Navigation




Archery - Target 2013 Results


Overall Winners
Recurve
Male-Mike Gerard, West Jordan, UT
Female-Vonda Kemmerer, Damascus, OR
Compound
Male-Dan Kolb, Casper, WY
Female-Maxine Bots, Marthasville, MO

Freestyle
Men 50-54
Gold, Jeff Lindsay, Perry, UT, 1711
Silver, Steven Belzner, Apache Junction, AZ, 1708
Bronze, Monty Speakman, Grand Junction, CO, 1654
4th, Clark Hullinger, Gilbert, AZ, 1626

Men 55-59
Gold, David Rowson, Saint David, AZ, 1705

Men 60-64
Gold, Vancy Lowe, Arlington, TX, 1682
Silver, James Murdock, Cedar City, UT, 1673
Bronze, Rob Asay, Gilbert, AZ, 1648
4th, David Merritt, Ogallala, NE, 1511

Men 65-69
Gold, Billy Guy, Flagstaff, AZ, 1677
Silver, Luke LaPoint, LaPine, OR, 1669
Bronze, Kenneth Sharp, Norwalk, IA, 1613
4th, David Burton, Leeds, UT, 1600
5th, Chuck McLain, Pinon Hills, CA, 1595
6th, Robert Duncan, Medford, OR, 1581
7th, John Huczek, Rochester, MI, 1437

Men 70-74
Gold, Dan Kolb, Casper, WY, 1721
Silver, Frank Pearson, Saint David, AZ, 1702
Bronze, Carl Speakman, Grand Junction, CO, 1694
4th, Ken Miller, Lake Havasu City, AZ, 1693
5th, James Bots, Marthasville, MO, 1690
6th, Bob Jacobsen, Orem, UT, 1687
7th, Gene Bates, Mimbres, NM, 1686
8th, James Maze, Jackson, TN, 1661
9th, Jack Head, Las Cruces, NM, 1656
10th, Don Kouns, Grass Valley, CA, 1654
11th, LeRoy Dukes, Selah, WA, 1547
12th, Robert Line, Mesquite, NV, 1413

Men 75-79
Gold, William Rucker, Fruita, CO, 1691
Silver, Jim Hamilton, Tucson, AZ, 1592
Bronze, Wesley Naish, Warren, OR, 1544

Men 80-84
Gold, Dick Blanke, Stockton, CA, 1643
Silver, Dale Moser, Jackson, TN, 1499

Women 50-54
Gold, Catherine Belzner, Apache Junction, AZ, 1690
Silver, Judyth Jensen, Santa Clara, UT, 1405

Women 55-59
Gold, Paulina Frenchman, Flagstaff, AZ, 1226

Women 60-64
Gold, Marie Hulbert, Saint David, AZ, 1681
Silver, Becky Pearson, Saint David, AZ, 1675
Bronze, Chris Moran, Dewey, AZ, 1465

Women 65-69
Gold, Bev Kouns, Grass Valley, CA, 1661
Silver, Lucille Gale, Langley, BC, Canada, 1514
Bronze, Betty Moser, Jackson, TN, 1474
4th, Patricia Myers, Burnaby, BC, Canada, 1438

Women 70-74
Gold, Connie Miller, Lake Havasu City, AZ, 1457
Silver, Sheila Boorman, Surrey, BC, Canada, 1449

Women 75-79
Gold, Maxine Bots, Marthasville, MO, 1693

Barebow Recurve (no sights)
Men 50-54 N/A

Men 55-59
Gold, Allen Wald, Salt Lake City, UT, 1099

Men 60-64
Gold Gary Wood, Austin, TX, 1143

Men 65-69
Gold, Ben Rogers, San Jose, CA, 1574
Silver, David Jilge, Prague, OK, 1340
Bronze, Jim Phillips, Craig, CO, 1116
4th, Ricardo Roybal, Santa Fe, NM, 1057

Men 70-74
Gold, Gary Hertzler, Lawton, OK, 962

Men 75-79
Gold, Raymond Allen, Jones, OK, 1186
Silver, Eigoro Horiuchi, Brighton, CO, 969
Bronze, William Burningham, Sandy, UT, 335

Men 80-84 N/A

Women 50-54 N/A

Women 55-59 N/A

Women 60-64 N/A

Women 65-69
Gold, Emma Roybal, Santa Fe, NM, 517

Women 70-74 N/A

Women 75-79
Gold, Kumi Horiuchi, Brighton, CO, 461

Women 80-84
Gold, Elisabeth Johnson, Washington, UT, 558

Barebow Compound
Men 50-54
Gold, Martin Haughton, Washington, UT, 1284

Men 55-59
Gold, Craig White, Summit, UT, 1368

Men 65-69
Gold, Tom Frenchman, Flagstaff, AZ, 1498

Men 70-74
Gold, Anthony Vargus, Boerne, TX, 628

Women 50-54
Gold, Debra Skinner, La Center, WA, 466

Women 55-59 N/A

Women 60-64
Gold, Debra Rose Marks, Gilroy, CA, 1382

Women 65-69 N/A

Women 70-74
Gold, Wanda Newsom, Taylor, TX, 203

Freestyle Bowhunter
Men 50-54
Gold, Bret Moran, Dewey, AZ, 1703

Men 55-59 N/A

Men 60-64
Gold, Greg Tobler,  St. George, UT, 1599
Silver, Jim Clawson, Chico, CA, 1584
Bronze, Tony DiStefano, St. George, UT, 1541
4th, Marve Mitchell, Kamas, UT, 1287

Men 65-69
Gold, John Martin, New Harmony, UT, 1658
Silver, Roger Jorgenson, St. George, UT, 1387

Men 70-74
Gold, Del Moore, Bend, OR, 1672
Silver, Bob Perschon, Hurricane, UT, 1603
Bronze, Arlan Wooden, St. George, UT, 1491

Women 50-54 N/A

Women 55-59
Gold, Julie Clawson, Chico, CA, 1620
Silver, Chirley Arnold-Rodriguez, Lindon, UT, 1350

Women 60-64 N/A

Women 65-69
Gold, Barb Sharp, Norwalk, CA, 1534

Freestyle Limited Recurve
Men 50-54
Gold, Mike Gerard, West Jordan, UT, 1686
Silver, Jamey Willis, Colorado Springs, CO, 1606
Bronze, Steven Coleman, Sumter, SC, 1583
4th, Pedro Thomas, Barbados, 1212

Men 55-59
Gold, Cory Woolson, Stansbury Park, UT, 1369
Silver, Eric (Spike) Ford, St. Helens, OR, 1290

Men 60-64
Gold, Keith Kemmerer, Damascus, OR, 1471
Silver, Bill Renshaw, Fallbrook, CA, 1324
Bronze, Moqui Johnson, Salt Lake City, UT, 1281

Men 65-69
Gold, Frank Peterson, Logan, UT, 1072

Men 70-74
Gold, Dave Aprea, Fountain Hills, AZ, 1528
Silver, John Heffelfinger, Phoenix, AZ, 1465
Bronze, Gene Queen, Damascus, OR, 1243
4th, Thomas Saunders, Omaha, NE, 1195

Men 75-79
Gold, Edwin Eliason, New Harmony, UT, 1576
Silver, Bill King, Huntington Beach, CA, 1422

Women 50-54
Gold, Martha Padmore, Barbados, 1304

Women 55-59
Gold, Vonda Kemmerer, Damascus, OR, 1539
Silver, Judith Magras, St. George, UT, 1513
Bronze, Becky Sue Moore, New Harmony, UT, 1002

Freestyle Limited
Men 50-54 N/A

Men 55-59 N/A

Men 60-64 N/A

Men 65-69
Gold, Nate Holt, Austin,TX, 1510

Men 70-74
Gold, Kaare Haugland, Sebastian, FL, 1495

Women 50-54 N/A

Women 55-59 N/A

Women 60-64
Gold, Nancy Holt, Austin, TX, 1000

Barebow Longbow
Men 75-79
Gold, Roger Moody, Oklahoma City, OK, 1010
Women 50-54 N/A

Women 55-59
Gold, Pamela King, Ivins, UT, 433

Women 60-64 N/A

Women 65-69
Gold, Carla Burningham, Sandy, UT, 193

International Crossbow
Men 60-64
Gold, Gerald Pylypchuk, New Harmony, UT, 1592

Men 70-74
Gold, Stan Pennypacker, Montrose, CO, 1689

Women 60-64
Gold, Eileen Pylypchuk, New Harmony, UT, 1640