Navigation




Road Races 10K 2009 Results


Men 50-54
Gold, Lindsey Merrill, St. George, UT,  36:04.4
Silver, Ross Decker, St. George, UT, 37:25.5
Bronze, Keith Cumberbatch, Christ Church, Barbados, 38:33.9
4th, Glyne Sealy, St. Michael, Barbados, 39:16.5
5th, Kelvin Nelson, Cupertino, CA, 41:50.0
6th, Scott Hughes, St. George, UT, 46:43.6
7th, Alan Poytress, Fort Macleod, AB, Canada, 58:41.3
8th, Matthew Kaufman, Bel Air, MD, 1:17:03.1 

Men 55-59
Gold, Heath Hibbard, Montrose, CO, 36:34.6
Silver, Henry Ramos, Henderson, NV, 43:41.6
Bronze, Rand Nielson, Sandy, UT, 48:52.9

Men 60-64
Gold, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 44:20.5
Silver, Bruce Manziello, Prescott, AZ, 46:36.5
Bronze, Wayne Peterson, San Jose, CA, 49:17.7
4th, James Krein, Kenai, AK, 56:49.7

Men 65-69
Gold, Detlef Onderka, Spruce Grove, AB, Canada, 45:07.0
Silver, Harlan Van Blaricum, Dexter, MI, 48:19.4
Bronze, Phil Feiock, Hurricane, UT, 52:25.5
4th, David Ellis, St. George, UT, 55:02.0
5th, Larry Lusk, Manteca, CA, 55:52.2

Men 70-74
Gold, Jim Madonna, Fairbanks, AK, 47:18.8
Silver, Ivan Schwarz, Sao Paulo, Brazil, 51:13.2
Bronze, Kenneth Ogden, Salem, OR, 52:19.2
4th, Hugh Evans, Alpine, UT, 54:42.8
5th, Ralph Wolf, Lubbock, TX, 54:55.7
6th, Jay Jaffe, Sarasota, FL, 1:01:40.2
7th,  Richard Gilson, Hurricane, UT, 1:03:42.8
8th, Bud Astin, Lindon, UT, 1:17:45.7

Men 75-79
Gold, Roy Nelson, Las Vegas, NV, 1:15:16.3
Silver, Jim Flora, St. George, UT, 1:26:25.5
Bronze, R. Keith Jones, Bountiful, UT, 1:28:24.4

Men 80-84
Gold, Dick Graves, Traverse City, MI, 1:06:37.9
Silver, Sid Smith, Salt Lake City, UT, 1:41:40.6

Women 50-54
Gold, Denise Gaither, Olympia, WA, 50:44.3
Silver, Mari MacDonald, Lethbridge, AB, Canada, 52:12.7
Bronze, Laurie Lusk, Manteca, CA, 54:14.8
4th, Patricia Kimsey, Sandy, UT, 59:58.4
5th, Lorraine Poytress, Fort Macleod, AB, Canada, 1:19:06.5

Women 55-59
Gold, Jackie Eddy, Sooke, BC, Canada, 45:19.5
Silver, Nancy McCalder, Sherwood Park, AB, Canada, 57:25.1
Bronze, Rebecca Farnsworth, Sandy, UT, 58:22.9
4th, Marlene Summers, Roy, UT, 1:12:28.8

Women 60-64
Gold, Elizabeth Pollak, Salt Lake City, UT, 56:59.9
Silver, Sheila Taylor, St. George, UT, 1:04:01.0
Bronze, Helen Onderka, Spruce Grove, AB, Canada, 1:22:20.4

Women 65-69
Gold, Connie Sledge, Beaver, UT, 59:16.3
Silver, Jana Jacobs, St. George, UT, 59:52.3
Bronze, Melinda Berge, Park City, UT, 1:02:57.8
4th, DeLynn Kuhn, Seneca, MO, 1:04.20.2 

Women 70-74
Gold, Florence Steadman, Sandy, UT, 1:04:54.7
Silver, Ruth Sluder, Cedar City, UT, 1:28:52.9