Navigation




Medal Golf Net Division A 2012 Results


Men 50-54
Gold, Kurt Johnson, St. George, UT, 134
Silver, Bradley Maples, West Haven, UT, 135
Bronze, Gordon Garff, St. George, UT, 143
Other Participants Scores:
Ron Zimmerman, Long Beach, CA, 133
Thomas Molley, Long Beach, CA, 141
Scott Pickup, Heyburn, ID, 143
Edward Roffey, Grand Junction, CO, 146
Gene Bowcut, St. George, UT, 149
Mark Neuenswander, Salt Lake City, UT, 166
John Olsen, St. George, UT, 178
Andy Prax, St. George, UT, NS
David Harding, Lake Oswego, OR, NS

Men 55-59
Gold,  Scott Burns, Kingman, AZ, 143
Silver, Ted Diggins, Landers, CA, 145
Bronze, Roger Davis, Frisco, TX, 146
Other Participants Scores:
Kevin Blevins, St. George, UT, 138
James Kevin, Okotoks, AB, Canada, 146
Harold Basenberg, St. George, UT, 150
Randy Tanski, Sandy, UT, 158
Sterling Rees, Salem, UT, WD

Men 60-64
Gold, Jim Hansen, Dammerson Valley, UT, 136
Silver, Randy Warner, Seeley Lake, T, 139
Bronze, Derlin Taylor, Burley, ID, 142
Other Participants Scores:
John Cova, Novi, MI, 132
Mike Towne, Coeur d'Alene, ID, 143
Steven Smith, Pleasant Grove, UT, 144
Ron Perkins, Kaysville, UT, 145
Robert Burt, Toquerville, UT, 145
Bill Weinman, Parker, CO, 146
John Bryce, Farmington, UT, 148
Mark Giles, Columbia, SC, 149
Dale Christensen, Draper, UT, 149
David Kinard, Franktown, CO, 149
Rudy Teichrob, Abbotsford, BC, Canada, 151
Tom Alvernaz, Turlock, CA, 156
Jay Brummer, St. George, UT, 158
Tom Corboy, Medicine Hat, AB, Canada, 163
Jim Allen, Salt Lake City, UT, 167
Raymond Mack, Rochester, NY, NS

Men 65-69
Gold, Keith McDonald, Vernal, UT, 127
Silver, Gary Peterson, Hurricane, UT, 139
Bronze, Peter Van Orman, Orem, UT, 140
Other Participants Scores:
George DeHaan, St. George, UT, 141
Sonny Branning, Kosciusko, MS, 142
Gary Mason, Okotoks, AB, Canada, 143
Robert Sims, Castle Pines, CO, 144
Tommy Bone, West Columbia, SC, 144
Ken Schroetlin, Loveland, CO, 145
Ron Clark, Midvale, UT, 146
Don Thomas, Chesterfield, MI, 146
Kenneth Colyar, Springville, UT, 147
David Witt, Rancho Murieta, CA, 148
Don Larson, Ann Arbor, MI, 148
Phil Hargis, Fairfax, VA, 149
Jack White, Salt Lake City, UT, 149
Alexander Rack, Broomfield, CO, 150
John Baker, Anaheim Hills, CA, 150
Del Moody, Orem, UT, 151
Mike Tuckett, Salt Lake City, UT, 151
Dick Bartell, Waukesha, WI, 153
Rusty Liley, Windsor, CO, 154
Duane Jefts, Lake St. Louis, MO, 155
Gabriel Gomez, Modesto, CA, 156
James Hollister, Turlock, CA, 156
Dennis Fox, Roy, UT, 157
Robert Chambers, Beaver Dam, AZ, 158
David Plummer, Bountiful, UT, 158
Brent Cottle, Salt Lake City, UT, 162
Lynden Kendrick, St. George, UT, 164
David Doi, Jacksonville, OR, 186
George Geise, Great Falls, MT, NS
Jerry Ransdell, Mesquite, NV, WD
Fred Wendelboe, Clemmons, NC, WD

Men 70-74
Gold, James McCollum, Livingston, TX, 135
Silver, Larry Watt, Black Foot ID, 136
Bronze, John Garner, Petal, MS, 142
Other Participants Scores:
Frank Warren, Ione, CA, 136
Robert Rinehart, Sedalia, MO, 143
Paul Coon, Orem, UT, 144
David Drabner, St. George, UT, 146
Fredric Fetske, Manteca, CA, 147
Robert Alexander, Meridian, ID, 147
Brent Tidwell, Sandy, UT, 148
Josh Holmes, Grand Junction, CO, 148
William Ward, Garden Valley, ID, 148
Joseph Ruck, Jackson, MS, 151
Doug Horne, Orem, UT, 152
John Neupert, Madison, WI, 153
Boyd Mounteer, Farr West, UT, 153
Jon Burnett, Carbondale, CO, 155
Dee Bigler, Mapleton, UT, 156
Sterling Larson, Salt Lake City, UT, 157
Jay Hoefling, Grand Junction, CO, 162
Jay Berry, Turlock, CA, 164
Frank McCollum, Hemet, CA, 174

Men 75-79
Gold, James Pugmire, Salt Lake City, UT, 143
Silver (tie), Jim Gilbreath, Mammoth Lakes, CA, 145
Silver (tie), Gregg Wakefield, Price, UT, 145
Bronze, Bob Mosteller, Midvale, UT, 148
Other Participants Scores:
Marlin Shields, Salt Lake City, UT, 140
Farrell Odom, Rio Verde, AZ, 146
Jim Maraccini, Marina, CA, 146
Ralph Gibbons, Farmington, UT, 149
Raeburn O'Dell, St. George, UT, 154
Roy Stephen, St. George, UT, 155
Gary Bjornn, St. George, UT, 156
John Basa, Hilo, HI, 162
Edward Chobater, Edmonton, AB, Canada, 178
Walter Moses, Nipomo, CA, WD
Eugene Eaton, Long Beach, CA, WD

Men 80-84
Gold, John OConnell, Rio Verde, AZ, 143
Silver, Thomas Goodman, Vernal, UT, 149
Other Participants Scores:
Earl Finley, Sedalia, MO, 139
Richard Morgan, Monroe, UT, 143
Bob Anderson, St. George, UT, 156

Men 85-89
Gold, Raymond Kelly, Salt Lake City, UT, 122
Silver, Archie Groft, Las Vegas, NV, 140
Bronze, Ivan Walton, Washington, UT, 143
Other Participants Scores:
Bob Hummel, Sandy, UT, 131
Bill Christensen, Salt Lake City, UT, 140
Harold Brandt, St. George, UT, 152
Dick Burow, St. George, UT, 152

Men 90-94
Gold, Haven Barlow, Layton, UT, 140
Other Participants Scores:
Frank Newman, Ogden, UT, 154

Women 50-54
Gold, Patricia Bobko, Dugald, MB, Canada , 147
Other Participants Scores:
Tammy Lund, Draper, UT, 165
Cheryl Pesci, Seal Beach, CA, 173

Women 55-59
Gold, Jo Israel, Garden Valley, ID, 144
Silver, Victoria Hall, St. George, UT, 152
Bronze, Susan Walker, Colorado Springs, CO, 154
Other Participants Scores:
Gwen Parkinson, Mapleton, UT, 151
Kathy Christy, Colorado Springs, CO, 155
Jody ross, Provo, UT, 157
Val Fichtner, Kelwona, BC, Canada, 159
Julie Strong, Claresholm, AB, Canada, 160
Emily Dewey, Woodland Hills, UT, 160
Susan Bryce, Farmington, UT, 163
Denise Palmer, Provo, UT, 164
Aiaga Roffey, Grand Junction, CO, NS

Women 60-64
Gold, Keiko Aoki, Sandy, UT, 144
Silver, Karen Lewison, St. George, UT, 145
Other Participants Scores:
DeLayne Streeter, Modesto, CA, 139
Karen Beckman, Cameron Park, CA, 158
Kim Anderson, Lakewod, CA, 160

Women 65-69
Gold, Judie Pesznecker, St. George, UT, 144
Silver, Carol Berry, Turlock, CA, 148
Bronze, Margaret Convey, Sherwood Park, AB, Canada, 157
Other Participants Scores:
Carol Tuckett, Salt Lake City, UT, 150
Faye Howard, Orem, UT, 151
Bonnie Vahcic, Port Ludlow, WA, 152
Gladys Hill, Surprise, AZ, 164
Susan Gaites, Hemet, CA, 180
Becky Kilburn, Torrance, CA, 198
Robin Bellamy, Long Beach, CA, NS

Women 70-74
Gold, Caroline Kulyk, St. George, UT, 152
Silver, Helen Johnson, Hemet, CA, 175
Other Participants Scores:
Joan Shepherd, Ward, CO, 155
Alyce Bareman, Holland, MI, 155
Sharon Arnot, El Dorado Hills, CA, NS

Women 75-79
Gold, Luena Francom, Spanish Fork, UT, 151
Silver, Edna Hardy, Brigham City, UT, 159
Other Participants Scores:
Celia Kleinheksel, Zeeland, MI, 155
Patricia Healey, St. George, UT, 167
Barbara Neuenswander, Livermore, CA, 173

Women 80-84
Gold, Darma Christensen, American Fork, UT, 149
Other Participants Scores:
Theresa Wittry, Hurricane, UT, 146
Sumi Funo, Monterey Park, CA, 164

Women 85-89
Gold, Jerry Park, Orem, UT, 165
Other Participants Scores:
Mary Lynn Reber, Santa Clara, UT, 142
Darlene Rice, St. George, UT, 175