Navigation




Medal Golf Gross Division A 2010 Results


Medals are awarded for lowest Gross and Net Scores.
Individuals are eligible to receive medals in either Gross or Net only.

These results reflect changes made in two age divisions
Men 50-54 Division A and Men 70-74 Division A
      The reason for the changes was there were two
      score cards where errors were made when the
      scores were entered into the golf report system
      We appologize for the inconvience this has caused

Men 50-54
Gold
, Thomas Molley, Long Beach, CA, 150
Kevin James, Okotoks, AB, Canada, 152
Silver, Jim Findarle, Modesto, CA, 153
Daniel Adams, Lexington, SC, 157
Bronze, Kevin Blevins, St. George, UT, 160
Tom Obray, Bountiful, UT, 162

Men 55-59
Gold
, Mark Giles, Columbia, SC, 141
Silver, Steve Smith, Cedar Hills, UT, 144
Rod Bollinger, Calgary, AB, Canada, 150
Bronze, Kip Prince, Sandy, UT, 154
Randy Warner, Seeley Lake, MT, 154
Hal Basenberg, St. George, UT, 156
Dale Christensen, Draper, UT, 159
Fred Osborn, Livermore, CA, 160
Roger Davis, Frisco, TX, 161
William McKnight, Sandy, UT, 165
Randy Taylor, West Valley City, UT, 168
Chris Darden, Washington, UT, 170
Jim Elliott, Sandy, UT, 173
Robert Singleton, Hurricane, UT, 187

Men 60-64
Gold
, Bill Weinman, Parker, CO, 147
George Geise, Great Falls, MT, 148
Silver, David Witt, Rancho Murieta, CA, 154
Richard Brown, Draper, UT, 162
Bronze, Ron Perkins, Kaysville, UT, 165
Ron Clark, Midvale, UT, 166
Paul Bock, Lake Forest, CA, 166
Richard Binns, Strathmore, AB, Canada, 167
Phil Hargis, Fairfax, VA, 167
Ken Schroetlin, Loveland, CO, 167
Garbriel Gomez, Modesto, CA, 169
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 171
Dan Leatherwood, South Jordan, UT, 172 
Nolan Peterson, St. George, UT, 176
Tom Saunders, Calgary, AB, Canada, 187
Paul Hebert, Falher, AB, Canada, 188
Tom Burling, Santa Clara, CA, 189
Dennis Fox, Roy, UT, 189

Men 65-69
Gold
, Doug Horne, Orem, UT, 144
David Duncan, Fallbrook, CA, 153
Silver, Roberts Sims, Castle Pines, CO, 154
Fredric Fetske, Manteca, CA, 157
Bronze, Peter Van Orman, Orem, UT, 161
Homer Branning, Kosciusko, MS, 162
Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 163
Randy Spencer, Pocatello, ID, 164
Joseph Ruck, Jackson, MS, 165
James Hollister, Turlock, CA, 166
Joshua Holmes, Grand Junction, CO, 166
Paul Coon, Orem, UT, 167
Wayne Starks, West Valley City, UT, 167
Paul Nelson, Bountiful, UT, 167
Robert Chambers, Beaver Dam, AZ, 168
Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 169
John Wetzel, Marana, AZ, 169
Jim Guard, St. George, UT, 170
George Ward, Washington, UT, 170
Jack White, Salt Lake City, UT, 171
Steve Cox, Clarkston, WA, 175
Kenneth Colyar, Springville, UT, 176
William Bailey, Jackson, MS, 177
Tom Bone, West Columbia, SC, 179
Dick Bartell, Waukesha, WI, 179
Mike Marshall, Manti, UT, 179
Tom Denewith, Clinton Twp, MI, 180
David Drabner, St. George, UT, 182

Men 70-74
Gold
, Jay Berry, Turlock, CA, 157
Silver, Raeburn O’Dell, St. George, UT, 160
Silver, Robert Burgess, Phoenix, AZ, 160
John Garner, Petal, MS, 163
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 163
Dick Wolford, Harrisburg, PA, 163
Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 164
Tracy Lyman, Salem, UT, 167
Ralph Gibbons, Farmington, UT, 168
William Slaughter, Durango, CO, 170
Frank McCollum, Hemet, CA, 171
James McCollum, Livingston, TX, 171
Roger Tomlinson, St. George, UT, 171
Boyd Mounteer, Farr West, UT, 173
Dee Jay Bigler, Mapleton, UT, 174
John Neupert, Madison, WI, 174
Robert Alexander, Meridian, ID, 175
Gar Bjornn, St. George, UT, 176
Bob Christensen, Orem, UT, 177
Jim, Maraccini, Marina, CA, 183
Douglas Bergen, St. George, UT, 184
Walter Moses, Nipomo, CA, 185
George Nye, Monterey, CA, 189
Robert Piscoran, Newberg, OR, 207

Men 75-79
Gold
, Dick Peacock, St. George, UT, 142
Gregg Wakefield, Price, UT, 165
Silver, John Kuhn, Draper, UT, 168
Bronze, Roy Stephen, St. George, UT, 170
Kenneth Bearse, Englewood, FL, 172
Horace Smith, St. George, UT, 185
Dick Rose, Hurricane, UT, 187
Ephraim Fankhauser, Salt Lake City, UT, 189
James Pugmire, Salt Lake City, UT, 190
Warren Simpson, Billings, MT, 193
Robert Stanger, Nipomo, CA, 199

Men 80-84
Gold
, Earl Finley, Sedalia, MO, 153
Jess Hill, Rancho Murieta, CA, 161
Silver, Kenney Lovett, St. George, UT, 166
Bronze, Paul Falcon, Wentzville, MO, 167
Guy Brown, Rancho Murieta, CA, 171
Norval Hadley, Stanton, CA, 186

Men 85-89
Gold
, Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 165
William Harrison, St. George, UT, 193
Silver, Haven Barlow, Layton, UT, 205
Fred Frost, Anaheim, CA, 222

Men 90-94
Gold
, Stanley Harper, Golden, CO, 212
Barlow Briggs, Salt Lake City, UT, 213

Women 50-54
Gold
, Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 167
Silver, Laurie Morentin, Dammeron Valley, UT, 172
Bronze, Connie Moultrie, West Point, UT, 183
Julie Strong, Claresholm, AB, Canada, 189
Elvalee Eliason, Nibley, UT, 199
Tammie Olsen, Petersboro, UT, 202
Tammy Lund, Draper, UT, 208
Aiaga Roffey, Grand Junction, CO, 208
Victoria Hall, St. George, UT, 217
Gail Wilkerson, Golden, CO, 268

Women 55-59
Gold
, Jane Irwin, Modesto, CA, 146
Silver, Nancy Whiteman, The Villages, FL, 176
Bronze, Emily Dewey, Woodland Hills, UT, 189
Colleen Hoffman, Oakley, UT, 194
Jody Ross, Provo, UT, 195
Vickie Warner, Murray, UT, 195
Denise Palmer, Provo, UT, 198
Terry Smario, Garden Valley, ID, 201
Steffnie Molley, Long Beach, CA, 208
Donna Bohm, Stevens Point, WI, 211
Carol White, Paradise, UT, 225
Debby Cusak, St. George, UT, 238

Women 60-64
Gold
, Candace Mathews, Dana Point, CA, 170
Silver, Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 172
Bronze, Wendy Saunders, Calgary, AB, Canada, 178
Bronze, Kathy Schroetlin, Loveland, CO, 178
Keiko Aoki , Sandy, UT, 180
Natalie Montoya, St. George, UT, 182
Donna Hawkes, Sisters, OR, 185
Betty Gray, St. George, UT, 187
Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 217

Women 65-69
Gold
, Janet Poole, Carmichael, CA, 183
Gladys Hill, Surprise, AZ, 187
Silver, Jeannette Williams, Canyon Lake, CA, 189
Bronze, Barbara Cox, Clarkston, WA, 196
Judie Pesznecker, St. George, UT, 201
Barbara Johnson, Big Timber, MT, 203
Carol Berry, Turlock, CA, 215

Women 70-74
Gold
, Joan Shepherd, Ward, CO, 179
Helen Kimber, Moab, UT, 195
Silver, Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 200
Bronze, Sandra Gallaher, St. George, UT, 204
Carol Branson, Indianapolis, IN, 207
Maria Ariansen, Ivins, UT, 209
Shirley Woods, St. George, UT, 210
Marcia Stanger, Nipomo, CA, 215

Women 75-79
Gold
, Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 183
Lillian Ray, Rancho Murieta, CA, 195
Silver, Dottie Sparks, Mesa, AZ, 196
Barbara Highlander, St. George, UT, 203
Bronze, Beverly Brown, Rancho Murieta, CA, 208
Lillian Hunsaker, Sandy, UT, 222

Women 80-84
Gold
, Terry Wittry, Hurricane, UT, 173
Mary Lynn Reber, Santa Clara, UT, 209
Silver, Darma Christensen, American Fork, UT, 213
Darlene Rice, St. George, UT, 241

Women 85-89
Gold
, Jerry Park, Orem, UT, 224