Navigation




Cycling Hill Climb 2011 Results


Division I (Expert)

Men 50-54
Gold, Mark Schaefer, Ogden, UT, 0:13:57
Silver, Scott Kiser, Cottonwood Heights, UT, 0:14:57
Bronze, Louis Riel, Salt Lake City, UT, 0:15:01
4th, Rick Black, Alpine, UT, 0:15:14
5th, Craig Premack, Burnaby, BC, Canada, 0:15:28
6th, Doug McKenzie, Santa Rosa, CA, 0:16:14
7th, Gary Azevedo, Idaho Falls, ID, 0:17:28
8th, David Schneider, Las Vegas, NV, 0:17:33
9th, Bruce Ruana, Reno, NV, 0:18:17

Men 55-59
Gold, Steven Palladino, Santa Rosa, CA, 0:14:56
Silver, Lorin Ronnow, Salt Lake City, UT, 0:15:57
Bronze, Jim Verdone, Wilson, WY, 0:15:59
4th, Charles Palmer, Herriman, UT, 0:16:08
5th, David Rice, Albuquerque, NM, 0:16:22
6th, Dennis Kawamura, Blackfoot, ID, 0:16:32
7th, Gerry Van Gaans, Coquitlam, BC, Canada, 0:16:33
8th, Duane Mulvaney, Casa Grande, AZ, 0:16:34
9th, Bill Cocanour, San Antonio, TX, 0:16:46
10th, Richard Daifuku, Mercer Island, WA, 0:17:25
11th, Frank Matus, Martensville, SK, Canada, 0:17:36
12th, Craig Jones, Huntington Beach, CA, 0:18:27
13th, Keith Ritter, Redding, CA, 0:19:24
14th, Richard Lee, Santee, CA, 0:22:20

Men 60-64
Gold, Fred Galata, Omaha, NE, 0:14:41
Silver, William Field, Jackson, WY, 0:15:46
Bronze, Michael McCann, Whitehorse, YT, Canada, 0:15:53
4th, Lloyd Rath, San Francisco, CA, 0:16:34
5th, Roy Quade, Calgary, AB, Canada, 0:16:48
6th, Curtis Ingle, Las Vegas, NV, 0:17:07
7th, Keith Peters, Ojai, CA, 0:17:14
8th, Randal Buie, Sandy, UT, 0:18:41
9th, Rod Golsan, South Jordan, UT, 0:19:01

Men 65-69
Gold, Herb Johnson, La Jolla, CA, 0:15:36
Silver, John Haney, Park City, UT, 0:16:26
Bronze, Gary Simmons, Layton, UT, 0:16:28
4th, Victor Barnett, United Kingdom, 0:16:37
5th, James Noonan, Vancouver, WA, 0:18:28
6th, Thomas Myers, Arvada, CO, 0:18:32
7th, Michael Jenkins, San Diego, CA, 0:19:28
8th, Roger Springer, Atascadero, CA, 0:19:44
9th, David Trousdale, Mountain View, CA, 0:19:57
10th, Gene Mendez, Denver, CO, 0:20:56

Men 70-74
Gold, Scott Tucker, Golden, CO, 0:17:12
Silver, Stan Swallow, American Fork, UT, 0:17:45
Bronze, Frans Berghoff, Orem, UT, 0:18:46
4th, Roger Johnson, West Linn, OR, 0:18:47
5th, John Auer, East Stroudsburg, PA, 0:19:27
6th, John Swyers, Ketchum, ID, 0:19:44
7th, Edward Camarena, Yorba Linda, CA, 0:21:44

Men 75-79
Gold, Walt Axthelm, Durango, CO, 0:19:22
Silver, Frederic Schmid, Waco, TX, 0:21:17
Bronze, Robert Paganini, Hollywood, CA, 0:21:31
4th, Dick Wagner, Yorba Linda, CA, 0:24:31
5th, Rino DeBiasio, Trail, BC, Canada, 0:24:45
6th, Will Lindsay, Boise, ID, 0:27:43

Men 80-84
Gold, Arthur Sable, Tahoe Vista, CA, 0:22:32
Silver, Max Davenport, Prescott, AZ, 0:23:11
Bronze, Link Lindquist, Foothill Ranch, CA, 0:25:17
4th, Robert Malain, Redding, CA, 0:27:05
5th, Jack Palmer, San Diego, CA, 0:33:19

Men 85-89
Gold, Frank Pierson, Hollywood, CA, 0:38:06

Women 50-54
Gold, Susan Rice, Albuquerque, NM, 0:17:05
Silver, Lurah Klatt, Salt Lake City, UT, 0:17:19
Bronze, Cris Kiser, Salt Lake City, UT, 0:21:30

Women 55-59
Gold, Teresa Kludt, Chico, CA, 0:17:37
Silver, Carol Chester, Calgary, AB, Canada, 0:20:27

Women 60-64
Gold, Donna Ingle, Las Vegas, NV, 0:18:23
Silver, Jodi Cuccia, Boise, ID, 0:19:44
Bronze, Barbara Davies, Burnaby, BC, Canada, 0:21:19
4th, Monica Steidele, Jackson, WY, 0:23:03
5th, Janice Heller, St. George, UT, 0:26:11

Women 65-69
Gold, Melinda Berge, Park City, UT, 0:21:43
Silver, Julianna Kimball, Phoenix, AZ, 0:26:06

Women 70-74
Gold, Barbara Gicquel, Salinas, CA, 0:23:04
Silver, Helga Sable, Tahoe Vista, CA, 0:27:11

Women 75-79
Gold, Lois Lindsay, Boise, ID, 0:35:08

Women 80-84
Gold, Jody Olson, Inkom, ID, 0:32:53

Division II (Experienced)

Men 50-54
Gold, Lindsey Merrill, St. George, UT, 0:16:04
Silver, Mark Ferdi, Newport Beach, CA, 0:16:06
Bronze, Jeff Lindsay, Perry, UT, 0:16:49
4th, Tom LaBlonde, Scottsdale, AZ, 0:27:04

Men 55-59
Gold, Gregory Downey, Barbados, 0:16:45
Silver, Frank Goulard, Lake Oswego, OR, 0:18:01
Bronze, Ronald Harding, Barbados, 0:18:07
4th, Heath Hibbard, Montrose, CO, 0:18:38
5th, Dan Weston, River Heights, UT, 0:19:30
6th, Bill Curtis, Whitehorse, YT, Canada, 0:20:42
7th, Rob Hogan, Mission Viejo, CA, 0:21:25

Men 60-64
Gold, Mark Wagner, Westminster, CA, 0:17:28
Silver, Chris Christie, Saskatoon, SK, Canada, 0:17:48
Bronze, Craig Bruner, Salt Lake City, UT, 0:17:57
4th, John Ackelson, Arvada, CO, 0:18:16
5th, Ronald Asay, Provo, UT, 0:18:17
6th, William H Phillippi, Marana, AZ, 0:18:37
7th, Timothy Davis, Lead, SD, 0:19:14
8th, Brent Barney, Murray, UT, 0:19:24
9th, Andy Newberry, Grand Junction, CO, 0:19:31
10th, Jay Crosby, Washington, UT, 0:19:40
11th, James McCarver, Prescott, AZ, 0:20:48
12th, Galen Farrington, Ruidoso, NM, 0:21:22
13th, Bill Campbell, Pittsburgh, PA, 0:21:25
14th, Michael Hallahan, Murrieta, CA, 0:22:47
15th, Bobby Cooley, Pensacola, FL, 0:23:33
16th, Douglas Hamilton, Los Gatos, CA, 0:30:26

Men 65-69
Gold, Joel Quinn, South Jordan, UT, 0:17:39
Silver, David Hatt, South Jordan, UT, 0:17:54
Bronze, Kenneth Gunkel, Wilkeson, WA, 0:18:21
4th, Lawrence de Berry, Orinda, CA, 0:19:24
5th, Jay Simmons, South Jordan, UT, 0:20:20
6th, Stewart Wilson, Lamoille, NC, 0:20:22
7th, Charles Sinclair, Victoria, BC, Canada, 0:21:35
8th, Lothar Grahlmann, Pilot Hill, CA, 0:24:05

Men 70-74
Gold, Kenneth Carman, Paso Robles, CA, 0:18:58
Silver, Walt Schafer, Chico, CA, 0:19:29
Bronze, William Hughes, Sitka, AK, 0:20:01
4th, Stephen Seccombe, Nathrop, CO, 0:20:35
5th, David Mann, Los Alamos, NM, 0:20:47
6th, Bill Linnemann, Fox River Grove, IL, 0:20:59
7th, Jim Gilchrist, London, ON, Canada, 0:21:24
8th, Jim Keenan, Tucson, AZ, 0:21:30
9th, Leo Le Couteur, Surrey, BC, Canada, 0:21:33
10th, Golo Schwabe, Edmonds, WA, 0:21:46
11th, Pablo Rojas, San Francisco, CA, 0:22:02
12th, Gary Lee, Traverse City, MI, 0:22:38
13th, Lee Schremp, Ventura, CA, 0:24:02

Men 75-79
Gold, Richard Nicholls, Delta, BC, Canada, 0:21:43
Silver, Walter Giesberg, San Antonio, TX, 0:22:10
Bronze, John Oakes, Palo Cedro, CA, 0:22:33
4th, Page Gaines, Denver, CO, 0:23:18
5th, Frank Ludtke, Langley, BC, Canada, 0:23:38
6th, John Hanson, Pittsfield, MA, 0:23:40
7th, Siegfried A. Schnelle, North Las Vegas, NV, 0:24:25
8th, Merrill Smart, Springville, UT, 0:24:43
9th, Larry Slotta, Alta, WY, 0:26:52
10th, Richard Berres, San Bernadino, CA, 0:27:16
11th, Chuck Gilbert, El Cajon, CA, 0:33:24

Men 80-84
Gold, Bob Mitchell, Salt Lake City, UT, 0:22:39
Silver, Glenn Vanderlinde, Atascadero, CA, 0:23:21
Bronze, Norm Morey, Malta, NY, 0:24:36
4th, Gerry Martin, Camarillo, CA, 0:26:51
5th, Harvey Jerman, Sandy, UT, 0:27:38
6th, John SanMartini, Villa Park, CA, 0:32:42

Women 50-54
Gold, Elise Haussler, Huntington Beach, CA, 0:23:16

Women 55-59
Gold, Sue Crosby, Washington, UT, 0:25:29

Women 60-64
Gold, Ethel Benware, St. George, UT, 0:20:24
Silver, Sana Terry, Sandy, UT, 0:23:46
Bronze, Shosho Stone, Springville, UT, 0:25:21
4th, Diana Ready, Mount Vernon, OH, 0:26:20

Women 65-69
Gold, Marsha Macro, Littleton, CO, 0:18:40
Silver, Diane Keller, Burnt Hills, NY, 0:25:02
Bronze, Marny Schlopy, Park City, UT, 0:27:09
4th, Judy Barnard, Park City, UT, 0:33:48

Women 70-74
Gold, Gail Vanderlinde, Atascadero, CA, 0:24:44
Silver, Bette Kotter, Mendon, UT, 0:24:45
Bronze, Karen Jensen, St. George, UT, 0:29:43

Women 75-79
Gold, Gwen Seccombe, Nathrop, CO, 0:33:34

Division III (Recreational)

Men 50-54
Gold, James Hutton, Sandy, UT, 0:16:51
Silver, Marc Stewart, Alto, NM, 0:18:23
Bronze, Steven Allred, Pleasant Grove, UT, 0:19:31
4th, Tom Giesberg, Austin, TX, 0:19:32
5th, Jimmy Minkovsky, Ranco Santa Margarita, CA, 0:19:41
6th, Keith Knowles, St. George, UT, 0:20:22
7th, Jonathan Tuttle, Draper, UT, 0:21:44
8th, Mike Garrett, Tremonton, UT, 0:22:18
9th, Rockland Draper, Farmington, UT, 0:26:04

Men 55-59
Gold, Craig Shanklin, Santa Clara, UT, 0:18:15
Silver, Robert Carnell, Cardston, AB, Canada, 0:18:41
Bronze, Buzz Burnett, La Jolla, CA, 0:19:13
4th, Tom Crespi, Webster Groves, MO, 0:20:07
5th, Kevin Matherly, Atascadero, CA, 0:20:31
6th, Gig Tollefsen, Bozeman, MT, 0:21:04
7th, Gary Roscoe, Santee, CA, 0:21:14
8th, John Stellenwerf, Santee, CA, 0:21:16
9th, Scott Burns, Kingman, AZ, 0:22:10
10th, Darcy Brann, Calgary, AB, Canada, 0:23:00
11th, Matt Alder, Salt Lake City, UT, 0:24:11

Men 60-64
Gold, Frank Masterson, MillBrae, CA, 0:17:20
Silver, Fernando Colmenares, Newark, CA, 0:17:47
Bronze, Kent Peppard, Irvine, CA, 0:19:21
4th, R W Mackey, Saugus, CA, 0:20:07
5th, George McLaughlin, Burnaby, BC, Canada, 0:20:12
6th, Michael Cook, Roosevelt, UT, 0:20:19
7th, Joel Zucco, Sleep Hollow, IL, 0:23:30
8th, Daniel Eggleston, Apple Valley, CA, 0:25:00

Men 65-69
Gold, Grant Macfarlane, Ivins, UT, 0:18:25
Silver, Louis Norton, Torrance, CA, 0:21:25
Bronze, Don Huston, Patterson, CA, 0:21:38
4th, Paul Snyder, Spanish Fork, UT, 0:21:40
5th, Roger Neeland, Colorado Springs, CO, 0:22:38
6th, Donald Troyer, Bonita Springs, FL, 0:23:17
7th, Randy McKane, San Antonio, TX, 0:23:36
8th, Scott Fowler, Sandy, UT, 0:24:02
9th, Monty Amyx, Santa Barbara, CA, 0:24:47
10th, Walter Toone, Hurricane, UT, 0:25:05
11th, Tom Gardner, San Diego, CA, 0:26:24

Men 70-74
Gold, Richard Jones, Palm Desert, CA, 0:19:43
Silver, Richard Ottosen, Wenatchee, WA, 0:19:58
Bronze, Jim Coffman, Newport Beach, CA, 0:20:22
4th, Steve Monez, Prescott, AZ, 0:23:10
5th, Rossiter Langhorne, Story, WY, 0:23:14
6th, Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 0:23:30
7th, Reider Peterson, Ashland, OR, 0:25:55
8th, Waldemar Orlowski, Osoyoos, BC, Canada, 0:25:59
9th, Peter Palavos, Summerville, OR, 0:32:48

Men 75-79
Gold, Phil Van Horn, Santa Barbara, CA, 0:25:21
Silver, Walter Cowan, Yoncalla, OR, 0:26:03
Bronze, David Kotter, Mendon, UT, 0:26:35
4th, Samuel Neff, Whitefish, MT, 0:27:07
5th, Bud Flowers, Ivins, UT, 0:27:55
6th, Jim Demet, Salt Lake City, UT, 0:33:27
7th, Jesse Corwin, Veyo, UT, 0:37:41

Women 50-54
Gold, Mary Glauser, Salt Lake City, UT, 0:22:31
Silver, Terry Kornutiak, Vancouver, BC, Canada, 0:24:02
Bronze, Patricia McCarver, Prescott, AZ, 0:25:43

Women 55-59
Gold, LaNett Draper, Farmington, UT, 0:21:50
Silver, Min Sun Troyer, Bonita Springs, FL, 0:25:30
Bronze, Linda Alder, Salt Lake City, UT, 0:28:22

Women 60-64
Gold, Dianne Park, Holladay, UT, 0:28:59

Women 65-69
Gold, Janette Masterson, Millbrae, CA, 0:24:16
Silver, Ilene Andersen, Salt Lake City, UT, 0:30:18

Women 70-74
Gold, Lynn Van Lierop, Seattle, WA, 0:26:44
Silver, Cynthia Swarthout, Grass Valley, CA, 0:28:36