Navigation




Swimming 400M Freestyle 2012 Results


Men 50-54
Gold, Nikolai Zabolkine, Las Vegas, NV, 6:15.37
Silver, Scott Boyer, Mendon, UT, 7:13.71
Bronze, Peng H. Leong, Cupertino, CA, 8:46.48

Men 55-59
Gold, Hobe Horton, Calgary, AB, Canada, 5:06.30
Silver, Alexander Romanov, Russian Federation, 5:37.21
Bronze, Allen Larson, Portland, OR, 5:48.18
4th, John Dauser, Placentia, CA, 5:51.00
5th, Barry Redder, Burley, ID, 5:58.09
6th, Wesley Raymond, Lindon, UT, 6:02.12
7th, Brent Lee, Burley, ID, 6:03.18
8th, Kevin Johnson, South Jordan, UT, 6:36.39
9th, Mike Townley, Lethbridge, AB, Canada, 7:19.09

Men 60-64
Gold, Fred Baird, West Jordan, UT, 5:15.72
Silver, William Cerny, Orem, UT, 5:47.51
Bronze, Daniel Eddy, Sooke, BC, Canada, 7:42.26

Men 65-69
Gold, Vadym Kutsenko, Ukraine, 5:29.35
Silver, Tim Kute, Winston Salem, NC, 5:44.89
Bronze, Yaroslav Novitskiy, Russian Federation, 6:13.71
4th, Doede Lewis, Netherlands, 6:32.98

Men 70-74
Gold, Bill Dawson, San Carlos, CA, 6:05.98
Silver, Max Zeller, Switzerland, 6:48.65
Bronze, Rene Ernst Diezi, Switzerland, 7:10.05
4th, Joe Rowan, The Villages, FL, 7:14.36

Men 75-79
Gold, Ivan Szasz, Vancouver, BC, Canada, 7:41.34
Silver, Samuel Neff, Whitefish, MT, 9:29.95
Bronze, Mark Braly, Davis, CA, 10:38.91

Men 80-84
Gold, Graham Johnston, Houston, TX, 6:23.47
Silver, Donald Baker, Sun City West, AZ, 8:18.58
Bronze, Jordan Wolle, Las Cruces, NM, 9:45.32

Men 85-89
Gold, Jurgen Schmidt, Huntington Beach, CA, 8:22.28

Men 90-94
Gold, Ole Larson, Boone, NC, 10:24.16

Women 50-54
Gold, Susan Ingraham, San Antonio, TX, 5:21.78
Silver, Helen Morley, Calgary, AB, Canada, 5:45.41
Bronze, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 6:48.12
4th, Joanna Harmon, Las Vegas, NV, 7:57.23
5th, Dana Leavitt, Highland, UT, 8:09.91

Women 55-59
Gold, Cindy Gilmore, San Jose, CA, 6:15.64
Silver, Sue Ketterer, Sun City, AZ, 7:12.49
Bronze, Anita Blanchette, Albuquerque, NM, 7:17.65

Women 60-64
Gold, Carolyn Lyman, Salt Lake City, UT, 6:23.57
Silver, Alta Stengel, Chula Vista, CA, 6:54.01
Bronze, Frances Roper, Burley, ID, 7:08.97
4th, Gini Baker, Sun City West, AZ, 7:17.23
5th, Billie Spencer, Sun City West, AZ, 8:02.05
6th, Kathleen Tittle, The Villages, FL, 8:19.85

Women 65-69
Gold, Martha McDade, Houston, TX, 7:10.14
Silver, Catherine Roberts, St. Albert, AB, Canada, 7:24.60
Bronze, Wendy Weinberg, Scottsdale, AZ, 7:35.27
4th, Lois Goodman, LaVerne, CA, 7:50.95
5th, Margaret Marshall, Bermuda, 11:04.17

Women 70-74
Gold, Gynt Clifford, Sun City West, AZ, 6:54.30
Silver, Ida Hlavacek, Keller, TX, 7:37.48
Bronze, Ella Ackley, Troy, MT, 7:44.17
4th, Carolyn Maloney, Petaluma, CA, 8:25.74
5th, Maya-Claire Diezi-Zoller, Switzerland, 8:42.37
6th, Chris Trevarthen, La Mirada, CA, 9:21.26
7th, Betty Mae Locke, Lodi, CA, 12:00.82

Women 75-79
Gold, Adrienne Pipes, Kailua Kona, HI, 8:31.21
Silver, Jacqueline Weigand, Westminster, CO, 10:13.47

Women 80-84
Gold, Nan Bohl, Olathe, KS, 7:56.62
Silver, Patsy Blinn, Sun City West, AZ, 8:50.07
Bronze, Flora Wong, Helena, MT, 10:54.14
4th, Rosemarie Froeder, Tenafly, NJ, 12:16.00

Women 90-94
Gold, Charlotte Sanddal, Helena, MT, 12:16.00