Navigation




Road Races 10K 2011 Results


Road Races – 10K – Overall

Men
Gold, Heath Hibbard, Montrose, CO, 00:39:51
Women
Gold, Jackie Eddy, Sooke, BC, Canada, 00:46:03

Road Races – 10K - Men

Men 50-54
Gold, Craig Premack, Burnaby, BC, Canada, 00:42:19
Silver, Grant Fines, St. George, UT, 00:49:11
Bronze, Mike Garrett, Tremonton, UT, 00:51:58

Men 55-59
Gold, Heath Hibbard, Montrose, CO, 00:39:51
Silver, Gerry Van Gaans, Coquitlam, BC, Canada, 00:42:57
Bronze, Barton Leavitt, Cardston, AB, Canada, 00:43:19
4th, Jerrywayne Brand, South Weber, UT, 00:44:22
5th, Kelvin Nelson, Cupertino, CA, 00:45:23
6th, Rand Nielson, Sandy, UT, 00:54:33
7th, Alan Poytress, Fort Macleod, AB, Canada, 1:01:32

Men 60-64
Gold, William Cerny, Orem, UT, 0:44:34
Silver, Roy Adams, Alpine, CA, 0:44:46
Bronze, Paul Hart, Mount Pleasant, UT, 0:45:11
4th, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 0:45:50
5th, Brent Weigner, Cheyenne, WY, 0:46:38
6th, Ron van Meenen, Saskatoon, SK, 0:50:10
7th, Bruce Manziello, Prescott, AZ, 0:52:42
8th, Wayne Peterson, San Jose, CA, 0:53:33
9th, Paul Christensen, Caldwell, ID, 0:55:55
10th, Douglas Hamilton, Los Gatos, CA, 1:01:40
11th, Thomas E. Chandler, Delta, UT, 1:03:24

Men 65-69
Gold, Jim Judkins, St. George, UT, 0:52:05
Silver, Normando Cesar, Sao Carlos, Brazil, 0:58:31
Bronze, Phil Feiock, Hurricane, UT, 1:02:54
4th, Carl Buchta, Mesquite, NV, 1:04:56
5th, David Ellis, St. George, UT, 1:11:56

Men 70-74
Gold, Harlan Van Blaricum, Dexter, MI, 0:48:56
Silver, John Cordy, Seattle, WA, 0:58:36
Bronze, Hugh Evans, Alpine, UT, 0:58:36

Men 75-79
Gold, Mel Kleinman, St. George, UT, 0:59:56
Silver, Edwin Gookin, San Diego, CA, 1:07:38
Bronze, Howard Miles, Albuquerque, NM, 1:19:42
4th, Roy Nelson, Las Vegas, NV, 1:24:17
5th, Bud Astin, Lindon, UT, 1:25:30
6th, Jim Flora, St. George, UT, 1:25:46

Men 80-84
Gold, Dick Graves, Traverse City, MI, 1:04:18

Men 85-89
Gold, Sid Smith, Salt Lake City, UT, 1:28:21

Road Races – 10K - Women

Women 50-54
Gold, Mary Glauser, Salt Lake City, UT, 0:49:07
Silver, Mary Ann Cuvilier, St Albert, AB, Canada, 0:51:21
Bronze, Michelle Wright, West Jordan, UT, 1:07:46

Women 55-59
Gold, Jackie Eddy, Sooke, BC, Canada, 00:46:03
Silver, Denise Gaither, Olympia, WA, 0:52:50
Bronze, Sylvie Barney, Murray, UT, 0:54:59
4th, Marsha Navar, St. George, UT, 0:59:50
5th, Rebecca Farnsworth, Sandy, UT, 1:05:34
6th, Carol Kerlin, Ivins, UT, 1:14:01
7th, Candy Montalvo, Fremont, CA, 1:14:16

Women 60-64
Gold, Janice Phillips, Calgary, AB, Canada, 0:54:02
Silver, Barbara Johnson, Elma, WA, 0:57:49
Bronze, Marilyn Coble, St. George, UT, 0:58:33
4th, Kristin Christensen, Caldwell, ID, 1:04:11
5th, Suzan Soulds, Casa Grande, AZ, 1:04:59
6th, Rita Keller, Casa Grande, AZ, 1:14:15

Women 65-69
Gold, Donna Pfeffer, Las Vegas, NV, 0:54:24
Silver, Connie Sledge, Beaver, UT, 0:55:46
Bronze, Kathleen Frable, Ivins, UT, 1:02:28
4th, Ann Murphy, Monticello, GA, 1:02:41
5th, Jana Jacobs, St. George, UT, 1:07:15
6th, E Ruth Maples, Avila Beach, CA, 1:19:40
7th, Dianna Woolley, Walla Walla, WA, 1:21:36
8th, Diane Ottosen, Wenatchee, WA, 1:24:53

Women 70-74
Gold, Grace Dyck, Denver, CO, 0:54:42
Silver, Gloria Piscoran, Newberg, OR, 1:03:08
Bronze, Florence Steadman, Sandy, UT, 1:10:12
4th, Mary Ann Fakler, Springville, UT, 1:14:48

Women 75-79
Gold, Donna Gookin, San Diego, CA, 1:15:45
Silver, Dorothy Huston, St. George, UT, 1:32:00
Bronze, Della Works, Casper, WY, 1:32:19
4th, Carolyn Green, Salt Lake City, UT, 1:34:15