Navigation




Cycling Time Trial 20K 2009 Results


Time Trial- 20K

Division I Men 65-69

  1  Dlouhy, James, 29:41, Nederland, CO:
  2  Johnson, Roger, 30:03, West Linn, OR;
  3  Higgins, Durward, 30:30, Chattanooga, TN;
  4  Berghoff, Frans, 30:57, Orem, UT;
  5  Walton, Rob, 31:05, Scottsdale, AZ;
  6  Patterson, Michael, 31:38, New York, NY;
  7  Keenan, Jim, 34:38, Tucson, AZ;
  8  Mendez, Gene, 35:32, Denver, CO;

Division I Men 70-74 
  1  Hammer, Franz, 29:14, Oro Valley, AZ;
  2  Meyers, William, 29:36, Oak Creek, CO;
  3  Turner, Jim, 32:49, Menlo Park, CA;
  4  Loveland, Duane, 33:35, St George, UT;
  5  Swyers, John, 33:41, Ketchum, ID;
  6  Jones, Thomas, 36:15, Pinckney, MI;
  7  Paganini, Robert, 36:52, Hollywood, CA;
  8  Oakes, John, 37:41, Palo Cedro, CA;

Division I Men 75-79
  1  Axthelm, Walt, 32:09, Durango, CO;
  2  Wildman, Donahue, 33:45, Malibu, CA;
  3  Schmid, Frederic, 36:23, Waco, TX;
  4  Wagner, Dick, 37:09, Yorba Linda, CA;
  5  Lindsay, Will, 38:52, Boise, ID;
  6  Sable, Arthur, 39:15, Tahoe Vista, CA;
  7  Berres, Richard, 41:37, San Bernardino, CA;

Division I Men 80-84
  1  Lindquist, Link, 40:31, Foothill Ranch, CA;
  2  Vanderlinde, Glenn, 42:16, Atascadero, CA;
  3  Jerman, Harvey, 46:06, Sandy, UT;

Division I Women 50-54
  1  Ronnow, Beverly, 31:46, Salt Lake City, UT;
  2  Marlatt, Vickie C, 32:07, Frederick, CO;
  3  Dlouhy, Karen, 33:03, Nederland, CO;
  4  Kludt, Teresa, 34:00, Chico, CA;

Division I Women 55-59
  1  Garuccio, Jo, 33:32, Sandy, UT;
  2  Ingle, Donna, 33:42, Las Vegas, NV;
  3  Chester, Carol, 35:16, Calgary, AB, Canada;

Division I Women 60-64
  1  Iverson, Martha, 33:14, Durango, CO;

Division I Women 65-69
  1  Gicquel, Barbara, 35:25, Salinas, CA;
  2  Burns, Beatrice, 36:17, Hamden, CT;
  3  Berge, Melinda, 38:12, Park City, UT;

Division I Women 70-74
  1  Antonio, Ellie, 39:45, Calabasas, CA;
  2  Sable, Helga, 40:04, Tahoe Vista, CA;
  3  Vanderlinde, Gail, 43:03, Atascadero, CA;
  4  Lindsay, Lois, 48:48, Boise, ID;

Division I Women 75-79
  1  Olson, Jody, 56:19, Inkom, ID;

Division II Men 65-69
  1  Trousdale, David, 31:33, Mountain View, CA;
  2  Riecke, Ed, 32:22, Durango, CO;
  3  De Berry, Lawrence, 33:26, Orinda, CA;
  4  Hughes, William, 34:04, Sitka, AK;
  5  Quinn, Joel, 34:07, South Jordan, UT;
  6  Dzamov, Simeon, 34:22, Dayton, NV;
  7  Wilson, Stewart, 34:24, Lamoille, NV;
  8  Carman, Kenneth, 34:38, Paso Robles, CA;
  9  MaComber, Roger, 35:19, Camarillo, CA;
 10  Ries, Donald, 35:52, Salt Lake City, UT;
 11  Lecouteur, Leo, 36:29, Surrey, BC, Canada;
 12  Glaus, Chuck, 37:20, Simi Valley, CA;
 13  Rodwick, John, 40:46, Fruita, CO;
 14  Wolfe, Michael, 41:02, Santa Monica, CA;

Division II Men 70-74
  1  Seccombe, Stephen, 33:48, Nathrop, CO;
  2  Hart, Orval, 33:54, Los Alamos, NM;
  3  Schafer, Walt, 35:03, Chico, CA;
  4  Schremp, Lee, 36:07, Ventura, CA;
  5  Claassens, Matt, 37:01, Edmonton, AB, Canada;
  6  Ludtke, Frank, 38:44, Langley, BC, Canada;
  7  Schroder, Erich, 38:50, Rolly View, AB, Canada;
  8  Smart, Merrill, 39:30, Springville, UT;
  9  Gaines, Page, 43:06, Denver, CO;

Division II Men 75-79
  1  von zur Gathen, Heinz, 37:40, Edmonton, AB, Canada;
  2  Slotta, Larry, 39:27, Alta, WY;
  3  Larson, Ted, 41:33, Pacific Grove, CA;
  4  Martin, Gerry, 41:54, Camarillo, CA;
  5  Mitchell, Bob, 43:59, Sandy, UT;
  6  Goering, Dale, 44:53, Santa Fe, NM;

Division II Men 80-84
  1  Davenport, Max, 39:23, Prescott, AZ;
  2  Graves, Dick, 45:35, Traverse City, MI;
  3  Malain, Robert, 46:05, Redding, CA;
  4  Sanmartini, John, 48:47, Villa Park, CA;

Division II Men 85-89
  1  Pierson, Frank, 52:57, Hollywood, CA;

Division II Women 50-54
  1  Sherman, Tamara, 38:41, St. George, UT;
  2  Zenger, Teri, 43:12, Huntsville, UT;
  3  Glauser, Mary, 44:35, Salt Lake City, UT;

Division II Women 55-59
  1  Steidele, Monica, 37:51, Jackson, WY;
  2  Monson, Joy, 39:09, Salt Lake City, UT;
  3  Ready, Diana, 39:18, Mount Vernon, OH;
  4  Schwartz, Jan, 39:27, Pleasanton, CA;
  5  Terry, Sana, 40:03, Sandy, UT;
  6  Stone, Shosho, 43:17, Springville, UT;

Division II Women 65-69
  1  Ormond, Lucy, 39:44, Hurricane, UT;
  2  Kimball, Julianna, 39:44, Phoenix, AZ;
  3  Patterson, Elena, 45:39, New York, NY;

Division II Women 70-74
  1  Seccombe, Gwen, 47:36, Nathrop, CO;

Division III Men 50-54
  1  Martin, Alan, 32:58, Washington, UT;
  2  Mccollough, Rod, 38:13, Susanville, CA;
  3  Poytress, Alan, 38:42, Fort Macleod, AB, Canada;
  4  Zahniser, Gary, 40:54, Janesville, CA;

Division III Men 55-59
  1  Weston, Dan, 33:57, River Heights, UT;
  2  Harrington, Paul, 34:25, Las Vegas, NV;
  3  Boyle, Gene, 34:31, Moab, UT;
  4  Mccalder, Allan, 35:32, Sherwood Park, AB, Canada;
  5  Huntley, David, 35:37, San Diego, CA;
  6  Roscoe, Gary, 36:16, Santee, CA;
  7  Hibbard, Heath, 37:15, Montrose, CO;
  8  Greer, Bob, 37:54, Park City, UT;
  9  Byerly, Randy, 38:06, Bishop, CA;
 10  Brace, Terry, 39:43, Colorado Springs, CO;
 11  Lea, James B., 51:33, Las Vegas, NV;

Division III Men 60-64
  1  Hatt, David, 33:56, South Jordan, UT;
  2  Kruckeberg, John, 33:57, Encinitas, CA;
  3  Judkins, Jim, 34:11, Mesquite, NV;
  4  Engar, Charles, 34:26, Marion, UT;
  5  Brant, John, 35:08, Ventura, CA;
  6  Call, Gailen, 35:44, St George, UT;
  7  Justis, Greg, 36:14, Aurora, CO;
  8  Snyder, Paul, 42:03, Spanish Fork, UT;
  9  Williams, Dennis, 43:21, St George, UT;
 10  Dolciamore, Marty, 51:50, Ben Lomond, CA;

Division III Men 65-69
  1  Kibble, Greg, 33:47, Lake Forest, CA;
  2  Davis, Craig, 35:01, Washington, UT;
  3  Whalley, Tim, 36:21, Verdi, NV;
  4  Bradford, Larry, 36:44, Grover Beach, CA;
  5  Huston, Don, 37:15, Patterson, CA;
  6  Klein, Jerald, 37:29, Ouray, CO;
  7  Baker, Duane, 38:34, Sparks, NV;
  8  Boulter, Bill, 38:34, St. George, UT;
  9  Neeland, Roger, 39:22, Colorado Springs, CO;
 10  Elder, George, 40:11, Georgetown, TX;
 11  Toone, Walter, 40:54, Hurricane, UT;
 12  Arnerich, Bill, 41:56, Solvang, CA;
 13  Payne, John, 42:43, Huntington Beach, CA;
 14  Burt, Richard, 43:41, Cardston, AB, Canada;
 15  Terry, Roy, 44:11, Exeter, CA;

Division III Men 70-74
  1  Birney, Jim, 36:00, Camarillo, CA;
  2  Chambers, William, 40:44, Park City, UT;
  3  Kinzel, Warren, 42:10, Montrose, CO;
  4  Simkins, John, 43:03, St George, UT;
  5  Petersen, Larry, 43:11, Salt Lake City, UT;
  6  Cowan, Walter, 43:23, Yoncalla, OR;
  7  Flowers, Bud, 44:08, Ivins, UT;
  8  Evans, Hugh, 44:36, Alpine, UT;
  9  Van Horn, Phil, 45:08, Santa Barbara, CA;
 10  Trudell, Paul, 56:43, Tiburon, CA;

Division III Men 75-79
  1  Hanson, John, 41:19, Pittsfield, MA;
  2  Demet, Jim, 44:53, Salt Lake City, UT;
  3  Farr, Gordon, 49:56, St. George, UT;
  4  Corwin, Jesse, 57:31, Veyo, UT;

Division III Men 80-84
  1  Aoki, Huch, 1:01:42, Sandy, UT;

Division III Women 50-54
  1  Purdue, Denise, 39:14, St. George, UT;
  2  Byerly, Jennifer, 43:42, Bishop, CA;

Division III Women 55-59
  1  Benware, Ethel, 38:13, St George, UT;
  2  Swyers, Genie, 39:36, Ketchum, ID;
  3  Park, Dianne, 44:19, Holladay, UT;
  4  Carroll, Nancy, 44:59, Ben Lomand, CA;
  5  Buie, Cindy, 51:18, Sandy, UT;

Division III Women 60-64
  1  Bergen, Sandy, 43:47, St George, UT;
  2  Heller, Janice, 44:25, St George, UT;
  3  Davis, Robyn, 44:36, Washington, UT;
  4  Schaal, Linda, 45:44, Calgary, AB;
  5  Andersen, Ilene, 51:53, Salt Lake City, UT;

Division III Women 65-69
  1  Trippler, Paulette, 45:07, St George, UT;
  2  Swarthout, Cynthia, 46:43, Grass Valley, CA;
  3  Reid, Yvonne, 47:51, Monterey, CA;
  4  Pust, Alice, 48:16, Santaquin, UT;

Division III Women 80-84
  1  Mitchell, Marcia, 1:06:54, Sandy, UT;