Navigation




Medal Golf Net Division B 2009 Results


Medals are awarded for lowest Gross and Net Scores.
Individuals are eligible to receive medals in either Gross or Net only.

Men 50-54
Mike Kelly, Murray, UT, 117
Gold, Russell Christensen, Murray, UT, 143
Gold, Eddie Mickelsen, Washington, UT, 143
Michael Sand, Hidden Valley Lake, CA, 145
Darryl Horrocks, Sandy, Ut, 150
Bronze, Peter Matysuk, Modesto, CA, 160

Men 55-59
Chris Darden, Washington, UT, 131
Gold, Tony Pherribo, St. George, UT, 142
Gold, Tim Serr, Blackfoot, ID, 142
Jamie MacMillen, Ivins, UT, 145
Ron Perkins, Kaysville, UT, 146
Bronze, Herman Wiebe, Abbotsford, BC, Canada, 146
Gary Christensen, Boise, ID, 148
Craig Hummel, West Jordan, UT, 149
Wilkes Walker, Layton, UT, 153
Budd Bingham, Salt Lake City, UT, 155
Ron Valverde, Ontario, CA, 157
Bill Okeson, Cedar City, UT, 158
Bruce Bruchler, Corte Madera, CA, 161
Noland Peterson, St. George, UT, 164
Raymond Faraca, Anaheim, CA, 165
Jeffrey Fisher, Centerville, UT, 168
Steve Cordon, Roy, UT, 169
John Francis, Foster City, CA, 203

Men 60-64
Randy Spencer, Pocatello, ID, 137
Gold, Dennis Montoya, St. George, UT, 139
Silver, Doug McIver, Bend, OR, 142
Bobby Giles, Columbia, SC, 142
Reiny Juengling, East Wenatchee, WA, 143
Bronze, Don Carney, Modesto, CA, 147
Gary Telford, West Point, UT, 150
John Greathouse, Washington, UT, 150
Paul Crampton, Tracy, CA, 154
Steve Barton, Blackfoot, ID, 156
James Hollingshead, Elko, NV, 161
Mike Adams, Vernal, UT, 161
Robert Webb, North Platte, NE, 165
Frank Katona, St. George, UT, 168
Bob Peterson, Mesquite, NV, 173
Robert Lay, Anaheim Hills, CA, 191

Men 65-69
Lynn Christensen, Washington, UT, 125
Gold, Myron Nelson, Woods Cross, UT, 131
Gold, Darrell Payne, Washington, UT, 131
Keith McDonald, Vernal, UT, 138
Bronze, Raymond Andersen, Centerville, UT, 140
Bronze, Reed Jensen, Holladay, UT, 140
Ray Walker, Oakley, CA, 141
Leonard Salazar, Draper, UT, 143
Richard Crabtree, Washington, UT, 144
James Gallagher, Nipomo, CA, 145
Bob Morriss, Hemet, CA, 147
Dennis Bartholomew, Salt Lake City, UT, 148
C. Jack Searle, Murray, UT, 149
Kenneth Strate, Spring City, UT, 149
Byron Lund, Draper, UT, 153
Dave Flett, Moraga, CA, 153
Phil Larson, San Clemente, CA, 154
Ronald Rushton, South Jordan, UT, 155
Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 155
Dick Bartell, Waukesha, WI, 157
John Payne, Huntington Beach, CA, 159
Don Wolfe, Carlsbad, CA, 159
John Reedy, Oakdale, CA, 161
David Gilroy, Palo Alto, CA, 162
Robert Gordon, Bend, OR, 165
Larry Newell, Orem, UT, 166
Lionel Hector, Watertown, NY, 172
Larry Peterson, Bountiful, UT, 179 

Men 70-74
Gold, Jon Doyle Neuenswander, Livermore, CA, 113
Silver, Gilbert Rodgers, Oregon City, OR, 132
Bob Christensen, Orem, UT, 134
Gene Humphrey, Atascadero, CA, 134
Larell Kunz, Victor, ID, 136
Bronze, Warren Simpson, Billings, MT, 138
Bronze, Sam Sparta, Avila Beach, CA, 138
William Kalis, Frederick, MD, 139
Phil Martinez, Manteca, CA, 142
Ron Gardner, Blackfoot, ID, 142
Melvin Briggs, Aurora, UT, 142
Jon Josephson, St. George, UT, 143
Gary Bjornn, St. George, UT, 146
Ross Thomas, St. George, UT, 146
Jerry Lees, Orem, UT, 150
Bryan Alexander, Escondido, CA, 152
Kerry Newman, Modesto, CA, 153
Theodore, Ivarie, Avila Beach, CA, 155
Mel Mitchell, Logan, UT, 158
Wes Johnston, Midvale, UT, 159
George Warner, West Jordan, UT, 161
Richard Giles, Springville, UT, 166
Rod Cookson, Orlando, FL, 167
Ray Cartee, Mendon, UT, 173

Men 75-79
Roy Miller, Salem, UT, 131
Gold, Gene Boyle, Anaheim, CA, 134
Silver, Tom Absher, St. George, UT, 135
Bronze, Clifford Green, Draper, UT, 141
Dee Warner, Odgen, UT, 147
Chester Keil, Rancho Murieta, CA, 150
Darold Simmons, Salt Lake City, UT, 151
Walter Clock, Bountiful, UT, 152
Horace Smith, St. George, UT, 158
George, Maxwell, Sandy, UT, 160
Dan Hydeman, St. George, UT, 161
Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 166

Men 80-84
Dev Clark, Rancho Murieta, CA, 130
Gold, Bob Hummel, Sandy, UT, 141
Richard Bellio, Nipomo, CA, 142
Silver, Paul Wilson, St. George, UT, 152
Blaine Andersen, St. George, UT, 159

Women 55-59
Natalie Montoya, St. George, UT, 138
Gold, Jane Walker, Layton, UT, 141
Vickie Warner, Murray, UT, 145
Silver, Marsha Brown, Draper, UT, 153
Debby Cusak, St. George, UT, 165
Bronze, Steffnie Molley, Long Beach, CA, 171

Women 60-64
Robyn Davis, Washinton, UT 136
Beverly Nielsen, Salt Lake City, UT, 140
Gold, Yvonne Bartholomew, Salt Lake City, UT, 156
Pat Jensen, Holladay, UT, 156
Silver, Glenda Ciarus, Moab, UT, 159
Silver, Diane DeWael, St. George, UT, 159
Colleen Deeds, Salt Lake City, UT, 162
Karen Peters, Mequon, WI, 174
MaryLoo Cordon, Roy, UT, 176

Women 65-69
Judie Pesznecker, St. George, UT, 145
Gold, Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 149
Silver, Linda Olsen, Bountiful, UT, 154
Silver, Kathleen Searle, Murray, UT, 154
Carol Berry, Turlock, CA, 155
Paula Smith, Moab, UT, 155
Helen Kimber, Moab, UT, 157
Marcia Stanger, Nipomo, CA, 163
Lois Overbaugh, St. George, UT, 165
Lagene Halverson, Richmond, UT, 181
Bernadine Sparta, Avila Beach, CA, 190