Navigation




Mountain Biking Hill Climb 2010 Results


EXPERT

Men 50-54
Gold, John Platero, Thousand Oaks, CA, 14:09
Silver, Alan Wixom, Grand Junction, CO, 17:52

Men 55-59
Gold,  Craig Terry, St. George, UT, 14:56
Silver, Stanley Larrabee, Alpine, UT, 15:32
Bronze, Greg Paul, Alpine, UT, 16:01
4th, Tim Fisher, Alpine, UT, 16:19
5th, George Heagerty, San Antonio, TX, 17:13

Men 65-69
Gold, Joel Quinn, South Jordan, UT, 15:38
Silver, Loren Hettinger, Lakewood, CO, 16:40
Bronze, William Hughes, Sitka, AK, 18:50

Men 70-74
Gold, Rex Farnsworth, Redondo Beach, CA, 17:46
Silver, Reed Fielding, Huntsville, UT, 20:54

Men 75-79
Gold, Donahue Wildman, Malibu, CA, 15:29
Silver, Frederic Schmid, Waco, TX, 17:51

Men 85-89
Gold, Frank Pierson, Hollywood, CA, 35:03

Women 65-69
Gold, Belinda Berge, Park City, UT, 19:52

SPORT

Men 50-54
Gold, Kendall Sullivan, St. George, UT, 16:59
Silver, Philip Benson, Draper, UT, 17:29
Bronze, John Miller, St. George, UT, 19:09
4th, Brent Atwood, Las Vegas, NV, 19:44
5th, Ryan Spainhower, Elwood, UT, 19:57

Men 55-59
Gold, Dave Mendenhall, Ivins, UT, 16:53
Silver, Brad Norman, St. George, UT, 18:29
Bronze, Jim Elliott, St. George, UT, 21:27

Men 60-64
Gold, Craig Groendyke, Richland, WA, 15:47
Silver, Randal Buie, Sandy, UT, 17:45
Bronze, William Wenmark, Deephaven, MN, 17:57
4th, David Shrycok, Salem, OR, 18:19
5th, Richard Binns, Strathmore, AB, Canada, 20:48

Men 65-69
Gold, Gene Poncelet, North Ogden, UT, 17:10
Silver, Mick Donoff, Laguna Beach, CA, 18:41
Bronze, Richard Schimmels, Lakewood, CO, 26:37

Men 70-74
Gold, Richard Ottosen, Wenatchee, WA, 20:06
Silver, William Chambers, Park City, UT, 22:41
Bronze, Bill Hardman, Grantsville, UT, 25:24
4th, Don Roberts, Klamath Falls, OR, 26:25
5th, David Munger, Tubac, AZ, 33:32
6th, John Poet, Springfield, OR, 36:26

Men 75-79
Gold, Alan Jackson, Bozeman, MT, 22:48
Silver, Bob Mitchell, Sandy, UT, 23:29
Bronze, Rino deBiasio, Trail, BC, Canada, 24:07
4th, James van Manen, Ventura, CA, 32:56

Women 55-59
Gold, Blyth Larrabee, Alpine, UT, 17:28
Silver, Robin Kirker, Ivins, UT, 20:56
Bronze, Maureen Adamski, Angel Fire, NM, 26:06

Women 60-64
Gold, D’Arla King, Bozeman, MT, 23:44

Women 65-69
Gold, Judy Clemens, Mission Viejo, CA, 24:17

BEGINNER

Men 55-59
Gold, Bob Greer, Park City, UT, 12:10
Silver, Wesley Raymond, Lindon, UT, 13:12
Bronze, William Long, Washington, UT, 17:16
4th, Bruce Smith, Menlo Park, CA, 20:06
5th, Jeffory Long, West Valley City, UT, 22:22

Men 60-64
Gold, James Noonan, Vancouver, WA, 11:55
Silver, Don Winsor, Ogden, UT, 12:06
Bronze, David Chavis, Sandy, UT, 12:35
4th, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 14:46

Men 65-69
Gold, Duane Baker, Sparks, NV, 14:00
Silver, Paul Astin, Midvale, UT, 14:56
Bronze, Michael Murphy, Provo, UT, 18:11

Men 70-74
Gold, Phil Van Horn, Santa Barbara, CA, 17:35
Silver, Robert Lennon, Mesa, AZ, 22:25

Women 55-59
Gold, Rebecca Wildman, Malibu, CA, 17:50