Navigation




Cycling Time Trial 40K 2009 Results


Time Trial - 40K

Division I Men 50-54
1  Palmer, Charles, 53:53, Herriman, UT;
2  Schneider, David, 55:12, Las Vegas, NV;
3  Ronnow, Lorin, 55:26, Salt Lake City, UT;
4  Kiser, Scott, 55:41, Cottonwood Heights, UT;
5  Bales, Scott, 58:46, Springville, UT;
6  Platero, John, 58:50, Thousand Oaks, CA;
7  Winters, Frank, 59:32, Susanville, CA;
8  Yonemura, Ken, 1:01:16, Salt Lake City, UT;
9  Moore, Stephen, 1:01:58, St Thomas,Barbados ;

Division I Men 55-59
1  Galata, Fred, 55:01, Omaha, NE;
2  Peters, Keith, 56:52, Jackson, WY;
3  Webster, Joe, 57:09, Avon, CO;
4  Matus, Frank, 57:38, Martensville, SK, Canada;
5  Acevedo, Artie, 58:35, Denver, CO;
6  Daifuku, Richard, 58:59, Mercer Island, WA;
7  Downie, Gregory, 59:44, Christ Church,Barbados ;
8  Gertler, Paul, 1:01:36, Golden, CO;
9  Dejesus, Jesse, 1:02:20, Los Angeles, CA;
10  Buie, Randal, 1:03:18, Sandy, UT;

Division I Men 60-64
1  Mccann, Michael, 54:17, Whitehorse, YT,Canada;
2  Minor, Gary, 57:19, Mount Vernon, WA;
3  Rath, Lloyd, 57:30, San Francisco, CA;
4  Morrison, Raymond, 58:00, Kelowna, BC, Canada;
5  Quade, Roy, 59:49, Calgary, AB, Canada;
6  Bigford, William, 1:02:07, Susanville, CA;
7  Boyles, Wayne, 1:04:18, Fort Collins, CO;
8  Albrecht, Greg, 1:04:20, Denver, CO;
9  Jenkins, Michael, 1:04:30, San Diego, CA; 

Division II Men 50-54
1  Merrill, Lindsey, 1:00:07, St George, UT;
2  Engibous, Paul, 1:00:16, Anchorage, AK;
3  Terry, Craig, 1:01:07, St George, UT;
4  Hutton, James, 1:02:25, Sandy, UT;
5  Saul, Bob, 1:04:35, Amherst, MA;
6  Naron, Randy, 1:05:26, St. George, UT;
7  Sullivan, Neil P, 1:06:44, Mesquite, NV;

Division II Men 55-59
1  Goulard, Frank, 58:10, Lake Oswego, OR;
2  Ingle, Curtis, 58:46, Las Vegas, NV;
3  Moss, Steve, 59:38, Saint George, UT;
4  Loster, Gerry, 1:01:36, Victoria, BC, Canada;
5  Christie, Chris, 1:03:36, Saskatoon, SK, Canada;
6  Feldahke III, Nippy (Edward), 1:04:03, Tucson, AZ;
7  Ritter, Keith, 1:04:23, Redding, CA;
8  Feldstein, Rick, 1:04:59, Napa, CA;
9  Nielson, Rand, 1:15:51, Sandy, UT;

Division II Men 60-64
1  Ackelson, John, 1:00:17, Arvada, CO;
2  Noonan, James, 1:01:53, Vancouver, WA;
3  Newberry, Andy, 1:04:38, Grand Junction, CO;
4  Mensching, Jim, 1:05:35, Chico, CA;
5  Welch, Terrance, 1:06:45, Ottawa, ON, Canada;
6  Mc Carver, James, 1:06:47, Prescott, AZ;
7  Moeur, John E., 1:08:05, Claremont, CA;
8  Farrington, Galen, 1:08:41, Ruidoso, NM;
9  Haymore, John, 1:13:54, Oro Valley, AZ;
10  Hoy, Joe, 1:14:35, Edwards, CO;
11  Thompson, Doug, 1:20:24, Logan, UT;