Navigation




Tennis Doubles Men - 2009 Results


Doubles/Open

Men 60 - 64
Gold, Michael Horton, Beaverton, OR
Gold, Michael Stone, Portland, OR
Silver, Steve Cookson, Lakewood, CO
Silver, Robert Jack, El Paso, TX
Bronze, Richard Eyre, Salt Lake City, UT
Bronze, Thomas Smith, Bountiful, UT

Men 65 - 69
Gold, David Reddie, Sun Lakes, AZ
Gold, Austin Mason, Chandler, AZ
Silver, Richard Hadlock, Sandy, UT
Silver, Robert Lewis, Salt Lake City, UT
Bronze, Kenneth Shallahamer, Costa Mesa, CA
Bronze, Michael Shoemaker, Baker City, OR

Men 70 - 74
Gold, Joseph Cowley, Salt Lake City, UT
Gold, Harold Turley, Sandy, UT
Silver, Arthur Barnes, Littlestown, PA
Silver, Frederick Ehrlich, York, PA
Bronze, Ron Boone, Alpine, UT
Bronze, Gary Rink, St. George, UT

Doubles/Challenger

Men 50 - 54
Gold, Lance McKinney, Mapleton, UT
Gold, Bobby Roper, Mapleton, UT
Silver, David Smith, St. George, UT
Silver, Rick Whittington, St. George, UT
Bronze, Michael Madsen, St. George, UT
Bronze, Ben Madsen, St. George, UT

Men 55 - 59
Gold, John Gorman, Ivins, UT
Gold, Keith Tolbirt, Oakhurst, CA
Silver, Tony Pherribo, Galloway, NJ
Silver, Walter Pratt, St. George, UT
Bronze, Briant Buckwalter, Diamond Bar, CA
Bronze, Vinson Miner, Provo, UT

Men 60-64
Gold, Richard Boswell, Salt Lake City, UT
Gold, Tony Simonelli, Sun Lakes, AZ
Silver, Craig Sorenson, Escalante, UT
Silver, Rodney Sylvester, Sandy, UT
Bronze, Robert Langevin, Great Falls, MT
Bronze, Robert Simeone, Raleigh, NC

Men 65 - 69
Gold, Roger Dunbar, Laguna Woods, CA
Gold, David Frisone, Laguna Woods, CA
Silver, John Laven, Stockton, CA
Silver, Butch Williams, Wilson, WY
Bronze, Franz Reisch, St George, UT
Bronze, Lloyd Woods, Crestline, KS

Men 70 - 74
Gold, Bob Gaps, Laguna Woods, CA
Gold, Bobbie Seaton, Laguna Woods, CA
Silver, John James, Scottsdale, AZ
Silver, Bill Marshall, Phoenix, AZ
Bronze, Paul Alcantra, St. George, UT
Bronze, Sonny Darien, St. George, UT

Men 75 - 79
Gold, Bill Schulz, Fresno, CA
Gold, Jim Wainscott, Fresno, CA
Silver, Jack Largent, Las Vegas, NV
Silver, C. Gary Loosli, Warren, OR
Bronze, Daniel Follosco, Henderson, NV
Bronze, Jack Sedbrook, Henderson, NV

Men 80 - 84
Gold, R. Kent Clunie, Sun Lakes, AZ
Gold, William Hughes, Sun Lakes, AZ
Silver, Glen Seely, Salt Lake City, UT
Silver, Tom Selstad, Great Falls, MT
Bronze, Larry Dechart, Sandy, UT
Bronze, Larry Williams, Sacramento, CA

Men 85-89
Gold, Calvin Nelson, Salt Lake City, UT
Gold, William Smart, Salt Lake City, UT
Silver, John H. Morgan, Salt Lake City, UT
Silver, Joseph Newton, Salt Lake City, UT
Bronze, Haven Barlow, Layton, UT
Bronze, Richard Collier, Englewood, FL