Navigation




Medal Golf Gross Division B 2012 Results


Men 55-59
Gold, Russell Christensen, Murray, UT, 161
Silver, Mike Kelly, Murray, UT, 169
Bronze, Glen Davis, San Antonio, TX, 189
Other Participant Scores:
Jon Cowger, Long Beach, CA, 162
John Younger, Lakewood, CO, 170
Ray Piccini, Etiwanda, CA, 172
Peter Matysuk, Modesto, CA, 196
Norman Johnson, Orem, UT, 224

Men 60-64
Gold, Jamie MacMillen, Ivins, UT, 155
Silver, Ken Boyko, Abbotsford, BC, Canada, 162
Bronze, Tony Pherribo, St. George, UT, 164
Other Participant Scores:
Bruce Campion, Midvale, UT, 165
Dennis Dolton, Washington, UT, 166
Lyle Ferguson, Salt Lake City, UT, 166
Jeff Taylor, Preston, ID, 168
Steven Barton, Blackfoot, ID, 173
Reiny Juengling, Eas Wenatchee, WA, 173
Robert Emmerson, Colton, CA, 174
Craig Hummel, West Jordan, UT, 175
Edward J. Soltysik, South Surrey, BC, Canada, 175
Royce Haakenson, Oakley, UT, 178
James Baylis, Sherwood Park, AB, Canada, 180
Greg Nielsen, Preston, ID, 180
Mike Bohanna, Shingle Springs, CA, 184
Steve Cordon, Roy, UT, 185
William Mitchell, Surrey, BC, Canada, 216
Brad Jefferies, Murray, UT, 223
Fred Cressley, Rochester Mills, PA, NS
Frank Diaz, Tracy, CA, WD

Men 65-69
Gold, Kenneth Ronjoin, Washington, UT, 168
Silver, Lynn Christensen, Washington, UT, 169
Bronze (tie), Robert Butler, St. George, UT, 171
Bronze (tie), Don carney, Modesto, CA, 171
Other Participant Scores:
Robert Bagozzi, Cardston, CAB, Canada, 169
Moe Foremsky, Edmonton, AB, Canada, 175
Myron Nelson, Woods Cross, UT, 177
Vance Van Dam, Didsbury, AB, Canada, 177
Jerry Smario, Garden Valley, ID, 178
Alfonso Meza, Modesto, CA, 179
David Weakley, Hemet, CA, 180
John Payne, Eagle, ID, 181
Ronald Rushton, South Jordan, UT, 181
Michael Adams, Vernal, UT, 182
Michael Larson, Seattle, WA, 182
Tom Denewith, Clinton Twp., MI, 183
Michael Douglass, St. George, UT, 183
Long Wakefield, Huntington, UT, 183
Richard Chirstiansen, Kaysville, UT, 184
Byron Lund, Draper, UT, 184
Kim Winters, Sandy, UT, 184
Jim Sheffield, Golden, CO, 185
Bobby Giles, Columbia, SC, 187
John Alexander, Fort Benton, MT, 188
James Hollingshead, Elko, NV, 196
Robert Gourley, Bountiful, UT, 197
Jerry Rees, St. George, UT, 202
Havey Lorett, Alta Loma, CA, 205
Bob Peterson, Mesquite, NV, 207
Frank Goodgellow, Fullerton, CA, 219
Jimmy Patten, Lakeside, AZ, NS
Randy Spencer, Rocatello, ID, NS
Steve Cookson, Denver, CO, WD
Dick Nemelka, Salt Lake City, UT, WD

Men 70-74
Gold, Glenn McDonald, Manteca, CA, 158
Silver, Reed Jensen, Holladay, UT, 176
Bronze, Bob Morriss, Hemet, CA, 185
Other Participant Scores:
Jon Doyle Neuenswander, St. George, UT, 175
Phil Martinez, Manteca, CA, 180
Ronald buress, Washington, UT, 186
Richard Bennett, South Jordan, UT, 190
Bryan Alexander, Valley Center, CA, 191
Robert Daniels, Salt Lake City, UT, 192
Larry Stokes, St. George, UT, 193
William Kalis, Frederick, MD, 195
Shelton Wakefield, Waller, TX, 196
Jerry Lees, Orem, UT, 197
Kerry Newman, Modesto, CA, 197
Brent Palmer, St. George, UT, 198
Phil Larson, San Clemente, CA, 201
Darrell Payne, Washington, UT, 201
Fred Copeland, Rancho Mirage, CA, 203
Max Zeller, Switzerland, 204
Ross Thomas, St. George, UT, 212
Thomas Johnson, Hemet, CA, 216
Larry Peterson, Bountiful, UT, 218
James Gallagher, Nipomo, CA, 219
Ray Walker, Oakley, CA, NS
John Backlund, Palm Springs, CA, WD
Bob Christensen, Orem, UT, WD
Roger Tomlinson, St. George, UT, WD

Men 75-79
Gold, Larell Kunz, Victor, ID, 169
Silver, Keith Stott, Rio Verde, AZ, 175
Bronze, Dee Hardy, Brigham City, UT, 184
Other Participant Scores:
Kieran Devery, Rio Verde, AZ, 184
Donald Coleman, Farmngton, UT, 194
William A Hennessey, St. George, UT, 195
Ralph Bowman, Salt Lake City, UT, 196
Wes Johnston, St. George, UT, 198
Richard Giles, Springville, UT, 200
Larry Cirillo, Leesburg, FL, 202
Ray Cartee, Mendon, UT, 203
Ron Garnder, Blackfoot, ID, 205
Edwin Gaites, Hemet, CA, 206
George Warner, West Jordan, UT, 209
Chet Heath, Spanish Fork, UT, 211
Sheldon Worthen, Orem, UT, 214
Clifford Green, Draper, UT, 215
Melvin Mitchell, Logan, UT, 230

Men 80-84
Gold, E K Arnell, Logan, UT, 182
Silver, Stan Marquiss, Lehi, UT, 193
Bronze (tie), Roy Miller, Salem, UT, 195
Bronze (tie), Walter Cryer, Orem, UT, 195
Other Participant Scores:
Lavor Neuenswander, Livermore, CA, 190
Stan Marquiss, Lehi, UT, 193
Lynn Francom, Spanish Fork, UT, 200
Jack Starr, Wallingford, PA, 214
Darold Simmons, Salt Lake City, UT, 240
Jerry C. Brown, Cottonwood Heights, UT, WD

Women 60-64
Gold, Betty Gray, St. George, UT, 197
Silver, Robyn Davis, Washington, UT, 199
Bronze, Terry Smario, Garden Valley, ID, 213
Other Participant Scores:
Nancy Carroll, Ben Lomand, CA, 200
Dolores Schriever, Stony Plain, AB, Canada, 202
Kathlene McGinn, Quartz Hills, CA, 235
Colleen Deeds, Salt Lake City, UT, 239
Karen Peters, Mequon, WI, NS

Women 65-69
Gold, Phyllis Schmiedt, Santa Clara, UT, 213
Silver, Paula Smith, Moab, UT, 223
Bronze, Pat Jensen, Holladay, UT, 228
Other Participant Scores:
Maryloo Cordon, Roy, UT, 221
Margie Horne, Orem, UT, 228
Beverly Nielsen, Salt Lake City, UT, 229
Glenda Ciarus, Moab, UT, 240
Kathleen Searle, Murray, UT, 244
Mary Brian, Farmington, UT, NS
Lucy Cookson, Denver, CO, WD