Navigation




Medal Golf Net Division B 2011 Results


Men 50-54
Gold Scott Pickup, Heyburn, ID, 131
Silver Aaron Gerlitz, Menlo Park, CA, 157
Other Participant Scores:
Kevin Mallory, Burley, ID, 129
Bradley Maples, West Haven, UT, 135
Mark Neuenswander, Salt Lake City, UT, 165

Men 55-59
Gold
Lyle Ferguson, Salt Lake City, UT, 130
Silver Monty Gobiel, Menlo Park, CA, 132
Bronze Doug Lemcke, Modesto, CA, 150
Other Participant Scores:
Al Leonard, Dublin, CA, 135
Russell Christensen, Murray, UT, 137
Mike Kelly, Murray, UT, 137
John Traikoff, Sonora, CA, 151
Mike Bohanna, Shingle Springs, CA, 154
Raymond Faraca, Anaheim, CA, 157
Bill Okeson, Cedar City, UT, 159
Steve Cordon, Roy, UT, 162
Glen Davis, San Antonio, TX, 164
Royce Haakenson, Oakley, UT, 167
Sterling Rees, Salem, UT, 168
Brian Wesolowski, Elko, NV, 168

Men 60-64
Gold
Paul Christensen, Caldwell, ID, 124
Silver Reiny Juengling, East Wenatchee, WA, 133
Bronze Bobby Giles, Columbia, SC, 140
Other Participant Scores:
Tony Pherribo, St George, UT, 127
Vance Van Dam, Didsbury, AB, Canada, 135
Lond Wakefield, Huntington, UT, 135
Steven Barton, Blackfoot, ID, 141
Dennis Dolton, Washington, UT, 143
Kim Winters, Sandy, UT, 143
Thomas Burling, Santa Clara, CA, 144
Robert Emmerson, Colton, CA, 144
Dennis Fox, Roy, UT, 147
Augustine Meza, Paso Robles, CA, 150
Tim Serr, Blackfoot, ID, 151
Tom Corboy, Medicine Hat, AB, Canada, 157
Paul Crampton, Tracy, CA, 157
Dennis Ladd, Chesterfield, MI, 158
Craig Hummel, West Jordan, UT, 159
Jerry Smario, Garden Valley, ID, 162
Kenneth Turner, Burley, ID, 162
Fred Cressley, Rochester Mills, PA, 166
Edward J Soltysik, South Surrey, BC, Canada, 168
Brad Jefferies, Murray, UT, 173
Robert Pugsley, St George, UT, 191
Robert Lay, Anaheim Hills, CA, 192

Men 65-69
Gold
Myron Nelson, Woods Cross, UT, 112
Silver Lynn Christensen, Washington, UT, 127
Bronze Keith McDonald, Vernal, UT, 136
Bronze Bob Morriss, Hemet, CA, 136
Other Participant Scores:
Paul Coon, Orem, UT, 128
Jerry Rees, St. George, UT, 139
Philippe Beaudry, St Jean sur Rich, QC, Canada, 141
Michael Adams, Vernal, UT, 142
Gary Mason, Okotoks, AB, Canada, 142
Moe Foremsky, Edmonton, AB, Canada, 143
Larry Peterson, Bountiful, UT, 143
Don Carney, Modesto, CA, 145
David A Plummer, Bountiful, UT, 145
John Payne, Eagle, ID, 146
Dick Bartell, Waukesha, WI, 148
John Alexander, Fort Benton, MT, 149
David Duncan, Fallbrook, CA, 149
Byron Lund, Draper, UT, 149
Kenneth Ronjoin, Washington, UT, 149
Jim Sheffield, Golden, CO, 151
John Reedy, Oakdale, CA, 152
Ronald Rushton, South Jordan, UT, 152
Alfonso Meza, Modesto, CA, 154
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 156
James Hollingshead, Elko, NV, 156
Bob Peterson, Mesquite, NV, 163
Paul Leyba, Roy, UT, 164
Frank Goodfellow, Fullerton, CA, 171
Harvey Lorett, Alta Loma, CA, 181

Men 70-74
Gold Jon Doyle Neuenswander, Livermore, CA, 128
Silver Larell Kunz, Victor, ID, 133
Bronze Phil Martinez, Manteca, CA, 137
Other Participant Scores:
Douglas Bergen, St George, UT, 127
Bud Pate, Salt Lake City, UT, 132
Phil Larson, San Clemente, CA, 140
William A Hennessey, Saint George, UT, 142
Ron Sholes, Springfield, IL, 143
William Kalis, Frederick, MD, 145
Kerry Newman, Modesto, CA, 145
Darrell Payne, Washington, UT, 145
John Basa, Hilo, HI, 148
Ray Walker, Oakley, CA, 151
Reed Jensen, Holladay, UT, 154
Ross Thomas, St George, UT, 167
James Gallagher, Nipomo, CA, 168
Ronald Buress, Washington, UT, 178

Men 75-79
Gold
Clifford Green, Draper, UT, 127
Silver Melvin Mitchell, Logan, UT, 146
Bronze Ron Gardner, Blackfoot, ID, 155
Other Participant Scores:
Clarence Smith, St George, UT, 144
Sheldon Worthen, Orem, UT, 148
Richard Giles, Springville, UT, 156
Stan Marquiss, Lehi, UT, 156
Wes Johnston, St George, UT, 159
Robert Stanger, Nipomo, CA, 164
Ted Sparks, Mesa, AZ, 173
George Warner, West Jordan, UT, 180
Darold Simmons, Salt Lake City, UT, 181
Ray Cartee, Mendon, UT, 186

Men 80-84
Gold
Raymond Kelly, Salt Lake City, UT, 126
Silver Bob Hummel, Sandy, UT, 133
Bronze Walter Cryer, Orem, UT, 154
Other Participant Scores:
Roy Miller, Salem, UT, 132
Lynn Francom, Spanish Fork, UT, 134
Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 150

Women 55-59
Gold
Carol White, Paradise, UT, 130
Silver Kathy Cox, Provo, UT, 153
Bronze Wendy Schaeffer, Aetna, AB, Canada, 159
Other Participant Scores:
Dolores Schriever, Stony Plain, AB, Canada, 139
Jody Ross, Provo, UT, 142
Susan Bryce, Farmington, UT, 156
Aileen Griffin, Park City, UT, 168
Steffnie Molley, Long Beach, CA, 169

Women 60-64
Gold Shirley Harrison, Sonora, CA, 143
Silver Colleen Deeds, Salt Lake City, UT, 154
Bronze Carol Smith, Paradise, UT, 176
Other Participant Scores:
Robyn Davis, Washington, UT, 140
Nancy Carroll, Ben Lomand, CA, 155
Yvonne Bartholomew, Salt Lake City, UT, 156

Women 65-69
Gold Beverly Nielsen, Salt Lake City, UT, 150
Silver Bobbie Moore, Bend, OR, 151
Bronze Glenda Ciarus, Moab, UT, 158
Other Participant Scores:
Phyllis Schmiedt, Santa Clara, UT, 138
Paula Smith, Moab, UT, 155
Kathleen Searle, Murray, UT, 159
Lynne Ekman, Bend, OR, 164
Margie Horne, Orem, UT, 164
Maryloo Cordon, Roy, UT, 167