Navigation




Tennis Doubles Men - 2014 Results


Doubles/Open

Men 50-54
Gold, Bobby (Rick) Roper, Mapleton, UT
Gold, Karl Ward, Elk Ridge, UT
Silver, Roger Russell, St. George, UT
Silver, David Smith, St. George, UT
Bronze, Alan Banks, Highland, UT
Bronze, John Wells, Alpine, UT

Men 55-59
Gold, Clark Barton, Sandy, UT
Gold, Robert Rowley, Orem, UT
Silver, Mitch Long, West Jordan, UT
Silver, Terry Meier, Murray, UT
Bronze, Glenn Davis, Pocatello, ID
Bronze, Bradley Maples, West Haven, UT

Men 60-64
Gold, Keith Tolbirt, Hurricane, UT
Gold, Richard Whittington, St. George, UT
Silver, Dennis James, Bountiful, UT
Silver, Ronald Runia, Gilbert, AZ
Bronze, T.C. Christensen, Centerville, UT
Bronze, Tom Dunham, Fruit Heights, UT

Men 65-69
Gold, Preston McDaniel, Las Vegas, NV
Gold, Larry Sherfield, Las Vegas, NV
Silver, Alan Broadbent, Ogden, UT
Silver, Bill Roberts, Ogden, UT
Bronze, Jim Abrahamson, Brush Prairie, WA
Bronze, Gary Rowell, Burlington, WA

Men 70-74
Gold, John Radcliff, Sun Lakes, AZ
Gold, David Reddie, Sun Lakes, AZ
Silver, Richard Hadlock, Sandy, UT
Silver, Bruno Kossin, North Salt Lake, UT
Bronze, Michael Murphy, Provo, UT
Bronze, Douglas Wixom, Provo, UT

Men 75-79
Gold, Ben Hammett, Coeur d’Alene, ID
Gold, Marvin Winegar, Boise, ID
Silver, Arnold Martinez, Washington, UT
Silver, Earl Morgan, Santa Clara, UT
Bronze, Arthur Barnes, Littlestown, PA
Bronze, Frederick Ehrlich, York, PA

Men 80-84
Gold, Jim Wainscott, Fresno, CA
Gold, George Walden, Oakhurst, CA
Silver, C. Gary Loosli, Warren, OR
Silver, Al Throckmorton, Englewood, CO
Bronze, Lewis Arnold, Palmdale, CA
Bronze, Ronald Boone, Washington, UT

Men 85-94
Gold, Frank Condie, Smithfield, UT
Gold, Tom Selstad, Great Falls, MT
Silver, R. Kent Clunie, Sun Lakes, AZ
Silver, Melvin Richards, Scottsdale, AZ
Bronze, Dwight Brocklehursy, Albuquerque, NM
Bronze, Warren Foltz, Carlsbad, CA

Doubles/Challenger

Men 50-54
Gold, Joseph Lusk, Mesquite, NV
Gold, Ken Riswick, Mesquite, NV
Silver, Norman Maxfield, Salt Lake City, UT
Silver, Ron Tanner, Sandy, UT
Bronze, Matthew Gooman, Tustin, CA
Bronze, Scott Lewis, Highland, UT

Men 60-64
Gold, Briant Buckwalter, Provo, UT
Gold, Vince Miner, Provo, UT
Silver, Ron Peck, Highland, UT
Silver, Bruce Wathen, Mesquite, NV
Bronze, Anthony Lebron, St. George, UT
Bronze, Michael McGinn, Bedford, TX

Men 65-69
Gold, Roger Dunbar, Laguna Woods, CA
Gold, David Frisone, Laguna Woods, CA
Silver, Louie Coletti, Mesquite, NV
Silver, Morgan Smith, Twisp, WA
Bronze, Robert Fiscalini, Paso Robles, CA
Bronze, Ellworth Warner, Paso Robles, CA

Men 70-74
Gold, Paolo Dimiziani, Laguna Woods, CA
Gold, Bobbie Seaton, Laguna Woods, CA
Silver, Don Hales, Salt Lake City, UT
Silver, Chuck Wright, South Jordan, UT
Bronze, Herbert Holt, Central Valley, UT
Bronze, Hiro Iwasaki, Salt Lake City, UT