Navigation




Medal Golf Net Division A 2009 Results


Medals are awarded for lowest Gross and Net Scores.
Individuals are eligible to receive medals in either Gross or Net only.

Men 50-54
Kent Harman, St. George, UT, 135
Gold, Ken Steelman, Washington, UT, 141
Silver, Nick Nocchi, Santa Clara, UT, 146
Andy Beck, Layton, UT, 147
Thomas Molley, Long Beach, CA, 149
Bronze, Garth Harward, American Fork, UT, 151

Men 55-59
Mark Giles, Columbia, SC, 136
Gold, Randy Warner, Missoula, MT, 143
Dale Christensen, Draper, UT, 145
Silver, Kerry Coop, Santa Clara, UT, 145
Bronze, K.C. Kollenkark, Hamilton, MT, 147
Kip Prince, Sandy, UT, 152
Robert Singleton, Hurricane, UT, 154
Steven Smith, Cedar Hills, UT, 154
Hal Basenberg, St. George, UT, 154
Randy Taylor, West Valley City, UT, 162
Chad Perkins, West Point, UT, 165
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 165

Men 60-64
Jerry Ransdell, Mesquite, NV, 142
Phil Hargis, Fairfax, VA, 142
Gold, Gabriel Gomez, Modesto, CA, 143
Gold, Ken Schroetlin, Loveland, CO, 143
Ron Clark, Midvale, UT, 144
Bronze, Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 149
Gary Jackson, Perris, CA, 152
Duane Francis, Foster City, CA, 153
Jim Guard, St. George, UT, 153
Richard Brown Draper, UT, 154
Larry Palmer, Orem, UT, 154
Mike Towne, McCall, ID, 155
Craig Brown, Washington, UT, 158
John Greene, Shingle Springs, CA, 159
Dennis Bean, Roy, UT, 163
Dennis Fox, Roy, UT, 166

Men 65-69
Gold, Fredric Fetske, Manteca, CA, 142
Martin Boer, Mount Vernon, WA, 143
Paul Nelson, Bountiful, UT, 143
Silver, Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 143
Bronze, William Slaughter, Durango, CO, 145
Joshua, Holmes, Grand Junction, CO, 146
John Baldwin, Payson, AZ, 146
Jack White, Salt Lake City, UT, 147
Tommy Bone, West Columbia, SC, 149
David Drabner, St. George, UT, 149
David Duncan, Fallbrook, CA, 150
Wayne Starks, West Valley City, UT, 152
James Furr, Ivins, UT, 152
Paul Coon, Orem, UT, 153
Joseph Ruck, Jackson, MS, 153
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 153
Kenneth Colyar, Springville, UT, 154
James Hollister, Turlock, CA, 154
Bill Irons, St. George, UT, 154
Dennis Heacock, Calgary, AB, Canada, 155
William Bailey, Jackson, MS, 156
Peter Van Orman, Orem, UT, 158
Steve Cox, Clarkston, WA, 161
Ronald McGaha, St. George, UT, 170
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 171
John Titcomb, St. George, UT, 184

Men 70-74
Gold
, Thomas Penick, San Diego, CA, 136
Gold, Roger Tomlinson, St. George, UT, 136
Bronze, James McCollum, Livingston, TX, 137
Jay Berry, Turlock, CA, 139
Walter Moses, Nipomo, CA, 140
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 140
John Neupert, Madison, WI, 141
John Kuhn, Draper, UT, 142
Raeburn O’Dell, St. George, UT, 143
Tom Vaught, Oregon City, 145
John Garner, Petal, MS, 147
Ralph, Gibbons, Farmington, UT, 147
Hal Hintze, Benson, UT, 148
Frank McCollum, Hemet, CA, 148
Bill Hancock, Surprise, AZ, 150
Dave Wasden, St. George, UT 151
Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 151
Gary Cahoon, Layton, UT, 152
Jim Neebling, Sandy, UT, 155
Dick, Wolford, Harrisburg, PA, 160
Bryant Grossenbach, Bountiful, UT, 169
Bob Brothers, Virginia Beach, VA, 171

Men 75-79
Gold, Marlin Shields, Salt Lake City, UT, 137
Silver, Eugene Eaton, Long Beach, CA, 140
Roy Stephen, St. George, UT, 142
Dick Peacock, St. George, UT, 144
Bronze, Jack McNevin, Pleasanton, CA, 144
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 145
Jimi Mitsunaga, Henderson, NV, 145
Earl Finley, Sedalia, MO, 146
Robert Stanger, Nipomo, CA, 147
Gregg Wakefield, Price, UT, 151
Jess Hill, Rancho Murieta, CA, 157
Chet Heath, Spanish Fork, UT, 177

Men 80-84
Paul Falcon, Wentzville, MO, 131
Gold, Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 132
Silver, Kenneth Lovett, St. George, UT, 135
Guy Brown, Rancho Murieta, CA, 136
Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 140
Bronze, Donald Wadlow, Hemet, CA, 151

Men 85-89
Gold
, William Harrison, St. George, UT, 128
Haven Barlow, Layton, UT, 142
Silver, Marion Davis, Genola, UT, 145
Fred Gonzalez, Atascadero, CA, 146
Bronze, Herb Wilkinson, Cedar Hills, UT, 151
Guy Wilkins, Ogden, UT, 173

Men 90-94
Ken Neel, Salt Lake City, UT, 137
Gold, Sterling Davis, St. George, UT, 141
Ralph Gardner, Layton, UT, 159

Women 50-54
Marge Fleming, Rifle, CO, 141
Gold, Teresa Sand, Hidden Valley Lake, CA, 157
Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 161
Silver, Victoria Hall, St. George, UT, 161
Tammy Lund, Draper, UT, 162

Women 55-59
Gold
, Keiko Aoki, Sandy, UT, 139
Silver, Jody Ross, Provo, UT, 142
Terry Young, Mound, MN, 149
Jeanette Johnson, Twin Falls, ID, 150
Bronze, Jane Christensen, Layton, UT, 156
Denise Palmer, Provo, UT, 160
Lesley Hazeldine, Gabriola Island, BC, Canada, 162

Women 60-64
Gold, Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 134
Silver, Robyn Davis, Washington, UT, 136
Alice Fujimura, St. George, UT, 140
Bronze, Sandra Kathamegos, Apache Junction, AZ, 148
Kathy Schroetlin, Loveland, CO, 149
Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 149
Barbara Sheen, Cardston, AB, Canada, 154
Jo Cornett, Grand Junction, CO, 157
Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 161
Diana Greene, Shingle Springs, CA, 184

Women 65-69
Gold
, Mary Bruggeman, Grover Beach, CA, 147
Nondis Lowther, Rifle, CO, 148
Silver, Maria Ariansen, Ivins, UT, 149
Bronze, Barbara Johnson, Big Timber, MT, 151
Gladys Hill, Surprise, AZ, 154
Barbara Cox, Clarkston, WA, 154
Marilynn Fisher, Apache Junction, AZ, 156
Jeannette Williams, Canyon Lake, CA, 163
Sharon Price, Roy, UT, 174

Women 70-74
Gold
, Pat Richeson, Moab, UT, 144
Alison Lucey, Florence, MA, 146
Silver, Marjorie Bellio, Nipomo, CA, 147
Larae Bowen, Logan, UT, 150
Bronze, Goldie Wayment, Hyde Park, UT, 153
Sandra Gallaher, St. George, UT, 156
Elaine Leedy, Florence, AZ, 159
Judith Ivarie, Avila Beach, CA, 174
Bette Badger, Moab, UT, 176

Women 75-79
Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 143
Gold, Theresa Wittry, Hurricane, UT, 150
Silver, Muriel Smart, Hamilton, MI, 152
Silver, Peg Toft, Kremmling, CO, 152
Janet Peterson, Alpine, UT, 160
Beverly Brown, Rancho Murieta, AZ, 167
Janet Welsh, St. George, UT, 177
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 191
Barbara Mitsunaga, Henderson, NV, 194

Women 80-84
Gold, Mary Lynn Reber, Santa Clara, UT, 164
Darma Christensen, American Fork, UT, 166