 Heller, Janice, 1:25:13, St George, UT;
  2 Schaal, Linda, 1:32:20, Calgary, AB;
  3 Davis, Robyn, 1:35:10, Washington, UT;
  4 Andersen, Ilene, 1:45:33, Salt Lake City, UT;

Division III Women 65-69
  1 Reid, Yvonne, 1:41:16, Monterey, CA;
  2 Pust, Alice, 1:41:16, Santaquin, UT;
DNS Trippler, Paulette, , St George, UT;