Navigation




Archery - Target 2014 Results


Overall Awards

Recurve - Men
Rick McKinney, Gilbert, AZ, 1693
Recurve - Women
Vonda Kemmerer, Damascus, OR, 1587
Compound - Men
Jay Bernard, Bountiful, UT, 1769
Compound - Women
Becky Pearson, Saint David, AZ, 1751

Barebow Recurve
Men 55-59
Gold, James Skinner, La Center, WA, 794
Men 60-64
Gold, Rick Stonebraker, Houston, TX, 1577
Silver, Michael Brown, Chula Vista, CA, 1469
Men 65-69
Gold, Ben Rogers, San Jose, CA, 1594
Silver, Gary Wood, Austin, TX, 1277
Bronze, Jim Phillips, Craig, CO, 1072
Men 70-74
Gold, David Jilge, Prague, OK, 1403
Silver, Barry Dorion, Wichita, KS, 1161
Men 75-79
Gold, Gary Hertzier, Lawton, OK, 1151
Silver, Eigoro Horiuchi, Brighton, CO, 1150
Bronze, Raymond Allen, Jones, OK, 1036
4th, William Burningham, Sandy, UT, 328
5th, Peter Stiegelmar, Langley, BC, Canada, 304
Women 65-69
Gold, Jane Hemby, Lavernia, TX, 276
Women 70-74
Gold, Aaltje Stiegelmar, Langley, BC. Canada, 245
Women 75-79
Gold, Kumi Horiuchi, Brighton, CO, 534

Barebow Compound
Men 55-59
Gold, Eddie Boyd, Gilroy, CA, 1590
Silver, Craig White, Summit, UT, 1398
Women 60-64
Gold, Debra Rose Marks, Gilroy, CA, 1489
Women 70-74
Gold, Wanda Newsom, Taylor, TX, 265

Freestyle Bowhunter
Men 55-59
Gold, Cory Woolson, Stansbury Park, UT, 1716
Men 60-64
Gold, Greg Tobler, St. George, UT, 1659
Silver, Jim Clawson, Chico, CA, 1612
Men 65-69
Gold, Tony DiStefano, St. George, UT, 1656
Silver, Roger Jorgenson, St. George, UT, 1486
Men 70-74
Gold, Del Moore, Bend, OR, 1715
Silver, Arlan Wooden, St. George, UT, 1557
Women 55-59
Gold, Julie Clawson, Chico, CA, 1663
Women 60-64
Gold, Chirley Arnold-Rodriguez, Lindon, UT, 1465
Women 65-69
Gold, Barb Sharp, Norwalk, IA, 1619
Women 85-89
Gold, Elisabeth Johnson, Washington, UT, 1152

Freestyle Limited Recurve
Men 50-54
Gold, Mike Gerard, West Jordan, UT, 1670
Silver, Steven Coleman, Sumter, SC, 1471
Men 55-59
Gold, Pedro Thomas, Barbados, 1423
Silver, Allen Wald, Salt Lake City, UT, 1277
Bronze, Eric (Spike) Ford, St. Helens, OR, 1197
Men 60-64
Gold, Rick McKinney, Gilbert, AZ, 1693
Silver, Greg Brown, Kona, HI, 1535
Bronze, Keith Kemmerer, Damascus, OR, 1453
4th, Richard Dixon, National City, MI, 1445
Men 65-69
Gold, Frederick Julian, Seattle, WA, 1606
Silver, Robert Shelfer, Vancouver, WA, 1408
Bronze, Bill Renshaw, Fallbrook, CA, 1268
4th, Frank Peterson, Logan, UT, 1098
Men 70-74
Gold, Herb Powers, Katy, TX, 1437
Silver, John Heffelfinger, Phoenix, AZ, 1399
Bronze, Dave Aprea, Fountain Hills, AZ, 1320
4th, Thomas Saunders, Omaha, NE, 1273
Men 75-79
Gold, Edwin Eliason, New Harmony, UT, 1618
Men 80-84
Gold, Bill King, Huntington Beach, CA, 1418
Women 50-54
Gold, Martha Padmore, Barbados, 1295
Women 55-59
Gold, Vonda Kemmerer, Damascus, OR, 1587
Silver, Diana Dancz, Escondido, CA, 1481
Bronze, Becky Sue Moore, New Harmony, UT, 1070
4th, Lucinda Wald, Salt Lake City, UT, 1046
5th, Jodi Peterson, Logan, UT, 924
Women 60-64
Gold, Barbara Schettler-Jehl, Escondido, CA, 1465
Women 65-69
Gold, Charlene Shelfer, Vancouver, WA, 1273
Women 70-74
Gold, Mel Leach, Long Beach, CA, 1301

Freestyle Limited
Men 75-79
Gold, Kaare Haugland, Sebastian, FL, 1453

Freestyle
Men 50-54
Gold, Jay Bernard, Bountiful, UT, 1769
Silver, Gary Cowart, Cedar City, UT, 1759
Bronze, Monty Speakman, Grand Junction, CO, 1722
Men 55-59
Gold, David Miller, Glendale, AZ, 1750
Silver, Jeff Lindsay, Perry, UT, 1728
Bronze, Jamey Willis, Colorado Springs, CO, 1696
4th, Steven Balzner, Apache Junction, AZ, 1693
Men 60-64
Gold, Rob Asay, Gilbert, AZ, 1696
Silver, Buckey Hansen, West Jordan, UT, 1686
Bronze, James Murdock, Cedar City, UT, 1685
4th, Brad Halverson, New Harmony, UT, 1185
Men 65-69
Gold, Larry Phillips, Olathe, CO, 1751
Silver, Larry Guptill, Fountain Valley, CA, 1726
Bronze, Kenneth Sharp, Norwalk, IA, 1668
4th, John Martin, New Harmony, UT, 1654
5th, David Burton, Leeds, UT, 1632
6th, Richard Cameron, Sarasota, FL, 1582
7th, John Huczek, Rochester, MI, 1572
Men 70-74
Gold, Frank Pearson, Saint David, AZ, 1754
Silver, Dan Kolb, Casper, WY, 1746
Bronze, Ken Miller, Lake Havasu City, AZ, 1728
4th, Bob Jacobsen, Orem, UT, 1724
5th, Johnny Mousner, Olathe, CO, 1717
6th, Carl Speakman, Grand Junction, CO, 1713
7th, James Maze, Jackson, TN, 1696
8th, Gerard Tedesco, Beech Bluff, TN, 1668
Men 75-79
Gold, James Bots, Marthasville, MO, 1700
Silver, Vern Metcalf, North Ogden, UT, 1690
Bronze, Jack Head, Richfield, UT, 1671
4th, Jim Hamilton, Tucson, AZ, 1658
5th, Peter Muellner, Big Fork, MT, 1650
6th, Robert Line, Mesquite, NV, 1475
Men 90-94
Gold, Emery Loiselle, Burlington, MA, 1164
Women 50-54
Gold, Alanna Dunaway, San Marcos, CA, 1737
Silver, Catherine Belzner, Apache Junction, AZ, 1698
Women 60-64
Gold, Becky Pearson, Saint David, AZ, 1751
Women 65-69
Gold, Teko Phillips, Lynnwood, WA, 1565
Women 70-74
Gold, Rose Dorion, Wichita, KS, 1607
Silver, Connie Miller, Lake Havasu City, AZ, 1521
Women 75-79
Gold, Maxine Bots, Marthasville, MO, 1703

Barebow Longbow
Men 75-79
Gold, Roger Moody, Oklahoma City, OK, 941
Silver, Don Ferguson, Cedar Park, TX, 710
Women 65-69
Gold, Carla Burningham, Sandy, UT, 313

International Crossbow
Men 70-74
Gold, Stan Pennypacker, Montrose, CO, 1725