Navigation




Medal Golf Gross Division B 2011 Results


Men 50-54
Gold
Keven Mallory, Burley, ID, 151
Silver Bradley Maples, West Haven, UT, 161
Bronze Mark Neuenswander, Salt Lake City, UT, 195
Other Participant Scores:
Scott Pickup, Heyburn, ID, 159
Aaron Gerlitz, Menlo Park, CA, 207

Men 55-59
Gold
Russell Christensen, Murray, UT, 161
Silver Mike Kelly, Murray, UT, 163
Bronze Al Leonard, Dublin, CA, 175
Other Participant Scores:
Lyle Ferguson, Salt Lake City, UT, 168
Monty Gobiel, Menlo Park, CA, 168
John Traikoff, Sonora, CA, 183
Doug Lemcke, Modesto, CA, 186
Raymond Faraca, Anaheim, CA, 187
Mike Bohanna, Shingle Springs, CA, 189
Steve Cordon, Roy, UT, 195
Glen Davis, San Antonio, TX, 197
Bill Okeson, Cedar City, UT, 197
Sterling Rees, Salem, UT, 204
Royce Haakenson, Oakley, UT, 209
Brian Wesolowski, Elko, NV, 222

Men 60-64
Gold
Tony Pherribo, St George, UT, 160
Silver Lond Wakefield, Huntington, UT, 167
Bronze Vance Van Dam, Didsbury, AB, Canada, 171
Other Participant Scores:
Paul Christensen, Caldwell, ID, 168
Dennis Dolton, Washington, UT, 175
Thomas Burling, Santa Clara, CA, 177
Dennis Fox, Roy, UT, 177
Reiny Juengling, East Wenatchee, WA, 177
Kim Winters, Sandy, UT, 179
Robert Emmerson, Colton, CA, 180
Bobby Giles, Columbia, SC, 180
Steven Barton, Blackfoot, ID, 181
Augustine Meza, Paso Robles, CA, 184
Tom Corboy, Medicine Hat, AB, Canada, 187
Craig Hummel, West Jordan, UT, 191
Tim Serr, Blackfoot, ID, 191
Dennis Ladd, Chesterfield, MI, 194
Fred Cressley, Rochester Mills, PA, 199
Edward J Soltysik, South Surrey, BC, Canada, 202
Kenneth Turner, Burley, ID, 202
Jerry Smario, Garden Valley, ID, 204
Paul Crampton, Tracy, CA, 207
Brad Jefferies, Murray, UT, 226
Robert Lay, Anaheim Hills, CA, 240
Robert Pugsley, St George, UT, 246

Men 65-69
Gold
Paul Coon, Orem, UT, 158
Silver Gary Mason, Okotoks, AB, Canada, 170
Bronze Philippe Beaudry, St Jean sur Rich, QC, Canada, 171
Other Participant Scores:
Keith McDonald, Vernal, UT, 172
Bob Morriss, Hemet, CA, 172
Myron Nelson, Woods Cross, UT, 172
David A Plummer, Bountiful, UT, 174
Lynn Christensen, Washington, UT, 175
Dick Bartell, Waukesha, WI, 177
Byron Lund, Draper, UT, 180
David Duncan, Fallbrook, CA, 181
Don Carney, Modesto, CA, 182
Moe Foremsky, Edmonton, AB, Canada, 183
John Alexander, Fort Benton, MT, 185
Kenneth Ronjoin, Washington, UT, 185
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 186
Michael Adams, Vernal, UT, 188
Ronald Rushton, South Jordan, UT, 191
Alfonso Meza, Modesto, CA, 192
John Payne, Eagle, ID, 192
John Reedy, Oakdale, CA, 192
James Hollingshead, Elko, NV, 194
Paul Leyba, Roy, UT, 194
Jim Sheffield, Golden, CO, 195
Jerry Rees, St. George, UT, 203
Bob Peterson, Mesquite, NV, 209
Larry Peterson, Bountiful, UT, 209
Frank Goodfellow, Fullerton, CA, 215
Harvey Lorett, Alta Loma, CA, 229

Men 70-74
Gold
Douglas Bergen, St George, UT, 164
Silver Bud Pate, Salt Lake City, UT, 170
Bronze Phil Larson, San Clemente, CA, 182
Other Participant Scores:
Larell Kunz, Victor, ID, 171
John Basa, Hilo, HI, 190
Phil Martinez, Manteca, CA, 191
Jon Doyle Neuenswander, Livermore, CA, 192
Kerry Newman, Modesto, CA, 193
Reed Jensen, Holladay, UT, 194
Ray Walker, Oakley, CA, 195
William Kalis, Frederick, MD, 201
Darrell Payne, Washington, UT, 201
William A Hennessey, Saint George, UT, 206
Ron Sholes, Springfield, IL, 211
Ross Thomas, St George, UT, 215
James Gallagher, Nipomo, CA, 218
Ronald Buress, Washington, UT, 224

Men 75-79
Gold
Clarence Smith, St. George, UT, 192
Silver Sheldon Worthen, Orem, UT, 196
Bronze Richard Giles, Springville, UT, 200
Other Participant Scores:
Clifford Green, Draper, UT, 207
Wes Johnston, St George, UT, 209
Robert Stanger, Nipomo, CA, 209
Stan Marquiss, Lehi, UT, 210
Ron Garnder, Blackfoot, ID, 223
Melvin Mitchell, Logan, UT, 226
Ted Sparks, Mesa, AZ, 235
Darold Simmons, Salt Lake City, UT, 239
Ray Cartee, Mendon, UT, 241
Geoarge Warner, West Jordan, UT, 252

Men 80-84
Gold
Roy Miller, Salem, UT, 178
Silver Lynn Francom, Spanish Fork, UT, 182
Bronze Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 196
Other Participant Scores:
Raymond Kelly, Salt Lake City, UT, 186
Bob Hummel, Sandy, UT, 187
Walter Cryer, Orem, UT, 202

Women 55-59
Gold
Dolores Schriever, Stony Plain, AB, Canada, 185
Silver Jody Ross, Provo, UT, 190
Bronze Susan Bryce, Farmington, UT, 206
Other Participant Scores:
Carol White, Paradise, UT, 198
Kathy Cox, Provo, UT, 203
Wendy Schaeffer, Aetna, AB, Canada, 209
Aileen Griffin, Park City, UT, 216
Steffnie Molley, Long Beach, CA, 229

Women 60-64
Gold
Robyn Davis, Washington, UT, 190
Silver Yvonne Bartholomew, Salt Lake City, UT, 214
Bronze Nancy Carroll, Ben Lomand, CA, 217
Other Participant Scores:
Shirley Harrison, Sonora, CA, 201
Colleen Deeds, Salt Lake City, UT, 218
Carol Smith, Paradise, UT, 248

Women 65-69
Gold
Phyllis Schmiedt, Santa Clara, UT, 198
Silver Paula Smith, Moab, UT, 211
Bronze Kathleen Searle, Murray, UT, 221
Other Participant Scores:
Beverly Nielsen, Salt Lake City, UT, 210
Bobbie Moore, Bend, OR, 223
Lynne Ekman, Bend, OR, 226
Margie Horne, Orem, UT, 228
Glenda Ciarus, Moab, UT, 230
Maryloo Cordon, Roy, UT, 239