Navigation




Mountain Biking Hill Climb 2009 Results


EXPERT

Men 50-54
Gold, Jay Griffin, West Valley City, UT, 13:53:00
Silver, Craig Terry, St. George, UT, 14:40:00
Bronze, John Platero, Thousand Oaks, CA, 16:45:00
DNS, John Langton, Henderson, NV

Men 55-59
Gold, Tim Fisher, Alpine, UT, 15:07:00
Silver, Stanley Larrabee, Alpine, UT, 15:34:00
Bronze, Dick Newsom, Sandy, UT, 16:25:00
4, Greg Paul, Alpine, UT, 17:07:00
5, Jim Pitkin, Murray, UT, 18:19:00
DNS, Bruce Argyle, Alpine, UT

Men 60-64
Gold, Jim Westenskow, Ogden,UT, 15:45:00
DNS, Al Marvin, Denver, CO

Men 65-69
Gold, Joel Quinn, South Jordan, UT, 14:58:00
Silver, Rex Farnsworth, Redondo Beach, CA, 17:30:00
Bronze, Loren Hettinger, Lakewood, CO, 17:45:00
4, William Hughes, Sitka, AK, 18:08:00
5, Ron Near, Toronto, ON, Canada, 18:29:00
DNS, Gary Myers, Golden, CO

Men 70-74
Gold, Gordon Warren, Deer Park, WA, 20:35:00
DNS, Bob Bush, Ogden, UT

Men 75-79
Gold, Donahue Wildman, Malibu, CA, 17:06:00
Silver, Frederic Schmid, Waco, TX, 17:53:00
Bronze, James Van Manen, Ventura, CA, 35:20:00

Women 70-74
Gold, Kumi Horiuchi, Brighton, CO, 33:39:00

SPORT

Men 50-54
Gold, Brad Norman, St. George, UT, 17:03:00
Silver, Philip Benson, Draper, UT, 17:33:00
Bronze, Dave Mendenhall, Ivins, UT, 18:08:00
4, Jerald Newman, Las Vegas, NV, 21:28:00
DNS, Neil P. Sullivan, Mesquite, NV

Men 55-59
Gold, Mark Moore, Salt Lake City, UT, 19:21:00
Silver, Jason Blake, Park City, UT, 19:45:00
Bronze, Mike King, Price,UT, 21:49:00
4, Rand Nielson, Sandy, UT, 24:22:00

Men 60-64
Gold, William Wenmark, Deephaven, MN, 17:45:00
Silver, Gene Poncelet, North Ogden, UT, 18:25:00

Men 65-69
Gold, Mick Donoff, Laguna Beach, CA, 18:53:00
Silver, Reed Fielding, Hunsville, UT, 21:04:00
Bronze, Richard Schimmels, Lakewood, CO, 24:29:00
4, Bill Hardman, Grantsville, UT, 25:00:00
5, Don Roberts, Klamath Falls, OR, 25:52:00

Men 70-74
Gold, Clyde Grover, Sandy, UT, 21:25:00
Silver, Fred Flanders, Helena, MT, 22:13:00
Bronze, Eigoro Horiuchi, Brighton, CO, 39:39:00
DNS, David Munger, Tubac, AZ

Men 75-79
Gold, Dave Scott, Sandy, UT, 22:54:00
Silver, Bob Mitchell, Sandy, UT, 25:26:00
Bronze, Mark Hopkins, Casper, WY, 30:10:00
DNS, Rino DeBiasio, Trail, BC, Canada

Men 80-84
Gold, Frank Pierson, Hollywood, CA, 33:13:00

Women 50-54
DNS, Sandra Frei Smith, Santa Clara, UT

Women 55-59
Gold, Blyth Larrabee, Alpine, UT, 19:16:00
Silver, Robin Kirker, Ivins, UT, 20:34:00

Women 65-69
Gold, Melinda Berge, Park City, UT, 22:28:00

BEGINNER

Men 50-54
Gold, James Hutton, Sandy, UT, 12:27:00
Silver, Jim Rennert, Salt Lake City, UT, 15:30:00
Bronze, Bruce Smith, Menlo Park, CA, 17:48:00

Men 55-59
Gold, Jim Elliott, St. George, UT, 14:35:00
Silver, Don Winsor, Ogden, UT, 15:56:00
DNS, Henry Freeman, Oakland, CA

Men 60-64
Gold, David Chavis, Sandy, UT, 14:41:00
Silver, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 14:42:00
Bronze, Robert Settle, Paisley, FL, 16:18:00

Men 70-74
Gold, William Chambers, Park City, UT, 14:39:00
Silver, Ronald Jones, North Salt Lake, UT, 17:49:00
Bronze, Peter Hansen, Ivins, UT, 21:05:00

Women 55-59
Gold, Diana Ready, Mt. Vernon, OH, 18:18:00
Silver, Rebecca Wildman, Malibu, CA, 20:40:00

Women 60-64
Gold, Sandra Nelson, Santa Rosa, CA, 17:05:00