Navigation




Medal Golf Gross Division A 2011 Results


Men 50-54
Gold
Thomas Molley, Long Beach, CA, 150
Silver Ron Rice, Burley, ID, 155
Bronze Jim Findarle, Modesto, CA, 169
Other Participant Scores:
Wendel Webster, Cardston, AB, Canada, 151
Daniel Adams, Lexington, SC, 165

Men 55-59
Gold
Mark Giles, Columbia, SC, 143
Silver Rod Bollinger, Calgary, AB, Canada, 147
Bronze Steven Smith, Pleasant Grove, UT, 149
Other Participant Scores:
Herman Wiebe, Abbotsford, BC, Canada, 151
Andy Beck, Ivins, UT, 154
Kevin James, Okotoks, AB, Canada, 154
David Watson, St. George, UT, 155
Jamie MacMillen, Ivins, UT, 160
Steve Latusick, Glenwood Springs, CO, 163
Fred Osborn, Livermore, CA, 165
Mark Paluso, St. George, UT, 167
Mike Johnson, Citrus Heights, CA, 186
Ted Diggins, Landers, CA, 187

Men 60-64
Gold
Rusty Liley, Windsor, CO, 152
Silver Jim Hansen, Dammeron Valley, UT, 155
Silver Randy Warner, Seeley Lake, MT, 155
Other Participant Scores:
John Bryce, Farmington, UT, 159
Art Expinoza, Nipomo, CA, 159
Bill Weinman, Parker, CO, 159
George Geise, Great Falls, MT, 160
Ron Clark, Midvale, UT, 161
Mike Towne, Coeur d' Alene, ID, 166
Cliff Frandsen, Prescott, AZ, 167
Bill Sponenburgh, Blackfoot, ID, 167
Charles Weir, Santa Clara, UT, 167
David Witt, Rancho Murieta, CA, 167
Gary Jackson, Perris, CA, 169
Rodney Post, St. George, UT, 170
Richard Brown, Draper, UT, 171
Duane Francis, St. George, UT, 171
Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 171
Jay Brummer, St. George, UT, 172
Ken Boyko, Abbotsford, BC, Canada, 176
Ronald Valverde, Ontario, CA, 181
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 182

Men 65-69
Gold
Jerry Randsdell, Mesquite, NV, 150
Silver Sonny Branning, Kosciusko, MS, 157
Silver George DeHaan, St.George, UT, 157
Other Participant Scores:
Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 156
Phil Hargis, Fairfax, VA, 159
Robert Webster, St. George, UT, 161
Paul Nelson, Bountiful, UT, 162
Gabriel Gomez, Modesto, CA, 163
Jim Rieder, Turner, OR, 163
Duane Jefts, Lake St Louis, MO, 165
Lynn Murphy, Winston Salem, NC, 165
Fredric Fetske, Manteca, CA, 168
Pete Flores, Salinas, CA, 168
James Hollister, Turlock, CA, 168
Dennis Sayers, St. George, UT, 169
Don Larson, Ann Arbor, MI, 170
Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 170
George Ward, Washington, UT, 170
Robert Chambers, Beaver Dam, AZ, 171
Peter Van Orman, Orem, UT, 171
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, 171
Richard Chute, St. George, UT, 172
Kenneth Colyar, Springville, UT, 172
David Drabner, St. George, UT, 172
Tim Birnie, Sebastopol, CA, 175
Tommy Bone, West Columbia, SC, 181
Tom Denewith, Clinton Twp, MI, 183
Gary Peterson, Hurricane, UT, 184

Men 70-74
Gold
James Pierson, St. George, UT, 157
Silver Joseph Ruck, Jackson, MS, 165
Bronze Jay Berry, Turlock, CA, 166
Bronze Josh Holmes, Grand Junction, CO, 166
Other Participant Scores:
Douglas Ruley, Rancho Murieta, CA, 161
James McCollum, Livingston, TX, 169
Dee Jay Bigler, Mapleton, UT, 171
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 171
Boyd Mounteer, Farr West, UT, 172
Bryan Alexander, Escondido, CA, 175
John Titcomb, St. George, UT, 180
William Slaughter, Durango, CO, 181
John Neupert, Madison, WI, 184
John Vandermeyden, Salt Lake City, UT, 185
Dennis Bartholomew, Salt Lake City, UT, 186
Roger Tomlinson, St. George, UT, 187
Bob Christensen, Orem, UT, 190
Bob Mosteller, Midvale, UT, 194

Men 75-79
Gold
Roy Stephen, St. George, UT, 166
Silver Eugene Eaton, Long Beach, CA, 178
Silver Jim Maraccini, Marina, CA, 178
Other Participant Scores:
Gregg Wakefield, Price, UT, 170
Ralph Gibbons, Farmington, UT, 186
Ephraim Fankauser, Salt Lake City, UT, 189
James Pugmire, Salt Lake City, UT, 193
Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 195
Walter Moses, Nipomo, CA, 195
Dee Hardy, Brigham, UT, 203
Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 206
Donald Hearon, Lakewood, WA, 216

Men 80-84
Gold
Paul Falcon, Wentzville, MO, 158
Silver Earl Finley, Sedalia, MO, 160
Other Participant Scores:
Thomas Goodman, Vernal, UT, 161

Men 85-89
Gold
Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 166
Silver Haven Barlow, Layton, UT, 188
Bronze Fred Frost, Anaheim, CA, 219
Other Participant Scores:
William Harrison, St. George, UT, 193
Ivan Walton, Washington, UT, 200

Men 90-94
Gold
Guy Wilkins, Ogden, UT, 201

Women 50-54
Gold
Nancy Anderson, St. George, UT, 152
Silver Karen Killpack, Mesquite, NV, 153
Bronze Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 178
Other Participant Scores:
Sune Linde, Provo, UT, 156
Ev Eliason, Nibley, UT, 202
Tammie Olsen, Petersboro, UT, 203

Women 55-59
Gold
Jane Findarle, Modesto, CA, 143
Silver Shannon Burt, Geneva, IL, 166
Bronze Ellie Woods, Whitney, TX, 172
Other Participant Scores:
Emily Dewey, Woodland Hills, UT, 172
Val Fichtner, Kelowna, BC, Canada, 172
Denise Palmer, Provo, UT, 191
Candyce Espinoza, Nipomo, CA, 198

Women 60-64
Gold
Keiko Aoki, Sandy, UT, 173
Gold Delayne Streeter, Modesto, CA, 173
Bronze Candace Mathews, St. George, UT, 177
Bronze Rosemary Patterson, Whitney, TX, 177
Other Participant Scores:
Marsha Brown, Draper, UT, 180
Kristin Christensen, Caldwell, ID, 184
Donna Hawkes, Sisters, OR, 184
Lonnie Warner, Seeley Lake, MT, 186
Vickie Warner, Murray, UT, 186

Women 65-69
Gold
Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 171
Silver Nondis Lowther, Rifle, CO, 178
Bronze Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 185
Other Participant Scores:
Faye Howard, Orem, UT, 179
Janet Poole, Carmichael, CA, 191
Gladys Hill, Surprise, AZ, 192
Rebecca Donald, Draper, UT, 193
Sharon Hoffman, Bakersfield, CA, 193
Judie Pesznecker, St. George, UT, 195
Heather Key, Red Deer, AB, Canada, 196
Carol Berry, Turlock, CA, 200

Women 70-74
Gold
Joan Shepherd, Ward, CO, 170
Silver Merry Osborne, Bakersfield, CA, 183
Bronze Alison Lucey, Florence, MA, 184
Other Participant Scores:
Caroline Kulyk, St. George, UT, 181
Sandra Gallaher, St. George, UT, 196
Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, 198
Marcia Stanger, Nipomo, CA, 208
Edna Hardy, Brigham, UT, 220

Women 75-79
Gold
Dottie Sparks, Mesa, AZ, 177
Silver Margaret Well, Tucson, AZ, 202
Bronze Peg Toft, Kremmling, CO, 212
Other Participant Scores:
Shirley Woods, St. George, UT, 198
Luena Francom, Spanish Fork, UT, 214
Patricia Healey, St. George, UT, 214
Phyllis Smith, St. George, UT, 217
Kay Marks, Bakersfield, CA, 218
Bette Badger, Moab, UT, 220
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 237

Women 80-84
Gold
Theresa Wittry, Hurricane, UT, 171
Silver Darlene Rice, St. George, UT, 211
Other Participant Scores:
Darma Christensen, American Fork, UT, 191
Sumi Funo, Monterey Park, CA, 236

Women 85-89
Gold
Jerry Park, Orem, UT, 225