Navigation




Road Races 5K 2011 Results


Overall
Men
Gold, Scott Bailey, Preston, ID, 0:19:08
Women
Gold, Ainsley Lovell, Barbados, 0:24:26

Men 50-54
Gold, Scott Bailey, Preston, ID, 0:19:08
Silver, Michael Fussell, Benbrook, TX, 0:19:16
Bronze, Mark Neuenswander, Salt Lake City, UT, 0:30:16

Men 55-59
Gold, Barton Leavitt, Cardston, AB, Canada, 0:20:55
Silver, John Brooks, Barbados, 0:23:28

Men 60-64
Gold, William Cerny, Orem, UT, 0:21:49
Silver, Gregory Burt, Cardston, AB, Canada, 0:21:53
Bronze, Aurelio Herrera, Las Vegas, NV, 0:22:00
5th, Ron van Meenen, Saskatoon, SK, Canada, 0:24:13
6th, Bruce Manziello, Prescott, AZ, 0:25:20
7th, Paul Christensen, Caldwell, ID, 0:26:39
8th, Tom Schemenauer, Reno, NV, 0:27:58

Men 65-69
Gold, Gary Patton, Rock Rapids, IA, 0:19:19
Silver, Norman Frable, Ivins, UT, 0:26:21
Bronze, Normando Cesar, Brazil, 0:28:00
4th, Ronald Pfeffer, Las Vegas, NV, 0:31:45
5th, Wayne Scimeca, Campbell, CA, 0:32:04
6th, William Thurman, St. George, UT, 0:49:27

Men 70-74
Gold, James Anderson, York, PA, 0:28:18
Silver, John Cordy, Seattle, WA, 0:29:11
Bronze, Roger Tomlinson, St. George, UT, 0:29:35
4th, Tom Bourke, Dammeron Valley, UT, 0:30:32
5th, Malcolm Singer, Las Vegas, NV, 0:30:52

Men 75-79
Gold, Dale Perkins, Nibley, UT, 0:27:01
Silver, Ken Ogden, Salem, OR, 0:28:31
Bronze, Mel Kleinman, St. George, UT, 0:28:36
4th, William Brotten, Snohomish, WA, 0:31:47
5th, Howard Miles, Albuquerque, NM, 0:32:47
6th, Wayne Gilmore, Janesville, WI, 0:34:19
7th, Samuel Neff, Whitefish, MT, 0:34:47
8th, Steven Wilson, Indianapolis, IN, 0:35:08
9th, Roy Nelson, Las Vegas, NV, 0:36:54
10th, Bud Astin, Lindon, UT, 0:38:31
11th, Jim Flora, St. George, UT, 0:42:14
12th, Val Neuenswander, Centerville, UT, 0:43:40

Men 80-84
Gold, Bob Mitchell, Salt Lake City, UT, 0:27:47
Silver, Dick Graves, Traverse City, MI, 0:29:29
Bronze, Melvin Anderson, Ceres, CA, 0:38:08

Men 95-99
Gold, Ben O'Brien, Carmichael, CA, 1:49:48

Women 50-54
Gold, Stephanie Janieks, Hermosa Beach, CA, 0:26:03
Silver, Gerrianne Lockhart-Walker, El Paso, TX, 0:27:02
Bronze, Anita Halvorson, Belfair, WA, 0:29:01
4th, Michelle Wright, West Jordan, UT, 0:29:31
5th, Mary Corry, Kitchener, ON, Canada, 0:29:34

Women 55-59
Gold, Ainsley Lovell, Barbados, 0:24:26
Silver, Sylvie Barney, Murray, UT, 0:26:37
Bronze, Rebecca Farnsworth, Sandy, UT, 0:27:39
4th, Gene Rogers, St. George, UT, 0:27:46
5th, Marianne Hamilton, Los Gatos, CA, 0:34:34
6th, Wendy Luffman, Orangeville, ON, Canada, 0:34:52
7th, Carol Kerlin, Ivins, UT, 0:35:13
8th, I Marlene Summers, Roy, UT, 0:36:46
9th, Barbara Christensen, Salt Lake City, UT, 0:39:26

Women 60-64
Gold, Donna Martinez, Arvada, CO, 0:25:49
Silver, Barbara Johnson, Elma, WA, 0:27:18
Bronze, Belva Wood, Billings, MT, 0:27:21
4th, Kristin Christensen, Caldwell, ID, 0:29:46
5th, Pamela Courtright, Cupertino, CA, 0:30:08
6th, Shauna McCullough, St. George, UT, 0:31:13
7th, Anne Cerny, Orem, UT, 0:32:35
8th, Julie Martens, Ormond Beach, FL, 0:32:51
9th, Marlene Killion, Great Falls, MT, 0:34:02
10th, Tomasita Villarreal-Carman, Paso Robles, CA, 0:36:46
11th, Kaye Sivori, Livermore, CA, 0:36:52
12th, Margaret Johnston, Cambridge, ON, Canada, 0:37:37
13th, Kathy Gilbreth-Holmes, Thornton, ON, Canada, 0:43:10
14th, Louise Hiltz, Barrie, ON, Canada, 0:48:21
15th, Gwen Przeciszowski, Etobicoke, ON, Canada, 1:05:07

Women 65-69
Gold, Donna Pfeffer, Las Vegas, NV, 0:25:28
Silver, Kathleen Frable, Ivins, UT, 0:29:48
Bronze, Diane Johnson, Lacey, WA, 0:30:17
4th, Susan Gillespie, Walla Walla, WA, 0:31:41
5th, Renate Ringsven, Cumberland, WI, 0:33:27
6th, Karen Neuenswander, Livermore, CA, 0:36:53
7th, Sharon Hankel, Auburn, WA, 0:37:30
8th, E Ruth Maples, Avila Beach, CA, 0:37:50
9th, Dianna Woolley, Walla Walla, WA, 0:38:21
10th, Diane Ottosen, Wenatchee, WA, 0:41:10
11th, Emilie Embrey, Cavan, ON, Canada, 0:44:23
12th, Ina Haves, London, ON, Canada, 0:44:23
13th, Laraine Chapman, Oakville, ON, Canada, 0:48:21
14th, Terrie Godfrey, St. George, UT, 0:49:22
15th, Carole Thurman, St. George, UT, 0:49:22
16th, Kathi Olson, Surprise, AZ, 0:49:27
17th, Paula Christensen, West Valley City, UT, 0:49:57
18th, Jean Ellis, St. George, UT, 0:55:02
19th, Mary Ellen Carey, Etobicoke, ON, Canada, 0:58:08
20th, Linda Stacey, Oakville, ON, Canada, 1:05:07

Women 70-74
Gold, Bonnie Sayre, Boulder City, NV, 0:31:12
Silver, Florence Steadman, Sandy, UT, 0:31:20
Bronze, Dixie Mathis, Ogden, UT, 0:40:57
4th, Mary Trudell, Tiburon, CA, 0:46:27
5th, Beverly Myers, Erda, UT, 0:48:18
6th, Barbara Wilson, San Carlos, CA, 0:55:02

Women 75-79
Gold, Ruth Neff, Whitefish, MT, 0:33:40
Silver, Della Works, Casper, WY, 0:42:38
Bronze, Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 0:44:48
4th, Barbara Caserta, St. George, UT, 0:46:15
5th, Ruth Sluder, Cedar City, UT, 0:46:26
6th, Eldora Myers, Santa Clara, UT, 0:46:55
7th, Mary Alvarez, Loomis, CA, 0:50:09
8th, Dorothy Hope, Centerville, UT, 0:56:56

Women 80-84
Gold, Lois Gilmore, Janesville, WI, 0:30:21
Silver, Marcia Mitchell, Salt Lake City, UT, 0:41:40

Women 85-89
Gold, Dottie Gray, Shrewsbury, MO, 0:42:48