Navigation




Swimming 050M Backstroke 2013 Results


Men 50-54
Gold, Alain Steenbeeke, Puyallup, WA, 31.02
Silver, Eric Kleinhenz, Manvel, TX, 34.74

Men 55-59
Gold, Donald Graham, Seattle, WA, 31.94
Silver, Bob Packer, Lafayette, CA, 36.76
Bronze, Bud Sadler, Murray, UT, 37.58
4th, Dennis Archuleta, Orem, UT, 37.93
5th, Kevin Johnson, South Jordan, UT, 40.02
6th, Mitchell Fetty, Prescott, AZ, 42.52
7th, Don Kiely, Fairbanks, AK, 43.62
8th, Mark Woodbury, St. George, UT, 47.79

Men 60-64
Gold, Steve Heck, Katy, TX, 33.39
Silver, Roger Bruford, Orem, UT, 34.75
Bronze, Daniel Triplett, Shreveport, LA, 1:17.13

Men 65-69
Gold, Bruce Sutherland, Vancouver, BC, Canada, 37.69
Silver, Roger Parsons, Jupiter, FL, 39.27
Bronze, Donald Hardy, Henderson, NV, 50.56
4th, Lee Kreidler, Grand Junction, CO, 51.21

Men 70-74
Gold, Robert Smith, Portland, OR, 35.82
Silver, Mike Freshley, San Diego, CA, 39.49
Bronze, Jim Gibbs, Carrollton, TX, 49.40
4th, Dale Andra, St. George, UT, 1:14.23
--, Bill Dawson, San Carlos, CA, DQ

Men 75-79
Gold, Jeno Ats, Las Vegas, NV, 42.35
Silver, Art Johnson, Surprise, AZ, 43.35
Bronze, Bill Coles, Hemet, CA, 52.19
4th, Laurence Houlgate, San Luis Obispo, CA, 52.56
5th, Richard Kaiser, Blackfoot, ID, 53.73
6th, Ivan Szasz, Vancouver, BC, Canada, 55.41
7th, Phil Cherry, West Jordan, UT, 57.74
8th, Jim Flora, St. George, UT, 1:46.16
9th, Larry Vanderplas, Idaho Falls, ID, 1:53.95

Men 80-84
Gold, Horace Knowlton, Taylorsville, UT, 49.58
Silver, Robert Beach, St. Petersburg, FL, 59.12
Bronze, Steve Barrett, Pittsboro, NC, 59.24
4th, Ken Kimball, Carlsbad, CA, 1:02.10

Men 85-89
Gold, Frank Piemme, Lompoc, CA, 49.40
Silver, Robert Sears, Ivins, UT, 1:08.54

Men 90-94
Gold, Jurgen Schmidt, Huntington Beach, CA, 1:01.97
Silver, Vern Scott, Lehi, UT, 1:50.82

Women 50-54
Gold, Susan Ingraham, San Antonio, TX, 36.41
Silver, Mary Ann Cuvilier, St. Albert, AB, Canada, 45.11
Bronze, Elizabeth Shepard, Yakima, WA, 46.86
4th, Elaine Heger, St. George, UT, 52.26
5th, Joanna Harmon, Las Vegas, NV, 56.38

Women 55-59
Gold, Theresa Kamler, San Rafael, CA, 37.64
Silver, Linda Larson, Fort Lauderdale, FL, 38.48
Bronze, Cindy Gilmore, San Jose, CA, 41.09
4th, Beth Loffswold, Show Low, AZ, 47.71
5th, Amy Thompson, Olathe, KS, 51.42
6th, Blair Brockman, Tulsa, OK, 1:01.69

Women 60-64
Gold, Ann Guins, Galion, OH, 38.05
Silver, Carolyn Lyman, Salt Lake City, UT, 42.63
Bronze, Alta Stengel, Chula Vista, CA, 46.37
4th, Mary-Chris Kay, Perrysburg, OH, 46.58
5th, Pam Speer, Surprise, AZ, 52.38
6th, Gloria Wong, Los Angeles, CA, 1:02.49

Women 65-69
Gold, Martha McDade, Houston, TX, 52.90
Silver, Barbara Cohen, Santa Fe, NM, 1:06.62
Bronze, Reiko Duba, Oxnard, CA, 1:14.02
4th, Margaret Marshall, Bermuda, 1:38.03

Women 70-74
Gold, Mary Macclellan, Everett, WA, 49.43
Silver, Jane Birkhead, Arlington, TX, 55.55
Bronze, Lynne Lund, St. George, UT, 1:01.75
4th, Elizabeth Beddow, Tulsa, OK, 1:03.93
5th, Betty Mae Locke, Lodi, CA, 1:18.44

Women 75-79
Gold, Gynt Clifford, Sun City West, AZ, 52.16
Silver, Ruth Ehrlich, York, PA, 1:05.62
Bronze, Dorothy Kennedy, St. George, UT, 1:34.40

Women 80-84
Gold, Nan Bohl, Olathe, KS, 1:01.78
Silver, Diane Wheatley, Manhattan Beach, CA, 1:07.71
Bronze, Barbara Bolanos-Moore, St. George, UT, 1:15.91
4th, Rosemarie Froeder, Tenafly, NJ, 1:16.93
5th, Caroline Morgan, Salt Lake City, UT, 1:44.14