Navigation




Bridge 2014 Results


Session A – Wednesday, October 8

Diamond Pairs
Gold, 50-70, N/S, Jean Tait, Courtenay, BC, Canada
Gold, 50-70, N/S, Maivis Olsen, Victoria, BC, Canada
Gold, 50-70, E/W, Carol Pincus, Las Vegas, NV
Gold, 50-70, E/W, Pam Stratton, Las Vegas, NV
Silver, 50-70, N/S, Irene Monical, Layton, UT
Silver, 50-70, N/S, Martin Monical, Layton, UT
Silver, 50-70, E/W, Ann Matthews, St. George, UT
Silver, 50-70, E/W, Ann Schlitt, St. George, UT
Bronze, 50-70, N/S, Sharon Aspenberg, Ivins, UT
Bronze, 50-70, N/S, Carol Lubomudrov, Ivins, UT
Bronze, 50-70, E/W, Phyllis Hedberg, St. George, UT
Bronze, 50-70, E/W, Myrna Olson, Ivins, UT

Platinum Pairs
Gold, 71+, N/S, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Gold, 71+, N/S, Myrtle Feller, St. George, UT
Gold, 71+, E/W, Argie Carmichael, St. George, UT
Gold, 71+, E/W, Betty Witteried, Signal Hill, CA
Silver, 71+, N/S, Louise Stevens, St. George, UT
Silver, 71+, N/S, Richard Smith, Ivins, UT
Silver, 71+, E/W, Ron Grosh, Middleton, WI
Silver, 71+, E/W, Sharon Donoff, Laguna Beach, CA
Bronze, 71+, N/S, Dorothy Weaver, St. George, UT
Bronze, 71+, N/S, Shirley Woods, St. George, UT
Bronze, 71+, E/W, Janet Billing, Provo, UT
Bronze, 71+, E/W, Libby Hawkins, Orem, UT

Session B – Thursday, October 9

Diamond Pairs
Gold, 50-70, N/S, Pamela Stratton, Las Vegas, NV
Gold, 50-70, N/S, Carol Pincus, Las Vegas, NV
Gold, 50-70, E/W, Marsha MCCandless, Dammeron Valley, UT
Gold, 50-70, E/W, Sally Spears, St. George, UT
Silver, 50-70, N/S, Ann Schlitt, St. George, UT
Silver, 50-70, N/S, Ann Matthews, St. George, UT
Silver, 50-70, E/W, Sheila Berry, St. George, UT
Silver, 50-70, E/W, Ron Greenlee, St. George, UT
Bronze, 50-70, N/S, Shawn Darby, St. George, UT
Bronze, 50-70, N/S, Ruth Urie, St. George, UT
Bronze, 50-70, E/W, Irene Monical, Layton, UT
Bronze, 50-70, E/W, Martin Monical, Layton, UT

Platinum Pairs
Gold, 71+, N/S, Martha Arrington, Idaho Falls, ID
Gold, 71+, N/S, Curtis Olson, Ivins, UT
Gold, 71+, E/W, Ron Grosh, Middleton, WI
Gold, 71+, E/W, Sharon Donoff, Laguna Beach, CA
Silver, 71+, N/S, Clara Arnold, Central Point, OR
Silver, 71+, N/S, Dick Graf, St. George, UT
Silver, 71+, E/W, Mary Ann Fakler, Springville, UT
Silver, 71+, E/W, Ron Fakler, Springville, UT
Bronze, 71+, N/S, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Bronze, 71+, N/S, Myrtle Feller, St. George, UT
Bronze, 71+, E/W, Betty Witteried, Signal Hill, CA
Bronze, 71+, E/W, Argie Carmichael, St. George, UT

Swiss Teams Friday, October 10

Diamond Teams
Gold, 50-68, tie, Maivis Olsen, Victoria, BC, Canada
Gold, 50-68, tie, Jean Tait, Courtenay, BC, Canada
Gold, 50-68, tie, Carol Pincus, Las Vegas, NV
Gold, 50 -68, tie, Pamela Stratton, Las Vegas, NV
Gold, 50 -68, tie, George Shelley, St. George, UT
Silver, 50-68, Mary Beller, St. George, UT
Silver, 50-68, Judy Zimmerer, Fresno, CA
Silver, 50-68, Violet Ratcliffe, Ivins, UT
Silver, 50-68, Louetta Staab, Dammeron Valley, UT
Bronze, 50-68, Ann Matthews, St. George, UT
Bronze, 50-68, Ann Schlitt, St. George, UT
Bronze, 50-68, Marsha McCandless, Dammeron Valley, UT
Bronze, 50-68, Sally Spears, St. George, UT

Platinum Teams
Gold, 69+, Kerma Jones, North Salt Lake City, UT
Gold, 69+, Ron Jones, North Salt Lake City, UT
Gold, 69+, Irene Monical, Layton, UT
Gold, 69+, Martin Monical, Layton, UT
Silver, 69+, Sheila Berry, St. George, UT
Silver, 69+, Ron Greenlee, St. George, UT
Silver, 69+, Myrtle Feller, St. George, UT
Silver, 69+, Elizabeth Jameson, St. George, UT
Bronze, 69+, Kay Besteman, St. George, UT
Bronze, 69+, Eleanor Phillips, Issaquah, WA
Bronze, 69+, Beverly Grimm, St. George, UT
Bronze, 69+, Barbara Nielsen, St. George, UT

Duplicate Bridge – Overall Winners
Diamond
Gold, Carol Pincus, Las Vegas, NV
Gold, Pamela Stratton, Las Vegas, NV

Platinum
Gold, Myrtle Feller, St. George, UT
Gold, Elizabeth Jameson, St. George, UT